Реклама
Реклама
Реклама

Грошове питання-2016: зарплата вчителя vs зарплата чиновника

  1. Середнє по палаті
  2. Суп рідкий або перли дрібні?
  3. Перевіряємо статистику Рандома
  4. Приємний новорічний бонус

Одна з найбільш гаряче обговорюваних тем 2016 року - це професія (або покликання) вчителя. Обговорювана не тільки в учительському середовищі, а суспільством в цілому. Цілком виправдано зрезонували в громадянській свідомості річний рада перших осіб держави йти в бізнес, якщо вчительського заробітку не вистачає.

І якщо Оксфордський словник словом року визнав «постправду», то в топ словника ідіом російської мови в 2016 році потрапили б дві фрази: «йдіть в бізнес» і «грошей немає, але ви тримайтеся».

Під кінець року Департамент освіти м Москва вибухнув радісною звісткою про те, що середня заробітна плата столичних вчителів з 2010 року зросла в 2 рази - до 76,2 тисяч рублів.

Протягом року ми задавали вчителям з багатьох регіонів Росії незручні питання про зарплату. Нам з радістю (або з сумом) відповідали. Одне з таких повідомлень вилилося в пронизливий монолог сільської вчительки .

А тепер загадка. Подивіться на ці три щомісячних заробітні плати вчителів з приблизно однаковою годинний навантаженням, однаковим стажем (3-5 років) і однаковою категорією (I кваліфікаційна категорія). Подумайте, чому так відбувається.

Череповець

21 000 рублів (28 годин на тиждень)

Новосибірськ

14 000 рублів (27 годин на тиждень)

Москва

40 000 рублів (30 годин на тиждень)

Тому що в великих містах зарплати традиційно вище? А чому тоді в Новосибірську, науковому серце Росії, менше, ніж в Череповці? Відповіді на ці питання нам ще належить знайти.

На сайті Росстата з 2013 року збирається статистика по заробітним платам працівників соціальної сфери та науки . Буквально місяць тому були викладені свіжі дані по заробітним платам цієї категорії працівників , А значить, у нас з'явилася можливість покопатися в цифрах і зробити деякі висновки.

Хочеться не тільки офіційні доходи педагогів досліджувати, але і з чим-небудь ці доходи порівняти. З якою ж діяльністю порівняння вийде найбільш показовим? У нас є три передумови:

  1. учитель - це працівник бюджетної сфери;
  2. учитель - це робота категорії «людина-людина» (діти - теж люди) і «людина-папір» (навчальні плани - теж папір);
  3. учитель - це досить численна когорта.

Цим трьом критеріям вибору професії для порівняння підходять тільки два варіанти: лікар і ... чиновник.

Ми вибрали не лікаря, а чиновника з однієї-єдиної злорадної причини: якщо представники державного апарату вважають за потрібне обговорювати заробітні плати вчителів у жартівливому ключі на публіці, а не в конструктивному за круглим столом, чому б нам не обговорити зарплати держслужбовців? Тим більше ми тут у вигідній позиції: обговорювати будемо абсолютно серйозно, з використанням даних офіційної статистики та інформації, отриманої від вчителів.

Середнє по палаті

Одна з найбільш гаряче обговорюваних тем 2016 року - це професія (або покликання) вчителя

Нам пощастило: якраз в кінці цього року Росстат опублікував свіжий звіт про чисельність та оплату праці державних службовців за I половину 2016 року . Розбираємося в цифрах.

На благо батьківщини сьогодні трудиться 984,7 тисячі чиновників. В апараті державної служби, як і всюди, все дуже непросто, у них там своя ієрархія, свої хлібні спеціалізації і регіони.

Для прикладу: в одній і тій же Москві клерк федеральної служби в середньому отримує 40 000 рублів на місяць, а клерк якогось районного департаменту отримуватиме вже 79 000 рублів на місяць. Зате в Тульській області, що зовсім недалеко від Москви, зарплата чиновника такого ж районного департаменту становитиме близько 35 000 рублів. У деяких суб'єктах середньомісячна зарплата чиновників органів регіональної та місцевої виконавчої влади перевалює за 80 000 рублей: Ненецький, Ямало-Ненецький і Чукотський автономні округи, Мурманська область, Санкт-Петербург, Якутія, Хабаровський край, Тюменська, Магаданська, Сахалінська області.

Найскромнішими за рівнем заробітних плат чиновників виявився Північно-Кавказький Федеральний округ (від 16 700 рублів в Чеченській республіці до 40 000 в Ставропольському краї). Приволзький і Сибірський федеральні округи тримають зарплати на рівні не вище 50 000 рублів.

Структура зарплат вчителів теж виявилася досить неоднорідна. Відомості ми брали з Росстату, який обробив і опублікував дані по заробітним платам працівникам бюджетної соціальної сфери і науки . Ми пройшлися по даним про заробітної плати педагогів загальної освіти - найчисленнішої групи цієї категорії.

Максимальну суму ми побачили на Чукотці, в Ямало-Ненецькому автономному окрузі, у Тюменській області (близько 80 000 рублів). Причому в Челябінській області, розташованої не так вже далеко від Тюменської, середня зарплата на порядки нижче - близько 30 000 рублів. Близько 50 000 - 70 000 рублів становить середня заробітна плата вчителів Москви, Петербурга, Камчатки, Магаданської і Сахалінської областей.

Самі скромні зарплати у вчителів Сибіру, ​​Приволзького і Північно-Кавказького федеральних округів (від 17 000 до 32 000 рублів).

Іншими словами, столичні регіони і регіони з великим ресурсно-промисловим потенціалом (корисні копалини, нафта, газ, виробництво) традиційно притягують більшу кількість грошей і відображаються на розподілі зарплат з бюджетного фонду по суб'єктах Російської Федерації.

І вчителі, і чиновники в цьому сенсі приблизно рівні. Запам'ятаймо ці цифри:

Середньомісячна зарплата чиновників по Росії: 38 000 рублів

Середньомісячна зарплата шкільних вчителів по Росії: 32 000 рублів

Суп рідкий або перли дрібні?

«Середня заробітна плата», як можна помітити з розкиду між максимальним і мінімальним значеннями, - досить розпливчасте і мало про що говорить поняття. Якщо вже ми хочемо з'ясувати, наскільки все погано або добре, потрібно взяти і подивитися, скільки людей отримує зарплату того чи іншого рівня. І на це теж є статистичні дані - досить подивитися таблиці розподілу чисельності працівників за розміром нарахованої заробітної плати. Подібні зведення складаються або за результатами вибіркового обстеження, або за офіційними відомостями про нараховану заробітну плату.

Подібні зведення складаються або за результатами вибіркового обстеження, або за офіційними відомостями про нараховану заробітну плату

Цифри в зображенні наведені з великим округленням, необхідним для наочності, тому потрібно розповісти, звідки що взялось. В звіті про заробітну плату держслужбовців , Яким ми користувалися, є невеликий графік розподілу по рівню заробітної плати, але не за кількістю людей, а по суб'єктах Російської Федерації.

В   звіті про заробітну плату держслужбовців   , Яким ми користувалися, є невеликий графік розподілу по рівню заробітної плати, але не за кількістю людей, а по суб'єктах Російської Федерації

Органи виконавчої влади виявилися, як ми пам'ятаємо, самими «дорогими», і діаграма це підтверджує. Але нас хвилює не рівень вигодувані різних типів влади, нас хвилює загальний відсоток людей з того майже мільйона чиновників, які отримують зарплату вище середньої зарплати вчителя.

Шляхом нехитрих маніпуляцій з приблизними цифрами з цієї діаграми і перевірки по зведених таблицях за кількістю чиновників в різних суб'єктах РФ ми з'ясували, що зарплата приблизно 65% російських чиновників перевищує середню зарплату шкільного вчителя. 20% держслужбовців (приблизно 246 000 чоловік) радіють зарплати вище 50 тисяч рублів, 10% - зарплати вище 60 тисяч рублів.

У публічному доступі є інформація про чисельному розподілі по зарплатах всіх працівників освіти за 2015 рік , Свіже офіційних даних немає. У цю категорію включені і педагоги загальної освіти, і дошкільного, і додаткового, і вищого. Всього близько 2 500 000 чоловік по всій Росії, майже половина з них (1 219 220 чоловік) - шкільні вчителі. Сама табличка виглядає досить нудно, але зміст досить цікаво.

Сама табличка виглядає досить нудно, але зміст досить цікаво

Нас цікавить колонка рівно посередині. По ній ми можемо порахувати, який відсоток людей отримує зарплату нижчу за середню (а це, як ми пам'ятаємо, 32 639 рублів), а який - вище.

Загалом, не дуже позитивна склалася картинка. 24,6% отримують зарплату більше 30 000 рублів. Більш 50 000 рублів отримує лише 7,5% від вибірки (приблизно 187 000 чоловік) - це якраз «ситі» суб'єкти на кшталт Москви, Тюменської області, Югри, Магаданської і Сахалінської областей і Чукотки. Всі інші в середньому отримують менше 30 000 рублів. Це приблизно 1 875 000 чоловік.

Перевіряємо статистику Рандома

Ми обробили люб'язно залишену інформацію про власні зарплатах в співтоваристві ВКонтакте «Типовий учитель» - тема відкрита саме на початку 2016 року і росте до цього дня. Так у нас вийшло зібрати свій невеликий затишний пул реальних даних . Звичайно, статистично значущими їх назвати не можна, вибірка занадто мала. Наскільки вона репрезентативна? Вирішувати вам, а поки подивіться на картинку.

Вирішувати вам, а поки подивіться на картинку

Із зібраних відомостей від живих справжніх людей ми отримали кілька ключових цифр:

  1. найнижча погодинна оплата (Алтайський край);
  2. найвища погодинна оплата (Москва);
  3. найвища навантаження в тиждень (Кемеровська область);
  4. найоптимальніша навантаження в тиждень (Іркутськ і Санкт-Петербург).

Зарплату великого федерального чиновника ми додали просто так, в ім'я добра. Зверніть увагу, що завантаження держслужбовця зазвичай не передбачає переробок (згадаємо чудову історію про депутата Держдуми, яка обурилася тривалим на 2 години обговоренням ). А заробітна плата депутата Держдуми становить близько 380 000 рублів .

Живі дані підтверджують досить сумну офіційну статистику про крайню неоднорідності за географічною ознакою в заробітних платах працівників бюджетної сфери (та й не тільки бюджетної). Як же так виходить, що людині, яка народилася в Калмикії, пощастило менше, ніж уродженцю Тюмені, а москвичеві - більше, ніж костромчаніну? Мало кому хочеться шукати своє покликання, паралельно підшукуючи більш вдале місце проживання.

Приємний новорічний бонус

Ось що відповіла одна вчителька на питання «Чому ж ви досі працюєте вчителем?»

Знайшли друкарську помилку? Виділіть фрагмент і натисніть Ctrl + Enter.

А чому тоді в Новосибірську, науковому серце Росії, менше, ніж в Череповці?
З якою ж діяльністю порівняння вийде найбільш показовим?
Наскільки вона репрезентативна?
Як же так виходить, що людині, яка народилася в Калмикії, пощастило менше, ніж уродженцю Тюмені, а москвичеві - більше, ніж костромчаніну?