- Термін давності пред'явлення виконавчого листа
- Термін виконання вимог, що містяться у виконавчому документі
- Пропуск строку позовної давності за виконавчим листом
- Поважні причини для поновлення строку позовної давності
Термін давності виконавчого листа - таким формулюванням в повсякденній мові це термін пред'явлення зазначеного документа до виконання або термін, протягом якого містяться у виконавчому листі вимоги повинні бути виконані. Про те, які насправді терміни в виконавче провадження, розповість наша стаття.
фото:
Термін давності пред'явлення виконавчого листа
Термін виконання вимог, що містяться у виконавчому документі
Пропуск строку позовної давності за виконавчим листом
Поважні причини для поновлення строку позовної давності
Термін давності пред'явлення виконавчого листа
Згідно із загальним правилом строк давності передачі виконавчого листа до виконання становить 3 роки з моменту набуття відповідним судовим актом законної сили (п. 1 ст. 21 ФЗ «Про виконавче провадження» від 02.10.2007 № 229-ФЗ).
Цей термін відводиться саме для передачі виконавчих документів боржнику або в службу судових приставів-виконавців. Період часу, передбачений для здійснення виконавчих дій по стягненню заборгованості, в зазначені 3 роки не входить і обчислюється з іншого моменту.
Термін подання виконавчого листа до виконання переривається у зв'язку з передачею зазначеного документа на виконання або частковим виконанням його вимог боржником (п. 1 ст. 22 закону № 229-ФЗ). Це означає, що з зазначеного моменту 3 роки, що надаються законом для передачі виконавчого листа на виконання, починають обчислюватися заново, а вже минув до перерви час з нового строку не віднімається (п. 2 зазначеної статті).
У ситуації, коли виконавчий лист повертається назад стягувачу через неможливість виконання містяться в ньому вимог, протягом строку позовної давності за виконавчим листом поновлюється з моменту повернення. У разі, коли виконавчий лист був відкликаний, період часу, що пройшов від моменту його пред'явлення до дня відкликання, віднімається із загального 3 річного строку.
Термін виконання вимог, що містяться у виконавчому документі
Існує думка, що терміну давності для виконання вимог, включених до виконавчого листа, не існує. Насправді в законодавстві передбачені чіткі часові рамки для проведення судовими приставами-виконавцями необхідних дій, спрямованих на стягнення заборгованості. Однак на практиці такі терміни можуть або елементарно не дотримуватися, або дотримуватися, але має велике значення розтягуватися - з урахуванням того, що можливо повертати виконавчий лист стягувачу та знову представляти його до виконання.
За загальним правилом для здійснення включених в виконавчий документ приписів судовим приставом-виконавцем відводиться 2 місяці з моменту порушення виконавчого провадження (п. 1 ст. 36 закону № 229-ФЗ). Цей термін не є пресекательним, тому сам виконавчий документ може перебувати на виконанні до моменту повного фактичного погашення заборгованості або бути повернутий стягувачу судовим приставом-виконавцем разом з актом про неможливість провести стягнення (п. 2 ст. 46 закону № 229-ФЗ).
Постанова судового пристава-виконавця про завершення виконавчого провадження може бути оскаржено, в т. Ч. В ситуації, якщо стягувач вважатиме його невідповідним вимогам закону (див. Визначення ВС РФ від 12.11.2014 № 5-КГ14-74).
При цьому стягувач, якому було повернуто виконавчий документ, не позбавляється права знову подати його до виконання в установлений строк (п. 4 ст. 46 закону № 229-ФЗ).
Пропуск строку позовної давності за виконавчим листом
Строки давності подання виконавчих документів до виконання, оскарження постанов, дії (або бездіяльності) посадових осіб ФССП і інші терміни у виконавчому провадженні можуть бути відновлені, якщо спричинили їх причини будуть визнані судом поважними (п. 1 ст. 112 Цивільного процесуального кодексу РФ від 14.11 .2002 № 138-ФЗ, п. 2 ст. 117 Господарського процесуального кодексу України від 24.07.2002 № 95-ФЗ).
Правом на звернення до суду для відновлення строку подачі виконавчого листа до виконання володіє тільки стягувач. Для цього необхідно подати заяву в суд, який прийняв відповідний судовий акт. Відновлення зазначеного терміну можливо лише для виконавчого листа і судового наказу, по іншим виконавчими документами пропущений термін відновленню не підлягає (п. 2 ст. 23 закону № 229-ФЗ).
Поважні причини для поновлення строку позовної давності
Прикладами поважних причин для відновлення термінів, передбачених виконавчим провадженням, можна вважати в тому числі:
- недотримання термінів стягувачем з причини втрати виконавчого листа не з його вини (постанова ФАС Північно-Західного округу від 11.05.2006 у справі № А56-16317 / 2000);
- знаходження стягувача - фізичної особи на тривалому стаціонарному або амбулаторному лікуванні, що не дозволяє йому вільно пересуватися;
- знаходження стягувача - фізичної особи в стані безпорадності;
- юридична неграмотність стягувача - фізичної особи;
- недотримання термінів стягувачем через неналежне оформлення виконавчого листа з боку органу, який його органу (постанова ФАС Далекосхідного округу від 04.11.2003 у справі № Ф03-А73 / 03-1 / 2746) і т. д.
Судами не визнаються поважними наступні причини:
- відсутність в штаті організації-стягувача юриста, компетентного в питаннях виконання судових постанов, знаходження керівника організації у відпустці і інші внутрішньоорганізаційні проблеми (постанова ФАС Західно-Сибірського округу від 16.10.2013 № А45-21888 / 2010);
- моральний вплив на керівника організації-стягувача (постанова ФАС Північно-Західного округу від 23.08.2007 у справі № А56-2922 / 2000);
- реорганізація юрособи-стягувача і т. д.
Кожна ситуація вивчається судом в індивідуальному порядку, і питання віднесення причин до поважних переданий на розсуд суду.
Таким чином, термін давності виконавчого листа для пред'явлення до виконання за загальним правилом становить 3 роки. Даний термін починається заново з моменту повернення виконавчого документа стягувачу. Пропущений строк пред'явлення виконавчого листа може бути відновлений судом.
Автор: RusЮріст