- Характерні риси ненормативного правового акта:
- Подача заяви про визнання ненормативних правових актів недійсними
Поняття ненормативного правового акта
Справи про оскарження ненормативних правових актів, рішень і дій (бездіяльності) державних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів і посадових осіб, в тому числі судових приставів-виконавців, які порушують права і законні інтереси в сфері підприємницької та іншої економічної діяльності, розглядаються арбітражним судом за загальними правилами позовного провадження, передбаченим АПК РФ, з особливостями, встановленими в гл. 24 АПК РФ.
Ненормативний правовий акт - це строго формалізований документ, який складається за затвердженою формою (наприклад, рішення податкового органу про притягнення до відповідальності; припис антимонопольного органу; повідомлення органу федерального казначейства і т.д.).
Якщо характеризувати поняття "рішення", то в цьому випадку ненормативний акт може бути виражений не тільки у вигляді окремого документа. Він може полягати в резолюції на документі, в листі або виражатися в іншій формі.
Характерні риси ненормативного правового акта:
- адресований конкретній особі;
- здобуде обов'язкові для цієї особи правила поведінки.
Наприклад, вимога сплатити податок, пені, штраф; припис про припинення порушень вимог закону; рішення про надання земельної ділянки і т.п.
Ненормативний правовий акт може бути оскаржений не тільки особою, якій він адресований, але і особою, чиї права порушені прийняттям цього акта. Ненормативний правовий акт може незаконно покладати будь-які обов'язки або створювати перешкоди для здійснення підприємницької та іншої економічної діяльності.
Для більш повного з'ясування сформованих підходів цікаві такі документи:
- Постанова Пленуму Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації від 18.12.2007 р N 65 "Про деякі процесуальних питаннях, що виникли при розгляді арбітражним судами заяв платників податків, пов'язаних із захистом права на відшкодування ПДВ за операціями, оподатковуваним названим податком за ставкою 0 відсотків";
- Інформаційний лист Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації від 22.12.2005 р N 99 "Про окремі питання практики застосування Арбітражного процесуального кодексу Російської Федерації" (п. 18, 19);
- Інформаційний лист Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації від 13.08.2004 р N 83 "Про деякі питання, пов'язані із застосуванням частини 3 статті 199 Господарського процесуального кодексу Російської Федерації";
- Інформаційний лист Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації від 24.07.2003 р N 73 "Про деякі питання, пов'язані із застосуванням частин 1 і 2 статей 182 і частини 7 статті 201 Господарського процесуального кодексу Російської Федерації".
Законодавством може бути введено правило про обов'язкове попереднє позасудовому оскарження ненормативного акту (наприклад, оскарження ненормативного акту податкового органу за результатами перевірки з 01.01.2009 р - п. 5 ст. 101.2 НК РФ).
згідно ст. 197 АПК РФ справи про оскарження зачіпають права і законні інтереси осіб у сфері підприємницької та іншої економічної діяльності ненормативних правових актів, рішень і дій (бездіяльності) державних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів, організацій, наділених федеральним законом окремими державними або іншими публічними повноваженнями ( далі - органи, що здійснюють публічні повноваження), посадових осіб, в тому числі судових приставів-виконавців, розглядаються арбітражним судом за загальними пра Ілам позовного провадження, передбаченим цим Кодексом, з особливостями, встановленими в главі 24 АПК РФ.
Подача заяви про визнання ненормативних правових актів недійсними
Провадження у цих справах порушується на підставі заяви зацікавленої особи, яка звернулася до арбітражного суду з вимогою про визнання недійсними ненормативних правових актів або про визнання незаконними рішень і дій (бездіяльності) зазначених органів та осіб.
Ст. 198 АПК РФ встановлює, що правом на звернення до арбітражного суду з заявою про визнання ненормативних правових актів недійсними, рішень і дій (бездіяльності) незаконними мають:
- громадяни, організації та інші особи;
- прокурор;
- органи, що здійснюють публічні повноваження.
Заяви про визнання ненормативних правових актів недійсними, рішень і дій (бездіяльності) незаконними розглядаються в арбітражному суді, якщо їх розгляд відповідно до федеральним законом не віднесено до компетенції інших судів.
Заява може бути подана в арбітражний суд протягом 3 місяців з дня, коли громадянинові, організації стало відомо про порушення їх прав і законних інтересів, якщо інше не встановлено федеральним законом. Пропущений з поважної причини термін подачі заяви може бути відновлений судом.
Згідно ст. 199 АПК РФ заяву про визнання ненормативного правового акта недійсним, рішень і дій (бездіяльності) незаконними має відповідати вимогам, передбаченим ст. 125 Кодексу, а також містити вказівку на:
- найменування органу або особи, які взяли оспорюваний акт, рішення, вчинили оскаржувані дії (бездіяльність);
- назва, номер, дату прийняття оспорюваного акта, рішення, час вчинення дій;
- права і законні інтереси, які, на думку заявника, порушуються оскаржуваним актом, рішенням і дією (бездіяльністю);
- закони та інші нормативні правові акти, якими, на думку заявника, не відповідають оспорюваний акт, рішення і дії (бездіяльність);
- вимога заявника про визнання ненормативного правового акта недійсним, рішень і дій (бездіяльності) незаконними.
Зауваження щодо оскарження рішень і дій судового пристава-виконавця
Вимоги про оскарження постанов, дій (бездіяльності) судових приставів-виконавців та інших посадових осіб Федеральної служби судових приставів розглядаються в порядку, передбаченому главою 22 КАС РФ, і в порядку, передбаченому главою 24 АПК РФ. Разом з тим, якщо від дозволу даних вимог залежить визначення цивільних прав та обов'язків сторін виконавчого провадження, а також інших зацікавлених осіб, зазначені вимоги розглядаються в порядку позовного провадження (Див. Постанова Пленуму Верховного Суду Російської Федерації від 17 листопада 2015 року № 50 | "Про застосування судами законодавства при розгляді деяких питань, що виникають в ході виконавчого провадження").
У заяві про оскарження рішень і дій (бездіяльності) посадової особи служби судових приставів повинні бути також вказані відомості про виконавчому документі, у зв'язку з виконанням якого оскаржуються рішення і дії (бездіяльність) вказаної посадової особи.
До заяви додаються документи, зазначені в статті 126 Кодексу, а також текст оспорюваного акта, рішення.
За клопотанням заявника арбітражний суд може призупинити дію оскаржуваного акта, рішення в порядку, передбаченому гл. 8 АПК РФ.
Заява, подана з дотриманням всіх вимог, приймається арбітражним судом до провадження, про що виноситься відповідна ухвала.
Копії ухвали направляються особам, які беруть участь у справі. Порушення порядку подання заяви тягне залишення заяви без руху або його повернення (ст. 128, 129 АПК РФ). Після прийняття заяви до провадження суддею виробляються дії по підготовці справи до розгляду (гл. 14 АПК РФ).
Встановлено такі правила розгляду заяви у справах про оскарження ненормативних правових актів, рішень і дій (бездіяльності) державних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів і посадових осіб:
- дана категорія справ розглядається суддею одноособово, арбітражні засідателі не можуть бути залучені до розгляду цих справ ( ст. 17 АПК РФ);
- термін розгляду - не більше 3 місяців (не більше 10 днів - у справах про оскарження рішень і дій судового пристава-виконавця) з моменту надходження заяви до арбітражного суду, включаючи строк на підготовку справи до судового розгляду та прийняття рішення по справі, якщо федеральним законом не встановлено інший термін ( ст. 200 АПК РФ);
- справа може бути розглянута під час відсутності осіб, які беруть участь у справі і належним чином повідомлені про час і місце судового засідання, якщо арбітражний суд не визнав їх явку обов'язковою. Арбітражний суд може визнати обов'язковою явку представників державних органів, органів, посадових осіб, які взяли оспорюваний акт, і викликати їх в судове засідання для дачі пояснень.
- при розгляді справ цієї категорії арбітражний суд повинен встановити наявність повноважень у органу або особи, які взяли оспорюваний акт, рішення, вчинили оскаржувані дії (бездіяльність), а також встановити, чи порушують оспорюваний акт, рішення, дія (бездіяльність) права і законні інтереси заявника в сфері підприємницької та іншої економічної діяльності;
- обов'язок доведення обставин, пов'язаних з оспорюваним ненормативним правовим актом, рішенням, дією (бездіяльністю) (відповідність їх закону, наявність повноважень та підстав для їх прийняття, здійснення), покладається на відповідні орган або особа. Арбітражний суд може витребувати названі докази за власною ініціативою.
Ст. 201 АПК РФ р ешеніем у справі про оскарження ненормативних правових актів, рішень і дій (бездіяльності) органів, які здійснюють публічні повноваження, посадових осіб приймається арбітражним судом за правилами, встановленими в гл. 20 Кодексу.
За результатами розгляду арбітражний суд приймає такі рішення:
- про визнання ненормативного правового акта недійсним, рішень і дій (бездіяльності) незаконними;
- про відмову в задоволенні заявленої вимоги.
У резолютивній частині рішення арбітражного суду детально викладає всі відомості, що стосуються оскаржених ненормативного правового акта, рішення, дії (бездіяльності). При визнання оскаржуваних дій (бездіяльності) незаконними в резолютивній частині рішення арбітражного суду зобов'язує державний орган, орган місцевого самоврядування, інший орган або посадова особа в певний термін вчинити певну дію, прийняти рішення чи іншим чином усунути допущені порушення прав і законних інтересів заявника. Крім того, в резолютивній частині рішення арбітражного суду може вказати на необхідність повідомлення суду відповідним органом або посадовою особою про виконання рішення суду.
Рішення арбітражного суду у справах про оскарження ненормативних правових актів, рішень і дій (бездіяльності) органів, які здійснюють публічні повноваження, посадових осіб підлягають негайному виконанню, якщо інші терміни не встановлені в рішенні суду.
З дня прийняття рішення арбітражного суду про визнання недійсним ненормативного правового акта повністю чи в частині вказаний акт або окремі його положення не підлягають застосуванню.
Про деякі питання застосування частини 7 статті 201 Кодексу см. інформаційний лист Президії ВАС РФ від 24 липня 2003 р N 73