Дата розміщення статті: 25.03.2016
Укрупнення організацій здійснюється через реорганізацію, в тому числі через приєднання. Воно передбачає передачу майна в порядку правонаступництва. Приєднуються організація є правонаступником за зобов'язаннями приєднується організації. Ця процедура має дуже багато нюансів. У даній статті ми розглянемо основні заходи, що проводяться в рамках злиття компаній, а також питання складання та подання бухгалтерської, податкової звітності, звітності з ПДФО і страхових внесках.
--------------------------------
<1> Федеральний закон від 26.12.1995 N 208-ФЗ "Про акціонерні товариства".
<2> Федеральний закон від 08.02.1998 N 14-ФЗ "Про товариства з обмеженою відповідальністю".
Так, згідно зі ст. 57 ГК РФ при реорганізації юридичної особи у формі приєднання до нього іншої юридичної особи перше з них вважається реорганізованим з моменту внесення в ЕГРЮЛ запису про припинення діяльності останнього. В силу ст. 53 Закону N 14-ФЗ і ст. 17 Закону N 208-ФЗ приєднанням товариства визнається припинення діяльності одного або кількох товариств з передачею всіх їх прав та обов'язків іншому товариству.
Федеральним законом від 05.05.2014 N 99-ФЗ в п. 1 ст. 57 ГК РФ були внесені зміни, згідно з якими з 1 вересня 2014 р допускається реорганізація за участю двох і більше юридичних осіб, в тому числі створених в різних організаційно-правових формах. Тобто можлива реорганізація між АТ і ТОВ. Основні заходи, які необхідно провести в рамках реорганізації у формі приєднання, перераховані в спеціальній пам'ятці.
Пам'ятка з проведення реорганізації у формі приєднання
N
Дія
розшифровка
1
Оформити рішення про реорганізацію
Ухвалення рішення загальними зборами учасників організації про початок процедури реорганізації у формі приєднання має на увазі в тому числі затвердження договору про приєднання і встановлення дати формування передавального акта. Згідно п. 5 Наказу N 44н <*> дата затвердження передавального акта встановлюється засновниками в межах терміну проведення реорганізації. Краще датувати передавальний акт кінцем кварталу (п. 6 Наказу N 44н). Справедливості заради слід зазначити, що Федеральним законом N 99-ФЗ були внесені зміни в ст. 58 ГК РФ, в силу яких при приєднанні однієї юридичної особи до іншого до останнього переходять права та обов'язки приєднаного юридичної особи без вказівки на те, що такий перехід здійснюється відповідно до передавального акту. Крім того, є ще й роз'яснення Пленуму Верховного Суду (п. 26 Постанови Пленуму ЗС РФ від 23.06.2015 N 25) про те, що при приєднанні однієї юридичної особи до іншого до останнього переходять усі права та обов'язки, що приєднується юридичної особи в порядку спадкування незалежно від складання передавального акта
2
Повідомити ФНС про реорганізацію
Протягом трьох робочих днів з моменту прийняття рішення про реорганізацію в ФНС (за місцем реєстрації), ПФР і ФСС надсилається повідомлення про початок процедури реорганізації (п. 1 ст. 13.1 Закону N 129-ФЗ <**>, ст. 60 ГК РФ ). Форма повідомлення ФНС затверджена Наказом ФНС Росії від 25.01.2012 N ММВ-7-6 / 25 @. На підставі даного повідомлення в ЕГРЮЛ вноситься запис про те, що юридична особа (юридичні особи) знаходиться (знаходяться) в процесі реорганізації. Спеціальної форми повідомлення ПФР і ФСС немає
3
Отримати згоду в ФАС
В силу ст. 27 Закону N 135-ФЗ <***> злиття комерційних організацій вимагає попередньої згоди антимонопольного органу, якщо сумарна вартість їх активів (активів їх груп осіб) за останніми балансам перевищує 7 млрд руб. або сумарна виручка таких організацій (їх груп осіб) від реалізації товарів за календарний рік, що передує року приєднання, перевищує 10 млрд руб.
4
Опублікувати інформацію про реорганізацію в ЗМІ
Опублікувати в ЗМІ відомості про майбутню реорганізацію необхідно двічі з періодичністю один раз на місяць (п. 2 ст. 13.1 Закону N 129-ФЗ, ст. 60 ГК РФ). У Москві інформація розміщується в спеціалізованому виданні "Вісник державної реєстрації". При цьому друге повідомлення про реорганізацію може бути опубліковано не раніше дня, наступного за днем закінчення місячного терміну з дня публікації першого повідомлення (п. 12 Листа ФНС Росії від 23.01.2009 N МН-22-6 / 64 @). Неопублікування даного повідомлення тягне за собою відмову в державній реєстрації (пп. "З" п. 1 ст. 23 Закону N 129-ФЗ)
5
Повідомити кредиторів
Повідомити кредиторів товариства, що приєднується юридичної особи слід протягом п'яти робочих днів після повідомлення ФНС про реорганізацію (п. 2 ст. 13.1 Закону N 129-ФЗ). Разом з тим законодавство про ТОВ і АТ не містить положень про такого обов'язку юридичної особи, а встановлює лише обов'язок суспільства опублікувати повідомлення (п. 5 ст. 51 Закону N 14-ФЗ, п. 6 ст. 15 Закону N 208-ФЗ). Варто відзначити, що в разі неповідомлення кредиторів дізнатися про процедуру реорганізації вони зможуть тільки з публікації в ЗМІ. Коли серед кредиторів є кредитна організація, яка видала кредит, це дуже небезпечно, оскільки в силу п. 2 ст. 60 ГК РФ вона може вимагати дострокового виконання зобов'язань щодо повернення грошей, керуючись п. 2 ст. 60 ГК РФ. Так що краще узгодити всі деталі виконання кредитних договорів додатково
6
Зареєструвати факт реорганізації
Щоб внести в ЕГРЮЛ відомості про ліквідацію юридичної особи шляхом реорганізації у формі приєднання, необхідно представити документи в ФНС за місцем знаходження реорганізується особи (ст. 15 Закону N 129-ФЗ). Це можна зробити вже через 30 днів після дати другого опублікування повідомлення в ЗМІ, тобто після закінчення терміну, відведеного кредиторам для пред'явлення вимог про дострокове виконання зобов'язань
--------------------------------
<*> Наказ Мінфіну Росії від 20.05.2003 N 44н "Про затвердження Методичних вказівок щодо формування бухгалтерської звітності при здійсненні реорганізації організацій".
<**> Федеральний закон від 08.08.2001 N 129-ФЗ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та індивідуальних підприємців".
<***> Федеральний закон від 26.07.2006 N 135-ФЗ "Про захист конкуренції".
Бухгалтерська звітність
Заключна бухгалтерська звітність складається тільки приєднується організацією на день, що передує внесенню запису в ЕГРЮЛ про припинення діяльності (п. 20 Наказу N 44н, ст. 16 Закону N 402-ФЗ <3>). Така звітність складається відповідно до ПБО 4/99 "Бухгалтерська звітність організації" <4>. Всі операції, пов'язані з поточною діяльністю, вироблені з дати затвердження передавального акта, відображаються в бухгалтерській звітності, що приєднується організації (п. 22 Наказу N 44н). У зв'язку з розбіжністю моменту здачі на зберігання майна на основі передавального акта та дати внесення запису в ЕГРЮЛ виникають в цей період зміни розкриваються в пояснювальній записці (п. 10 Наказу N 44н). Фактично дані, зафіксовані на дату реорганізації, відображаються в заключній звітності і потім приєднуються до даних організації-правонаступника.
--------------------------------
<3> Федеральний закон від 06.12.2011 N 402-ФЗ "Про бухгалтерський облік".
<4> Затверджено Наказом Мінфіну Росії від 06.07.1999 N 43н.
Звітним роком для країни, що приєднується організації є період з 1 січня і до дати внесення відомостей в ЕГРЮЛ про припинення діяльності (п. 2 ст. 16 Закону N 402-ФЗ). Заключна бухгалтерська звітність подається до податкового органу не пізніше трьох місяців після закінчення звітного року (пп. 5 п. 1 ст. 23 НК РФ), тобто не пізніше трьох місяців з моменту внесення відомостей в ЕГРЮЛ про припинення діяльності.
У зв'язку з тим що заключна бухгалтерська звітність складається на день, що передує внесенню в ЕГРЮЛ запису про припинення діяльності, технічно здати звітність за приєднане організацію може тільки правонаступник.
Податкова звітність
Останнім податковим періодом для країни, що приєднується компанії є період з початку цього року до дня завершення реорганізації (п. 3 ст. 55 НК РФ). Наприклад, якщо реорганізація сталася 22 грудня 2015 року, то останнім податковим періодом для реорганізованого товариства буде період з 1 січня 2015 р по 22 грудня 2015 р
В ідеалі приєдналася компанія повинна відзвітувати по всіх податках до внесення запису в ЕГРЮЛ. Технічно це майже неможливо, так як заздалегідь організація не знає точної дати приєднання, більш того, ФНС може відмовити в реєстрації і тоді навіть передбачуваний термін буде зміщений. У своїх роз'ясненнях чиновники пояснюють, хто і в який момент повинен відзвітувати в залежності від типу представляється декларації.
Податок на прибуток і податок на майно
Декларацію з податку на прибуток і податку на майно може здати і правонаступник. Тому, якщо приєднується компанія не встигає подати звітність до дати внесення відомостей в ЕГРЮЛ, звітність здає правонаступник (окремо від своїх декларацій). Такий порядок випливає з положень ст. 50 НК РФ і Листів Мінфіну Росії від 13.09.2012 N 03-05-05-01 / 54 і УФНС по м Москві від 10.02.2012 N 16-15 / 011630 @.
Податковим кодексом не встановлено спеціальні терміни подання до податкових органів податкових декларацій та строки сплати податків за останній податковий період при реорганізації організації (п. 3 ст. 50 НК РФ). У зв'язку з цим у разі завершення реорганізації, наприклад 10 грудня 2015 р податкова декларація з податку на прибуток організацій за останній податковий період повинна бути представлена і податок сплачений не пізніше 28 березня 2016 року (Лист Мінфіну Росії від 09.03.2011 N КЕ -4-3 / 3609 @), а з податку на майно - не пізніше 30 березня 2016 р
У декларації з податку на прибуток за останній податковий період по приєднаної організації вказуються ІПН і КПП організації-правонаступника, а на титульному аркуші декларації - найменування організації, за яку вона видається, і код податкового періоду "50" - останній податковий період при реорганізації. У розд. I декларації проставляється код ОКТМО того суб'єкта РФ, на території якого знаходилася приєднана організація (Лист ФНС Росії від 14.01.2013 N ОД-4-3 / 104 @). Титульний аркуш декларації з податку на майно заповнюється аналогічно титульного аркушу декларації з податку на прибуток. Подати декларацію потрібно до податкового органу за місцем обліку організації-правонаступника (п. 2.8 розд. II Додатка N 3 до Наказу ФНС Росії від 24.11.2011 N ММВ-7-11 / 895).
У операторів електронної здачі звітності в деклараціях з податку на прибуток і податку на майно є розділ "Відомості про реорганізованої (ліквідованої) організації (відокремлений підрозділ)", в якому зазначаються дані (ІПН, КПП) приєднується компанії. Таким чином, організація-правонаступник без проблем може подати звітність за приєднувану організацію в електронному вигляді.
ПДВ
У Листі ФНС Росії від 09.03.2011 N КЕ-4-3 / 3609 @ чиновники вказали, що реорганізованих юридичної особи подають податкову декларацію з ПДВ за останній податковий період перед припиненням своєї діяльності в податковий орган, в якому вони перебували на обліку до моменту припинення діяльності. Якщо декларація не представлена, зробити це необхідно правонаступника. У кварталі, в якому відбулася реорганізація, правонаступник повинен відобразити як все "свої" операції (обкладаються і не обкладаються ПДВ), так і операції приєднаних юридичних осіб, здійснені в кварталі приєднання. Аналогічні роз'яснення дали чиновники в п. 1 Листа ФНС Росії від 12.05.2014 N ГД-4-3 / 8919 @.
Відповідно до п. 16.5 розд. II Додатка N 2 до Наказу ФНС Росії від 29.10.2014 N ММВ-7-3 / 558 @ при поданні до податкового органу за місцем обліку організацією-правонаступником декларації з ПДВ за останній податковий період в титульному аркуші по рядку "За місцем знаходження (обліку ) "проставляється код" 215 "або" 216 ", у верхній частині листа вказуються ІПН і КПП організації-правонаступника. У рядок "Платник податків" вноситься найменування реорганізованої організації. У рядку "ІПН / КПП реорганізованої організації" прописуються відповідно ІПН та КПП, які були присвоєні організації до реорганізації податковим органом за місцем її знаходження (по платниках податків, віднесених до категорії найбільших, - податковим органом за місцем обліку в якості найбільшого платника податків). У розд. 1 декларації з ПДВ проставляється код ОКТМО муніципального освіти, на території якого знаходилася реорганізована організація. Коди форм реорганізації та код ліквідації наведені в Додатку 3 до Порядку заповнення податкової декларації з ПДВ <5>.
--------------------------------
<5> Додаток 2 до Наказу ФНС Росії N ММВ-7-3 / 558 @.
Податковий період - це період, за підсумками якого повинна бути визначена податкова база і обчислена сума податку, що підлягає сплаті (п. 1 ст. 55 НК РФ). Для всіх платників податків по ПДВ податковим періодом є квартал (ст. 163 НК РФ). Пунктом 4 ст. 55 НК РФ передбачено, що стосовно тих податків, за якими податковий період встановлюється як календарний місяць або квартал, при створенні, ліквідації, реорганізації організації зміна окремих податкових періодів проводиться за погодженням з податковим органом за місцем обліку платника податків.
Так, якщо приєднання сталося 7 жовтня 2015 року, останнім податковим періодом по ПДВ для країни, що приєднується організації може бути узгоджений III квартал 2015 р І якщо приєднується організація не встигла відзвітувати перед ФНС за вказаний квартал, зробити це необхідно правонаступника, а декларацію заповнити з урахуванням вищеописаних вимог. Операції по ПДВ за період з 1 по 7 жовтня 2015 року, які справила приєднується організація, повинні бути включені правонаступником в "свою" декларацію вже за IV квартал 2015 р
ПДФО
У разі реорганізації у формі приєднання відомості про доходи фізичних осіб за формою 2-ПДФО повинні бути представлені приєднується (ліквідованої) організацією за період від початку року до дня завершення реорганізації у формі приєднання (Лист ФНС Росії від 27.11.2015 N БС-4-11 / 20731 @).
Раніше також зазначалося, що можливість виконання обов'язку з подання відомостей про доходи фізичних осіб правонаступниками реорганізованого юридичної особи НК РФ не передбачена. У зв'язку з цим відомості про доходи фізичних осіб за формою 2-ПДФО повинні бути представлені приєднується організацією.
Як правило, співробітників не звільняють з приєднується компанії, а оформляють їх переклад на підставі ч. 1 ст. 72.1 ТК РФ. Причому виплачувати компенсацію за невикористану відпустку їм не потрібно, оскільки після реорганізації трудові відносини з працівником у організації не припиняються (ст. 75 ТК РФ) і він буде мати право на отримання відпустки в організації-правонаступника, який він "заробив" ще в присоединяемой організації .
На практиці організації діють у такий спосіб. Якщо подача документів на державну реєстрацію реорганізації у формі приєднання планується, наприклад, 17 грудня, то 30 листопада всі співробітники приєднується організації переводяться в приєднуватися організацію, розраховуються і перераховуються заробітна плата, податки і внески за листопад. Приєднувана організація представляє довідки 2-ПДФО в ФНС. Переклад директора повинен бути оформлений не раніше дати внесення запису в ЕГРЮЛ, так як заяву про внесення відомостей про припинення діяльності повинен підписати чинний директор. Заробітна плата за грудень згідно змодельованої ситуації директору буде нарахована і виплачена вже організацією-правонаступником. Питання про те, на яку посаду повинен бути переведений директор приєднується організації, вирішується по-різному. Потрібно враховувати, що відповідно до ст. 75 ТК РФ при зміні власника майна організації новий власник не пізніше трьох місяців з дня виникнення у нього права власності має законні підстави розірвати трудовий договір з керівником і головним бухгалтером організації. Значить, директор може бути переведений і відразу звільнений вже з організації-правонаступника. Такий "переклад" вирішує завдання подання звітності з ПДФО і до фондів.
Звітність до фондів
Незважаючі на ті что согласно п. 16 ст. 15 Закону N 212-ФЗ <6> в разі реорганізації звітність слід здати організації-правонаступник, чиновники посілаються на п. 15 ст. 15 названого Закону, в силу которого при пріпіненні ДІЯЛЬНОСТІ организации в зв'язку з ее ліквідацією вона зобов'язана представіті в ПФР и ФСС розрахунки по нарахованих и сплачений страхових внески за період з качана розрахункового ПЕРІОДУ по день подання зазначеним розрахунку включно. Зробити це нужно до дня подачі заяви про припиненням ДІЯЛЬНОСТІ. Такоже в ст. 9 Закону N 27-ФЗ <7> говориться, що при реорганізації страхувальника - юридичної особи він подає відомості про звільнених у зв'язку з цим працівників протягом одного місяця з дня затвердження передавального акта (розподільчого балансу), але не пізніше дня подання документів на державну реєстрацію реорганізації у формі приєднання.
--------------------------------
<6> Федеральний закон від 24.07.2009 N 212-ФЗ "Про страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації, Фонд соціального страхування Російської Федерації, Федеральний фонд обов'язкового медичного страхування".
<7> Федеральний закон від 01.04.1996 N 27-ФЗ "Про індивідуальному (персоніфікованому) обліку в системі обов'язкового пенсійного страхування".
У момент розгляду заяви про приєднання ФНС направляє міжвідомчий запит в ПФР про наявність боргів у приєднується організації за поданням звітності. Як показує практика, якщо приєднується організація не відзвітує в ПФР (на титульному аркуші розрахунку проставляється "Л" в графі "Припинення діяльності") до подачі документів на приєднання до реєструючих органів, в такому приєднанні буде відмовлено.
Наприклад, якщо організація планує подати документи на державну реєстрацію реорганізації у формі приєднання 17 грудня 2015 року, то 30 листопада 2015 р приєднується організації необхідно відзвітувати в ПФР і погасити борги.
Крім того, після внесення запису в ЕГРЮЛ про реорганізацію ПФР запросить звітність за період з початку року до дати внесення запису в ЕГРЮЛ у правонаступника. Вважаємо, ПФР необхідно переконатися, що після здачі приєднується організацією останньої звітності і перед моментом внесення запису в ЕГРЮЛ ніяких додаткових нарахувань організація не виробляла. На відміну, наприклад, від декларацій з податку на прибуток, в розрахунку по нарахованих і сплачених страхових внесках до ПФР не передбачено вказівку періоду і кодів за місцем знаходження (обліку), які свідчать про те, що звітує правонаступник. Співробітники ПФР пропонують прописати в декларації найменування, номер і інші реквізити, що приєднується організації, а підписати і поставити печатку - правонаступника.
* * *
У процесі реорганізації підприємства взаємодіють з безліччю інстанцій:
1) з ФНС, яку необхідно повідомити про початок і закінчення процесу злиття компаній і в яку потрібно представити бухгалтерську і податкову звітність організацій, які припинили своє існування внаслідок реорганізації;
2) з фондами (ПФР і ФСС), перед якими треба відзвітувати за внесками за співробітників, які працювали в скасованої компанії;
3) з антимонопольною службою, яка повинна узгодити реорганізацію між особами, активи і виручка яких обчислюються мільярдами рублів;
4) із засобами масової інформації, в яких розміщується інформація про реорганізацію юридичних осіб;
5) з кредиторами реорганізованих підприємств.
Всі перераховані дії докладно висвітлені в статті.
Если вині нашли на Цій странице потрібної вам информации, Спробуйте скористати Поиск по сайту:
Повернутися на попередню сторінку