- Що таке камеральна перевірка
- як проводиться
- Терміни проведення перевірки та її етапи
- Оформлення документів 3-ПДФО і 6-ПДФО
- Податкові відрахування в 2019 році
- Уточнення і виправлення ПДФО
- Оскарження акта камеральної перевірки
Все більше громадян змушені вирішувати питання, пов'язані з подачею податкової декларації. Дане питання регулюється статтею 80 Податкового кодексу РФ. За результатами поданої декларації може бути проведена перевірка. Постараємося розглянути основні моменти такого явища, пов'язані із заповненням декларації, термінами і нюансами проведення камеральної податкової перевірки.
Що таке камеральна перевірка
Відповідно до чинного законодавства, всі громадяни РФ, які мають доходи від своєї діяльності, іноземні громадяни, що займаються підприємництвом на території РФ і підприємства всіх форм власності, зобов'язані платити податки в державний бюджет. Податкова декларація з несистематическим доходах подається за рік, в термін до 30 квітня наступного року. Порушення зазначеного терміну, тягне за собою штрафні санкції. Підприємці звітують по податках щоквартально. Подана вами декларація буде перевірена.
Перевірки бувають двох видів: камеральні та виїзні. Камеральній перевірці піддаються всі подані декларації. В ході неї у вас можуть зажадати надання будь-якої додаткової бухгалтерської документації, яку ви повинні будете надати в установлений термін (п.3, ст.93 НК РФ). Документи у відповідь на запит податкової організації ви повинні надати протягом 10 днів (20 днів дається при податковій перевірці групи платників податків). Відмова від надання документації, так само, як і порушення встановлених термінів веде до накладення штрафних санкцій відповідно до ст. 126 НК РФ.
як проводиться
Проведення камеральної перевірки регламентується ст. 88 НК РФ. Проводять перевірку посадові особи податкової служби. Всі їх дії здійснюються в порядку виконання ними своїх службових обов'язків і в межах повноважень. Якогось спеціального рішення для цього не потрібно. Перевірці підлягають відомості, подані самим платником податків: митна декларація і вся документація, що забезпечує повноту інформації про розмір доходу, витрат, пов'язаних з виробництвом і суми нарахованого податку. Всі дії здійснюються за місцем розташування податкової служби.
За ненадання податкової декларації штраф складе 5% від суми податку, але не менше 100 рублів. Які саме документи затребувати співробітник податкової служби вирішує самостійно. Єдина вимога - матеріали повинні відповідати за часом звітного періоду. Згідно п. 3 ст. 88 НК, в разі збиткової декларації, на збір і надання витребуваних документів, які обгрунтовують видаткову частину, дається 5 днів.
Документи надаються у вигляді копій, завірених платником податків. Якщо обсяг документів великий, і необхідні документи не можуть бути надані в термін, то до податкового органу слід направити лист із зазначенням причин. Зазвичай, таке питання вирішується за взаємною згодою сторін.
У своїй роботі, податківці використовують, також, наявну у них інформацію по суб'єкту оподаткування та відомості, отримані від інших правоохоронних органів щодо обміну інформацією. На практиці платник податків беззахисний. Дядя Вася може сказати оперативному працівникові поліції про те, що у вас не все в порядку з податками, той повідомить рапортом до податкової служби та щодо вас буде проведена позачергова перевірка. Навіть, якщо ви кристально чисті перед податковим кодексом.
Структура податківців влаштована так, що вони мотивовані на виявлення недоліків в деклараціях і накладення штрафів. Тому перевірки проводяться без формалізму і, при необхідності, санкції будуть відстоюватися в суді із залученням досвідчених юристів.
Терміни проведення перевірки та її етапи
Камеральна перевірка починається з моменту подання декларації до податкового органу. Дата початку відліку терміну перевірки залежить від способу надходження документів. При особистому зверненні термін обчислюється з моменту реєстрації документа. На практиці - на наступний робочий день. При передачі декларації поштою, термін визначається штемпелем на конверті. А при електронному декларуванні - з моменту надходження електронного файлу. (П. 2 ст. 80 НК РФ)
На проведення камеральної перевірки відводиться три місяці. Однак і в цьому випадку для податківців передбачена лазівка. Якщо з'являється необхідність, терміни перевірки можна продовжити і обчислювати з моменту надання додаткових документів. А при подачі «уточненки», терміни автоматично починають обчислюватися з моменту надходження нової ПДФО (п.9.1 ст.88 НК РФ).
Заходи при проведенні камеральної перевірки визначаються відомчими інструкціями, конкретної податковою службою і є закритою інформацією. Однак загальна схема така:
- Формальне ознайомлення з наданої документації. Перевіряється фактичне відповідність поданих документів і опису. Перевіряється відомча база даних на наявність інформації про конкретний платника податків.
- Арифметична перевірка включає перерахунок декларації, звірка поданих відомостей з декларацією за попередній звітний період.
- Нормативна перевірка полягає в правовому аналізі наданих документів. Відповідність документації стандарту, наявність і правомірність підписів, обгрунтованість застосування податкової ставки і т.п.
- Власне камеральна перевірка є завершальною. В результаті звіряються відомості різних джерел, і робиться висновок.
- Безумовно використовуються, також, негласні методи збору інформації.
Ніяких повідомлень про початок камеральної перевірки не передбачено. Але деякі територіальні органи практикують таке повідомлення.
По завершенню перевірки складається відповідний акт відповідно до п.1 ст.100 НК РФ. За результатами начальником податкового органу приймається одне з трьох рішень:
- Прийняти декларацію в наданому (уточненому) вигляді,
- Залучити платника податків до адміністративної відповідальності,
- Призначити проведення додаткової перевірки.
Податковий орган інформує платника податків про результати протягом 10 днів. З вашого боку, на акт перевірки може бути направлено письмове заперечення (п. 5 і п. 6 ст. 100 НК Російської Федерації). При оскарженні результатів камеральної перевірки враховуються вимоги ст. ст. 101, 137,138 і 139 НК РФ.
Оформлення документів 3-ПДФО і 6-ПДФО
Більшість найманих працівників можуть не хвилюватися з приводу декларації про доходи. За них все зробить роботодавець за формою 2-ПДФО. Однак існують категорії громадян, які податки платять самостійно. Такі особи заповнюють форму 3-ПДФО і подають її до податкової служби за місцем реєстрації. До таких громадян належать:
- - особи, які отримали дохід за договором або трудовою угодою, якщо податок утриманий ні,
- - громадяни РФ, які отримали протягом року дохід від продажу нерухомого майна, транспортних засобів або інших майнових прав,
- - резиденти РФ, які отримали дохід від продажу нерухомості за кордоном, або відсотків за вкладом в іноземному банку,
- - особи, які отримали дохід у вигляді винагороди в натуральній формі,
- - особи, які отримали виграш в лотерею (якщо податок не сплачувався організаторами заходу),
- - які отримали майно за правом спадкування і правонаступники авторських прав,
- - особи, які отримали майно в результаті дарування (в тому числі і від близьких родичів).
Форма 3-ПДФО може використовуватися для декларування доходів за індивідуальну трудову діяльність. Розмір податку в 2019 році однаковий для всіх і від рівня доходів не залежить:
- 13% - для громадян РФ, біженців та іммігрантів, які працюють в Росії;
- 30% - для іноземців, що займаються підприємництвом на території Росії;
- 35% - на виграші і доходи по внесках.
Зразок заповнення форми 3-ПДФО наведено нижче:
У формі 3-ПДФО показується дохідна і видаткова частина (для підприємців). До основної формі додаються документи, що обгрунтовують бажані відрахування з суми податку (видаткова частина для підприємців, право на соціальну, майнову або іншу пільгу для громадян). Якщо суму витрат підприємця підтвердити немає можливості, то витратна частина буде прийнята в 20% від доходу.
Нульова ставка з податку, мінімальна сума доходу за угодою або наявність соціальних відрахувань не звільняють від необхідності подачі звіту за формою 3-ПДФО.
Для заповнення форми 3-ПДФО розписана детальна інструкція. Наведено перша сторінка (титул) такої інструкції, яку можна знайти в інтернеті.
Слід звернути увагу на те, що частина листів залишаться незаповненими. Їх подавати до податкового органу не потрібно. Якщо ви підприємець, і вказуєте ІПН, частина відомостей про себе можна не вказувати. Не забудьте вказати кількість аркушів в декларації, поставити дату, завірити документи своїм підписом і скріпити все матеріали.
6-ПДФО заповнюють всі організації та індивідуальні підприємці, які є податковими агентами з ПДФО. Перевага і легкість заповнення цієї форми полягає в тому, що всі платники по 6-ПДФО про це знають. Звітність по даній формі, затвердженій ФНС Росії (пр.№ ММВ-7-11 / 450), є щоквартальної. Розрахунки необхідно подавати протягом місяця після звітного періоду (п.2 ст. 230 НК РФ).
Податкові відрахування в 2019 році
Є і приємні новини:
- Податкова ставка в 2019 році не збільшилася.
- З 1 січня 2019 року на підставі федерального закону № 251 від 03.07.2016 року в суму соціального відрахування можна включати витрати на оцінку власної кваліфікації.
ПРИКЛАД:
Роботодавець засумнівався в компетентності виконавця робіт. Виконавець оплачує проходження атестації на підставі Закону про незалежну оцінку кваліфікації № 238-ФЗ і отримує позитивний відгук. При цьому виконавець може претендувати на відрахування з податку. Сума вирахування з ПДФО буде обмежена в 120 000 рублів на рік (п.1 ст. 219 НК РФ). В цю ж суму можна включати підвищення кваліфікації, додаткові страхові і пенсійні внески, витрати на медичне обслуговування.
Інші соціальні професійні та майнові відрахування залишилися без змін:
Майновий податкове вирахування при купівлі нерухомості обмежений сумою 2.000.000 рублів без обліку відрахування за відсотками іпотеки.

Необхідна для соціального податкового вирахування
Сумарний соціальний податкове вирахування приймається до 120.000 на лікування та освіту.
Соціальний податкове вирахування на всю суму в разі дорогого лікування.
Соціальний податкове вирахування при народженні дітей.
Уточнення і виправлення ПДФО
У разі виявлення неточностей в ПДФО, слід внести виправлення. Краще це зробити до того, як порушення виявлять в ході камеральної перевірки. Повторним направленням звітності це питання не вирішити. Слід звернутися до територіального податкового органу з письмовою заявою. Про це поінформувала ФНС Росії (лист № від 10.10.16). Помилка може бути в будь-який закодованої графі.
Одного листи для усунення неточностей мало. Необхідно подати новий звіт ПДФО. Якщо декларація подавалася в електронному вигляді, то просто виправити цифри в файлі не можна, оскільки у кожного файлу є свій ідентифікатор. Ніяких термінів на надання коригування ПДФО не існує. Але, якщо неточності виявлені в ході камеральної перевірки, то податківці за своєю ініціативою встановлюють такий термін. Законом передбачено тільки термін 5 днів на надання пояснень по ПДФО (п.3 ч.1 ст.88 НК Російської Федерації).
Оскарження акта камеральної перевірки
Минуло, імовірно, три місяці і закінчилася камеральна перевірка по вашій податкової декларації. Якщо були виявлені істотні недоліки, які заподіяли збитків держбюджету, буде складено відповідний акт. Якщо перевірка не виявила порушень НК РФ, акт за результатами ви можете не побачити. Якщо порушення виявлено, то згідно з п. 9 ст. 101 НК РФ копію акта ви отримаєте під розпис протягом десяти днів після прийняття рішення. На вручений рішення платник податків може подати скаргу.
Рішення за актом вступить в силу через 30 днів. Якщо за цей час ви подали скаргу до територіального податкового органу, то така скарга вважається апеляційної. (ст. 138 - 139 НК РФ, п. 6 ст. 100 НК Російської Федерації).
Якщо ж рішення по акту вступило в силу, то звичайна скарга подається в ЗНО. Термін оскарження - один рік. Після цього доведеться доводити, що ви не мали можливості подати скаргу раніше з поважних причин. (П.2 ст.139 НК РФ). На прийняття рішення за скаргою ЗНО дається місяць. Але, як заведено, цей термін можуть продовжити ще на 30 днів (ст.140 НК).
Приклад форми апеляційної скарги:

Стандартна форма для заповнення
Для судового оскарження рішення за актом камеральної перевірки, подається позовна заява. В цьому випадку керуються адміністративним, процесуальним законодавством і АПК (гл.24 арбітражно-процесуального кодексу РФ). Для подачі позовної заяви дається три місяці. Термін може бути продовжений за клопотанням позивача, в разі наявності поважної причини.
Приклад реальної апеляційної скарги:
сторінка 1
сторінка 2
При подачі заяви стягується державне мито в сумі 200 рублів для приватних осіб. Якщо буде прийнято рішення на вашу користь, то окремим пунктом судової ухвали, всі витрати по судочинству можуть бути віднесені за рахунок винного. Суд, як правило, зупиняє виконання рішення по акту камеральної перевірки до завершення розгляду по справі.
Судове рішення вступає в силу негайно (якщо інші терміни не встановлені в рішенні суду) (ч. 7 ст. 201 АПК РФ).
Істотних змін в системі оподаткування громадян в 2019 році не передбачається. Уточнення стосуються процесу і техніки заповнення форм звітності з ПДФО. Спірні питання, як і раніше, вирішуються в порядку подачі скарг до ПЗ або судових позовів до арбітражного суду.
думка експерта
Марія Богданова
Стаж більше 6 років. Спеціалізація: договірне право, трудове право, право соціального забезпечення, право інтелектуальної власності, цивільний процес, захист прав неповнолітніх, юридична психологія
Ознайомитися з планом податкових перевірок заздалегідь неможливо. Цей вид контролю не потрапляє під дію закону 294-ФЗ від 26.12.08. Графік не публікують у вільному доступі. Однак навіть отримання повідомлення про призначення ревізії не рівнозначно нарахуванню величезних штрафів.
Підприємцям на патенті камеральна перевірка загрожує лише в частині страхування працівників. Розрахунки внесків в ПФР і ФОМС комерсанти подають до територіальної інспекції. Можлива і виїзна ревізія. При переході на ПСН бізнесмени зберігають обов'язок вести облік доходів. Контроль полягає в перевірці дотримання нормативів за валовим виторгом і середньооблікової чисельності персоналу. Інтерес для ревізорів представляє і повнота сплати страхових зборів.
Якщо підприємець веде діяльність на дому, не має власного офісу, то податківці проводять перевірку за місцем знаходження інспекції (п.1 ст. 89 НК РФ). Про відсутність комерційних площ буде потрібно повідомити контролерів письмово.
Для підприємців, які перебувають на ССО, перевірочні заходи будуть спрямовані, перш за все, на встановлення законності застосування цього спецрежиму. Комерсант на ССО 6 «Доходи» повинен обов'язково вести книгу обліку доходів і витрат, а також вести облік вартості основних засобів: вона не повинна перевищувати 150 млн рублів. Бізнесмени на системі ССО «Доходи-Витрати» повинні будуть представити перевіряючим підтверджують витрата документи, при цьому витрати повинні бути економічно доцільними.