Реклама
Реклама
Реклама

Інвентаризація дебіторської та кредиторської заборгованості

  1. Механізми проведення інвентаризації дебіторських і кредиторських заборгованостей
  2. Нюанси перевірки рахунків або як працює бухгалтер?
  3. Документаційне забезпечення: зразок інвентаризаційного акту і бухгалтерської довідки
  4. Виправлення помилок
  5. Сумнівні борги і порядок роботи з ними

Основним завданням інвентаризації є саме звірка сум дебіторської та кредиторської заборгованості. Механізм інвентаризації передбачає підтвердження сум заборгованостей з боку кредиторів і контрагентів. Підтверджуючим документом є акт звірки. За підсумками проведених звірок складається бухгалтерська довідка та інвентаризаційний опис. Зразок кожного з документів можна знайти в нижче.

Зміст статті

Механізми проведення інвентаризації дебіторських і кредиторських заборгованостей

Інвентаризація дебіторської та кредиторської заборгованості - це обов'язок керівника і головного бухгалтера. Вона визначена «Законом про бухгалтерський облік» (ФЗ-402 від 06.12.11). Інвентаризаційна звірка передбачає підтвердження сум дебіторських і кредиторських заборгованостей з боку підприємств-кредиторів і дебіторів. Даний момент підтверджує відповідний акт.

Період її проведення випадає на закінчення звітного року та є частиною річної звітності. Як правило, звітної датою є останній день в році, якщо це вихідний, то попередня дата. Деталізовані терміни і порядок проведення інвентаризації встановлюються наказом керівника.

Проведення інвентаризації дозволяє підприємству уточнити наступні моменти:

  • Обсяги дебіторської заборгованості за реалізованими, але неоплачених товарах;
  • Обсяги неоплаченої кредиторської заборгованості за отримані товари;
  • Обсяги обох видів заборгованості за авансами, як отриманим, так і виданими;
  • Визначення залишкових сум обох видів заборгованостей на день інвентаризації;
  • Виявлення строків позовної давності за договорами.

Проводити інвентаризацію організація зобов'язана в таких ситуаціях:

  • При роботі зі складання річних бухгалтерських звітностей;
  • Якщо відбувається зміна головних матеріально відповідальних осіб, наприклад, головного бухгалтера або керівника;
  • Якщо підприємство ліквідується або проводиться його реорганізація.

Таким чином, інвентаризація дебіторської та кредиторської заборгованості - це перевірка вірності значаться на рахунках бухгалтерського рахунку сум. Так, перевірка проводиться за рахунками за номерами 58, 60, 62, 66 і 76.

Якщо інвентаризація проводиться за ініціативою керівництва підприємства, наприклад, з метою поліпшення процесів управління заборгованістю, то кількість рахунків під час перевірки може бути скорочено.

Нюанси перевірки рахунків або як працює бухгалтер?

Для чіткого визначення порядку та особливостей роботи бухгалтера, доцільно уявити якийсь загальний шаблон або зразок того, що перевіряється при аналізі кожного рахунку:

  • Рахунок № 60 (розрахунки з постачальниками, підрядниками) - в рамках дебіторської заборгованості необхідно перевірити передоплати з постачальниками і видані їм аванси, в рамках кредиторської заборгованості перевіряють борги підприємства за придбані товари або виконані роботи, включаючи обсяги невідфактурованих поставок;
  • Рахунок № 62 (розрахунки з замовниками, покупцями) - при аналізі дебіторської заборгованості перевіряють борги закупівельників і замовників за переданий товар або виконану роботу, при аналізі кредиторського боргу - суми отриманих організацією від замовників, покупців передоплат та авансів;
  • Рахунки №№66-67 (розрахунки за позиками і кредитами короткострокового і довгострокового характеру) в цьому випадку перевіряється тільки кредиторська складова, а саме, борги за непогашеними позиками перед позикодавцем і банківськими кредитами;
  • Рахунок №68 (податкові збори, платежі) - тут перевірці підлягають суми переплат - дебіторські довгі, а також обсяги неоплачених податків - кредиторські борги;
  • Рахунок № 69 (соціальні, страхові платежі) - тут також проводиться перевірка сум, зайво сплачених до фондів ФСС і суми, недоплачені у внебюджет.

Терміни та порядок проведення інвентаризації встановлюються наказом керівника.

Динячі суми і розрахунки повинні підтверджуватися первинною документацією. Примітно, акт або довідка про звірку до такого роду документів не належить.

Так, до таких документів належать:

  • Первинна документація, що підтверджує наявність кредиторської та дебіторської заборгованості: товарні накладні, рахунки-фактури, довідка бухгалтера, платіжні доручення;
  • Накази керівних органів і керівника про нарахування премій, виплати компенсацій;
  • Договору: кредитні, про надання послуг, поставки товарів, позики.

Документаційне забезпечення: зразок інвентаризаційного акту і бухгалтерської довідки

Дана бухгалтерська перевірка передбачає складання наступних документів:

  • Наказ про проведення інвентаризації за формою ІНВ22;
  • Акт звірки даних обліку з відомостями, отриманими від контрагентів і кредиторів;
  • Акт звірки розрахунків з дебіторами і кредиторами, ними підписаний;
  • Бухгалтерська довідка, ось її зразок ;
  • Акт інвентаризаційних розрахунків;
  • Інвентаризаційні описи.

Перевірка розрахунків кредитів і позик проводиться в розрізі кожного окремо взятого договору.

При інвентаризації кредиторської заборгованості важливо взяти до уваги момент нарахування відсотків. Саме при розрахунку цих показників допускається основна маса помилок, зокрема, беруть за основу невірні періоди визнання.

Незважаючи на те, що порядок і терміни виплати відсотків - умова, яке визначається статтями договору, і можуть бути виплачені в дату погашення кредиту або позики, враховувати відсотки по ним слід рівномірно протягом року або звітного періоду.

Результати інвентаризаційних звірок заборгованостей оформляються таким документом, як акт інвентаризації розрахунків з постачальниками, покупцями, іншими дебіторами і кредиторами. Акт складається за формою за номером інв-17. ось його зразок .

Додатково акт підтверджує довідка за формою інв-17 П. - додаток, зразок документа дивіться ось тут .

Акт повинен містити в собі такі відомості:

  • Підтверджені і непідтверджені дебіторами відомості про борги;
  • Підтверджені і непідтверджені кредиторами відомості про заборгованості;
  • Заборгованості з простроченим терміном повернення і термінами позовної давності;
  • Борги сумнівного і безнадійного характеру контрагентів і замовників перед підприємством;
  • Безнадійні та сумнівні борги самого підприємства перед кредиторами.

Інвентаризацію можна вважати успішно завершеною, якщо розбіжностей у відомостях і розрахунках контрагентів, постачальників і замовників з розрахунковими даними підприємства не знайдено, а також відсутні відомості про прострочені заборгованості.

Інвентаризаційний акт підписується головним бухгалтером і керівником підприємства, а також ставиться печатка організації. Довідка підписується тільки бухгалтером або іншою особою, що відповідає за достовірність і точність представлених в ній відомостей.

Виправлення помилок

У ситуації, коли в ході інвентаризації були виявлені помилки та інші недоліки в розрахунках, необхідно провести внесення виправлень. Цей момент регламентується 8 частиною 10 статті 402 Федерального закону. Порядок і правила внесення виправлень визначаються пунктами Положення з бухгалтерського обліку - ПБУ22-2010.

Якщо була виявлена ​​прострочена заборгованість, як кредиторська, так і дебіторська, необхідно визначитися з заходами або вжити заходів до її якнайшвидшому погашенню. Яка заборгованість вважається простроченою, читайте тут .

У ситуації з простроченою кредиторською заборгованістю, необхідно виділити кошти і зробити її оплату.

Якщо мова йде про простроченнях по дебіторської боргами, то необхідно передбачити варіанти досудового стягнення коштів боргу - направлення претензій на адресу дебітора або подача позовних документів. Також можливим варіантом вирішення проблеми є прощення або списання боргу при наявності підстави для списання дебіторської заборгованості , Або його перекриття взаємної кредиторської заборгованістю.

Як правильно виконати списання простроченої кредиторської заборгованості , Читайте в попередній статті.
Проведення погашення кредиторської заборгованості ось тут . Слід уникати помилок у відображенні списання в бухгалтерській звітності.

Сумнівні борги і порядок роботи з ними

Інформація про сумнівні борги також може бути відображена в довідці або акті інвентаризації, але в графі про додаткові відомості. Ця категорія заборгованості вимагає особливої ​​уваги керівника і бухгалтера. Причини цього полягають у наступному:

  1. Завищуючи обсяги дебіторської заборгованості та валюти балансу в цілому, роблять бухгалтерську звітність недостовірної;
  2. Є основою формування резервів по сумнівних платежів, що, в свою чергу, обов'язок організації та право платника податків;
  3. Підлягає списанню для правильного бухгалтерського, податкового обліку.

Визнати борг сумнівним можна, якщо він відповідає ознакам, зазначеним в 226 статті Податкового законодавства, зокрема, в її 1 пункті.

Не можна віднести до категорії сумнівної наступні види заборгованостей:

  • Борги по перерахованим постачальниками авансами;
  • Борги по пені, штрафів, передбаченими договорами;
  • Борги по позикових договорами;
  • Борги за сумами відсотків, які були стягнуті арбітражними судами за неправомірне користування чужими грошовими коштами.

Умови, що дозволяють визнати борги сумнівними, позначені в Положенні ведення бухгалтерського обліку та звітності (№ 34н абзац 2 п. 70).

Таким чином, сумнівною, беручи до уваги положення 266 статті податкового законодавства, визнається будь-яка заборгованість, що виникла перед платником податків в ході реалізації товарів або виконання робіт за договором, яка не має банківської гарантії або поручительства, непогашена в строк. Іншими словами, будь-яка прострочена і незабезпечена заборгованість - це і є сумнівний борг. Також сумнівними визнаються борги, неможливість, стягнути які підтверджена відповідним рішенням служби приставів.

Будь-яка прострочена і незабезпечена заборгованість - це і є сумнівний борг.

Позбутися від сумнівних боргів можна за допомогою списання з балансу підприємства або взаємозаліком. Останнє допускається на підставі 410 статті цивільного законодавства, якщо перед партнером, який має перед підприємством прострочений незабезпечений борг, період можливості, стягнення якого закінчився, є рівноцінна кредиторська заборгованість. У цьому випадку допускається взаємне списання боргу. Достатнього для цієї заяви в односторонньому порядку.

При наявності обсягів сумнівних боргів, підприємство зобов'язане сформувати їх резерв.

Додаткова інформація про проведення інвентаризації боргів і аналізі рахунків в відео:

Порядок роботи з простроченими боргами мало чим відрізняється від роботи з заборгованістю сумнівного характеру. Якщо прострочений борг стягнути неможливо, він підлягає списанню через інші витрати, із зазначенням, що це саме прострочена заборгованість.

Примітно, що якщо борг списується за збитковістю боржника, то на балансі він зберігається ще 5 років з моменту списання. Це необхідно для того випадку, якщо становище фінансів боржника зміниться і борг можна буде пред'явити повторно.

Нюанси перевірки рахунків або як працює бухгалтер?