Реклама
Реклама
Реклама

Дарчий на автомобіль (договір дарування) в 2017 році - близькому родичу, вартість, зразок, на сина, у нотаріуса, бланк, як оформити, податок, неповнолітньому

  1. причини оформлення
  2. Скільки діє договір дарування
  3. Чи можна відмовитися
  4. податки
  5. Дарування не родичам
  6. Близькі родичі
  7. Дарування родичу, який продасть ТС менш ніж через 3 роки
  8. Нотаріальне оформлення дарчої на автомобіль
  9. вартість
  10. Пакет документів
  11. Реєстрація в Росреестра
  12. Бланк договору дарування
  13. Вимоги до документу
  14. порядок заповнення
  15. Нюанси оформлення угоди
  16. З неродичів
  17. Між фізичною та юридичною особою
  18. Якщо власник помер раніше оформлення ТЗ
  19. Чи можна не знімати з реєстраційного обліку

У деяких випадках у громадян виникає необхідність подарувати якусь річ іншій особі. Цивільне законодавство досить чітко регламентує питання передачі в дар різного виду майна, в тому числі і автотранспорту. Проте, щоб уникнути проблем в процесі оформлення дарчої на авто сторонам потрібно знати нюанси процедури.

Який порядок оформлення дарчої на автомобіль, як правильно скласти угоду і чи можна зробити договір дарування на осіб, не пов'язаних родинними зв'язками з власником?

причини оформлення

Найчастіше право власності на автомобіль передається між громадянами за договором купівлі-продажу. Однак в деяких випадках більш зручним способом передачі транспортного засобу виступає договір дарування.

Передача авто в дар родичам здійснюється найчастіше щоб уникнути необхідності складати заповіт або для спрощення процесу прийняття спадщини певним наступником. Також, власники оформляють дарчу з метою того, щоб позбавити інших наступників можливості претендувати на майно після смерті власника.

Також, власники оформляють дарчу з метою того, щоб позбавити інших наступників можливості претендувати на майно після смерті власника

Законодавство передбачає, що після розірвання шлюбу спільно набута власність підлягає поділу в рівних частинах між колишнім подружжям. Однак батьки можуть оформити дарчу на сина, щоб його дружина не мала можливості претендувати на автомобіль - прийняте в період шлюбу в дар майно поділу не підлягає.

Іноді до дарчим звертаються при наявності заборгованості по автокредиту у одного з подружжя. Наприклад, щоб уникнути вилучення за борги транспорту, оформленого на чоловіка, він може укласти договір дарування на дружину.

Якщо дарувальником майна вартістю понад 3 тисяч рублів, у тому числі автомобіля, виступає організація, то оформлення договору дарування в письмовому вигляді є обов'язковим.

Скільки діє договір дарування

Право розпоряджатися транспортним засобом у одержувача виникає відразу ж після оформлення договору дарування. При цьому угода має необмежений термін дії і законно до того моменту, поки договір не буде розірваний за згодою обох сторін.

Чи можна відмовитися

Важливою умовою угоди з оформлення авто в дар є обопільна згода сторін. Одержувач має право відмовитися від подарунка до того як оформить передачу транспортного засобу. Усна відмова вважається достатнім для відкидання подарунка і розірвання угоди.

У разі вже оформленого договору одержувачу потрібно зробити відмову в письмовій формі. Якщо угода посвідчений нотаріусом, то подавати письмову відмову необхідно в нотаріат.

податки

У визначених законом випадках громадяни повинні сплачувати встановлені податки і збори. Розмір податку з майна, яке передається в дар, залежить від деяких обставин і наявності спорідненості між сторонами.

Дарування не родичам

Якщо між власником авто і одержувачем немає родинних зв'язків, то після передачі автомобіля приймаюча сторона повинна задекларувати подарунок і відзвітувати до податкових органів в році, наступному за роком оформлення угоди. Сума податку, що підлягає сплаті, в цьому випадку становить 13% від вартості автотранспорту.

Близькі родичі

Якщо сторони угоди є близькими родичами, то дарча не обкладається збором.

До числа таких осіб відносяться:

  • чоловік і дружина;
  • батьки і діти (усиновителі та усиновлені прирівнюються до них);
  • внуки, внучки, бабусі і дідусі;
  • повнорідні або мають тільки одного загального батька брати і сестри.

ГИБДД і податкові органи можуть зажадати документи, що підтверджують спорідненість учасників угоди, наприклад, свідоцтво про народження чи шлюб.

Дарування родичу, який продасть ТС менш ніж через 3 роки

Дарування родичу, який продасть ТС менш ніж через 3 роки

Є одна обставина, при якому податок на отриманий в дар автомобіль зобов'язаний платити навіть родич: в разі продажу транспортного засобу протягом трьох років з моменту оформлення угоди.

При продажу подарованого авто після закінчення 36 місяців податок не сплачується, в іншому випадку особі доведеться заплатити 13% від ціни машини. Продавець не може скористатися витратами на придбання автомобіля для зменшення суми збору, але має право використовувати відрахування в 250 тисяч рублів і заплатити 13% тільки від вартості, що перевищує цю суму.

Нотаріальне оформлення дарчої на автомобіль

Нотаріальне оформлення дарчої на автомобіль

Договір дарування не підлягає обов'язковому посвідченню у нотаріуса, але в певних випадках не варто ним нехтувати.

Звертатися до послуг нотаріату має сенс в тому випадку, якщо передача транспорту відкладена на деякий час або подарунок приймає не родич дарувальника і можливі претензії інших членів сім'ї.

вартість

При відсутності будь-яких сумнівів у сторін угоди вони можуть самостійно скласти угоду або заповнити типовий договір. У цьому випадку за оформлення угоди платити нічого не потрібно, витрати у вигляді держмита доведеться нести тільки при реєстрації автотранспорту в ГИБДД.

Якщо ж необхідно нотаріальне посвідчення угоди або проведення експертизи для визначення вартості автотранспорту, то витрати на оформлення договору зростуть:

Спорідненість сторін Послуги за нотаріальні дії Послуги нотаріату щодо технічної роботи або надання правової допомоги Послуги правових фахівців зі складання угоди Дарування авто близьких родичів 0,3% від вартості угоди, але не менше 200 рублів 5-7 тисяч рублів Від 1 тисячі рублів Дарування авто іншим особам 1% від вартості угоди, але не менше 300 рублів 5-7 тисяч рублів від 1,5 тисяч рублів

Пакет документів

Першочерговим документом для укладання угоди є письмовий договір: його наявність обов'язково, оскільки він містить всі відомості про об'єкт дарування і на його підставі в подальшому буде здійснюватися постановка авто на облік в ГИБДД.

Перед оформленням договору дарування одержувачу потрібно дізнатися, чи є у господаря авто правовстановлюючі документи на нього.

Для укладення угоди і подальшої реєстрації транспорту на нового власника будуть потрібні наступні документи:

  • паспорт автотранспорту;
  • свідоцтво про реєстрацію машини;
  • документи, що засвідчують особистості сторін угоди, наприклад, паспорта;
  • акт про оцінку авто в тому випадку, якщо учасники угоди не є родичами;
  • дані з Росреестра в формі виписки про відсутність заборон і обмежень на транспортний засіб;
  • квитанція одержувача про сплату мита;
  • страховка нового власника;
  • згода чоловіка на передачу майна в дар, якщо авто було придбано в період шлюбу (не обов'язково).

Реєстрація в Росреестра

Відповідно до чинного законодавства оформлення дарчої на транспортний засіб не підлягає реєстрації в Росреестра. Досить постановки авто на облік в ДАІ за місцем проживання нового власника.

Бланк договору дарування

Бланк договору дарування

Дарственное угоду на автомобіль складається в трьох примірниках: по одному для кожної сторони і один зразок для ГИБДД. Після укладення договору слід поставити машину на облік протягом 10 днів. У разі пропуску строку для реєстрації в органах новому власнику загрожує грошовий штраф до 2 тисяч рублів.

Вимоги до документу

Документ повинен містити такі реквізити:

  • дата і місце укладення;
  • особисті дані учасників угоди;
  • Детальна інформація про транспортний засіб і опис його характеристик;
  • підписи сторін і їх розшифровка;
  • відомості про передачу автомобіля новому власнику.

Інформацію про передачу можна вказати не в самому договорі, а в додатковому акті прийому-передачі майна, який додається до угоди.

порядок заповнення

заповнювати типовий договір дарування слід поетапно. На початку угоди слід вказати місто, дату і відомості про учасників угоди. У пункті 1.1. вписуються характеристики автомобіля, в пункті 2.1. - місце передачі авто одержувачу.

У пункті 2.2. документа вказується майно, яке підлягає передачі в дар разом з авто (технічна документація, комплект гуми і т.п.). Розділ 4 угоди повинен містити особисті дані сторін відповідно до їх паспортами.

Після складання дарчим у всіх примірниках сторони повинні поставити підписи у відповідному рядку. Приймаюча сторона після отримання ключів повинна також зробити позначку про прийом автомобіля.

Перед зверненням в ГИБДД дані про нового господаря повинні бути внесені в паспорт автомобіля з відповідним підписом минулого власника.

Нюанси оформлення угоди

При оформленні дарчої на автомобіль слід знати про деякі нюанси процедури і часто виникають питання.

З неродичів

При оформленні договору дарування з особою, яка не пов'язаним близькими стосунками з власником авто, в документі повинна фігурувати оціночна вартість транспортного засобу. Пов'язано це з тим, що одержувачу подарунка доведеться декларувати його в податковий орган і оплачувати збір на підставі вартості автомобіля.

Угода з третіми особами краще засвідчувати в нотаріальному порядку, вказуючи сторону, яка буде нести витрати з оформлення угоди, і відомості про відсутність обтяжень на авто.

Між фізичною та юридичною особою

Законодавство РФ забороняє оформляти дарчу на автомобіль між двома юридичними особами - комерційними організаціями. Для укладення угоди між організацією і громадянином перешкод немає, але є одне обмеження: одержувач подарунка не може бути громадянином іноземної держави.

Фізична особа для участі в угоді має бути повністю дієздатним. Громадяни або юридичні особи повинні бути власниками автотранспорту для того, щоб передати його в дар.

Якщо власник помер раніше оформлення ТЗ

Якщо дарственное угоду було оформлено на близького родича, але його власник помер до передачі автомобіля або його реєстрації на нового власника, то в силу вступають положення цивільного законодавства в сфері спадкування.

У зазначеному вище випадку автомобіль підлягає спадкоємства в рівних частинах між одержувачем і іншими наступниками покійного першої черги, якщо звичайно відсутній заповіт спадкодавця щодо долі цього ж авто.

Якщо дарча була оформлена на сторонню особу, то спадкоємці мають право подати позовну заяву для скасування дії угоди. Одержувач подарунка в цьому випадку повинен буде захищати своє право в суді, наводячи докази того, що власник усвідомлював наслідки своїх дій при укладанні угоди і не був примушений до оформлення.

Чи можна не знімати з реєстраційного обліку

Згідно з положеннями законодавства РФ власнику необхідно знімати машину з обліку при оформленні договору дарування, оскільки при зміні власника повинні змінюватися і реєстраційні відомості.

Для зняття авто з обліку власник повинен звернутися в МРЕВ з особистим паспортом, паспортом на транспорт, страховкою і дарчим. При передачі страховки одержувач повинен переоформити її на себе, якщо ж власник її не передати, то обдаровуваному особі потрібно пройти техогляд і оформити новий страховий поліс.

Який порядок оформлення дарчої на автомобіль, як правильно скласти угоду і чи можна зробити договір дарування на осіб, не пов'язаних родинними зв'язками з власником?