- Початкова стадія ревізії
- процес огляду
- Перевірка документів
- Перевірка уповноважених осіб
- Виявлення дефектів або їх відсутності
- Складання дефектної відомості
- Усунення дефектів, а після новий огляд і оформлення передачі квартири
Настає той приємний момент, коли забудовник повідомляє дольщику про повну готовність його житла. У цей час людина може забути про необхідність ретельної перевірки квартири і поспішає оформити на себе право власності. Але дана стадія не менш важлива, ніж процес оформлення договору пайової участі . Звичайно ж, якщо забудовник стежить за своїм іміджем, він не дозволить існувати дефектів в квартирі. Але випадки бувають різні.
Початкова стадія ревізії
Варто зазначити, що Законом передбачено термін, протягом якого забудовник зобов'язаний повідомити пайовика про готовність об'єкта для подальшого підписання передавального акта житла. Без цього документа оформити право власності не можна. Приблизні терміни запрошення дольщику слід дивитися в договорі. Якщо термін наступив, а запрошення відсутня, то краще не чекати і самостійно звернутися до будівельної компанії з вимогою призначення часу для огляду квартири і складання акта.
Якщо забудовник ігнорує або постійно необґрунтовано переносить терміни, можна вимагати одностороннього розірвання договору та повернення сплачених коштів, штрафних санкцій. Якщо продавець запросив, то починається безпосередня ревізія житла.
процес огляду
Порядок складається з декількох стадій:
- Перевірка документів на житловий будинок
- Перевірка уповноважених осіб при огляді
- Виявлення дефектів або їх відсутності
- Складання дефектної відомості
- Усунення дефектів, а після новий огляд і оформлення передачі квартири. Підписання передавального акта.
Перевірка документів
Будівля має бути введено в експлуатацію - головна умова для майбутнього оформлення права власності на житло. Ви маєте право вимагати ознайомитися з дозволом на введення в експлуатацію, з документами про присвоєння поліцейського номера житлового будинку. Як правило, ознайомлення з такими документами не є проблемою, так як забудовник, запрошуючи на ревізію, вже підготував всі документи.
Порада: заяву краще подати в письмовому вигляді до початку огляду готового приміщення, щоб уникнути можливого перенесення огляду при наявності Вашого бажання ознайомиться з документами по введенню в експлуатацію житлового будинку.
Перевірка уповноважених осіб
В огляді квартири беруть участь: керуюча організація, забудовник, пайовик. Це основні учасники. Список осіб може бути розширений експертом в будівельній галузі.
Від управителя та забудовника присутні представники, які зобов'язані при собі мати довіреність на здійснення такого представництва з підписом директора і відбитком печатки підприємства, а також підтверджують особу документи. Щоб уникнути неприємностей в майбутньому, дані слід переписати.
Пайовика може представляти, як він сам, так і його представник. Довіреність на представництво інтересів пайовика підлягає нотаріальному посвідченню, так як представнику доведеться підписувати акт і фактично погоджуватися з відсутністю дефектів від вашого імені. Особиста присутність пайовика не позбавляє його можливості проводити огляд в присутності свого представника. Краще, якщо представником буде ваш юрист.
При огляді приміщення може бути присутнім експерт, повноваження якого підтверджуються свідоцтвом. Даний документ підтверджує галузь, в якій він є фахівцем, наділеним правом надання висновку.
Порада: завжди намагайтеся проводити огляд в присутності експерта. Сперечатися можна багато про що, крім дотримання будівельних норм і стандартів. Експерт на місці може вказати на наявність порушень при будівництві або відсутність таких. Участь фахівця до мінімуму знижує необґрунтовані суперечки, яких можна було уникнути і оформити право власності.
Виявлення дефектів або їх відсутності
Після перевірки беруть участь осіб і документів, починається стадія безпосереднього огляду квартири.
Порада: у вас обов'язково повинен бути на руках договір пайового будівництва з усіма доповненнями. Справа в тому, що в документах докладно описано, в якому вигляді надається квартира, основні її характеристики, опис внутрішньоквартирних систем енерго-, водо- і теплопостачання.
Навіть такий елемент, як вхідні двері можуть стати каменем спотикання для обопільного підписання акта, що підтверджує виконання всіх зобов'язань забудовника. Наприклад, якщо під час укладення договору і / або доповнень була обговорена установка вхідних дерев'яних дверей, а забудовник вирішив встановити металеві двері, акцентуючи увагу на додатковому захисті від проникнення третіх осіб, пайовик може відмовитися підписати акт і зажадати заміну вхідних дверей.
До речі під час ревізії при собі мати блокнот з ручкою, ліхтарик, електроприлад, вольтметр, сірники, схил, а також інші речі, які допоможуть вам досконально перевірити якість оглядається квартири. Для перевірки електрики, сантехніки ви можете запросити електрика і сантехніка, оформивши цих осіб, як ваших представників.
Також, обов'язково ретельно слід перевірити планування квартири, розташування кімнат, комори, балкони, вікон, санвузла. Щоб не забути наявність дефекту, кожен необхідно заносити в свій блокнот, з якого потім записати всі виявлені дефекти в дефектний акт. Коли недоліки будуть усунуті, дольщику не можна буде посилатися на те, що він забув про наявність дефекту, і вимагає його усунення після повторного огляду, виявленого при первинній ревізії.
Дивіться договір, щоб дізнатися виконав забудовник всі свої обов'язки чи ні. Не бійтеся задавати уточнюючі питання, ретельно перевіряти відсутність пошкоджень встановленого сантехнічного чи іншого обладнання, наявності домовленого числа розеток і їх розміщення, розміри площі кімнат, розміри і місцезнаходження міжкімнатних дверей, інше. Не бійтеся відразу пред'являти усні претензії. Можливо, відповіді вас влаштують, а незначне невідповідність умовам договору не вплине на рішення підписати передавальний акт.
Процес огляду пройшов. Можна переходити до підписання акту. Але який вид акта підписувати - буде встановлено результатами ревізії.
Складання дефектної відомості
Законом передбачено, що в разі виявлення дефектів пайовик може пред'явити одну з трьох вимог:
- Усунення дефектів у розумний термін.
- Пропорційне дефектів зменшення ціни договору.
- Усунення дефектів третьою особою за рахунок забудовника.
Вид вимоги вибирає пайовик самостійно. Ніхто не може впливати на ваше бажання пред'явити ту чи іншу претензію до певних вимог. Але, щоб пред'явити будь-яке з вимог, помилка забудовника повинна бути записана в дефектному акті.
Порада: що більш докладно буде описаний дефект, тим легше буде довести невідповідність характеристик квартири з умовами договору.
У такий документ заноситься: кожна графа - номер один по одному дефекту, умова за договором (пункт угоди), докладний опис дефекту. У тексті обов'язково вказується коло осіб, в присутності яких складено акт, а також їх підписи. Якщо ж одна зі сторін відмовляється його підписувати, в тексті вказується про відмову після ознайомлення. Зразок направляється стороні рекомендованим листом.
Порада: відправляйте лист з описом, в якій записується те, що направляється. Опис буде підтвердженням відправки вкладеного, а, наприклад, не порожнього листа.
Усунення дефектів, а після новий огляд і оформлення передачі квартири
Якщо ви вибираєте усунення дефектів, закон встановлює термін забудовнику, після якого забудовник передає приміщення за умовами, описаним в договорі. Кількість днів вказується вами, але надається так, щоб забудовник мав тимчасову можливість виправити недоробки квартири.
Важливо: все те, що ви бажаєте виправити за рахунок забудовника, необхідно вказати в письмовому вигляді і надіслати рекомендованим листом з повідомленням. Після того, як квартира буде приведена у відповідність до умов договору, призначається новий огляд і за результатами ревізії знову підписується дефектний акт, а якщо ви задоволені виправленнями - передавальний акт, на підставі якого можна займатися оформленням квартири у власність.
Якщо ж, ви вибираєте зменшення ціни договору, ви відправляєте відповідну претензію і вказуєте суму, на яку змінюється ціна. Дана сума може бути визначена на підставі домовленостей, а може бути встановлена експертом в його виведення. Після підписання доповнення до договору, можна підписувати передавальний акт і переходити до оформлення у власність приміщення.
Якщо ви бажаєте усунути дефекти за допомогою третьої особи, ви укладаєте договір з компанією, яка має право на проведення ремонтних робіт, робите оплату послуг третьої особи, а потім подаєте претензію і вимагаєте відшкодувати вам збитки. Разом з претензією подається дефектний акт після первинного огляду квартири, договір з компанією, що усуває дефекти, докази оплати послуг, акт виконаних робіт. Призначається огляд і підписується акт передачі квартири.
Зверніть увагу: якщо сума усунення оскаржується, вам доведеться захищати свої інтереси в суді. Розуміючи можливість подібного вирішення питання, ще на стадії підписання договору на усунення дефектів, вартість усунення краще встановити висновком відповідної експертизи. Маючи в наявності такого документа, в суді буде простіше довести суму відшкодування.
Якщо при наявності дефектів ви скористалися одним з варіантів, а забудовник відмовився виправляти недоліки або дефекти виявилися суттєвими і їх неможливо виправити, ви за законом маєте право на одностороннє розірвання договору. При цьому поверненню вам підлягають сума внесених за квартиру коштів, а також сума стягнутих штрафних санкцій, передбачених в разі розірвання договору через наявність істотних дефектів квартири.
Якщо при первинній ревізії або після повторного огляду ви залишилися задоволені виконаною забудовником роботою, підписуйте передавальний акт квартири та прямуйте оформляти приміщення в свою власність.