- Недоліки договору дарування
- Переваги договору дарування
- Оскарження договору дарування
- Причини визнання дарчим недійсною
Дарування - це безоплатний договір передачі майна одного боку (дарувальника) іншій стороні (обдаровуваному) без всяких додаткових умов. Про те, як оформити договір дарування квартири правильно, і на які важливі ключові пункти слід звернути пильну увагу, піде мова в цій статті.
Як і у будь-якої угоди, договір дарування має ряд окремих переваг та негативних моментів. Тому перш ніж зважитися на цей вид відчуження майна, слід уважно вивчити всі виникаючі наслідки і окремі нюанси.
Недоліки договору дарування
- Податки. Питання про те, який податок при даруванні квартири, досить поширений. Якщо квартиру ви отримали за договором дарчим від свого близького кровного родича: ваших батьків, дідусів і бабусь, дітей, онуків, брата або сестри, нехай навіть єдинокровних або єдиноутробних, тоді, звичайно вам платити нічого не доведеться. Але якщо родич або чоловік таким по документу не значиться, наприклад, подарунок зробив ваш цивільний чоловік або батько, який офіційно за документами вашим родичем не є, тоді доведеться заплатити податок 13% від вартості квартири, а якщо ви є нерезидентом, тобто до півроку тимчасово перебувають іноземцем в Росії, то заплатити доведеться всі 30%.
- Можливість оскарження. Договір дарування набагато легше оскаржити в суді, внаслідок його безоплатного характеру, ніж інші види угод, які є оплатним. Оскаржити угоду можна тільки в трирічний термін з дати оформлення договору, з найрізноманітніших причин, які чітко перераховані у відповідних розділах цивільно-процесуального кодексу.
- Обтяження. Головна умова договору дарування - його безумовність. У ньому не можна прописати ніякі додаткові умови, що дають додаткову вигоду дарувальнику, наприклад, право дарувальника проживати в подарованій ним квартирі після оформлення договору.
Переваги договору дарування
- Легкість оформлення. Щоб договір дарування був визнаний укладеним, необов'язково підписувати і завіряти в нотаріальній конторі. Для остаточного оформлення, досить скласти і підписати сам договір, а також акт прийому-передачі самої нерухомості. Разом з іншими документами, що підтверджують право власника на дарственное майно, пакет документів передається на реєстрацію в Росреестр. При цьому необхідно заплатити держмито в сумі 1 000 руб. Угода вважається дійсною не з моменту її реєстрації, як у випадку купівлі-продажу, міни та інших відплатних угод, а з моменту підписання самого договору.
- Можливість швидко провести операцію передачі майна. Договір дарування - прекрасна можливість швидко передати свою власність іншому власникові, коли при укладанні інших договорів відчуження нерухомості це зробити досить проблематично. Наприклад, якщо квартира знаходиться у спільній власності певного кола учасників, які мають переважне право при її продажу . Або ж, якщо у власності у старої людини або іншої особи, яка перебуває на порозі смерті, знаходиться квартира, але у нього багато спадкоємців, а залишити він її хоче комусь певному. Заповіт при цьому, відповідно до російського законодавства, можна оскаржити, якщо інші спадкоємці відносяться до певних соціальних груп: неповнолітнім, людям похилого віку і т.д. Висновок дарчого договору дарування на користь улюбленого спадкоємця стане прекрасним варіантом вирішення проблеми з передачею майна.
до змісту ↑
Для того, щоб укласти договір дарування і в подальшому його зареєструвати, потрібно наступні документи:
- Правовстановлюючі документи на нерухоме майно, тобто підтвердження факту, що воно дійсно знаходиться у власності дарувальника. Потрібно підготувати копії первинного договору купівлі-продажу, міни, свідоцтво про право на спадщину, договору передачі. До всіх зазначених копіях документів слід також додати свідоцтво про право власності, видане дарувальнику Росреестра, якщо нерухомість стала його власністю вже після 2000 року.
- Кадастровий і технічний паспорт нерухомості, що видаються БТІ.
- Письмова згода чоловіка або супругідарітеля, завірена нотаріально.
- Безпосередньо сам договір дарування, підписаний обома сторонами договору дарування.
- Виписка з будинкової книги. Слід пам'ятати, що вона дійсна тільки перші тридцять днів з моменту отримання її на руки.
З усіма підготовленими документами слід звернутися в Росреестр для того, щоб зареєструвати договір в ЕГРП (Єдиному Державному Реєстрі Прав на різне нерухоме майно), оформити там відповідну заяву і сплатити держмито 1000 руб. Через одинадцять днів договір буде зареєстрований, а обдаровуваний отримає своє свідоцтво про право власності на цю квартиру.
І все ж, як скласти договір дарування квартири правильно, щоб уникнути його подальшого оскарження?
Правильне рішення - звернутися до нотаріуса та зареєструвати договір у нього. Це допоможе уникнути всіх можливих неприємностей згодом, коли інші зацікавлені особи почнуть оскаржувати угоду в суді.
Можна, звичайно, просто взяти стандартний бланк договору та акту прийому-передачі нерухомості, але перед цим варто все-таки звернутися до професійного юриста за консультацією, щоб він підказав вам як оформити дарування квартири правильно, і обійти всі підводні камені саме вашого конкретного випадку і можливих ускладнень.
до змісту ↑Оскарження договору дарування
Трапляється, що договір дарування починають оскаржувати в суді по самим різним мотивам. Але зробити це досить важко і клопітно. Подати позов на оспорювання угоди і визнання її недійсною лежить цілком на плечах незадоволених діями дарувальника. Іноді і сам дарувальник може заперечити дарчу з найрізноманітніших причин. Але для того, щоб розуміти, коли це можна зробити, а коли краще утриматися, слід пам'ятати наступне:
- Подати позов про оскарження угоди можна тільки протягом трьох років після складання договору.
- Список причин, по яким дарування може бути оскаржене в суді, наведено в чинному законодавстві. Ніяка інша причина не може бути причиною для скасування цієї угоди.
- Дарувальник також може скасувати угоду, і у нього є ряд дуже вагомих причин для цього, які перераховані в цивільно-процесуальному кодексі.
- Третя особа може оскаржити дарчу після смерті дарувальника, а також у разі визнання його недієздатності. Оскарження дарчим в суді починається вже після того, як угода була зареєстрована в державних органах, а до цього моменту її можна тільки лише скасувати.
Звертатися до суду найкраще, якщо для подання позовної заяви є дуже вагомі підстави. При цьому саме позивач повинен зібрати всі докази обставин, що підтверджують доцільність анулювання договору дарування.
Найважче - це довести, що договір дарування дійсно потрібно скасувати.
Причини визнання дарчим недійсною
- Неправильне складання договору дарування. Наприклад, включення туди будь-якого обтяжує пункту у вигляді спеціального умови. Договір дарування має незаперечний характер.
- У разі смерті дарувальника в проміжок між підписанням договору і його реєстрацією в державних органах. Наприклад, що отримав квартиру в дар просто не встиг подати своєчасно документи для реєстрації. В цьому випадку квартира стає спадщиною померлого.
- Якщо буде встановлено, що в момент складання дарчим дарувальник був недієздатним або частково дієздатним, і не віддавав собі звіт в здійснюваних діях. Навіть якщо дарувальник знаходився в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, договір дарування дуже легко оскаржити. Ця умова відмінно працює при вирішенні проблеми в разі шахрайства різних релігійних організацій, обманом присвоюють чужі квартири шляхом укладення договору дарування.
- Відсутність згоди офіційного чоловіка, яке повинно бути завірене у нотаріуса.
- Відсутність права дарувати квартиру у дарувальника. Це стосується всіх батьків і опікунів неповнолітніх дітей до чотирнадцяти років, а також осіб, що опікуються недієздатних. Вони не мають права від імені своїх опікуваних укладати подібну угоду. Наприклад, якщо дитині належить квартира, отримана за заповітом від двоюрідної бабусі, його мама або тато вже не зможе нікому цю квартиру від його імені подарувати.
- Відсутність у обдаровуваного права приймати нерухомість в дар. Тут можна виділити два випадки:
• співробітники лікарень та освітніх установ не має права приймати в дар нерухомість від своїх хворих і вихованців;
• державні службовці не мають право прийняти такий цінний подарунок, як квартиру, якщо він був зроблений внаслідок їх високого професійного статусу. - Уявність угоди, тобто договір дарування, укладений з певною метою, наприклад, уникнути конфіскації цієї нерухомості. Оскаржити таку угоду на практиці буває досить складно.
- Помилка щодо суті договору. Трапляється в ситуації, коли дарувальник не усвідомлював, що позбавляє інших спадкоємців право на спадщину, укладаючи договір дарування.
- Насильницьке примус до оформлення дарчої, коли до дарувальника були застосовані погрози і насильство. Або ж договір був підписаний під впливом важких життєвих обставин на вкрай невигідних умовах, якими скористався обдаровуваний.
- Замах на життя, заподіяння шкоди здоров'ю дарувальника, яке здійснив обдарований після підписання договору. Якщо ж обдаровуваний і зовсім убив свого дарувальника, оскаржити угоду можуть згодом його спадкоємці.
- Звернення з квартирою негідним чином, що може сприяти псування і повного руйнування. В цьому випадку написати позов з проханням про скасування договору може тільки сам дарувальник.
- Смерть обдаровуваного. Якщо той, кому подарована квартира помре, дарувальник також може скасувати угоду, про це найкраще прописати в самому договорі.
- Банкрутство дарувальника, коли організація або індивідуальний підприємець оформляє дарчу за рахунок коштів компанії, а протягом наступних шести місяців визнається банкрутом.
Поділитися з друзями:
І все ж, як скласти договір дарування квартири правильно, щоб уникнути його подальшого оскарження?