Реклама
Реклама
Реклама

Завод ЗІЛ не пережив «стабільність Путіна»

Найстаріший російський автомобільний завод ЗІЛ, якому в лютому виповнюється 100 років, припинить своє існування
Найстаріший російський автомобільний завод ЗІЛ, якому в лютому виповнюється 100 років, припинить своє існування. Збережений цех по штампуванню запчастин переїде в технополіс «Москва», а нові виробничі потужності розміщувати на території заводу не планується. « Газета.Ru »Простежила долю ЗІЛа і інших автомобільних заводів в російській столиці і з'ясувала, чи є у виробництва машин в місті майбутнє.

Збереження існуючого виробництва, а також розміщення нового виробництва на території АМО «ЗІЛ" не передбачається. Про це повідомили в прес-службі департаменту майна Москви. Зараз на території заводу знаходиться виробництво спільної російсько-японської компанії Alpha Automotive Technologies (ААТ). «Підприємство виробляє понад 150 видів штамповок (дах, капот, крила і т.п.) для машинокомплектів, що випускаються складальними виробництвами альянсу Renault - Nissan -« АвтоВАЗ »і альянсу Peugeot - Citroen - Mitsubishi, - додали в прес-службі. - Виробничі потужності ААТ планується перебазувати на новий майданчик - в будівлю С24 технополісу «Москва».
Відзначимо, що в плані по облаштуванню території заводу, який був затверджений урядом Москви в 2012 році, сказано, що на колишньому ЗІЛі планується розгорнути складальне виробництво автомобілів іноземних марок і випускати до 70 тис. Машин на рік. Однак в схемі забудови, яка прикладена до плану, місце для промислових об'єктів не передбачено.
«Спочатку планувалося залишити виробництво все там же, на території заводу, тільки стиснути його до 50 га, але потім вирішили, що виробництву тут все ж не місце. Хоча офіційно завод не ліквідовано, на ринку є акції. Ми могли б переїхати в регіони, у ЗІЛа досить філій, але десь все устаткування простоює, а десь його вже встигли вивезти і продати », - повідомило джерело в АМО« ЗІЛ ».
Колись потужний промисловий гігант зараз знаходиться в жалюгідному стані. На даний момент «підприємство практично знесено, з останніх напрацювань штучно збирають машини, від трьох до десяти на місяць. З колись 60 тис. Співробітників залишилися близько 300 осіб », - додав співрозмовник« Газети.Ru »в АМО« ЗІЛ ».

vk.com/amozilclub
Виробництво частково збереглося, працює шостий Механоскладальний цех, де виробляють і реставрують лімузини і автобуси «Юність». Крім того, дочірня АМО «ЗІЛ», компанія ТОВ «ЗІЛ», виробляє там вантажівки. До самого заводу організація відносини практично не має, орендує у АМО обладнання та приміщення. Іноді ТОВ отримує замовлення на виробництво невеликих партій машин або запчастин до них.
За такою ж схемою функціонує складальний цех №6 - той самий, який в радянські роки випускав розкішні лімузини для перших осіб держави.
Заводу цех також не належить: його викупила група підприємців, хоча штат цієї організації укомплектований колишніми працівниками ЗІЛа. Цех складає лімузини зі існуючих напрацювань та ремонтує вже створені авто. Зараз закінчується складання лімузина 41047 - мабуть, він стане останнім в історії заводу. Лімузин був закладений в 2005 році на замовлення Володимира Жириновського, але потім своє замовлення політик з якоїсь причини скасував. На даний момент закінчується складання кузова і шасі для цього автомобіля.
Варто зазначити, що фактична «смерть» ЗІЛа відбулася в рік його столітнього ювілею. Перший контракт на поставку півтори тисячі машин замовникам був укладений наприкінці лютого 1916 року.
За весь час роботи підприємство не раз змінювало свою назву (зокрема, якийсь період називалося «Заводом імені Сталіна»), пережило націоналізацію, війни і навіть вкрай складний період в житті Росії під назвою «лихі 1990-ті».

vk.com/amozilclub
Експерти переконані, що повністю виводити виробництво автомобілів зі столиці можна. «Такий величезний місто, як Москва, потребує виробництві всього, в тому числі автомобілів. Це не тільки адже власне виробництво машин, а ще освіту людей, створення житлового фонду і можливість виходу на якісь нові ринки. Так, в чомусь ми відставали від західних автовиробників, але це ж не страшно. Можна купити у них технології, повчитися і наздогнати, а десь - навіть і перегнати їх. Таке було в нашій історії не раз », - розповів« Газеті.Ru »засновник першого в Москві Музею ретроавтомобілів Дмитро Ломаков.
Він також зазначив, що керівництво ЗІЛа при ліквідації підприємства не поставився з належною увагою до історичних цінностей заводу, в результаті чого був повністю розрізаний останній лімузин Брежнєва.
«Більш того, я не розумію, чому ми так легко віддали логотип і бренд того ж АЗЛК якимось іноземним компаніям. У його створення наші предки вкладали багато сил. Могли б хоч продати його з вигодою для держави », - додав експерт.

vk.com/amozilclub
Керівник приватної майстерні по ремонту ретроавтомобілів GarageRetroCars Олег Алма зазначив, що вантажівки, що випускаються на ЗІЛі, показали себе цілком надійними машинами в умовах російського клімату і з успіхом могли конкурувати з імпортними аналогами.
«А ось про продукцію АЗЛК такого не скажеш: легкові автомобілі« Москвич »мали вкрай сумну історію з самого свого народження», - додав експерт.
Алма зазначив, що при будівництві заводів в будь-якій країні розробляють весь комплекс зручностей для майбутніх робітників. «Заводи можна будувати як в межах міста, як, наприклад, виробництво Mercedes в Штутгарті, так і далеко від міста, як, наприклад, завод Hyundai. Довгими радянськими роками нас привчали жити і працювати в одному місті, районі або області. У той час як в тій же Німеччині люди кочують із землі в землю в пошуках кращої роботи », - сказав він.