Реклама
Реклама
Реклама

Втеча з боргової ями: хто на Україні допомагає розорився позичальникам

1 липня біля будівлі Верховної Ради України пройшов черговий мітинг боржників банків за валютними кредитами. Протестуючі заблокували виходи з будівлі парламенту і вимагали, зокрема, прийняти законопроект №4895, який передбачає переведення валютних кредитів у національну валюту за курсом Нацбанку на момент підписання кредитного договору без будь-яких додаткових комісій і штрафних санкцій. Справа в тому, що в останні місяці стався різкий стрибок вартості долара по відношенню до гривні: з 8 гривень за долар в листопаді 2013 року до 12 гривень зараз. У підсумку багато боржників виявилися не в змозі платити за кредитами - та й просто знаходяться на межі виживання. 1 липня біля будівлі Верховної Ради України пройшов черговий мітинг боржників банків за валютними кредитами

Київ. Мітинг боржників банків за валютними кредитами. Фото: politnavigator.net

Держава поки не йде назустріч. На тлі цих подій дуже актуальною стала юридична допомога позичальникам. Адвокат Тетяна трайн почала надавати таку допомогу безкоштовно.

Висвітлюючи факти благодійності, ми в більшості випадків приділяємо увагу тим верствам населення, які перебувають у вкрай тяжкому становищі - якому матеріальному, або фізичному. Ми забуваємо середній клас і просто пересічних громадян, які при всій своїй зовнішній спроможності - насправді потребують підтримки так само, якщо не більше, ніж бездомні, жебраки і голодні. І найстрашніше в тому, що вони мають шанс перейти в ці критичні категорії.

Зараз для багатьох людей середнього класу основна проблема - взаємини з кредитними організаціями. Це і виплати по доларових кредитах, і складності з поверненнями депозитів, і агресивну поведінку з боку так званих колекторських фірм, і виселення з іпотечних квартир, арешти майна. Як ніколи в тренді - юристи і адвокати ... І не секрет, що їхні послуги коштують недешево.

Але ми здатні до самоорганізації і взаємодопомоги. У цьому інтерв'ю я знайомлю вас з людиною, які одним з перших почав впроваджувати благодійну допомогу для тих, хто потребує юридичних консультаціях і правовому супроводі. Благодійну, безкоштовну допомогу у вирішенні спірних питань з банками.

Благодійну, безкоштовну допомогу у вирішенні спірних питань з банками

Адвокат Тетяна трайн

Я поговорила з адвокатом Тетяною трайн про феномен «юридичної філантропії», її причини та можливі наслідки.

Тетяна трайн - міжнародний арбітр МКАС (Міжнародний комерційний арбітражний суд) при Європейській арбітражній палаті (м.Брюссель, Бельгія), адвокат, член Громадської Ради при МЗС України.

- У нас в країні дуже непроста ситуація з банками. Суть зводиться до того, що занадто великі ставки по кредитах. Так не може нормально розвиватися жодне підприємство, жодна сім'я або підприємець і країна в цілому, - говорить Тетяна трайн. - Тепер, коли на Україні неймовірно хитнувся курс долара, сталося непоправне, і не тільки для людей зі споживчими або автокредитами, іпотеками. Постраждали підприємці, які створюють робочі місця. Адже підприємцю постійно потрібні оборотні кошти. Ось вам простий приклад. У людини кілька магазинів, припустимо взуттєвих. Взуття у нас сезонна - змінюється 4 рази на рік. Якщо товар не продався в сезон, а товар дорогий, то він припадає пилом на складі - чекає наступного сезону. А коли взуття застаріла в ринковому сенсі, то буде потім розпродана дешевше. Значить, такі необхідні оборотні кошти пішли в нікуди. А були вкладення або взятий кредит ... І тоді знову треба брати кредит на нову партію - взуття «літо» або «весна». Якщо попередній товар не проданий - гроші не зароблені повністю. Тоді власнику треба знову або вперше взяти велику суму кредиту. А ви знаєте, який відсоток для підприємців в гривнях. У доларах брати кредит для підприємництва заборонено з 2011 року, але з 1998 року їх роздавали повним ходом - мінімальна ставка була до кризи 2008 року 16%. А під час кризи з 2008 по 2014 досягає 22-30% річних!

- Так під будівлею Верховної Ради пікетують ті, хто брав кредити набагато раніше?

- Це люди з чималими сумами за кредитами в доларах, які вони вже виплачували багато років. Багатьом залишилося ще пару років, але тепер вони не в змозі. У них відбирають квартири, машини ...

А тепер починаються проблеми і у тих, хто бере звичайний споживчий кредит в гривнях. Ось і уявіть - яку ціну повинен поставити підприємець на товар, щоб віддати кредит? Але ж треба платити за оренду торгового залу, зарплату продавцям або іншим працівникам, комунальні платежі, штрафи за перевірки пожежних, санстанції, податки. Ви тільки уявіть, яку він повинен закласти рентабельність, і яку поставити накрутку. Ось звідки стабільне зростання цін.

- Ви могли б пояснити, чи регулює якось держава цю ситуацію?

- Ще під час кризи 2008 року - під час кризи світового масштабу, Національний банк України (НБУ) міг вирішити цю проблему однією постановою правління. Прийняти рішення і провести його через Верховну Раду, - зниження ставки кредитів, виданих у валюті, до європейського розміру 3-5% річних. Але ми бачимо, що державі це нецікаво. І це видно особливо зараз, коли підвищився курс долара мало не в півтора рази! Ще хтось сподівається, що держава або Нацбанк в примусовому порядку знизить курс? І якщо раніше продавці товару (будь-якого) накручували 100 гривень, то тепер зобов'язані накручувати 1500 грн. Хто буде такі товари купувати? Може, хтось і буде, але вал в такому випадку втрачений, як і прибуток для підприємця втрачена. Але власник зобов'язаний робити таку накрутку, щоб віддати кредит під ці шалені відсотки. Коло замикається. А в контексті вашого видання я додам, що якщо країна і середній клас зубожіє, то не буде кому допомагати нужденним і тим, хто давно опинився за межею адекватного існування і державного захисту - жебраком, бездомним, інвалідам. Де вони будуть брати ресурс для благодійної допомоги?

- А якщо підприємець або фізособа не може віддати кредит - як в ситуації з сьогоднішньою кризою на Україні - що відбувається?

- Вони всі - середній клас підприємців - беруть кредити як фізособи. Звичайний споживчий кредит. Під ці високі відсотки. Тільки уявіть: підприємець, фізична особа, несе найбільший тягар відповідальності - найняті працівники, отримані гроші під замовлення, закуплений товар або перераховані гроші за товар, виграні тендери під державну закупівлю товарів або послуг. Всі ці фактори не можуть психологічно не тиснути, і як наслідок - руйнування, зростання боргу за невиконані поставки, зіпсований імідж перед клієнтами, закриття або, ще гірше, процедура банкрутства.

- Але ж можна піти до юриста, до адвоката ...

- Юристи та адвокати - ті ж підприємці. І якщо ціни на товари зростають, то і ціни на послуги зростають. А люди не можуть іноді оплатити навіть консультацію юриста. Адже в консультацію по кредиту входить не звичайна розмова по душам, а вивчення кредитного договору, аналіз всіх наявних документів, платежів за рахунками і інші важливі нюанси. Без цього аналізу неможливо дати раду клієнту. Зрозуміло, що це вимагає часу і сил, і юристи, а тим більше адвокатські фірми, беруть за такі послуги чималі гроші. І тут спрацьовує психологічний фактор. Людина розуміє, що найближчим часом він кредит віддати не зможе. Розуміє, що оплачувати послуги юриста - складно, особливо тим, хто збанкрутував або втратив роботу. Він розуміє також, що через свою безграмотність у питаннях кредитів він не зможе протистояти банківським і колекторським переслідувань самостійно. Людина впадає в ступор, починається паніка. Складається патова ситуація, люди впадають в депресію, є і випадки суїциду (коли чоловік в молодій сім'ї втратив роботу, а в кредиті авто і квартира). А я не хочу, щоб люди України, мої співвітчизники втрачали бізнес, хворіли, вмирали, страждали через банківського свавілля і своєї фінансової неграмотності. Тому я і деякі мої колеги вже кілька років безкоштовно допомагаємо людям і підприємцям, які опинилися в безвихідній ситуації.

- Справді - безвихідній?

- До нас за допомогою прийшов чоловік, який взяв валютний кредит на машину. Жінка мала роботу, була замужем, обоє заробляли, містили сім'ю, двоє дітей. Але через рік чоловік помер, зарплата і дохід значно зменшилася. Жінка вже не могла повністю оплачувати кредит, за новим курсом долара - тим більше. На той момент, коли ми почали з нею працювати, у неї вже було заарештовано все майно, квартира її і мами, за рішенням суду нараховано великі штрафні санкції - у п'ять разів більше суми боргу. Вона дізналася про рішення суду лише тоді, коли прийшла в банк домовитися про виплати. Тобто ні банк, ні третейський суд її не повідомили, хоча і мали, плюс суд неправомірно прийняв рішення без узгодження суми боргу. Жінка намагалася знайти вихід: запропонувала банку віддати машину в оренду з тим, щоб орендар сплачував кредит. Все б нічого, та банк дав згоду, однак орендар після двох платежів зник разом з машиною. Але ж сам автомобіль був в заставі! Жінка відкликала довіреність, звернулася в міліцію і знову прийшла в банк. Вона вела себе чесно по відношенню до банку. Але банк відповів: викручуйся як хочеш - борг зростає. Тепер людина віддати повинен все що є з автомобілем разом плюс величезна пеня ... Ось як може людина вийти з такої ситуації - зі смертю годувальника, з зарплатою в 5000 грн., З двома неповнолітніми дітьми, описаним майном і зниклої машиною?

- І що на сьогодні?

- Діючи суто в правовому полі, за два роки ми домоглися рішення суду про те, що банк не дотримувався закони, а розраховував на юридичну безграмотність позичальника. Зобов'язали банк, знову ж через суд, зробити звірку, подати оригінали банківських документів і довести правомірність винесення рішення на стягнення суми, в 5 разів перевищує сам кредит. Банк не довів правомірності своїх дій. Хочеться відзначити, що суддя А.Г. Деркач з Новозаводського районного суду Чернігова дуже уважно і з дотриманням законів підійшла до вирішення цієї проблеми. Вона скасувала рішення третейського суду і визнала неправомірність дій з боку банку,

- А скільком людям ви вже допомогли?

- Людина 15, але можна було і більшій кількості допомогти. Проблема в тому, що люди не вірять в свою перемогу і не розраховують на підтримку юриста і просто людини.

- У вас мета тільки допомогти тим, хто звертається? Така своєрідна юридично-адвокатська філантропія?

- Всіх грошей не заробиш. А людей рятувати треба. І не тільки від банкрутства, позбавлення засобів до існування і інших жорстких правил боргових зобов'язань. Ведучи справи, ми вчимо людей, як грамотно і правильно вести себе в рамках закону. Шкода, що коли хтось бере кредит, він не читає договір і не приводить із собою юриста - не бажає витрачати скромні гроші до того, як відбудеться біда. Банки часто спекулюють на цьому небажанні. Ви всі, напевно, знаєте, яким текстом і шрифтом написані ці договори і на скількох сторінках. Ведучи справи, ми ліквідуємо правову безграмотність. Крім того, виграємо суди і утрясається всі складнощі у взаєминах з банками. І кількість переходить в якість. А це означає, що банки бачать - просто так залякати або обдурити клієнта виходить все рідше. І якщо раніше суди виносили рішення на користь банку не дивлячись, то зараз кількість виграних клієнтами справ росте в геометричній прогресії. І головна мета - це перемогти систему, по якій банки в нашій країні просто оббирають людей з такими нереально високими відсотками. А цим самим вони відбирають у людей не тільки майно і квартири - вони відбирають у людей майбутнє. А іноді - життя. І таким же чином вони відбирають майбутнє і життя у цілої країни, не даючи розвиватися бізнесу, підприємництва, інновацій ...

- Але ж банки і кредити є і в інших країнах ...

- Так, але не під такі відсотки. Ви помітили, скільки відкрилося на Україні іноземних банків? Безмірне кількість - вони прийшли до нас за надприбутками, які не можуть отримувати у себе в країнах. Їм просто ніхто не дозволить так оббирати людей відсотками, як в нашій країні. Вони наживаються і згортаються. Наша мета - змусити банки, в тому числі іноземні, шанобливо ставитися до громадян України і будувати відносини в дусі партнерства, а не протиборчих сторін нібито злісного неплатника і жорстокого стягувача. Наша мета - повернути нормальні цивілізовані взаєминам між банками, державою і громадянами-клієнтами. Люди повинні повірити в свої правові можливості ... Тоді і наслідки кризи будуть не настільки страшні. І я вірю, що чим більше юристів та адвокатів зрозуміють це і приєднаються до моєї ініціативи, тим більше шансів, що у нас це вийде.

Так під будівлею Верховної Ради пікетують ті, хто брав кредити набагато раніше?
Ось і уявіть - яку ціну повинен поставити підприємець на товар, щоб віддати кредит?
Ви могли б пояснити, чи регулює якось держава цю ситуацію?
Ще хтось сподівається, що держава або Нацбанк в примусовому порядку знизить курс?
Хто буде такі товари купувати?
Де вони будуть брати ресурс для благодійної допомоги?
А якщо підприємець або фізособа не може віддати кредит - як в ситуації з сьогоднішньою кризою на Україні - що відбувається?
Справді - безвихідній?
З двома неповнолітніми дітьми, описаним майном і зниклої машиною?
І що на сьогодні?