
Згідно з чинним законодавством Російської Федерації, адвокат у кримінальних справах є одним із суб'єктів кримінального процесу, а саме представником обвинуваченого, що діє в її інтересах і за його дорученням.
Кримінальний адвокат має право представляти законні інтереси свого клієнта в статусі підозрюваного в органах дізнання і попереднього слідства і захищати інтереси свого довірителя під час судового процесу.
При цьому, якщо обвинувачений не має власних коштів на оплату послуг кримінальної адвоката, то він, згідно з чинним законодавством РФ, повинен бути наданий йому безкоштовно державою.
Участь адвоката в кримінальному процесі є обов'язковим:
1) Якщо обвинувачений (підсудний) не відмовився від послуг адвоката в порядку, прописаному в статті в статті 52 кримінально-процесуального кодексу Російської Федерації.
2) Якщо обвинувачений ще не досяг повноліття
3) Якщо обвинувачений не може з силу об'єктивних причин захищати свої права самостійно (фізична або психічна неповноцінність)
4) Якщо суд йде згідно з частиною 5 статті 247 кримінально-процесуального кодексу
5) Якщо обвинувачений не володіє в достатній мірі мовою, на якому ведеться діловодство
6) Якщо покарання у кримінальній справі проти обвинуваченого передбачає термін позбавлення волі від 15 років і більше
7) Якщо кримінальну справу передбачає розгляд присяжними засідателями
8) Якщо обвинувачений клопотав про розгляд своєї справи відповідно до статті 40 кримінально-процесуально кодексу.
При цьому, обвинувачений в будь-який момент має право відмовитися від послуг адвоката, відмова в цьому випадку обов'язково повинен бути представлений в письмовому вигляді.
Підбиваючи підсумки
Таким чином, ми бачимо, що кримінальний адвокат є невід'ємною частиною судового процесу в кримінальному діловодстві, а його участь в дізнанні і на суді закріплене в багатьох пунктах кримінально-процесуального кодексу.
При цьому кримінальний адвокат повинен діяти виключно в інтересах і за дорученням свого довірителя, що є підозрюваним або обвинуваченим.
Якщо ж підозрюваний або обвинувачений хоче відмовитися від послуг захисника, то він має право захищати свої інтереси сам, однак це не стосується випадків, зазначених у кримінально-процесуальному кодексі, коли йому з об'єктивних причин має бути наданий захисник.
Тимошенків Павло
Інформаційне Агентство "Фінансовий Юрист"