- Юридичне обгрунтування виплат
- Чому мешканці відмовляються платити
- Що входить в капремонт
- Капремонт для новобудов
- Де акумулюються кошти
- Законний спосіб не платити
- Як уникнути сплати внесків
- А якщо не платити
Три роки тому в платіжках за квартиру з'явилася графа «внески на капітальний ремонт». Одночасно почалися перші дебати щодо законності таких витрат і можливості уникнути виплат.
Юридичне обгрунтування виплат
Головним законодавчим актом, який регламентує плату за капремонт, є Житловий кодекс РФ. Об'єктивними причинами внесення додаткової статті витрат є незадовільний стан житлового фонду. Щоб уникнути виникнення аварійних ситуацій, включення суми оплати за відновлювальні роботи обгрунтовано. При цьому власник квартири платить за власну безпеку.
Всі витрати по утриманню квартири і багатоповерхівки несуть власники. Правовою підставою таких виплат є:
- Стаття 169 Житлового кодексу і закон РФ №271 від 25.12.2012, що встановлюють, хто платить за капітальний ремонт. Відповідно до зазначених нормативних актів, цей обов'язок покладається на власників квартир у багатоповерхівці. Розмір виплат залежить від регіону проживання та площі житла;
- 12.2013 федеральним законом № 417 в ЖК РФ були внесені поправки. Фондам, що акумулює суми внесків, заборонено збільшувати їх розмір. Граничні розміри виплат встановлюються місцевою владою і залежать від регіону розташування нерухомості. Зазначеним законом затверджено перелік відновлювальних робіт, здійснюваний фондами при проведенні капремонту та перелік МКД, які не підпадають під федеральну або регіональну програму;
- Відносини між правлінням багатоповерхівки (керуюча компанія, глава ТСЖ) і ФКР, їх повноваження і обов'язки, порядок проведення виплат прописані у статті 155 Житлового кодексу і закон РФ №176 від 29.06.2015;
- Категорії громадян, які можуть не платити за капітальний ремонт багатоквартирного будинку, перераховані в законі №399 від 29.12.2015;
- Загальні питання, пов'язані з оплатою внесків, акумуляцією коштів, координації і проведення відновлювальних робіт регулює дев'ятий розділ Житлового кодексу.
Таким чином, з юридичної точки зору поява платіжки за капремонт, який ще не проведено, повністю обґрунтований. Терміни проведення капремонту можна дізнатися тут .
Чому мешканці відмовляються платити
Відмова від оплати капітального ремонту в більшості випадків мотивується такими причинами:
- Сумніви в законності збору грошей. Місцеві проекти по реконструкції житлового фонду прийняті недавно. Багато мешканців не знають про їх існування або не можуть зрозуміти суть таких проектів. Тому побоюються, що сплачені внески «підуть в кишеню» чиновників;
- Відновлювальні роботи передбачають реконструкцію місць загального користування - горищ, підвалів, під'їздів, підсобних приміщень, які не є приватною власністю окремого громадянина. А оплачувати ремонт «не свого майна» багато мешканців не бажають;
- У окремих власників квартир виникає питання: чому вони повинні здавати гроші на ремонт ліфта або горища, якщо їх квартира розташована на першому або другому поверсі і зазначеним майном вони не користуються;
- Деяких власників квартир МКД не влаштовує, що проводити відновлювальні роботи будуть співробітники приватних комерційних структур.
Що входить в капремонт
Житловий кодекс передбачає такі види робіт, що проводяться при капремонті:
- Відновлення будинку в цілому;
- Реставрація зовнішнього вигляду (фасаду);
- Поліпшення стану підвальних та горищних приміщень;
- Зміцнення фундаменту;
- Реконструкція ліфтових кабін і систем;
- Покрівельні роботи;
- Оновлення комунікативних систем (опалення, газо-, водо- та електропостачання).
Оплата перерахованих відновлювальних ремонт для мешканців старих будинків цілком логічна. Однак у власників квартир в новобудовах виникає закономірне питання, платити їм чи ні за капітальний ремонт багатоквартирного будинку, якщо будівля будинку завершена два-три роки тому. Для багатьох власників проживання в новобудові є логічним підставою не платити подібні внески.
Капремонт для новобудов
Зрозуміло, що якщо багатоповерхівка здана в експлуатацію пару років назад, її комунікації не можуть втратити свій потенціал до того стану, що потребуватимуть капітального відновлення. Тому і думка власників щодо відмови оплати внесків цілком логічно.
Поточний ремонт нових будинків - річ необхідна, але ці витрати прописані окремою статтею платіжки. Новобудовою вважається МКД, термін експлуатації якого не перевищує п'яти років.
За Житлового кодексу від сплати внесків до фонду капремонту в новобудові звільняються ті мешканці, чий будинок зданий в експлуатацію після затвердження місцевої програми.
Якщо ж здача будинку сталася до прийняття і публікації регіонального проекту, платити доведеться навіть в тому випадку, якщо будинок «молодше» п'яти років.
Де акумулюються кошти
Є два варіанти збору грошей на реконструкцію:
- Відкрити спецрахунок МКД;
- Перерахувати оператору регіону.
Вирішує це питання загальний збір мешканців. Якщо провести подібний збір не вдалося, автоматично вибирається другий варіант. Однак такий спосіб менш вигідний для мешканців. Вирішувати основні питання, пов'язані з проведенням відновлювальних робіт, будуть влади на місцях, а не власники квартир.
Крім того вступає в силу «людський фактор». Наскільки зацікавить багатоповерхівка, її особливості та потреби чиновника, у веденні якого знаходиться одночасно велику кількість будинків, залежить від його відповідальності і професіоналізму. Тому так часто виникають прострочення виконання робіт або ремонт зовсім не тих об'єктів, які цікавлять мешканців.
Тому активність жителів багатоповерхівки при виборі способу акумуляції коштів - запорука успішно і своєчасно виконаної реконструкції. Однак затягувати з таким рішенням не варто. Закон виділяє на його прийняття всього два місяці з моменту прийняття регіональної програми.
При виборі першого варіанта нагромадження коштів жителі МКД можуть зіткнутися з такими проблемами:
- Встановлення розміру виплат. Зробити його нижче загальнодержавного рівня не можна. Загальні збори можуть ухвалити рішення тільки в бік збільшення платежу для прискорення процесу реконструкції;
- Визначення переліку відновлювальних робіт;
- Угода з приводу часу проведення реконструкції;
- Вибір банківської установи для відкриття накопичувального рахунку;
- Вибір власника рахунку. Багатоповерхівка не є юридичною особою, тому відкрити рахунок на будинок не можна;
- Визначення будівельної бригади, яка залишить кошторис і проведе реконструкцію;
- Вибори відповідального представника, який здійснює контрольні функції щодо якості проведених робіт.
Законний спосіб не платити
Федеральний закон про капремонт і стаття 169 ЖК РФ покладає обов'язок сплатити вартість робіт на власників квартир у багатоповерхівці. Ці ж нормативні акти передбачають повне або часткове звільнення від оплати пільгових категорій громадян.
Повністю звільняються від виплат:
- Жителі нових будинків, запущених в експлуатації менше п'яти років тому;
- Мешканці аварійних будинків;
- Жителі МКД, який разом з прилеглою територією вилучається для державних потреб;
- Самотні громадяни або сім'ї, старше вісімдесяти.
Мінімальний розмір внеску на капітальний ремонт складає 50% від встановленої суми. Такі виплати покладаються:
- Інвалідам другої і третьої групи;
- Сім'ям фізичними або юридичними особами, які виховують дитину-інваліда;
- Одиноким пенсіонерам або сім'ям пенсіонерів , Старше сімдесяти.
Як уникнути сплати внесків
Коли приходить квитанція за кап-ремонт, негайно виникає маса питань:
- Куди йдуть гроші;
- Коли буде проведено капремонт;
- Чи повинен квартиронаймач платити за капітальний ремонт;
- Як зменшити суми виплат;
- Що трапиться, якщо не платити;
- У скільки обійдуться роботи;
- Як прискорити процес реконструкції.
Щоб сума проведення капітальної реконструкції була доступна для громадян із середнім і низьким доходом, щомісячний внесок включається в платіжку по оплаті комунальних послуг. Розмір таких платежів встановлюється місцевою адміністрацією і в середньому становить близько десяти рублів за метр квадратний.
Акумулюються перераховані суми на спецрахунку керуючої компанії або оператора регіону. Всі питання, пов'язані з розподілом грошей, термінів проведення робіт регламентуються федеральним законодавством.
Щоб не оплачувати реконструкцію загального майна за свій рахунок, мешканці можуть їх «заробити». Це можна зробити за допомогою розміщення рекламних плакатів із зовнішнього боку багатоповерхівки. Такий спосіб - найпоширеніший, він не вимагає додаткових вкладень і легалізований на законодавчому рівні.
Прискорити проведення ремонту може ініціативність і активність жителів багатоповерхівки. Для цього буде потрібно проведення загального збору із запрошенням представника керуючої компанії, на якому приймається спільне рішення про початок благоустрою. Копія такого рішення надсилається керуючої компанії.
Cобственнікі квартир МКД можуть вирішити не брати участь в регіональній програмі реконструкції житлового фонду. В цьому випадку проводити відновлювальні роботи будуть самі мешканці багатоповерхівки. Таким можна заощадити на оплаті послуг будівельної бригади. Однак повністю уникнути витрат на проведення капітальної реконструкції багатоповерхівки не вийде.
Щодо того, хто оплачує капремонт: орендар житла або власник, то відповідь однозначно прописано в Житловому кодексі - всі витрати оплачує господар житла. За домовленістю, платити щомісячні відрахування може наймач, якщо вартість оренди квартири буде знижена на ту ж суму. Таким чином, власник безпосередньо не оплачує реконструкцію, але втрачає частину доходу від зданого в оренду житла.
А якщо не платити
Багатьох цікавить питання - що буде, якщо не платити внески на капітальний ремонт? Звичайно, ваше право просто проігнорувати надіслану квитанцію. Однак все не так просто. Керуюча компанія при відмові власника житла виплачувати щомісячні внески може застосувати до нього такі заходи впливу:
- Розіслати повторні повідомлення про необхідність погашення заборгованості;
- Нарахувати неустойку (в процентному співвідношенні від розміру заборгованості);
- Подати судовий позов. При судовому розгляді власнику квартири доведеться аргументувати свою відмову оплачувати відновлювальні роботи. Якщо власник й доведе свою відмову, сума заборгованості може збільшитися з урахуванням судових витрат.
Таким чином, існує два способи не платити: ігнорувати вимоги керуючої компанії або знайти законний спосіб знизити витрати. Переважно другий варіант. Він гарантує відсутність штрафних санкцій і судових розглядів.