- Що таке внески на капітальний ремонт
- Черга сплати
- Кому надаються пільги на капремонт і їх розмір
- Розмір пільг
- Чи можуть пільговики не платити внески
- Хто звільняється від сплати внесків
- Розмір внесків
- Порядок оформлення пільг
- Перелік документів
Законні підстави отримати компенсацію за внесками за капремонт повністю або частково мають тільки деякі категорії громадян.
Що таке внески на капітальний ремонт
Для визначення поняття внесків на капремонт, необхідно звернутися до положень статті 169 ЖК РФ. Цей правовий акт, встановлює обов'язок сплачувати такий вид внеску і визначає регулярність їх внесення.
Внесені кошти повинні акумулюватися на рахунках спеціально створеного фонду. Вони мають цільове призначення і потрібні для усунення виниклих в процесі експлуатації недоліків житлових будинків (капремонту). Такі кошти мають накопичувальний характер.
Черга сплати
Оплачувати такі внески зобов'язані особи, які проживають в багатоквартирних будинках, а також є власниками житлових приміщень, розташованих в них. Розмір внесків встановлює ст. 156 ЖК РФ, а також рішення, яке приймають загальні збори всіх власників квартир. При цьому, розмір внеску не може бути менше встановленого законом. Також не забудьте дізнатися, коли буде капремонт будинку .
Оплата внесків повинна проводитися особисто власниками квартир в терміни, які встановлені для здійснення оплати за житло, а також комунальні послуги. Якщо перерахування коштів виробляються в фонд капремонту, утворений регіональним оператором, то зобов'язані особи перераховують кошти на підставі платіжних доручень, які повинен виставити регіональний оператор. Порядок виплати, в цьому випадку, може бути змінений законами суб'єктів РФ.
Якщо, для накопичення коштів за внесками за капремонт сформований спеціальний рахунок (ст. 175 ЖК України), то оплата повинна проводитися в терміни, встановлені для оплати за житло і послуги ЖКГ, в тому випадку, якщо порядок і умови оплати не встановлювалися на загальних зборах всіх власників житла в цьому будинку.
Обов'язок, пов'язана з оплатою зазначених коштів, у власників житла починається з моменту закінчення 8-ми місячного терміну після того, як відповідна регіональна програма по капремонту була опублікована після її попереднього затвердження.
Якщо мова йде про внески на капремонт будинку, який був введений в експлуатацію, то власники житла вважаються зобов'язаними їх виплачувати після закінчення терміну, який повинен встановлюватися органом держ. влади суб'єкта РФ, для реалізації, попередньо затвердженої регіональної програми з капремонту та її актуалізації. Такий обов'язок не може виникати пізніше п'ятирічного терміну з дати, коли конкретний багатоквартирний будинок був включений в зазначену регіональну програму з капремонту.
У таких випадках спосіб, яким повинен бути сформований фонд для капремонту, визначається власниками житла багатоквартирного будинку. Рішення про це приймається не пізніше ніж за 3 місяці до того, як у господарів житла виникає обов'язок сплачувати зазначений вид внесків.
Кому надаються пільги на капремонт і їх розмір
З 1 січня 2016 року діють внесені ФЗ від 29.12.2015 р N 399-ФЗ зміни, якими були доповнені ст. 169 ЖК РФ, а такжест. 17 ФЗ від 24.11.1995 року N 181-ФЗ «Про соцзахист інвалідів в РФ». Нововведення торкнулися правової можливості отримання пільг певними категоріями осіб. Стаття 17 Закону N 181-ФЗ встановлює коло осіб, які мають пільги. До них відносяться:
- інваліди 1, 2 групи;
- громадяни, у яких на утриманні є діти-інваліди;
- діти інваліди;
Ці категорії осіб можуть оплачувати тільки половину встановленого в регіоні розміру внесків, решта витрат буде компенсована державою.
Розмір пільг
Стаття 169 ЖК РФ доповнена частиною 21, яка передбачає можливе отримання компенсації та встановлює право на отримання пільг, по виплатах внесків для капремонту наступним категоріям громадян:
- господарям житлових приміщень, які проживають одні, при цьому не працюють і досягли 70-річного віку (50% компенсації обов'язкових внесків);
- господарям житлових приміщень, які проживають одні, при цьому не працюють і досягли 80 років (100% пільги);
- які проживають сім'ям пенсіонерів, які не працюють, є господарями приміщень і досягли 70-річного віку (50% компенсації внесків);
- які проживають сім'ям пенсіонерів, які не працюють, є господарями приміщень і досягли 80 річного віку (100% компенсації внесків);
- З приводу внесених змін ФЗ N 399-Ф, які доповнили частиною 21 статті 169 ЖК РФ, необхідно дати пояснення.
Чи можуть пільговики не платити внески
Частина 21 ст.169 передбачає можливість надання компенсації після винесення відповідного закону суб'єктом РФ, встановлюючи таким чином залежність отримання компенсації понесених витрат по сплаті внесків на капремонт для окремих категорій осіб, від прийняття змін до місцевих законів.
Тобто для реалізації нових положень ЖК РФ, суб'єктом РФ повинен бути прийнятий відповідний закон, який передбачає надання зазначеним особам такої компенсації.
Важливо: Також необхідно відзначити, що нові зміни в ЖК РФ не скасовують обов'язки сплати внесків для пільгової категорії осіб, а припускають при наявності відповідних змін до місцевого законодавства, компенсацію понесених витрат у вигляді надання субсидії.
Тобто, громадяни пільгової категорії зобов'язані виплачувати внески відповідно до виставлених їм платежами, до тих пір, поки не будуть прийняті зміни до місцевих законів, які дозволять їм отримувати компенсацію.
Хто звільняється від сплати внесків
Пунктом 2 ст. 169 ЖК РФ, встановлені обставини, при яких власники квартир звільняються від сплати внесків.
Зобов'язання зі сплати внесків у власників квартир не наступають в тих випадках, коли їхній будинок визнаний аварійним в порядку, який встановлює уряд Росії і підлягає знесенню. Також в тих випадках, коли органи держвлади чи місцевого самоврядування прийняли рішення про те, що земля, на якій стоїть будинок, повинна бути вилучена для державних або будь-яких муніципальних потреб і при цьому будуть вилучені всі житлові приміщення цього будинку. Так само, внески не будуть оплачувати наймачі житла та особи, встановлені положеннями статті 170 і 181 ЖК Росії.
Що ж стосується категорій осіб, визнаних малозабезпеченими і мають пільги з оплати за житло і послуги ЖКГ, то на їх пільгове положенні, через що виник обов'язку сплати внесків на капремонт, це ніяк не відіб'ється. Справа в тому, що внески включені до складу плати за житлове приміщення (ст. 154 ЖК РФ), тобто дія пільг і субсидій буде поширюватися і на даний вид внесків.
Крім того, з огляду на гарантовану державну підтримку, право отримати субсидію з'явилося і у тих громадян, які до введення даного виду внеску не отримували субсидії, оскільки їхні витрати по оплаті ЖК послуг, в які буде включено внесок на капремонт, можуть перевищити встановлену в регіонах максимально допустиму частку в сукупному сімейному доході.
Розмір внесків
Розмір внеску на капремонт визначається винесеним суб'єктом РФ окремим НПА. Він повинен бути визначений, виходячи з площі, займаної господарем житлового приміщення багатоквартирного будинку з урахуванням деяких особливостей типу будинку: вартості капремонту окремих елементів конструкції, інженерних систем будинку, а також іншої специфіки розрахунку розміру цього внеску (Наказ Мінбуду України від 07.02.2014 N 41 / пр, яким затверджена методика для розрахунку розміру внеску).
Порядок оформлення пільг
Разом зі змінами, які стосуються обов'язку сплачувати внески на капремонт, внесені і окремі доповнення до Житлового кодексу, що включають цей вид витрат в платежі по ЖК послуг, за якими можна оформити субсидію. Необхідно уточнити, що якась субсидія заявний характер, і господар житла для її отримання повинен звернутися із заявою Житловий відділ субсидій. Правила отримання субсидії визначені положеннями ст. 159 ЖК, а також Постановою Уряду РФ від 14.12.2005 N 761, що регулює надання субсидій.
Виходячи з положень Федерального законодавства, право на отримання пільг та субсидії в встановлених законом розмірах мають:
- ветерани праці;
- інваліди ВВВ;
- учасники ВВВ;
- реабілітовані особи;
- категорії тих громадян, які зазнали впливу радіації;
- сім'ї, визнані багатодітними;
- інші категорії громадян у відповідність до внесених Законом N 399-ФЗ змінами.
Для того щоб визначити наявність права у господарів житлових приміщень на надання їм субсидій, а також для розрахунку їх розмірів, повинні застосовуватися стандарти окремих регіонів. Вони стосуються нормативної площі житла, яка використовується для розрахунку субсидій, розмірів вартості комунальних послуг і максимальної частки всіх витрат, пов'язаних з житлом, яку несуть громадяни в сукупному сімейному доході (ФЗ від 25.12.2012 N 271-ФЗ , Від 29.06.2015 N 176-ФЗ , Ст. 159 ЖК РФ).
Також необхідно знати що субсидії, а, відповідно, і пільги по внесках на капремонт надаються тільки тим господарям житла, які не мають заборгованості, пов'язаної з оплатою житла та послуг ЖКГ (ч. 5 ст. 159 ЖК РФ).
Для оформлення пільг на отримання компенсації по внесках на капремонт потрібно:
- Отримати точну інформацію про те, чи перебуває будинок на обліку регіональної програми на капремонт в департаменті будівництва або організації, яка обслуговує багатоквартирний будинок.
- Погасити заборгованість за комунальні послуги, якщо вона існує.
- Отримати платіжний документ, який буде підставою для перерахування зазначеної в ньому суми на капітальний ремонт.
- Для отримання документа, який підтверджує право на отримання пільг, а також квитанції по оплаті першого внеску на капремонт необхідно звернутися в територіальну організацію, яка займається оформленням пільги (як правило, це МФЦ, відділення соцзахисту) або використовувати інтернет-ресурси. Всю необхідну інформацію можна отримати на порталі держпослуг (https://www.gosuslugi.ru/)
Важливо! Якщо протягом 2-х місячного терміну особи, які мають пільги по внесках на капремонт не платитимуть комунальні платежі, надання їм субсидії буде припинено. Їм буде надано час для погашення заборгованості.
Перелік документів
У пакет документів, який повинен бути наданий уповноваженим органам входять:
- Документи, що ідентифікують особу (паспорта членів сім'ї).
- Документ, який дає право на отримання субсидії (що підтверджує належність особи до категорії громадян, що має право на пільгу).
- Заява.
- Квитанція, що підтверджує оплату внеску за кап. Ремонт.
- Довідка про розмір доходу (крім непрацюючих осіб).
- Документ, який встановлює право власності на житло.
- Домова книга (виписка).
- Документ, про відсутність боргів за послуги ЖКГ.
- Особовий рахунок для перерахування субсидії.
Документи можуть бути подані особисто заявником, а також через свого представника (при наявності у останнього нотаріального доручення із зазначенням в ній необхідного обсягу прав).