- Подорожі по банкам в пошуках іпотеки
- Таблиця з зразковими умовами банків, що видають іпотеку в Алмати
- Чого варто очікувати? Підводні камені іпотеки
- Реальні поради від людини, яка взяла іпотеку
У 2013 році ми з чоловіком задумалися про власне житло. За нашими міркувань, ми цілком могли дозволити собі однокімнатну квартиру в хорошому районі. Повні надій, ми стали обходити банки і переглядати оголошення. Але все виявилося зовсім не так райдужно, як написано в рекламних буклетах. Чим для нас закінчилася «Епопея з іпотекою» - читайте в цій статті.
Подорожі по банкам в пошуках іпотеки
Так би я назвала цю казкову главу. Чому саме такий епітет? Коли ми спантеличені питанням про покупку квартири, ми будували собі райдужні плани, як і герої рекламного ролика: ось ми приходимо в банк, а через місяць вже переїжджаємо в власне «гніздечко». Зараз ви посмієтеся разом зі мною ... Але про все докладно.
Для початку ми переглянули інформацію про іпотеку на сайтах фінансових установ, потім вибрали найбільш підходящі умови. Щоб вам було легше зробити вибір, привожу таблицю з зразковими умовами банків, що видають іпотеку в Алмати. У деяких банках є кілька програм кредитування і представлені найбільш популярні послуги.
Таблиця з зразковими умовами банків, що видають іпотеку в Алмати
Практично на кожному сайті банку є кредитний калькулятор, за яким можна приблизно розрахувати витрати по іпотеці. А тепер увага - це ПРИБЛИЗНИЙ калькулятор, який не врахує абсолютно всі платежі (за реєстрацію будь-якого документа, розгляду заявки, відкриття рахунку і т.д.). Обов'язково враховуйте цей фактор при виборі банку. Дізнайтеся докладніше, які програми є у кожного банку. Ось кілька прикладів:
- «Халик банк» надає можливість покупки квартири в декількох нових житлових комплексах Алмати за ставкою від 10%.
- «Казка», як зазначено в таблиці, пропонує заставне майно, але, цілком можливо, що іпотеку за такими ж умовами надають в іншому банку, просто цей кредит не рекламується.
На замітку: Якщо ви є власником зарплатної картки певного банку, то вам нададуть більш підйомні умови, в тому числі, і знижену ставку по кредиту.
Ми вибирали банк за певними критеріями: чим менше початковий внесок, тим краще. Просто тому, що грошей було замало. Ось досвід наших зустрічей:
Зверталися в «Жілстройсбербанк», але запропонований варіант: «збирати 2 роки, тільки потім шукати житло» нам не сподобався своєю довгостроковістю.
Потім відвідали «БанкЦентркредіт», і нам навіть все сподобалося, але у відповідь симпатії ми не отримали, так як менеджера не влаштувала наша зарплата.
«Халик банк» на той момент не надавав можливість довгострокового кредитування, а зараз я б звернула увагу на цю установу, цілком реальні умови.
«Сбербанк» не влаштував нас сумою початкового внеску, а от знайомі взяли там кредит без проблем.
Інші банки або не підійшли нам за умовами, або не давали іпотеку саме в нашому районі. Методом виключення вибрали «БТА банк». Це єдиний банк, який погодився на 15% від вартості квартири і залишився задоволений нашим доходом. Але я зовсім не рекомендую цей банк, втім, він уже не існує. Тому, будь ласка вчіться на помилках.
Чого варто очікувати? Підводні камені іпотеки
Вибрали банк? Прекрасно, а тепер повертаємося з хмар на землю. Зарплата менеджера, швидше за все, залежить від того, на яку суму він «продав» кредити. Його завдання - «навісити» на вас всі потрібні і не потрібні послуги. Так що сміливо задавайте будь-які питання. наприклад:
- Скільки часу займає розгляд заявки? Скільки це коштує?
- Як поетапно буде проходити отримання кредиту?
- Яку суму я заплачу разом з комісією?
- Які ще витрати можуть бути?
- Які документи ще знадобляться?
- Скільки коштує страховка?
Не думайте, що з'ясуйте все на момент підписання договору - ця процедура відбувається в останню чергу, коли всі документи вже здані, і ви витратили стільки сил і нервів, що вам шкода буде все кидати і йти в інший банк. Соромитеся? А тепер уявіть, що кожен ваш питання знімає 1000 тенге і позбавляє від неприємних сюрпризів. Цікаво, яких?
Сюрприз №1. Це додаткові витрати на суму приблизно в 50000 тг, які ми заплатили, вже не пам'ятаю, за що конкретно. Близько 5000 тг заплатили за оцінку обраної квартири, також з нас попросили за прискорену реєстрацію, відкриття рахунку тощо.
Сюрприз №2. Щороку вам необхідно укладати договір страхування житла, і, відповідно оплачувати страховку.
Сюрприз №3. Погасити заборгованість більш визначеною в договорі суми за рік неможливо (в моєму випадку - 200 000 тг на рік). І в разі переплати неможливо скоротити термін іпотеки. Була 20 років, і залишилася 20 років, щоб банк не втратив свої відсотки. І то, я не можу «просто взяти і погасити іпотеку», мені необхідно писати заяву і чекати «повного місяця і сприятливого розташування Козерога в будинку Сатурна». Повірте, в договорі написано приблизно таким же мовою.
Сюрприз №4. Мені «забули» видати документи на квартиру. Коли я прийшла повторно в банк за ними, то з мене зажадали 12000 тг. На цьому моє терпіння лопнуло, і я звернулася до свого менеджера. Мабуть, мій погляд був красномовний, і мені видали відразу два примірника, але не оригінали, а копії, засвідчені банком.
Сюрприз №5. Моє улюблене". Замість 10 років іпотеки і 15% початкового внеску ми заплатили 30% (влізли в додатковий кредит) і виплачувати будемо 20 років. Чому так? У той момент, коли ми, нарешті, зібрали всі документи, в тому числі від продавця, прочекали 2 місяці в очікуванні відповіді банку, нам сказали, що видадуть кредит тільки на цих умовах, хоча до цього було все нормально. Тоді у нас не було впевненості, що ми зможемо почати все спочатку, продавець не хотів чекати, вже оплатили деякі витрати. Та й час підтискав - я була вагітна, мене чекав декрет, а шанси, що одному чоловікові дадуть іпотеку, були вкрай малі.
Реальні поради від людини, яка взяла іпотеку
- Якщо вам не «горить», і ви поки тільки плануєте купувати квартиру (року через два, наприклад), відкладайте гроші на депозит! Заробите хоча б 30%, а краще 50%, і тільки потім звертайтеся в банк. По грошах вийде менше, плюс відсотки за депозитом - це краще, ніж комісія по кредиту. Ідеальний варіант - якщо ви відкриєте рахунок в тому банку, в якому отримуєте зарплату, і за допомогою якого будете купувати житло. Тоді вам набагато менше належить біганини з документами, і «світять» особливі умови по кредиту.
- Звичайно, можна закласти квартиру в якості початкового внеску. Але ... У своїй власності у вас, швидше за все, житла немає (інакше, навіщо її купувати?), Тому виникає ідея про заставу житла родичів. Ми від такої ідеї відмовилися з наступних причин: припустимо, у нас не вийшло виплатити іпотеку. І тоді ми втратимо і нашої квартири, і вдома батьків. Здорово? Як на мене, так не дуже. У житті все буває, і від таких випадків не застрахований ніхто.
- Обов'язково влаштуйтеся на роботу «офіційно». Довідка про зарплату - це перше, на що звертають увагу представники фінансових установ. Іпотека «без підтвердження доходу» існує тільки в рекламі. Ну, або, як безкоштовний сир, в мишоловці.
Який можна зробити висновок? Іпотека - це хороша можливість отримати житло. Але справа ця непроста, так що потрібен точний розрахунок і адекватна оцінка власних фінансових можливостей. Тому бажаємо вам придбати квартиру своєї мрії, обійшовши граблі, на які свого часу настали ми.
Рекомендуємо розділ "Дім і сад" , В якому ви знайдете багато корисної інформації про житло.
Робота для мам в декреті на дому: куди податися
Резюме після декрету: як збільшити свої шанси
Квартирне питання
Чому головне вкладення в житті - діти, і чому потрібно перестати переживати через девальвацію
Чому саме такий епітет?Чого варто очікувати?
Скільки це коштує?
Як поетапно буде проходити отримання кредиту?
Яку суму я заплачу разом з комісією?
Які ще витрати можуть бути?
Які документи ще знадобляться?
Скільки коштує страховка?
Соромитеся?
Цікаво, яких?