- З мріями про дах над головою
- пільгове кредитування
- На які пільги може розраховувати молода сім'я?
- Пільговий банківський кредит
- Інвестування в споруджуваний об'єкт
Не так давно по просторах Facebook ходила інтригуюче посилання на матеріал із заголовком на кшталт «Як купити житло в Києві, якщо ви живете на одну зарплату». Після переходу за посиланням читачі могли ознайомитися з найкоротшою аналітичною статтею в своєму житті: «Вибачте, ніяк».
Hyser вирішив не поширювати песимістичний настрій і дізнався, які можливості сьогодні існують в Україні, щоб молода сім'я якщо і не дозволила собі покупку житла в один момент, то хоча б могла розраховувати не його придбання в майбутньому.
З мріями про дах над головою
Кожна молода сім'я хоче жити у власній квартирі. Але економічні реалії в країні зробили навіть покупку однокімнатної квартири в невеликому місті придбанням, на яке потрібно збирати мало не півжиття. Що вже там говорити про покупку житла в Києві і навіть інших великих містах.
Згідно зі статистикою, тільки трохи більше 30% молодих сімей обзавелися власним житлом, з придбанням якого їм, як правило, допомагають родичі. Ще приблизно 30% живуть разом з батьками і відкладають покупку власного житла на невизначений час. Всі інші орендують житло і намагаються знайти можливості для придбання квартири.
Отже, давайте подивимося, як молоді сім'ї можуть перетворити свою мрію в реальність.
пільгове кредитування
На жаль, сьогодні оформлення кредиту - один з небагатьох варіантів придбання житла в Україні. Зрозуміло, жодна молода сім'я не зможе впоратися з виплатою відсотків по звичайному кредиту. Наприклад, в 2016 році процентні ставки по гривневих кредитах виросли на 5-6% в порівнянні з 2015 роком. Валютні кредити подорожчали на 2-3%, але тут варто враховувати постійний ризик подорожчання долара. В таких умовах складно «потягнути» кредит без допомоги держави.
Не так давно в Україні існували як мінімум п'ять програм, що дозволяють молодим сім'ям заощадити на покупці житла. Але після фінансової кризи державі довелося призупинити їх фінансування. Однією з найпопулярніших програм допомоги молодих сім'ям була «30 на 70», згідно з якою держава покривала 30% вартості житла. Її дія призупинили в 2014 році.
Але все ж Державна іпотечна установа та Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву продовжують допомагати молодим сім'ям. Звичайно, умови пільгового кредитування не можна порівнювати з тими, які пропонували кілька років тому, але відмовлятися від допомоги держави теж не варто.
На які пільги може розраховувати молода сім'я?
За допомогою ДІУ можна оформити іпотеку під 3% річних. При цьому якщо молода сім'я встигла обзавестися дітьми, то її можуть звільнити від виплати відсотків по кредиту. Позичальники, які виховують двох дітей можуть розраховувати на списання 25% кредиту. А сім'ям з трьома дітьми списують 50% суми кредиту. На жаль, не всі позичальники можуть розраховувати на подібні преференції. Щоб отримати пільги, необхідно відповідати наступним критеріям:
- пільговий кредит надають на покупку житла, площа якого не перевищує встановлених норм (21 метр квадратний на одного члена сім'ї, а також додаткові двадцять метрів на сім'ю);
- компенсація відсотків за позикою надається тільки протягом п'яти років (якщо вся сума не була виплачена за цей період, залишок необхідно буде погашати на загальних підставах);
- сума кредиту відрізняється в залежності від місця проживання (жителі великого міста зможуть отримати більшу суму, ніж жителі невеликого селища, внаслідок різниці у вартості нерухомості);
- якщо позичальник прострочив платіж, Фонд припиняє погашення відсотків, та в результаті процес не підлягає відновленню.
Пільгові кредити надають за звичайною схемою на термін до 30 років. Оцінка платоспроможності позичальника проходить по стандартним методам. Щоб отримати компенсацію, необхідно зареєструватися в управлінні Фонду за місцем проживання, після чого вас поставлять в чергу.
На даний момент заявки подали понад 20 тис. Молодих сімей. Понад 25 тис. Встигли отримати власне житло протягом останніх п'яти років. Але тут є один великий мінус: число сімей, які хочуть купити житло на пільгових умовах постійно зростає, а ось обсяги коштів, виділених державою, навпаки, зменшуються. Тому якщо ви плануєте придбати квартиру вже найближчим часом, навряд чи вам пощастить швидко отримати преференції.
Правда, шанс на оперативний розгляд заявок є у спортсменів з певними досягненнями, молодих вчених, багатодітних батьків, інвалідів першої групи та заявників, які пройшли реєстрацію більше п'яти років тому.
Пільговий банківський кредит
Деякі українські банки досить активно працюють в сегменті кредитування нерухомості. Це означає, що молодим сім'ям слід регулярно вивчати програми з придбання житла. Банки розуміють, що економічна ситуація в країні виглядає не кращим чином, тому погоджуються надати тривалий період кредиту. Процентні ставки в середньому складають 18-20% річних. Але умови кредитування виглядають досить лояльно. Наприклад, молоді сім'ї можуть навіть розраховувати на кредитні канікули при народженні дитини. Їх термін становить до 3 років.
Інвестування в споруджуваний об'єкт

Якщо молода сім'я хоче придбати житло самотужки, то варто задуматися про вкладенні коштів в споруджуваний будинок.
Ще на початку 90-х покупку житла в новобудовах вважали прерогативою заможних людей. Але ситуація змінилася, і сьогодні середньостатистична молода сім'я може дозволити собі таку покупку за умови стабільного доходу. Якщо уважно підійти до вибору забудовника, то можна купити житло на дуже привабливих умовах.
Плюси такого варіанту покупки квартири полягають в наступних моментах:
- покупка квартири на стадії котловану обійдеться набагато дешевше, ніж придбання готового первинного житла (економія складе до 30%);
- не потрібно вносити всю суму відразу: зазвичай забудовники пропонують оплату частинами, а іноді навіть розстрочку на непоганих умовах;
- інвестувати в споруджуваний об'єкт можуть всі бажаючі, для цього не потрібно належати до певної вікової чи пільгової категорії;
- через маленького попиту на житло забудовники пропонують різні знижки та акції, які роблять квартири ще доступнішими.
Природно, інвестиції в незавершений об'єкт супроводжуються ризиками, оскільки вам може попастися недобросовісний забудовник або можуть виникнути якісь форс-мажорні обставини, що заважають здачі об'єкта в експлуатацію. Настійно рекомендуємо перед покупкою квартири в будинку на етапі його будівництва найняти адвоката і зробити юридичну експертизу документів забудовника. За договором, юрист може вимагати від забудовника всі потрібні йому документи - право власності на землю, дозвіл на будівництво будинку від ДАБК, статутні документи компанії-забудовника, а також провести юридичну експертизу договору купівлі-продажу квартири / інвестиційного договору. Ціна такої послуги в Києві 1000-1500 грн. В результаті ви отримуєте письмовий висновок юриста, який допоможе вам зробити правильний вибір і не втратити гроші.
Завдяки цьому способу купівлі-продажу багато українських родин стали володарями квартир у великих містах. Більш того, це чи не єдиний шанс для молодих сімей самостійно купити житло, не просячи допомоги ні у держави, ні у батьків.
Як бачимо, молода сім'я може знайти можливості для придбання житла. Звичайно, без повноцінної державної підтримки обзавестися власною квартирою досить складно. Але все ж якщо у вас є стабільний дохід або накопичена сума в розмірі від 100 тис. Грн, то ви можете розраховувати на покупку квартири і навіть певні пільгові умови.
На які пільги може розраховувати молода сім'я?