- судове сповіщення
- Приклади судових повідомлень та викликів
- Рекомендації учасникам цивільного виробництва
- судове сповіщення
Тема сьогоднішньої розмови - судові повідомлення і виклики в цивільному процесі. Уявіть, що позовну заяву громадянина не містить ніяких недоліків, про які йшла мова в попередній статті, і тому прийнято суддею до провадження. Як вже зазначалося раніше, в цьому випадку протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви до суду суддя повинен винести відповідну ухвалу, на підставі якого порушити цивільну справу, і про прийняте рішення повідомити зацікавлених осіб.
Прийнявши тверде рішення домогтися задоволення судом позовних вимог, необхідно бути насторожі, щоб не пропустити судових засідань, на яких буде вирішуватися питання по суті позовних вимог. А щоб цього не сталося, необхідно знати, яким чином суд сповіщає зацікавлених осіб про майбутні судових засіданнях або про що відбулися судові рішення.
Не тільки боку у справі в особі позивачів і відповідачів, а й треті особи, а також свідки у справі, також повинні знати порядок виклику до суду. У Цивільному процесуальному кодексі РФ судовим извещениям і викликам присвячений цілий розділ 10.
Тому дозволю собі зупинитися лише на деяких важливих моментах.
судове сповіщення
Закон передбачає декілька варіантів повідомлень та викликів осіб, які беруть участь у справі, до суду.
Основною формою судових повідомлень та викликів є судова повістка, яка направляється одержувачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Як правило, порядок містить відомості про час, місце судового засідання. З неї також можна дізнатися, хто з суддів буде розглядати справу.
У деяких випадках, виклик до суду може замість судової повістки здійснюватися телеграмою. Крім того, суди можуть викликати або повідомити учасників судочинства по телефону або «факсу».
Останнім часом в деяких судах став практикуватися такий спосіб виклику в суд, як повідомлення учасників процесу про дати судового засідання за допомогою СМС-повідомлень.
Ініціатори даного нововведення, пояснюють його тим, що часто беруть участь у справі особи живуть не за вказаною адресою і традиційна пошта не може доставити повістку вчасно і особисто в руки. На їхню думку, застосування такого способу сповіщення, як СМС, повністю узгоджується з нормами цивільного процесуального законодавства. Обов'язковою умовою використання даної процедури є добровільна згода учасника процесу на її застосування. Для цього позивачеві при подачі позовної заяви до суду, а відповідачу та іншим особам - при першій явці в суд буде пропонуватися даний спосіб повідомлення.
Передбачається, що отримавши повістку в суд за допомогою СМС-повідомлення, учасники судових процесів не тільки позбудуться необхідності явки на пошту для отримання рекомендованого листа, але і зможуть дізнатися необхідну їм інформацію в більш короткий термін.
Разом з тим, незалежно від форми судового повідомлення або дзвінок в обов'язковому порядку повинні бути дотримані дві умови:
- засоби зв'язку і доставки повісток, телеграм, телефонограм або факсимільних повідомлень повинні забезпечувати фіксацію факту отримання їх адресатами;
- судові повістки і письмові повідомлення повинні бути вручені з таким розрахунком, щоб особи, їх отримали, мали достатню кількість часу для підготовки до справи і своєчасної явки в суд.
Приклади судових повідомлень та викликів
Чи зможете відгадати, в якому випадку судді вчинили відповідно до зазначених положень?
- Суддя Верховного Суду Російської Федерації 15 травня телеграмою повідомив мене про те, що розгляд касаційної скарги у справі мого клієнта відбудеться 15 червня.
- Суддя районного суду виніс ухвалу про передачу справи до іншого суду за підсудністю 27 січня, направивши повідомлення мені і моєму клієнту про це поштою 9 лютого. При цьому воно було отримано нами 15 березня, тоді як згідно ст. 332 Цивільного процесуального кодексу РФ оскаржити дане визначення можна було протягом п'ятнадцяти днів з дня його винесення судом першої інстанції.
Щоб довго не гадати, відповім, що по другому випадку в ході розгляду заяви про поновлення процесуального терміну судді було заявлено відведення . Підставою стало порушення суддею положень цивільного процесуального законодавства про підсудності справи, а також вимог до порядку повідомлення учасників судочинства про рух справи. З огляду на, що дані порушення чинного законодавства не могли бути пов'язані з недосвідченістю, юридичною неграмотністю або недостатнім професіоналізмом судді, дані обставини, на нашу думку, дозволили сумніватися в його об'єктивності і неупередженості.
Рекомендації учасникам цивільного виробництва
За загальним правилом судові повістки або повідомлення надсилаються за адресою, вказаною особами, які беруть участь у справі, або їх представниками . Якщо буде встановлено, що громадянин за вказаною адресою не проживає, повістка або повідомлення можуть бути направлені за місцем його роботи.
У будь-якому випадку настійно рекомендую зберігати поштовий конверт, в якому надійшло судове повідомлення або повістка, до остаточного розгляду справи по суті та набрання рішення суду в законну силу. Поштові позначки на конверті будуть в разі необхідності свідчити про що мають значення для визначення процесуальних строків датах відправлення зазначених повідомлень і їх отриманні зацікавленою особою.
Припустимо, особи, які беруть участь у справі, своєчасно були повідомлені про час і місце розгляду справи, порушеної за позовом. Тепер сторонам бажано взяти безпосередню участь в підготовці справи до судового розгляду.
PS На додаток до теми ознайомтеся з інформацією про новий спосіб судових повідомлень та викликів.
судове сповіщення
Судове сповіщення. Судова повістка. Виклик до суду за допомогою СМС повідомлень