Сучасні висотки немов з глузуванням нависають над порохнявими пережитками дерев'яного Іркутська. У порівнянні з 14-16-поверховими будівлями старі будиночки здаються розкиданими уздовж дороги дитячими кубиками. Їм давно пора вже піти на спокій, адже знос багатьох складає більше 90%, але в них як і раніше живуть люди - цілими сім'ями, багато хто не один десяток років, з самого народження. Щоб вирішити проблему з переселенням із старого житла і щоб люди відсвяткували, нарешті, новосілля, в середині червня біля будинку № 139 на Піскунова відбулася зустріч місцевих жителів з представниками міської адміністрації, покликали і забудовника, але він не прийшов
Директор ТОВ «Будівельна компанія« Висота »Микола Цирятьев. Саме ця фірма в 2013 році взяла на себе зобов'язання щодо розселення мешканців 16 старих будинків на вулиці Піскунова. 7 будинків розселили, а 9 залишилися ні з чим. За словами Миколи Цирятьева, переселити ще близько 75 квартир заважає статус вулиці Піскунова, яка по давно розробленого генплану Іркутська є швидкісною магістраллю безперервного руху. Щоб продовжити будівництво на цій території і розселити мешканців, забудовник пропонує статус дороги змінити або пересунути червоні лінії
На фото - пенсіонерка Людмила Душкина. Вона живе в дерев'яному будинку на Піскунова більше сорока років, з дітьми і внуками. Іркутянка розповідає, що взимку і влітку в будинку відкриті кватирки, тому що дихати просто нічим: «У підпіллі розлилися нечистоти з вигрібної ями, і весь будинок порівняли, від чого у мене тиск, а у онуків кашель постійний. Раніше ми перебували на балансі, а тепер надані самі собі, так що яму прочистити нікому ». За водою місцевим жителям доводиться ходити через жваву трасу, так як колонкою близько нового ЖК забудовник їм користуватися заборонив і обгородив багатоповерхівку, а разом з нею і водоколонку високим парканом
Так виглядають коридори двоповерхових дерев'яних бараків. Практично скрізь зі стель сиплеться штукатурка і починають обвалюватися перекриття. У своїх квартирах люди підтримують порядок з останніх сил. Ледве наклеєні на стіни шпалери відразу ж відпадають, проводка застаріла, мостини згнили, в квартирах панує задушливий запах вогкості, мокрій землі і прогнилої деревини
Будували-будували, а переселити не можуть. Жителі старих і аварійних будинків на вулиці Піскунова виявилися заручниками безпрецедентної ситуації. Компанія-забудовник відмовляється надавати людям житло, посилаючись на брак квадратних метрів, і вимагає у міської адміністрації перенести червоні лінії федеральної траси. За затвердженим генпланом розвитку Іркутська, вони проходять якраз по землям будинків під розселення. А, на думку забудовника, тут повинні бути нові блок-секції житлового комплексу «Висота». Поки підприємець наполегливо наполягає на своєму, міська влада шукає шляхи вирішення проблеми, щоб визволити людей з житлової мишоловки.
- Вікна ми не відкриваємо, тому що вони вивалюються, - розповідає мешканка будинку № 139 на вулиці Піскунова пенсіонерка Людмила Душкина, яка живе тут більше 40 років. - А кватирки та взимку і влітку навстіж відкриваємо. Прошу вибачення за запах - у нас в підпіллі нечистоти розлилися з вигрібної ями.
У спекотну погоду від задушливого смороду паморочиться голова і спирає подих.
- У мене тиск скаче, а в онуків кашель постійний, - каже жінка. - Молодшого ми на дачу на літо вивозимо, там у нього все проходить. Речі просочилися запахом так, що в транспорті народ сахається, а ми цим дихаємо щодня!
Жінка проводить екскурсію будинком. Показує: в кімнатах відшарувалися шпалери, хоча їх наклеїли не так давно, проводка провисла і тримається на чесному слові, при кожному кроці скриплять і продавлюються мостини, того й гляди провалишся в підпілля. Зараз в будинку живе 9 сімей, в кожній мінімум по три людини. І таких будинків уздовж вулиці Піскунова залишилося 9 з 16. На місці інших 7 компанія-забудовник звела багатоквартирний житловий комплекс «Висота», мешканців розселили. Каменем спотикання стали червоні лінії швидкісної магістралі безперервного руху, якій по генплану Іркутська є вулиця Піскунова. Вони якраз проходять по землях будинків з № 125 по 141-й. Для забудовника ця інформація не була несподіванкою, адже в 2013 році компанія «Сібкомплектмонтаж», яка будує ЖК «Висота», виграла аукціон в рамках проекту «Розвиток забудованих територій». За договором вони взяли на себе зобов'язання щодо розселення мешканців усіх 16 будинків.
- При підписанні договору на виділення землі було строго позначене місце, де можна здійснювати будівництво, - прокоментувала ситуацію заступник голови комітету з містобудівної політики адміністрації Іркутська Ольга Іванова. - Сьогодні тут зведено комплекс «Висота», при цьому частина будинків знесена, і їх жителі благополучно розселені. Земля під іншими будинками знаходиться в межах червоних ліній і, згідно з генпланом міста, є частиною транспортної схеми по розширенню вулиці Піскунова в сторону аеропорту, відповідно, будівництво житлових об'єктів не передбачає. Ніяких змін у цій земельної ділянки в містобудівну документацію не вносилося.
Щоб якось змінити ситуацію, заручниками якої стали прості жителі, представники міської адміністрації, Громадської палати, депутати думи Іркутська сіли за стіл переговорів із забудовником.
- Розселили 61 квартиру, приблизно 75 залишилося за червоними лініями, - почав директор будівельної компанії «Висота» Микола Цирятьев. - На знесення цих будинків потрібно близько 200 мільйонів. Пропоную прибрати бар'єр, який заважає нам рухатися далі, тобто розглянути статус вулиці Піскунова, яка значиться як швидкісна магістраль безперервного руху.
За словами директора компанії-забудовника, зміна статусу вулиці дасть можливість продовжити забудову і, відповідно, розселити людей, так як зараз вільного житла для них немає. На питання присутніх, що завадило побудувати необхідну кількість, підприємець відповів: «З 53 тисяч квадратних метрів побудували 43, не вистачило коштів». Тому, щоб людей переселити з древніх руїн в нові квартири, лінії потрібно рухати. Забудовник впевнений, що це єдиний можливий варіант вирішення проблеми. Влада називає умови підприємця шантажем і шукають інший вихід з ситуації, що склалася.
- Якщо ми під кожного забудовника почнемо рухати червоні лінії, ми такого в результаті налаштуємо, - обурена депутат міської думи Лариса Єгорова.
- Забудовник спочатку розумів відсутність перспективи забудови ділянки в межах червоних ліній, однак сьогодні він пропонує включити дану територію в зону житлової забудови, - говорить Ольга Іванова. - Це суперечить чинному договору, в якому чітко прописана обов'язок забудовника щодо розселення всіх жителів з земельної ділянки в рамках розвитку забудованих територій. Крім того, є достатня кількість квартир в нових блок-секціях, які були побудовані на місці знесених будинків. Просто в цьому випадку забудовник не зможе їх продати і отримати прибуток.
Представники міської адміністрації запропонували чотири варіанти вирішення проблеми: звести до вже побудованого будинку багатоповерхові прилаштувати без заходу на червоні лінії, передати в користування мешканцям квартири на продаж, провести процедуру банкрутства, в результаті чого адміністрація Іркутська повністю бере на себе зобов'язання забудовника щодо розселення, або судове примус до виконання умов договору. На все пропозиції директор «Висоти» відповів мовчанням. Йому дали місяць на ухвалення рішення, а жителі старих будинків на вулиці Піскунова вже думають, як їм пережити майбутню зиму в напівзруйнованих приміщеннях.
Просто бажання немає
Ми подзвонили в офіс продажів ЖК «Висота», і приємний жіночий голос повідомив, що готових до продажу квартир немає, але можна придбати нерухомість, що будується. Термін здачі - кінець 2017 року. Виходить, що квадратні метри є, а ось бажання розселяти людей немає.
фото автора