© Кирило Канін. Анатолій Локоть на виборах мера Новосибірська в 2014 році
Можливість скасувати прямі вибори голів муніципалітетів проявилася в 2014 році, коли Держдума прийняла поправки в закон про місцеве самоврядування. Хоча за Конституцією РФ місцеве самоврядування самостійно і незалежно від органів державної влади суб'єктів федерації, на ділі ж давно вже не так - у муніципалітетів все менше і менше повноважень і грошей. У 2014 році вони позбулися самостійності і в частині вибору своїх глав. Поправки в закон дали можливість приймати регіональні закони, які визначають, в яких муніципалітетах глави обираються, а в яких - призначаються. Призначення закамуфльований під конкурс, але склад конкурсної комісії наполовину складається з представників муніципального представницького органу, а наполовину - з представників губернатора. Це фактично означає можливість губернатора «продавити» будь-яку свою кандидатуру. Після чого відібрані кандидатури пропонуються депутатам муніципалітету для затвердження (якщо кандидатур кілька, то проводяться вибори).
У 2014 році в Новосибірській області пройшли останні вибори голів районів області. З 5 районів в 3 висуванці «Єдиної Росії» програли.
Скасовувати прямі вибори мера було можна і раніше, але робити це міг тільки сам муніципалітет, змінюючи статут. Там, де вже була вибудувана жорстка вертикаль, такі скасування відбулися до 2014 року. Наприклад в Нижньому Новгороді прямі вибори мера скасували ще в 2009 році.
Але тепер регіональна влада змогла це робити, не питаючи думки ні жителів, ні депутатів.
У 2014 році в Новосибірській області пройшли останні вибори голів районів області. З 5 районів в 3 висуванці «Єдиної Росії» програли. Багато муніципалітети Новосибірської області висловлювали свою незгоду зі скасуванням прямих виборів. Але їх залишили тільки в самому Новосибірську і в наукомісті Кольцово.
Аналогічний процес йшов по всій країні, з тим лише винятком, що в багатьох регіонах ніяких винятків не робили.
До 2016 року з міст-столиць регіонів тільки в дев'яти залишилися прямі вибори мера. Це Новосибірськ, Єкатеринбург, Хабаровськ, Кемерово, Томськ, Абакан, Якутськ, Майкоп і Анадир. Цікаво, що на захід від Уралу прямі вибори зберегла тільки столиця Адигеї Майкоп. Москва і Санкт-Петербург «не рахуються», так як вони є суб'єктами федерації, а не муніципалітетами.
У Красноярську вибори мера скасували при губернаторстві Віктора Толоконського. Причому масових протестів жителів не сталося, хоча депутати довго пручалися рішенням і поміняли статут міста лише під загрозою розпуску. Втім, на той момент, напевно, тільки в Єкатеринбурзі і Новосибірську могли б пройти протести городян. Але їх тоді не чіпали.
Залишили прямі вибори і в Кемеровській області - тому що при Тулєєва було абсолютно без різниці, обирається мер міста або призначається.
вибори глав муніципалітетів скасовують для чергового посилення «вертикалі влади» і відсторонення простих виборців від вирішення кадрових питань
Хоча було очевидно, що вибори глав муніципалітетів скасовують для чергового посилення «вертикалі влади» і відсторонення простих виборців від вирішення кадрових питань, на захист цього рішення наводився ряд аргументів. У Новосибірській області обіцяли і ретельний кадровий відбір, і оновлення корпусу глав районів і муніципалітетів.
В реальності ж кадрова робота як була збудована раніше, так і не вишикувалася пізніше. Міняти глав районів виявилося не на кого, все «кадрові ліфти» виявилися перекриті. В результаті глави муніципалітетів виявилися незмінний і абсолютно незалежними від думки населення.
Як і у випадку з Кемеровської областю, кадрові рішення стали прийматися у зв'язку з НП. Так, главу Коливанського району Віктора Аверіна відправили у відставку тільки після того, як в ямі, викопаній комунальниками, потонули двоє дітей, а в селищі пройшов мітинг чисельністю 600 чоловік. Для невеликої Коливань це дуже багато.
Жителі Барабінська і татарських проводили збір підписів проти місцевих голів, причому підписався помітний відсоток виборців. У Барабінську незабаром після цього главу міста замінили на його зама.
124557
Стало зрозуміло, що повна відміна виборів на місцевому рівні не привела до поліпшення ситуації. Регіональна влада ще здатні хоч якось контролювати ключові для себе позиції, пов'язані з розподілом приміської землі, наприклад. Але завдання налагодити ефективну кадрову роботу з десятками і сотнями муніципалітетів - для нинішньої бюрократії недосяжна.
У Бурятії після скасування виборів глав муніципалітетів встигли повернути їх назад. А тепер знову хочуть скасувати - за винятком Улан-Уде.
Єкатеринбург і Новосибірськ були єдиними столицями регіонів, в яких мерами обрано опозиціонери. Правда, в Єкатеринбурзі мер є скоріше «англійською королевою» - реальними важелями влади володіє сіті-менеджер, а «всенародно обраний» глава міста - всього лише покращений варіант депутата. Вище статус, більше апарат і право вести засідання міськради.
Але в разі Євгена Ройзмана навіть цей статус визнали дуже надмірним. Ройзман останнім часом дозволяв собі занадто багато нелояльності, в тому числі і по відношенню до федерального центру.
Про Анатолія Локтя цього не скажеш. В ході президентської кампанії він особливо не світився, коли потрібно, забороняв мітинги прихильників Навального.
Але це не означає, що вибори глави чи не спробують скасувати і в Новосибірську. Адже він сьогодні - єдиний мільйонник в країні, в якому збереглося пряме голосування. Один цей факт може бути подразником для перфекціоністів, яких багато в нашій бюрократичній системі. До сих пір вибори мера в Новосибірську не чіпали, бо до кінця терміну Локтя це особливого значення не мало. А перед виборами заксобрания, Держдуми, президента ніхто не хотів зайвий раз дратувати городян. Але ось пройдуть вибори губернатора - і до питання можуть повернутися. Як у 2014 році після виборів губернатора взяли і відібрали у Новосибірська 10% ПДФО.
Питання тільки в тому, наскільки великим буде це бажання, і наскільки новосибірці будуть готові відстоювати своє право на вибір.
Олексій Мазур