Проект постанови із закликом перешкодити проведенню виборів президента Росії в Криму підготовлений фракцією «Народний фронт» і зареєстрований у Верховній Раді України у вівторок, 6 лютого. Про це передають українські ЗМІ з посиланням на лідера фракції Максима Бурбака.
«Вчора" Народний фронт "зареєстрував постанову, в якому ми звертаємося до всього міжнародного співтовариства перешкодити проведенню так званих виборів президента Росії в Криму», - розповів депутат.
Голосування, на думку Бурбака, в разі його проведення, буде «нелегітимним». У проекті постанови йдеться, що воно порушує «Конституцію і законодавство України», а також «принципи і норми міжнародного права».
Як повідомляє парламентська газета «Голос України», в квітні в ПАРЄ Київ підніме питання нелегітимності виборів президента Росії в Криму.
«Росія зухвало хоче провести ці вибори і в окупованому Криму, проводячи там політику насильницькій паспортизації громадян України, вручаючи їм російські паспорти і змушуючи брати участь у виборах», - заявила перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко. Вона додала, що питання буде також піднято в ОБСЄ і НАТО.
Читайте також
Вибори в Росії роблять шалені бабки, багато бабок
Або як Павлу Грудінін створюють історію з ошуканими пайовиками
Раніше МЗС України заявив про незаконність будь-якої участі у виборчих процесах, які будуть проходити в Криму.
- Це чергове струс повітря, - переконаний професор МДУ ім. М.В. Ломоносова, член Наукової ради при Раді безпеки РФ Андрій Манойло.
- Сенсу в ньому - нуль. Просто ще один крикливий депутат Ради вирішив таким чином нагадати про своє існування.
«СП»: - Наскільки вибори президента реально закріплюють перебування Криму в складі Росії?
- Входження Криму до складу Російської Федерації закріпив референдум і акт про добровільне входження. Президентські вибори нічого не закріплюють, це акт волевиявлення російських громадян на російській території. Але проведення виборів президента РФ в Криму наочно демонструє, що Крим - російська земля, і в ньому діють російські закони.
«СП»: - Який буде реакція «світової спільноти» на це звернення?
- В цілому світова спільнота цей попискування українського депутата навіть не помітить. Реакція ж на звернення в зазначені міжнародні організації буде стандартною: представники ПАРЄ, ОБСЄ і НАТО ще раз слухняно пролепечут стандартні мантри, які вони в таких випадках вимовляють. На цьому все і закінчиться.
«СП»: - Чи може в реальності Київ влаштувати будь-які провокації, щоб перешкодити проведенню виборів?
- Провокації влаштувати може, перешкодити проведенню виборів - немає.
- Крим легитимирован як частина Росії референдумом, Конституцією РФ і її законами, - нагадує оглядач МІА «Росія сьогодні» Володимир Корнілов.
- Там уже проведені місцеві вибори за російськими законами, проведені вибори Держдуми, так що вибори президента Росії - це чергова ланка в ланцюзі цих закономірних актів.
«СП»: - Що дасть Києву цю постанову?
- Я взагалі не розумію сенсу цієї постанови. Що значить вибори президента РФ в Криму «незаконні»? Я відкрию пану Бурбак страшну правду: вибори президента Росії законні навіть в Києві або в Харкові. Мало того, вони там теж готуються, наскільки мені відомо. Вибори президента Росії завжди відбувалися при посольстві і консульствах РФ. Але, напевно, для пана Бурбака це страшна таємниця за сімома печатками.
«СП»: - Чи буде ця постанова мати якусь силу за межами України? Його хтось підтримає, або Україна зі своїми фантомними болями про Крим вже всім набридла?
- Та ні, я впевнений, що на Заході в черговий раз «висловлять заклопотаність», а в рішенні якого-небудь ОБСЄ про визнання виборів в Росії «недемократичними» це також буде вказано в одному з пунктів. Але ми ж з вами прекрасно розуміємо, що цей вердикт буде винесено в будь-якому випадку, незалежно від Криму.
«СП»: - У квітні Україна в ПАРЄ порушить питання нелегітимності виборів президента Росії, які пройдуть в Криму. Який сенс робити це після виборів? Чому не до? При чому тут взагалі ПАРЄ, а також ОБСЄ і НАТО, де Київ також має намір порушувати питання?
- Київ намагається використати всі можливі і неможливі майданчики. Не здивуюся, якщо Україна звернеться і в якусь Лігу сексуальних реформ з протестом. А вже «до» чи «після» - це їй все одно.
«СП»: - Вибори в Думу в Криму теж багато хто поспішив визнати. Наскільки це на щось вплинуло? Невизнання виборів президента в Криму якось вплине на визнання легітимності російської влади в світі?
- Ви ж бачите, Захід попротестували - тим і обмежився. Дума приймає закони, кримські депутати голосують на рівних. І нічого страшного не сталося. Свого часу Тайвань довго протестував з приводу «незаконних» виборів в Китаї, і Захід також не визнавав їх. А потім сам Тайвань був викинутий з ООН. Україні варто було б пам'ятати ці приклади.
За словами головного редактора ФОРУМ. мск Анатолія Баранова, вибір кримчан в 2014 році не потрібно додатково якось легітимізувати.
- В іншому випадку треба визнати, що ми самі в чомусь сумніваємося. Може, в Кремлі сумніваються? У мене особисто ніяких сумнівів і коливань немає. Що стосується законності, то за російськими законами все законно, за українськими немає, але громадяни Росії не зобов'язані дотримуватися українського законодавства на своїй території. А міжнародне законодавство взагалі дивна річ - воно діє, тільки коли національні влада готова йому слідувати, а якщо не готові - не діє.
«СП»: - Навіщо взагалі Київ мусолить цю тему, якщо розуміє, що що-небудь змінити неможливо?
- Влада в Києві наскрізь незаконна і нелегітимна, в силу чого постійно потребує підтвердження своєї законності та легітимності. У Києва немає позитивної ідеї, тому доводиться обходитися негативної або дзеркальною. Або співвідносити все з Європою - схоже на Європу, значить, добре. Або «шо там у москалів» - відштовхуватися від Росії, якщо щось на шкоду Росії, значить добре для України. Ще раз повторю - немає своєї позитивного порядку. Ось яка, припустимо, нам різниця, що станеться на виборах на Україні? А для них дуже важливо, щоб якось Україна зіграла роль у виборчому процесі в Росії. Якщо б ми, як американці, закрили посольство України в Москві з-за втручання у вибори президента Росії, там було б щастя! Думаю, правильно було б не звертати взагалі ніякої уваги.
«СП»: - У квітні Україна в ПАРЄ порушить питання нелегітимності виборів президента Росії, які пройдуть в Криму. Також українська делегація буде піднімати це питання в НАТО і ОБСЄ. Який сенс звертатися в ОБСЄ, ПАРЄ і НАТО, тим більше вже постфактум? Чому не в Спортлото?
- Особливо корисно звертатися з цього питання в НАТО. До речі, за статутом НАТО, Україна ніколи не зможе стати членом альянсу, до тих пір, поки у неї є неврегульовані територіальні суперечки з сусідами. Таким чином ця заява можна вважати відмовою України від перспективи членства в НАТО. Не погано.
Читайте також
Чи не з'їм, так понадкушую: Київ продасть нафтові вишки в Криму
Україна вирішила покарати Москву за «незаконну націоналізацію» майна
«СП»: - Вибори в Думу в Криму теж багато хто поспішив визнати. Наскільки це на щось вплинуло? Невизнання виборів президента в Криму якось вплине на визнання легітимності російської влади в світі?
- Чи вплинуло на те, що депутата Поклонский не визнають депутатом в ряді міжнародних структур. Але для репутації Росії це, може, і непогано. Що до виборів президента, то їх нелегітимність, на мій погляд, ніяк не пов'язана з проблемою Криму. Те, що Путін обирається президентом четвертий раз, на мій погляд, куди важливіше для його легітимації, ніж спірне на чийсь погляд голосування приблизно 2,5 відсотків виборців в Криму і Севастополі.
«СП»: - Які реальні дії може зробити Київ, щоб перешкодити голосуванню в Криму?
- Київ може тільки видати постанову Кримської адміністрації, розташованої в Києві. Це приблизно те ж, що титул візантійського імператора у французьких королів династії Валуа - видати указ можна, але реальні влади Криму на нього просто не звернуть уваги. Інша справа, що деякі наші органи можуть оцінювати суто внутрішньополітичні питання, наприклад, заклики до бойкоту в зв'язку з незгодою з процедурою виборів, трактувати як «антиросійську діяльність», екстремізм та інше подібне. І ось це якраз може викликати жвавий відгук і на Україні, і в різних західних країнах. Але це будуть вже не підступи Києва, а дуболомство наших власних влади.
«СП»: - Наскільки вибори президента реально закріплюють перебування Криму в складі Росії?«СП»: - Який буде реакція «світової спільноти» на це звернення?
«СП»: - Чи може в реальності Київ влаштувати будь-які провокації, щоб перешкодити проведенню виборів?
«СП»: - Що дасть Києву цю постанову?
Що значить вибори президента РФ в Криму «незаконні»?
«СП»: - Чи буде ця постанова мати якусь силу за межами України?
Його хтось підтримає, або Україна зі своїми фантомними болями про Крим вже всім набридла?
Який сенс робити це після виборів?
Чому не до?
При чому тут взагалі ПАРЄ, а також ОБСЄ і НАТО, де Київ також має намір порушувати питання?