Для тих, хто часто проводить свою відпустку за містом або живе в селі, проблема постійних перепадів напруги в електромережі відома давно. Вона дуже дратує, тому що часто призводить до виходу з ладу як освітлення, так і великих і дорогих приладів, таких як холодильники, СВЧ печі, кондиціонери і т.д.
Є багато способів боротьби з незадовільною якістю напруги в електромережі, але, напевно, найпростішим є установка стабілізатора напруги. Такі стабілізатори бувають загальнобудинкові (великої потужності) і локальні, тобто маленької потужності для конкретного приладу. Якщо у вас достатньо коштів, то обшедомовой стабілізатор краще, тому що він захищає весь ваш будинок, а не тільки конкретний прилад.
З чого почати?
Перше, що потрібно зробити перед вибором стабілізатора напруги, це визначитися з його потужністю. В ідеалі вона повинна відсотків на 30 перевищувати сумарну потужність всіх ваших електроприладів. На максимальній потужності стабілізатор сильно гріється і швидко відключається автоматикою. Виходячи з практичного досвіду, можна порекомендувати брати загальдомовий стабілізатор потужністю не менше 5 кВт.
Це пояснюється тим, що включивши електрочайник і пральну машину, ви відразу перевищите цю норму. Тому, якщо ви купили стабілізатор без запасу по потужності, вам доведеться обмежити своє енергоспоживання. Захист стабілізатора, при перевищенні допустимої потужності, відключить навантаження і ви залишитеся в темряві.
Для того, щоб вам було простіше вважати сумарну потужність електроприладів, наведемо їх середню потужність: чайник 2 кВт; пральна машина 3 кВт; холодильник 0.6 кВт; СВЧ піч 1.5 кВт; пилосос 1 кВт; телевізор 0.15 кВт; комп'ютер 0.2 кВт; фен 1.5 кВт; водонагрівач 2 кВт; електронасос 0.6 кВт. Більш точні дані наведені в паспортах на ці прилади.
Які бувають стабілізатори напруги?
Після того, як ви визначилися з потужністю стабілізатора, рекомендуємо вам вирішити скільки грошей ви готові віддати за стабілізатор. Справа в тому, що при однаковій потужності ці прилади можуть відрізнятися в ціні в кілька разів. Найдорожчі, а й найякісніші - це інверторні стабілізатори напруги з подвійним перетворенням. Вони відрізняються найбільшим діапазоном вхідної напруги (115-290 В), високою швидкість регулювання (одиниці мілісекунд) і високою точністю підтримки напруги на виході - 1-5%.
Крім того, такі стабілізатори зазвичай мають додаткові сервіси: збільшення косинуса фі; захист від перенапруг; розвинену індикацію режимів і т.д.
Найдешевші - це релейні і ферорезонансні стабілізатори. Перші дешеві, тільки якщо малопотужні, дуже громіздкі і мають найменший діапазон вхідних напруг, погано працюють при зміні частоти мережі. На велику потужність практично не випускаються, тому що за вартістю стають порівнянні з інверторними. Релейні стабілізатори характеризуються обмеженим ресурсом, який визначається ресурсом вбудованих реле.
Більш переважні за ціною і споживчими властивостями сімісторних стабілізатори і стабілізатори з сервоприводом. В останніх є електромотор, який переміщує вугільний електрод по обмотці автотрансформатора. Тому стабілізатори з сервоприводом дуже повільно відстежують зміни вхідного напруги і при різких його кидках марні.
Сімісторні стабілізатори, це стабілізатори з автотрансформатором, але замість керуючих реле там застосовані сімістори . Ці електронні прилади мають ресурс перемикань на 2-3 порядки більший, ніж у електронних реле. Таким чином, якщо говорити про компроміс між ціною і споживчими властивостями, наш вибір - це сімісторних стабілізатори напруги.
Куди поставити стабілізатор напруги?
Наступний етап вибору - це вибір формфактору. Стабілізатори на 5 кВт і вище досить громіздкі і важкі прилади. Тому потрібно заздалегідь визначитися в якому місці в квартирі або будинку вони будуть у вас стояти. У будь-якому випадку, це місце має бути поряд з вступним електрощитка . Бувають підлогові і настінні варіанти, але краще варіанти з установкою в спеціальну стійку. Вона докуповується окремо або може бути зроблена самостійно.
Стоєчний варіант кращий з кількох причин: така конструкція зручніше в обслуговуванні; не потрібно свердлити стіну поряд з електрощитка, де завжди багато проводів, в стійці передбачені перемикачі, для прямого аварійного підключення навантаження до мережі (байпас).
Додатковий сервіс.
При покупці зверніть увагу на наявність в стабілізаторі пристроїв індикації режимів і напруг. Це дуже допоможе в разі різних несправностей, а також якщо ви зважитеся пред'явити претензії постачальнику електроенергії в частині невідповідності її параметрів ГОСТ.
Нагадаємо, що відповідно до ГОСТ 13109-97 «Норми якості електричної енергії в системах електропостачання загального призначення», максимальне відхилення напруги не повинно перевищувати 220 В + - 10%.
Приклади реалізації стабілізаторів напруги.
Наведемо кілька прикладів промислових варіантів стабілізаторів змінної напруги.
Ферорезонансні стабілізатори:
http://www.newet.ru/catalog/stabilizatory_napryazheniya_sola/.
Релейні стабілізатори: http://www.1-office.ru/stabilizator_rel.html.
Стабілізатори з сервоприводом (компенсаційні): http://www.spb-ortea.ru/odyssey.php.
Інверторні стабілізатори: http://www.energy-etc.ru/content/prices/group351.html.
Сімісторні стабілізатори (електронні ступінчасті стабілізатори): http://www.enstab.ru/cat/razdel/14.
Так як стабілізатори коштують не дешево, наприклад «Штиль R 6000», 6 кВА - 27719 руб .; «Lider PS7500W-30» - 22870 руб. , То на думку спадає можливість такої стабілізатор зробити своїми руками. Такі приклади теж є. Якщо ви вмієте тримати в руках паяльник , Це вам під силу. Саморобний стабілізатор буде коштувати раз в 5 дешевше.
Все для самоделкина.
Ось деякі приклади реалізації таких стабілізаторів: http://www.ntpo.com/electronics/schemes_4/12.shtml, дано повний опис, принципова схема, друкована плата і конструкція мережевого сімісторного стабілізатора на 6 кВт. Схема зібрана на широко поширених дискретних деталях і мікросхемах загального застосування. Тут ще кілька прикладів: http://www.rexmill.ucoz.ru/forum/50-152-1. Ось схема з мікропроцесорним управлінням: http://www.qrx.ru/bp/st_mik.htm.
Висновки. Стабілізатор змінної напруги необхідний вам, якщо напруга в мережі сильно відрізняється від загальноприйнятого стандарту + - 10% від 220 (380) В, і якщо у вашому будинку встановлені дорогі електроприлади. Можливо самостійне виготовлення такого стабілізатора, це скоротить ваші витрати в 3-5 раз.
Яків Кузнецов
З чого почати?Які бувають стабілізатори напруги?
Куди поставити стабілізатор напруги?