Реклама
Реклама
Реклама

Чи замінить світлодіодна лампа звичну лампу розжарювання?

Які основні переваги і недоліки світлодіодних ламп в порівнянні з вже звичними споживачеві продуктами - лампами розжарювання і енергозберігаючими люмінесцентними лампами.

Які основні переваги і недоліки світлодіодних ламп в порівнянні з вже звичними споживачеві продуктами - лампами розжарювання і енергозберігаючими люмінесцентними лампами

Діодні лампи зі стандартним цоколем (Е14 і Е27) з'явилися на ринку відносно недавно. Вірніше, діоди в штучному освітленні використовуються вже давно, але у вигляді підсвічування або нерозбірних світильників для промислового і вуличного освітлення.

Колірна температура: чим нижче, тим комфортніше
Крім типу цоколя між собою діодні лампи відрізняються потужністю і світловою температурою. Саме остання величина визначає колір, що випромінюється джерелом освітлення і сприймається людським оком. Світлова температура в 2700-3000 К (кельвінів) дає теплий білий світ для житлових приміщень (кімнати), а 4000-4500 К - нейтральний білий колір для приміщень короткочасного перебування людей (передпокій, коридор і т.п.).

Компактні люмінесцентні лампи, відомі у нас як «енергозберігаючі» мають приблизно тими ж характеристиками. Традиційні лампи розжарювання мають температуру трохи більше 2000 К і світять теплим жовтим кольором.

Потужність споживана і виділяється
Ефективність джерела освітлення визначається співвідношенням між споживаною потужністю і виділеним світловим потоком. З точки зору споживання діодні лампи «їдять» дещо менше люмінесцентних і набагато менше ламп розжарювання (деякі виробники заявляють економію до 80-90%). При порівнянній потужності світловий потік у світлодіодів вище, ніж у конкурентів.
Ще один плюс на користь економних люмінесцентних та доданих ламп - незначне виділення тепла, що значно розширює діапазон використання таких ламп.

Утилізація
Компактним люмінесцентним лампам тут похвалитися нічим. У них міститься ртуть, тому після виходу з ладу такі лампи необхідно здавати на утилізацію і ні в якому разі не викидати на смітник разом з іншими відходами. Лампи розжарювання і світлодіоди дають набагато більшу свободу дій після виходу з ладу. Ніяких особливо небезпечних речовин в них не міститься.

Строк служби
Виробники світлодіодних ламп хором заявляють термін служби своїх виробів не менше 30 тис. Годин. Для компактних люмінесцентних ламп ця характеристика становить близько 10 тис. Годин, а для ламп розжарювання - 1 тис. Годин. При цьому, зрозуміло, слід враховувати умови і характер експлуатації.

вартість
Ціна лампи - поки що найбільш важливий для багатьох покупців показник. Тут безумовним лідером є стандартна лампа розжарювання ціною в 10-20 рублів. За люмінесцентну доведеться заплатити 100-200 рублів, а ось вартість світлодіодної лампи може відлякати багатьох - 200-800 рублів залежно від виробника. Природно, найдешевші діодні лампи пропонують виробники з Китаю. Товар європейських і російських виробників коштує дорожче.

Що вибрати
Російська держава планомірно підштовхує співгромадян в сторону більшого енергозбереження, вводячи заборони на продаж ламп розжарювання. Відповідно до основоположним документом з даної теми - федеральним законом «Про енергозбереження» , З 2011 року в країні заборонений оборот ламп розжарювання потужністю 100 Вт, з 2013 року - потужністю 75 Вт, а з початку 2014 року очікується заборона на лампи від 25 Вт і більше, якщо такі можуть бути використані в ланцюгах змінного струму з метою освітлення.

Особливо економні ще встигнуть збігати в магазин, щоб поповнити запаси традиційних ламп розжарювання, проте крім витрат на покупку варто враховувати ще й витрати на експлуатацію. Вартість електроенергії точно не буде стояти на місці і навряд чи буде знижуватися. Майбутнє в другій половині 2014 року загальне введення соціальних норм енергоспоживання ще раз змусить задуматися про перехід на більш економічні джерела освітлення, а значить - звернутися до люмінесцентних і світлодіодним лампам. Між цими джерелами світла і розгорнеться основна конкуренція за симпатії і гаманець споживача.

Експерименту заради автор статті не так давно придбав кілька світлодіодних ламп від різних виробників, поки що враження від використання найсприятливіші.