- Роль роботодавця у проведенні спеціальної оцінки
- Повноваження організації, яка проводить спеціальну оцінку

Незважаючи на те що Федеральний закон від 28.12.2013 N 426-ФЗ «Про спеціальну оцінці умов праці» був прийнятий менш як чотири роки тому, законодавець вже тричі вносив до нього досить серйозні зміни, істотно доповнюють процедуру Спецоцінка. Останні значущі зміни були внесені в зазначений закон в 2016 році, коли був прийнятий Федеральний закон від 01.05.2016 N 136-ФЗ «Про внесення змін до статті 11 Федерального закону" Про індивідуальному (персоніфікованому) обліку в системі обов'язкового пенсійного страхування "і Федеральний закон" Про спеціальну оцінці умов праці "» .
Роль роботодавця у проведенні спеціальної оцінки
Ст. 15 426-ФЗ була доповнена новим розділом 5.1, який зобов'язує роботодавця не пізніше, ніж протягом трьох робочих днів з моменту узгодження їм змісту звіту про проведення Спецоцінка проінформувати про даний факт компанію, яка його розробила. Для дотримання зазначеного терміну це можна зробити будь-яким можливим способом, аж до телефонного дзвінка, однак разом з тим не пізніше, ніж через три дні після затвердження копію узгодженого тексту необхідно відправити виконавцеві рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення.
Повноваження організації, яка проводить спеціальну оцінку
П.3 ч.2 ст.6 426-ФЗ встановив, що методи досліджень (випробувань), застосовувані спеціалізованою організацією для проведення Спецоцінка , Більше не вимагають обов'язкового проходження повірки з подальшим внесенням до Федерального інформаційний фонд, що фіксує відомості про забезпечення єдності вимірювань - на відміну від методик (методів) вимірювань, які як і раніше потребують зазначених діях. Крім цього, в ст. 8 були уточнені і зафіксовані повноваження експертів, є співробітниками організації, яка проводить процедуру. У новій редакції до них були віднесені:
- вивчення технологічної документації, що регламентує порядок здійснення виробничого процесу на даному робочому місці;
- обстеження робочого місця співробітника;
- розгляд робочого процесу, передбаченого для даного робочого місця;
- інші заходи, передбачені методикою здійснення Спецоцінка.
Важливою зміною в ч.1 ст.11 426-ФЗ став новий порядок формування декларації, за допомогою якої роботодавець підтверджує відповідність умов праці на конкретному робочому місці чинним нормативам. Якщо раніше її потрібно було заповнювати тільки для робочих місць, які зовсім не піддаються впливу будь-яких шкідливих факторів, то з 2016 року в ній також потрібно фіксувати робочі місця, умови праці на яких були віднесені до допустимим або оптимальним. При цьому до переліку ситуацій, коли така декларація припиняє свою дію, були додані випадки виявлення порушень чинних нормативів з охорони труда.Некоторие зміни торкнулися також процедури проведення спеціальної оцінки і переліку ситуацій, в яких її проведення не потрібно. Так, зокрема, відповідно до п.1 ч.6 ст. 10 зі списку робочих місць, що підлягають обстеженню, були виключені робочі місця співробітників, яким призначається дострокова страхова пенсія по старості - тоді як раніше до цієї категорії належали працівники, які мають право на отримання дострокової трудової пенсії за цим же підставі.
Рівень узгодження при зниженні класу небезпеки умов праці більш, ніж на один щабель, був перенесений з регіонального на федеральний рівень змістом ч.7 ст.14. При цьому ч.5 п.1 ст.15 тепер вимагає, щоб засоби індивідуального захисту, що застосовуються працівниками, піддавалися обов'язкової процедури проходження сертифікації згідно з чинними техрегламенту.
У разі, якщо на підприємстві формуються нові робочі місця або вводиться в дію нове обладнання, модифікується технологічний процес або застосовуються подібні зміни, термін проведення позачергової планової Спецоцінка збільшується до 12 місяців. При цьому в інших випадках тривалість періоду, протягом якого вона повинна бути проведена, зберігся на колишньому рівні - 6 місяців. А от у випадку таких незначних змін як реорганізація підприємства або зміна назви робочого місця проводити спеціальну оцінку не обов'язково. Якщо ж позапланова процедура проводиться за приписом наглядових органів, в період з моменту призначення такої перевірки і до її фактичного проведення роботодавець не має права позбавляти працівників гарантій і компенсацій, належних їм за результатами попередньої Спецоцінка.
Компаніям, які раніше не проводили дану процедуру на законних підставах, наприклад, маючи на руках діючі результати атестації робочих місць, повинні враховувати, що до 31 грудня 2018 року ці фірми зобов'язані провести спеціальну оцінку умов праці. Це правило діє навіть в тому випадку, якщо результати атестації все ще залишаються дійсними.
Крім того, проведення вимірювань в частині шкідливих або небезпечних виробничих факторів повинно здійснюватися із застосуванням методик, відповідним вимогам Федерального закону від 26 червня 2008 року N 102-ФЗ «Про забезпечення єдності вимірювань». Всі використовувані методики повинні підтвердити свою відповідність цим вимогам до 31 грудня 2020 року.
Вам може бути цікаво: