- 1.3. Користь і шкода пластика Переваги пластикових пляшок численні: вона легка, прозора, її можна...
- Від чого залежить масштаб нанесення шкоди на організм людини.
1.3. Користь і шкода пластика
Переваги пластикових пляшок численні: вона легка, прозора, її можна при бажанні забарвити в будь-який колір. Пластикові пляшки, на відміну від скляних, не б'ються, їх зручно транспортувати.
Великим недоліком пластикових пляшок є труднощі в переробці і утилізації.
Пластик в чистому вигляді досить неміцний, крихкий матеріал - на світлі він тріскається, від спеки плавиться. Для міцності в нього додають речовини-стабілізатори.
Від цього пластмаса стає міцнішою, а й більш токсична. Через це і проявляється шкоду пластикового посуду.
Чим небезпечні пластикові пляшки?
Виявляється, в складі такої тари може міститися хімічна речовина бісфенол-А. Це синтетичний аналог жіночого статевого гормону.
Це шкідлива речовина з пластикової пляшки здатне проникати в воду або рідина, а потім і в організм людини. Якщо ви п'єте воду з пластикових пляшок, то тим самим збільшуєте вміст бісфенолу в організмі.
А висока концентрація цієї речовини сильно шкодить людині. У чому ж полягає небезпека?
Шкідливий вплив надає бісфенол на хлопчиків і юнаків. Навіть незначне збільшення концентрації цієї речовини може призвести до збою в роботі гормональних залоз.
Для чоловіків вода з пластикових пляшок не менше шкідлива. Підвищена концентрація бісфенолу підвищує ймовірність раку. Дівчата і жінки теж схильні до негативного впливу бісфенолу. Це шкідливе хімічна речовина сприяє ранньому статевому дозріванню у дівчаток, а також може спровокувати розвиток раку грудей у жінок. Також страждають жіночі репродуктивні функції.
Вагітним жінкам взагалі протипоказано пити воду з пластикових пляшок, так як через отруєння бісфенолом дитина може з'явитися на світ з вродженими дефектами, наприклад, з порушеннями в роботі серцево-судинної системи. Не менш ймовірні проблеми з гормональним фоном.
Вчені припускають, що бісфенол-А може чинити негативний вплив навіть на структуру ДНК. [3]
Від чого залежить масштаб нанесення шкоди на організм людини.
По-перше, тут все залежить від регулярності вживання води з пластикових пляшок. Вчені Гарвардського університету проводили дослідження і з'ясували: вживання холодних рідин із пластику протягом усього лише одного тижня підвищує рівень бісфенолу на 69%.
По-друге, виділення бісфенолу залежить від температури. Чим вище температура, тим активніше відбувається забруднення води бісфенолом з пластика. Тобто звичайна літня спека здатна підвищити концентрацію у воді шкідливої речовини в десятки разів.
Ну а якщо наповнювати гарячою рідиною або спеціально гріти пластикові пляшки, то виділення бісфенолу збільшиться до 55 разів! Цей факт слід знати батькам, які гріють молоко в пластикових пляшках для своїх дітей.
Шкода пластика для повітря не менш небезпечний, більшу частину використаної пластикової тари спалюють. При цьому в атмосферу викидається величезна кількість отруйного диму, який майже повністю складається з продуктів розкладання хімікатів і полімерів.
Утворюється величезна кількість диоксидов і важких металів.
Ці речовини потрапляють в озоновий шар, після чого випадають у вигляді опадів, тим самим прокривая величезні площі навколо цього місця, особливо, це актуально для міських звалищ поблизу населених пунктів.
Перейти до розділу: 1.4. Утилізація пластика
Чим небезпечні пластикові пляшки?У чому ж полягає небезпека?