- Що робити, якщо утворилася переплата з податку?
- Між якими податками можна провести залік?
- Заява на залік надміру сплаченого або стягнутого податку (форма / бланк, зразок)
- Заява про повернення надміру сплаченого або стягнутого податку (форма / бланк, зразок)
- Куди звертатися для заліку або повернення сум податків, пені, штрафів?
- В який термін потрібно подати заяву про залік або повернення переплати з податку?
- В який термін інспекція поверне (зарахує) переплату по податках?
Переплата з податку, навіть дуже невелика - вона як у прислів'ї: «невелика напасти, а спати не дає». Повне занурення в тему дозволить з легкістю відновити баланс в податкових платежах, поки термін позовної давності не зробив боляче.
В цілому план дій нескладний: виявили ⇒ вибрали: повернення або залік ⇒ подали заяву в податкову ⇒ отримали повернення або залік переплати.
БЛАНКИ І ФОРМИ по темі
Отже, переплата по податку: як повернути? - читайте нижче у всіх подробицях і з ілюстраціями. (в статті в основному йдеться про переплату по «податку», але все викладене вірно також і для штрафів і пенею за податками - прим. редакції)
Що робити, якщо утворилася переплата з податку?
Переплата з податку може виникнути в двох випадках:
- ви помилилися - це надміру сплачений податок;
- помилився податковий орган - це зайве стягнутий податок.
У другому випадку - сума надміру стягнутого податку підлягає поверненню з відсотками (з дня, наступного за стягненням за день повернення або заліку за ставкою рефінансування Банку Росії, що діяла в цей період).
подивитися докладніше з прикладами: як визначити, надмірно сплачений або надмірно стягнуто?
Відмітна критерій - підстава перерахування в бюджет.
Надміру сплачений податок утворюється, якщо ви сплатили суму більше, ніж належить за законом. Причини можуть бути різні, наприклад:
- підприємець сам (без «допомоги» податківців) невірно розрахував суму податку;
- помилка в платіжці (невірна сума, невірні реквізити, повторний платіж і т.д.);
- зміна податкового режиму (наприклад, в середині року втрачено право на застосування УСН, а авансові платежі вже пройшли), зміна законодавства;
- за підсумками року підсумкова сум податку менше вироблених авансових платежів.
Загальна підстава у цих причин - переплата зроблена підприємцем без участі податкового органу. Якщо податківці винесли рішення, поставили вимогу, а ви його оплатили, нехай і добровільно, - це вже зайве стягнутий податок.
Зайве стягнутий податок - до бюджету перераховано більше, ніж вимагає законодавство, і до цього призвели дії податкового органу. наприклад:
- інспекція донарахувала податки, а підприємець їх оскаржив в суді, але на момент рішення суду гроші вже перераховані до бюджету;
- податковий орган нарахував податок, штраф, пені, відбив це в рішенні за підсумками податкової перевірки і (або) у вимозі, суми перераховані до бюджету, після чого виявлено помилки. При цьому неважливо, підприємець добровільно сплатив зайві суми, або вони були стягнуті примусово, важливо, що підставою були «розрахунки» ФНС;
- податківці виявили переплату з податку і самостійно провели залік в рахунок недоїмки, згодом з'ясувалося, що переплата була, а ось борги, в погашенні яких зарахована переплата, нараховані помилково (неправомірний залік з дати його проведення можна вважати надміру стягнутого сумою).
Утворену переплату можна:
- зарахувати в рахунок наявної заборгованості по податках (штрафів, пені);
- зарахувати в рахунок майбутніх платежів;
- повернути на розрахунковий рахунок.
Процедура «заліку» переплати простіша, ніж повернення, як правило, на залік податкові органи йдуть охочіше. Але залік можливий тільки між податками одного рівня (див. Наступний пункт теми).
Якщо є заборгованість по податках (пені, штрафів), яку можна зарахувати, - спочатку буде проведено залік в рахунок їх погашення, що залишилася сумою можна розпорядитися на свій розсуд.
При наявності боргів, можливих до заліку, податківці можуть і самостійно направити утворилася переплату на погашення заборгованості, без вашої заяви, сповістивши вас «за фактом». Але таку самостійність вони виявляють не завжди. Тому годі й чекати ФНС і проявити ініціативу: швидше пройде залік - менше пені.
Якщо переплата є надміру стягнутого сумою, борги по податках відсутні, і ви хочете зарахувати суми в рахунок майбутніх платежів - може виникнути питання, оскільки в Податковому кодексі немає прямої вказівки на можливість такого заліку (прописано тільки про повернення таких сум). Затверджені форми заяв для такої «опції» вимагають незначної корекції. Однак податкові органи можуть на це піти (внутрішні регламенти їм дозволяють подібний залік). Але краще все-таки попередньо проконсультуватися в інспекції.
Для повернення або заліку переплат по податках необхідно направити в ФНС заяву. Форми заяв затверджені Наказом № ММВ-7-8 / 09 (див. Далі).
Між якими податками можна провести залік?
Всі податки поділяються на групи (види): федеральні, регіональні і місцеві. Такий розподіл встановлює Податковий кодекс (ст. 12 - 15).
подивитися види податків згідно п. 7 ст. 12, ст. ст. 13 - 15 НК РФ
Федеральні податки і збори:
- податки в рамках спеціальних податкових режимів (ССО, ЕНВД, ЕСХН, Патент)
- податок на додану вартість;
- акцизи;
- податок на прибуток фізичних осіб;
- податок на прибуток організацій;
- податок на видобуток корисних копалин;
- водний податок;
- збори за користування об'єктами тваринного світу і за користування об'єктами водних біологічних ресурсів;
- державне мито.
Регіональні податки:
- податок на майно організацій;
- податок на гральний бізнес;
- транспортний податок.
Місцеві податки і збори:
- земельний податок;
- податок на майно фізичних осіб;
- торговий збір.
Зарахування переплати можна провести тільки між податками однієї групи (виду), незалежно від того, до якого бюджету йдуть надходження і за яким КБК (кодом бюджетної класифікації).
Крім того, підприємець може виступати податковим агентом: наприклад, перераховувати до бюджету ПДФО із заробітної плати своїх співробітників. Проводити залік між податками, за якими ІП виступає податковим агентом, і податками, за якими ІП є платником податків, також не можна.
Заява на залік надміру сплаченого або стягнутого податку (форма / бланк, зразок)
Дод. № 9 до Наказу ФНС Росії від 03.03.2015 № ММВ-7-8 / 90 @: відкрити для перегляду або завантажити для заповнення (doc, 32КБ).
Подивитися зразок заповнення з коментарями.
Заява про повернення надміру сплаченого або стягнутого податку (форма / бланк, зразок)
Дод. № 8 до Наказу ФНС Росії від 03.03.2015 № ММВ-7-8 / 90 @: відкрити для перегляду або завантажити для заповнення (doc, 34КБ).
Подивитися зразок заповнення з коментарями.
Куди звертатися для заліку або повернення сум податків, пені, штрафів?
За загальним правилом необхідно звернутися до податкового органу за місцем реєстрації (тобто за місцем обліку).
Непрості випадки:
подивитися докладніше: різні податкові (реєстрація за місцем ведення бізнесу та ін.)
Якщо підприємець зареєстрований в декількох податкових інспекціях (за місцем ведення бізнесу, за місцем знаходження нерухомості), заяву краще направити до податкового органу, де виявлена переплата, - такої думки дотримується Мінфін. Хоча ФНС в ряді випадків вважає, що платник податків має право самостійно вибрати, до якої податкової інспекції йому зручніше звернутися.
подивитися докладніше: зміна податкової інспекції (помилка «старої» ФНС)
Якщо помилку виявлено після зміни податкової, всі заяви подаються за місцем поточного податкового обліку.
Деяка плутанина може виникнути, якщо була зміна податкової в той період, коли питання з заліком / поверненням був «в процесі». Наприклад, підприємець подав заяву і змінив ФНС до винесення рішення податкової. У такій ситуації податковий орган за старим місцем реєстрації повинен завершити питання, - це не прописано в НК РФ, але випливає з судової практики.
Якщо рішення податкового органу за «старою» реєстрації виніс, а підприємець оскаржив його в суді, суд може зобов'язати виконати зобов'язання по поверненню / заліку податкової інспекції, як по старому, так і за новим місцем реєстрації (з точки зору суду, податкові органи - це централізована система).
Повернути / зарахувати переплату можна і в судовому порядку.
При цьому для надміру сплачених сум обов'язково звернутися спочатку до податкового органу, якщо отримано відмову або рішення не отримано взагалі - необхідно звернутися зі скаргою до вищестоящого органу і тільки після цього - до суду.
З приводу надмірно стягнутих податків можна звертатися безпосередньо до суду, але можна також направити спочатку заяву в ФНС.
В який термін потрібно подати заяву про залік або повернення переплати з податку?
Надміру сплачений податок
Термін звернення до податкового органу - 3 роки. У загальному випадку початок обчислення строку йде з моменту сплати.
особливості:
- Якщо переплата утворилася при перерахуванні авансових платежів (тобто за підсумками року сум податку виявилася меншою, ніж вже перераховані авансові платежі), то початок трирічного терміну йде з дати подання річної декларації. Або з встановленої законом дати подання декларації, якщо декларація подана із запізненням.
- Якщо податок сплачувався частинами (декількома платежами) і утворилася переплата, термін обчислюється для кожного платежу окремо.
Правила обчислення строку:
- термін закінчується у відповідні число і місяць останнього року терміну (тобто той же число того ж місяця через три роки);
- якщо дата закінчення терміну випадає на вихідний або святковий день, закінчення терміну переноситься на наступний за ним робочий день.
Наприклад: помилковий платіж був здійснений 28 жовтня 2014 року, оскільки 28 жовтня 2017 року - субота, то звернутися за поверненням (заліком) переплати необхідно до 30 жовтня 2017 року включно.
Строк звернення до суду при оскарженні рішення податківців - 3 місяці з дня, коли податковий орган відмовив у заліку (повернення) або не виніс рішення про залік (повернення) у встановлений Податковим кодексом термін (це 10 робочих днів).
До суду можна також звернутися з матеріальним вимогою про залік або повернення надміру сплачених податків, тобто подати в суд заяву не про оскарження рішення податкового органу, а про повернення (заліку) надміру сплаченої суми податку. В цьому випадку діє загальний строк позовної давності - 3 роки. Грань тут тонка, юридична: якщо у вас саме такий випадок - зверніться до юриста.
Зайве стягнутий податок
Термін звернення до податкового органу - 1 місяць з дня, коли ви дізналися про стягнення, або коли вступив в силу судовий акт про неправомірне стягнення податку.
Строк звернення до суду - 3 роки з дня, коли ви дізналися або повинні були дізнатися про стягнення зайвих платежів.
PS Всі зробили і чекаєте повернення або залік? Наберіться терпіння ...
В який термін інспекція поверне (зарахує) переплату по податках?
Прийняти рішення про залік або повернення сум податкова інспекція повинна протягом 10 робочих днів після отримання від вас заяви. Про своє рішення податківці повинні повідомити протягом 5 робочих днів після його прийняття.
При позитивному рішенні проводиться:
- залік - протягом 10 робочих днів;
- повернення - протягом одного місяця.
Термін в загальному випадку рахується від дати отримання ФНС заяви платника податків.
Але. Якщо переплата виявлена підприємцем, податковий орган має право повірити не відразу і ініціювати додаткові процедури:
- провести звірку податкових платежів - не більше 15 робочих днів (якщо немає розбіжностей - 10 робочих днів);
- провести камеральну перевірку (якщо наявність переплати випливає з декларації, наприклад, річний або уточнюючої) - не більше 3 місяців.
І вже після закінчення даних процедур йде відлік терміну для прийняття рішення ФНС і проведення заліку і повернення переплати, тобто плюс 10 робочих днів для заліку або плюс місяць для повернення коштів.
законодавчий фундамент- Стаття 78 Податкового кодексу РФ (частина 1) «Залік або повернення сум надміру сплачених податку, збору, пені, штрафу»
- Стаття 79 Податкового кодексу РФ (частина 1) «Повернення сум надміру стягнутих податку, збору, пені та штрафу»
- Наказ ФНС Росії від 03.03.2015 N ММВ-7-8 / 90 @ "Про затвердження форм документів, які використовуються податковими органами при здійсненні заліку і повернення сум надміру сплачених (стягнених) податків, зборів, пені, штрафів"
- Лист Мінфіну Росії від 12.07.2010 N 03-02-07 / 1-315 (залік і повернення зайвих платежів до бюджету здійснює та інспекція за місцем вашого обліку, яка виявила переплату)
- Постанова Пленуму ВАС РФ від 30.07.2013 N 57, п. 33 (по надмірно сплачених платежів звернення до суду можливо тільки після того, як інспекція відмовила в задоволенні вимоги або залишила його без відповіді)
- ч. 4 ст. 198 АПК РФ (термін звернення до суду при оскарженні рішення або дії (бездіяльність) податкових органів три місяці)
Між якими податками можна провести залік?
В який термін потрібно подати заяву про залік або повернення переплати з податку?
В який термін інспекція поверне (зарахує) переплату по податках?
Подивитися докладніше з прикладами: як визначити, надмірно сплачений або надмірно стягнуто?
Між якими податками можна провести залік?
Куди звертатися для заліку або повернення сум податків, пені, штрафів?
В який термін потрібно подати заяву про залік або повернення переплати з податку?
PS Всі зробили і чекаєте повернення або залік?
В який термін інспекція поверне (зарахує) переплату по податках?