- Кому належить майнове відрахування на квартиру?
- Хто не має права звертатися за поверненням частини ПДФО?
- Ситуації, коли можна розраховувати на компенсацію частини ПДФО
- Визначення розміру податкового відрахування
- Перелік документів на податкове вирахування
- Терміни подачі документів
- Порядок оформлення повернення прибуткового податку
Процес оформлення повернення прибуткового податку при покупці квартири не дуже складний, але при цьому досить трудомісткий і вимагає знання безлічі нюансів. Часто для здійснення даної операції залучають окремих фахівців, які чітко уявляють, які документи потрібні, як їх правильно оформити, які є обмеження в питаннях повернення прибуткового податку і так далі. Залучення спеціалізованих організацій дозволяє істотно заощадити час і мати впевненість у гарантованому отриманні компенсації.
Кому належить майнове відрахування на квартиру?
На отримання податкового вирахування при купівлі житла вправі розраховувати наступні категорії осіб:
- Будь-який громадянин РФ, який офіційно працевлаштований і регулярно платить ПДФО. У такому випадку йому є, що відшкодовувати з бюджету, тому дана пільга може бути надана.
- Подружжя або члени сім'ї відповідно до пропорцій, в яких придбано житло. Якщо квартира куплена у власність одного члена сім'ї, який має офіційне місце роботи і є платником ПДФО, то все відшкодування буде надано йому або їй. При покупці нерухомості в часткову власність, і коли обоє є працюючими, розподіл суми компенсації провадиться на підставі часткою, на які нерухомість оформлена.
- Громадяни, які перебувають на пенсії і купили квартиру не пізніше трьох років з моменту виходу припинення роботи. Отримувати податкове вирахування мають право і працюючі пенсіонери, оскільки є платниками ПДФО.
При цьому спосіб, як куплена квартира - за договором участі в пайовому будівництві або в рамках звичайної угоди купівлі-продажу, не впливає на можливість отримання вирахування. Головне, щоб було документальне підтвердження оплати вартості квартири, а покупець відповідав встановленим нормативними актами критеріям.
Хто не має права звертатися за поверненням частини ПДФО?
У законодавстві встановлено певні обмеження для отримання відшкодування прибуткового податку. Зокрема, звертатися за вирахуванням не можуть люди, які не є платниками ПДФО за будь-яких підстав (в тому числі, і безробітні). Також необхідно враховувати, граничну суму відшкодування. Якщо людина вже отримав компенсацію в загальному обсязі в 260 тисяч рублів, то він не зможе одержати відрахування покупці квартири 2018 році.
Не мають права звертатися за компенсацією частини ПДФО і індивідуальні підприємці, якщо ведуть збиткову діяльність або не платять прибутковий податок в бюджет. Відсутня таке право і у пенсіонерів, якщо час з моменту припинення ними трудової діяльності склало більше трьох років.
Певні нюанси є по відношенню до дітей. Так, якщо житло було придбано до 2014 року, то в рамках частки власності дітей, відшкодування не виплачувалося, оскільки розподіл витрат проводилося на підставі часткою у власності. При цьому зрозуміло, що діти фактично не вносили ніяких коштів при покупці квартири, за них фінансування здійснювали батьки. Цей казус був виправлений в 2014 році, і тепер батьки мають можливість отримати компенсацію ПДФО. Для цього потрібно вказати розподіл часток у витратах в заяві, яка подається в ИФНС.
Ситуації, коли можна розраховувати на компенсацію частини ПДФО
Крім того, що сам заявник повинен мати право на відшкодування податку, потрібно, щоб нерухомість відповідала певним критеріям. Зокрема:
- Житло має бути у власності. Це може бути квартира, кімната або приватний будинок (котедж). Також компенсується прибутковий податок при купівлі ділянки землі для будівництва.
- Форма власності значення не має (одноосібна, спільна або в частках на кількох людей), але повинні бути документи, що підтверджують право володіння заявником нерухомості. Це може бути свідоцтво з органів юстиції, акт прийому-передачі від забудовника і так далі. Тому, оформляючи угоду, слід уважно підходити до питань документів, щоб в подальшому не втратити право на майнове відрахування.
- Відшкодовується ПДФО і при фінансуванні витрат на ремонт і обробку квартири. Правда тільки в тому випадку, коли заявник придбав нерухомість у забудовника без обробки.
Необхідно відзначити, що в ситуації, коли власник продав квартиру, але до цього не скористався правом отримати відшкодування ПДФО, він може його реалізувати в будь-який час. Головне, щоб всі документи про власність були в наявності.
Визначення розміру податкового відрахування
Один з головних питань, яке хвилює більшість покупців нерухомості - з якої суми можна отримати податкове вирахування при купівлі квартири. Розрахунок величини відшкодування проводиться таким чином:
- При сумі угоди (вартості житла) до 2 мільйонів рублів, компенсація буде надана в розмірі 13% від профінансованих витрат.
- Якщо вартість житла перевищує граничну величину, то відшкодування буде фіксованим - 260 тисяч рублів.
- При покупці квартири з використанням кредитних коштів, можна відшкодувати частину коштів, спрямованих на виплату відсотків по іпотеці за рахунок ПДФО. Гранична сума відсотків, що підлягають компенсації становить 3 мільйони рублів, отже, максимальна величина вирахування складе 390 тисяч рублів.
Розмір відшкодування може бути скоректований і в меншу сторону. Таке можливо, якщо квартира куплена в часткову власність. В такому випадку компенсація нараховується всім власникам пропорційно розмірам їх часток. Також відшкодування буде менше, якщо громадянин продав квартиру, якою володів менше трьох років. В цьому випадку сума компенсації буде скорочена на величину ПДФО з суми продажу.
Перелік документів на податкове вирахування
Щоб отримати відшкодування ПДФО після покупки житла, потрібно зібрати наступний пакет документів:
- Довідка за встановленою ИФНС формі, яка підтверджує наявність у громадянина офіційного доходу та суму сплаченого ПДФО. Оформити її можна в бухгалтерії компанії, де заявник працевлаштований.
- Договір або акт прийому-передачі приміщення, що підтверджує перехід права власності на нерухомість.
- Свідоцтво з органів юстиції, яке підтверджує право володіння заявником об'єкта нерухомості.
- Фінансові документи, на підставі яких можна визначити суму понесених витрат на придбання житла або його ремонт, якщо квартира купувалася на стадії будівництва.
- Кредитний договір з банком, якщо житло купувалося в іпотеку.
- Банківська довідка про суму виплачених позичальників відсотків.
- Якщо відшкодування оформлюється обома подружжям, то необхідно надати спеціальну заяву про розподіл вирахування.

Декларація за формою 3-ПДФО
Зазначені документи додаються до заяви в податкову, яке також має встановлену форму і декларації 3-ПДФО, в якій міститься розрахунок суми, що підлягає відшкодуванню. Складання декларації вимагає спеціальних знань і навичок, і щоб уникнути можливих помилок, рекомендується доручити її підготовку фахівців.
Терміни подачі документів
Підготувати та подати декларацію із заявою на отримання майнового вирахування можна протягом усього року. Будь-яких обмежень законодавством не встановлено. Однак, на практиці, відшкодування ПДФО за куплене житло зазвичай виплачується в кінці фінансового року. При цьому термін на перевірку документів заявника становить близько 2-3 місяців. Таким чином, надавати заяву та підтвердження міститься в ньому інформації рекомендується не пізніше вересня-жовтня. Зрозуміло, якщо угода відбулася в листопаді або грудні, документи також можна подавати в поточному році, але тоді виникає ймовірність отримання компенсації тільки в кінці наступного періоду.
Необхідно пам'ятати, що навіть при придбанні квартири кілька років тому, право на отримання майнового вирахування зберігається, адже терміни давності по подачі заяви на відшкодування ПДФО відсутні. Але в такому випадку, ИФНС при розрахунку суми компенсації буде керуватися правилами, що діють на момент придбання житла. Наприклад, в 2007 році, гранична величина витрат, з яких відшкодовувався ПДФО, становила один мільйон рублів, отже, максимум, який можна отримати буде 130 тисяч рублів.
Порядок оформлення повернення прибуткового податку
Надаються майнові податкові відрахування двома шляхами:
- Через свого роботодавця. У цьому випадку відшкодування не виплачується, а працівник не платить ПДФО. Таким чином, відбувається збільшення заробітної плати. Даний спосіб доцільно використовувати, коли житло придбано на початку року і, щоб не чекати відшкодування, можна оперативно отримати підтвердження з ИФНС про наявність вирахування, надати його в бухгалтерію і на певний час припинити платити ПДФО.
- Через ИФНС після надання всіх документів і завершення перевірки. В цьому випадку, в кінці фінансового року з бюджету буде вироблено перерахування відразу всієї необхідної суми компенсації на реквізити, які заявник вкаже в наданих формах. Такий спосіб доцільний при бажанні отримати одноразово велику суму і направити її на гасіння іпотеки або придбання предметів інтер'єру або побутової техніки.
Отже, розмір податкового вирахування визначається виходячи з суми сплаченого заявником ПДФО і вартості квартири. Після того, як зроблено розрахунок, слід зібрати певний пакет документів і направити в ИФНС. Потім залишиться тільки дочекатися перерахування грошових коштів на рахунок в банку.
Кому належить майнове відрахування на квартиру?Хто не має права звертатися за поверненням частини ПДФО?
Кому належить майнове відрахування на квартиру?
Хто не має права звертатися за поверненням частини ПДФО?