- Як повернути гроші за розписці без суду?
- Альтернативний і спрощений способи стягнення боргу по розписці
- Як стягнути борг за розписці через суд?
Стягнення боргу по розписці, коли боржник не поспішає повертати позичені гроші, несе в собі певні труднощі - як правило, через неточності в оформленні боргового паперу. Але повернути гроші все ж можливо. Спробуємо розібратися, яким чином.
Як повернути гроші за розписці без суду?
Альтернативні і спрощені способи стягнення боргу по розписці
Як стягнути борг за розписці через суд?
Як повернути гроші за розписці без суду?
Російське законодавство допускає можливість передачі грошей між фізичними особами по розписці (ст. 808 Цивільного кодексу РФ). Але що робити, якщо, позичивши кошти приятелеві або родичу по борговій розписці, ви зіткнулися з тим, що ця людина не поспішає повертати борг? Якщо усні переконання повернути борг не діють, то слід спробувати впливати на боржника шляхом направлення йому письмових вимог (претензії).
У такій претензії, крім основного вимоги про повернення боргу, варто згадати про те, що, не повернувши борг в передбачений в розписці термін, на суму боргу будуть нараховані відсотки в розмірі ставки рефінансування в порядку, передбаченому в ст. 395 ГК РФ. Таким чином, загальний борг збільшується в міру збільшення прострочення. При цьому, навіть якщо виявиться, що розписка не містить терміну повернення боргу, борг повинен бути повернутий протягом 30 календарних днів з моменту пред'явлення кредитором вимоги про повернення боргу. Тобто спочатку треба таку вимогу пред'явити.
При стягненні боргу по розписці також необхідно вказати, що якщо боржник добровільно не поверне борг, то кредитор звернеться до суду за захистом своїх прав. Суд кредитор, швидше за все, виграє, і тоді, крім іншого, боржник повинен буде відшкодувати йому і понесені витрати (держмито і інші судові витрати; оплату послуг юриста, до якого довелося звернутися). Також кредитор має право заявити в суд про своє бажання провести індексацію наявного боргу.
Можливо, грамотно складена претензія, яка містить інформацію про несприятливі наслідки, виявиться переконливим і дієвим способом змусити боржника повернути борг. А кредитору не доведеться вивчати всі тонкощі судових тяжб або вдаватися до допомоги юристів.
Альтернативний і спрощений способи стягнення боргу по розписці
Якщо кредитор не бажає з якихось причин ні спілкуватися з боржником, ні направляти йому свої вимоги, ні, тим більше, звертатися до суду, він може вдатися до альтернативи: переуступити своє право вимоги боргу. Зараз є досить багато компаній, готових викупити борги фізичних осіб. При цьому, укладаючи договір поступки прав вимоги, кредитор відразу отримує частину боргових коштів (сума залежить від умов, на яких працює компанія по стягненню боргів), і йому не доведеться більше ні спілкуватися з боржником, ні бігати по судах. Цим вже буде займатися компанія, якій борг був проданий.
Не знаєте свої права?
Підпишіться на розсилку Народний Советнік'.
Безкоштовно, хвилина на прочитання, 1 раз в тиждень.
Якщо кредитор все ж віддасть перевагу колекторським агентствам суд, він для початку може подати Заява про винесення судового наказу. Судовий наказ буде винесено і виданий заявнику разом з виконавчим листом, за яким судові пристави, порушивши виконавче провадження, застосують різні примусові заходи щодо боржника.
Для винесення судового наказу досить заяви кредитора та підтверджуючих документів, т. е. розписки. Ніякого судового розгляду в цьому випадку не буде, виклик боржника теж не потрібно. Держмито в цьому випадку буде в 2 рази менше, ніж при подачі звичайного позову. Однак за боржником залишається право висловити свої заперечення на такий наказ, після того як він його отримає. На це боржнику відводиться 10 днів з дня отримання наказу. Якщо заперечення все-таки матимуть місце, то тоді судовий наказ скасовується. В цьому випадку у кредитора залишається можливість подати в суд позов.
Але і на цій стадії можна вирішити справу миром. Якщо боржник усвідомлює, що справа вже дійшла до суду і йому тепер нікуди не дітися, що сума виплати тепер може збільшитися в рази, то в цьому випадку можна укласти мирову угоду між кредитором і боржником. Кредитор при цьому відмовляється від позову.
Як стягнути борг за розписці через суд?
Після пред'явлення до суду позову справа вже буде розглядатися за всіма правилами, передбаченими Цивільним процесуальним кодексом (ЦПК РФ). Тут уже буде мати місце судовий розгляд за участю сторін.
Не завжди справи вирішуються оперативно. Часто доводиться стикатися з тим, що боржник сам затягує справу, яка є в суд. Також потрібно бути готовим до того, що боржник буде оскаржувати розписку. Тут вже суд буде приймати до уваги наявність різних доказів передачі грошей; призначати відповідні експертизи, якщо, наприклад, боржник заявить, що підпис в розписці не його. Витрати на проведення такої експертизи буде нести боржник, якщо, звичайно, справа в підсумку вирішиться на користь кредитора.
Після того як суд винесе позитивне рішення на користь кредитора, вказане рішення виконується з моменту набрання ним чинності. Виконання судових рішень регулюється Федеральним законом від 02.10.2007 № 229-ФЗ. Кредитор отримує в суді виконавчий лист і передає його судовому приставу для порушення виконавчого провадження. Пристав направляє боржникові відповідну постанову. Боржник має право на добровільну сплату боргу протягом 5 днів. Якщо боржник і в цьому випадку не поспішає виконати свої обов'язки по оплаті боргу, то до нього застосовуються заходи примусового виконання. Такими заходами можуть бути, наприклад, накладення стягнень або арешту на наявне майно і майнові права боржника (отримання платежів за різними договорами і т. П.), На одержувані боржником грошові кошти з різних джерел і т. Д.
Підводячи підсумок, можна сказати, що стягнути борг за розписці в більшості випадків можливе. Необхідно тільки ретельно продумати всі наявні варіанти і вибрати найбільш підходящий для своєї ситуації. При цьому, передаючи гроші по розписці, завжди потрібно пам'ятати, що така розписка повинна бути грамотно оформлена (Див. Як написати розписку в отриманні грошових коштів (бланк, зразок)? ). Це в рази збільшить шанси на отримання переданих в борг грошей назад.
Як повернути гроші за розписці без суду?Як повернути гроші за розписці без суду?
Як повернути гроші за розписці без суду?
Але що робити, якщо, позичивши кошти приятелеві або родичу по борговій розписці, ви зіткнулися з тим, що ця людина не поспішає повертати борг?
Не знаєте свої права?
Як стягнути борг за розписці через суд?