- Стягнення боргів з юридичних осіб за договором
- Стягнення без договору
- Способи стягнення боргів з юридичних осіб
- договірної метод
- претензійний спосіб
- альтернативний метод
- Судове рішення

Реалії сьогодення складаються таким чином, що проблеми з поверненням коштів виникають не тільки у фізичних осіб, а й у юридичних. Складність стягнення в таких ситуаціях полягає не тільки в неспроможності підприємств, а й в можливості банкрутства фірми, або її ліквідації, коли пред'явити вимоги стає нікому. Крім того, фінансово-економічні відносини між юридичними особами не завжди оформляються у формі договору, особливо при разових угодах. Всі ці випадки вимагають особливого ставлення і реалізації процесу стягнення. Послуги по стягненню боргів з юридичних осіб сьогодні надають багато компаній, однак перш, ніж довірити їм таку складну справу, необхідно переконатися в компетентності фахівців. Найкраще буде скористатися консультацією юриста в декількох місцях. У нашій компанії ця процедура здійснюється безкоштовно і в будь-який зручний для клієнта час.
Стягнення боргів з юридичних осіб за договором
Якщо між юридичними особами мало місце укладення договору, і його умови були порушені однією зі сторін, стягнення боргових зобов'язань повинно грунтуватися на статтях 309 і 310 ГК РФ. У цих законодавчих актах передбачається право кредитора на вимогу виконань умов угоди в встановлені терміни, а в разі відмови - на відшкодування збитків, що виникли внаслідок їх невиконання, і покриття вартості невиконаного зобов'язання. Консультація юриста дасть відповіді на всі питання, що виникли в цій сфері.
Стягнення без договору
Такий процес носить назву безпідставного, тобто такого, коли юридичні підстави для стягнення відсутні. Як приклад можна розглянути випадки помилкового перерахування грошових коштів на рахунок юридичної особи і вимога про їх повернення, або відвантаження товару або надання послуг, за які не надходить оплата. Процес стягнення в таких випадках повинен грунтуватися на статті 1102 ДК РФ, в якому регламентовано порядок і умови повернення. Послуги по стягненню боргів з юридичних осіб в такій ситуації просто необхідні, так як самостійно вирішити це питання буде вкрай проблематично.
Способи стягнення боргів з юридичних осіб
Виникнення неоплаченого боргу юридичних осіб носить назву дебіторської заборгованості. Її погашення повинно здійснюватися виключно законними методами. Законодавство РФ передбачає наступні методи стягнення боргів з юридичних осіб:
- договірної;
- претензійний;
- альтернативний;
- судовий.
Використання неправових методів, заснованих на психологічному тиску або використанні фізичного впливу на боржника, тягне за собою кримінальну відповідальність і відповідне покарання. Причому покарання будуть схильні не тільки особи, які беруть участь в процесі силового стягнення, а й ті, з чиєї ініціативи здійснюються подібні дії. Якщо має місце саме такий випадок, зокрема, якщо послуги зі стягнення боргів з юридичних осіб виявляються недобросовісними колекторами, проблем не уникнути. Консультація юриста дозволить виробити схему дій і швидше вирішити проблему.
договірної метод
Цей спосіб передбачає добровільне погашення боргів шляхом усного або письмового спілкування. У деяких випадках звернення до керівника підприємства з нагадуванням про виниклої заборгованості може стати вирішенням проблеми. Такий метод передбачає повне або часткове погашення боргу, або укладення нової угоди, в якому зазначаються сума і терміни оплати. У разі якщо спочатку договір укладений не був, можна скористатися розпискою, в якій будуть міститися умови погашення. Стягнення боргів з юридичних осіб по розписці здійснюється в тому ж порядку, що і з приватних.
претензійний спосіб
Такий метод передбачає пред'явлення претензії підприємству-боржнику, в якій вказується сума боргу, терміни його погашення, і, безпосередньо, вимога про повернення. У тексті претензії варто повідомити про те, що в разі відмови виконати вимоги претензії, буде звернення до суду, і сума заборгованості буде збільшена за рахунок нарахування неустойки та відшкодування судових витрат. Претензію можна вручити особисто керівнику підприємства або уповноваженій його співробітникові, або відправити поштою з повідомленням про отримання. Послуги по стягненню боргів з юридичних осіб в порядку претензії зазвичай обходяться не дуже дорого, і дозволяють заощадити час і нерви кредитора.
альтернативний метод
Як альтернативний метод впливу можна звернутися в органи прокуратури або захисту прав споживачів з проханням організувати перевірку підприємства-боржника. В якості причини можна вказати порушення керівництвом організації прав співробітників ( затримка виплати заробітної плати , Невиплата премій, незаконне звільнення, і т.д.), шахрайські дії по відношенню до споживачів (неналежну якість товарів або послуг), і т.д. В результаті перевірки буде виявлено прострочена дебіторська заборгованість підприємства та вжиті заходи щодо її усунення. Способи стягнення боргів з юридичних осіб цим не обмежуються.
В якості альтернативного методу стягнення законом передбачається використання процедури медіації. Цей процес являє собою переговори за участю незацікавленої третьої особи. Саме залучена сторона, вислухавши вимоги боржника і кредитора, пропонує шляхи вирішення виниклої проблеми. Остаточне рішення приймається сторонами конфлікту. Посередник лише вишукує можливі варіанти і допомагає домовитися сторонам. Посередницькі послуги зі стягнення боргів з юридичних осіб може надати будь-яка юридична компанія.
Судове рішення
Звернення до арбітражного суду - кардинальний метод вирішення спору. Для ініціації процесу стягнення заборгованості з юридичних осіб потрібно подати відповідну позовну заяву. У ньому вказуються всі обставини справи, вид відносин між сторонами, сума боргу, терміни погашення і відмова боржника виплатити суму заборгованості. Суд, розглянувши заяву, виносить рішення про стягнення заборгованості з юридичних осіб в примусовому порядку. На підставі рішення видається виконавчий лист, за яким органами ФССП проводиться арешт рахунків підприємства-боржника або майна, з метою реалізації та перерахування виручених коштів на рахунки кредитора.
Увага! У зв'язку з останніми змінами в законодавстві, юридична інформація в даній статті могла застаріти! Наш юрист може безкоштовно Вас проконсультувати Задати питання юристу