- Ознаки якісного товару і підстави для звернення в точку продажу
- Повернення товару належної якості
- Інструкція
- Дивіться відео про повернення в магазин товару належної якості
- терміни
- Повернути гроші або обміняти?
- Що вигідніше покупцеві?
- думка продавця
У західноєвропейських країнах і в США прийнято при врученні подарунка прикладати до нього чек з магазину. Робиться це зовсім не для того, щоб продемонструвати свою щедрість. Чек може знадобитися для повернення або обміну товару в торговому центрі або в інтернет-магазині.
У нашій країні нормативна база теж дозволяє виконати таку дію протягом певного терміну з моменту придбання.
У 1992 році 7 лютого в нашій країні був прийнятий Федеральний закон, який отримав назву «Про захист прав споживачів» реєстраційний номер 2300-1. Стаття 25 названого нормативно-правового акта декларує право покупця обміняти якісного виріб в торговій точці за місцем придбання, у разі якщо воно не підходить за зовнішніми розмірами, формою або забарвленням.
Своїм законним правом споживач може скористатися в установлений строк, який не повинен перевищувати двох тижнів, не рахуючи дня придбання.
В окремих випадках продавець за власною ініціативою збільшує період протягом, якого можна здійснити обмін якісних товарів в його торгових точках. Інформація про це доводяться до споживача рекламними засобами, відмітками на чеках або іншими способами.
Окремі види непродовольчих товарів, якість яких відповідає стандартам і технічним умовам, не можуть бути обмінені. перелік подібної продукції визначається Постановою, яке було видано Урядом країни в 1998 році 19 січня за номером 55.
У названий список увійшли 14 найменувань товарних груп:
- Медичні товари.
- Предмети, що використовуються людиною для виконання гігієнічних процедур.
- Парфуми та косметичні засоби.
- Текстиль, кабельна продукція, будівельні та оздоблювальні матеріали, що продаються відрізами.
- Трикотаж і швейні вироби, в тому числі постільна білизна та нижня білизна і панчішно-шкарпеткова продукція.
- Посуд і столові прибори одноразові, а також упаковка для харчових продуктів.
- Хімія побутова і сільськогосподарська.
- Меблі і предмети обстановки.
- Ювелірні вироби та біжутерія.
- Практично всі види транспортних засобів запасні частини до них, марковані серійними номерами.
- Складна побутова техніка, радіотехнічні прилади, комп'ютери і периферія до них, фотоапарати тощо.
- Зброя мисливська та цивільне і запасні частини до них.
- Кімнатні рослини, домашні тварини і акваріумні рибки.
- Книги та інші видання такого роду, в тому числі записані на цифрових носіях інформації.
Товари з цього списку не підлягають обміну або поверненню в торгову точку, виняток становлять лише предмети, які не відповідають вимогам стандартів.
Йдеться про вироби в ході експлуатації, яких були виявлені істотні недоліки, що не дозволяють використовувати відповідно до призначення.
Ознаки якісного товару і підстави для звернення в точку продажу
Купуючи виріб в роздрібній торгівлі, споживач розраховує застосовувати його відповідно до інструкцій. Це можливо тільки в тому випадку якщо товару володіє необхідними властивостями і відповідає певним технічним або іншим вимогам. Основною ознакою належної якості товару є відповідність вироби чинним в зазначеній сфері стандартам або галузевим технічним умовам.
Вироби, представлені в роздрібному продажі, забезпечуються наступними видами підтверджуючих документів:
- Декларацією або сертифікатом відповідності, виданим акредитованою лабораторією.
- Засвідченою копією названих вище документів. Засвідчити чинність паперу може нотаріус, яка видала їх організація, власник сертифіката.
- Супровідними документами на товар із зазначенням для кожної позиції номера і дати видачі декларації, підписаними представником компанії виробника або постачальника мають відбиток печатки.
Споживач протягом 14 діб з дня придбання якісного виробу, що не відноситься до затвердженого списку, може звернутися до продавця для його обміну.
Підставою для таких дій покупця може послужити той факт, що придбаний товар не підходить йому за такими ознаками:
- за розмірами або габаритам;
- по формі;
- по комплектації.
Вимога про обмін може поширюватися тільки на товари, що не належать до продовольчої продукції.
Повернення товару належної якості
Положеннями закону, що захищає права споживачів, в частині обміну виробів встановлюється певний порядок дій споживача. Недотримання термінів чи інших положень нормативного документа позбавляє його можливості скористатися своїми законними правами.
Продавець зобов'язаний виконати не суперечать законодавству вимоги покупця.
Найбільша кількість питань виникає щодо технічно складного товару, придбаного в роздрібній торговельній точці або в інтернет магазині. Вироби, що відноситься до вказаної групи не підлягають обміну або поверненню, в разі якщо вони працездатні і відповідають вимогам стандарту.
До даної категорії відносяться такі предмети, на які встановлено гарантійні зобов'язання виробника, відповідно до наведеного нижче списку:
- побутові верстати для метало- і деревообробки;
- електрична побутова техніка: пральні та посудомийні машини, холодильники та морозильні камери, хлібопічки і інше;
- музичні центри, телевізори, домашні кінотеатри та інша електроніка;
- комп'ютери, ноутбуки, копіювальна і інша офісна техніка;
- музичні інструменти електричні;
- газове обладнання для домашнього застосування;
- телефонні апарати, термінали мобільного зв'язку та інші компактні електронні пристрої.
Даний список був уточнений Постановою, прийнятим Урядом в 2002 році, в зв'язку зі значним розширенням пропозиції від виробників.
Інструкція
Скористатися своїм правом на обмін товару відповідно до закону споживач може, якщо буде дотримуватися наступного способу дій:
- звернутися до продавця з відповідною заявою;
- надати йому товар, що підлягає обміну або поверненню;
- підібрати аналогічний виріб з готівкового асортименту.
Товар, представлений для обміну, не повинен бути використаний, виняток для технічних пристроїв становлять лише включення з метою перевірки.
Виріб повертається в магазин в повній комплектності в упаковці і з усіма належними етикетками, технічної та супровідною документацією.
У разі якщо товару аналогічної тій, що повертається в магазин і відповідне споживачеві в наявності не опиниться проблема вирішується одним з двох способів:
- продавець пропонує йому почекати до моменту поставки потрібного предмета;
- договір купівлі розривається і споживачеві повертаються належні йому грошові кошти.
Остаточне рішення приймається споживачем і узгоджується з продавцем, останній зобов'язується сповістити покупця про появу потрібного йому товару.
Дивіться відео про повернення в магазин товару належної якості
Супровідні документи
Повернення вироби в магазин оформляється в порядку передбаченим законодавством. Споживач подає заяви на ім'я керівника або власника торгової точки з відповідним проханням. Документ зазвичай передається особисто разом з товаром, в разі якщо продавець відмовляє в його прийомі, можна скористатися послугами пошти. Заява в такому випадку надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Зразок заяви можна завантажити тут:
Заява про повернення товару
До звернення додається товарний чек або інший документ, що підтверджує факт покупки і розмір сплачених за товар коштів.
Відсутність квитанції не може служити підставою для відмови.
Законодавство дозволяє в якості доказів приводити свідчення свідків про факт здійснення покупки. Дії продавця, що ущемляють права покупця, оскаржуються в суді загальної юрисдикції.
терміни
Нормативно-правова база в сфері захисту прав споживача відводить певний період часу протягом, якого покупець може звернутися в магазин для повернення товару.
Відповідно до 25 статті Закону це термін встановлений в 14 днів, обчислення яких починається з наступної доби після здійснення покупки в магазині.
На думку законодавця цього часу цілком достатньо, щоб встановити підходить споживачеві виріб чи ні. Обчислення строку здійснюється з урахуванням всіх календарних днів. Цю обставину необхідно враховувати і при наявності сумнівів у доцільності володіння виробом для своєчасного звернення до магазин.
Повернути гроші або обміняти?
Законодавство в зазначеній сфері однозначно встановлює права і обов'язки сторін в ході обміну якісного товару. Покупець може отримати аналогічне виріб такої ж вартості, в разі неспівпадання ціни робиться перерахунок. Тільки відсутність потрібного предмета на складі відкриває перед покупцем можливість розірвання договору і повернення грошей.
Пропозиція продавця почекати нової поставки товару споживачем може бути відхилено.
У такому випадку гроші йому повертаються в триденний термін готівкою або шляхом зарахування на банківський рахунок. При цьому якщо клієнт сплатив за допомогою картки, то фінансові кошти відправляються в банк.
Для отримання грошей в магазині покупець зобов'язаний пред'явити продавець документ, який може підтвердити його персональні дані. Зазвичай продавець вимагає наявності паспорта, який може бути заміщений військовим квитком, дійсним тимчасовим посвідченням особи тощо. У заяві обов'язково вказується ідентифікаційний податковий номер одержувача грошових коштів.
До юристів часто звертаються для відстоювання прав покупця. Читайте, як відкрити юридичну фірму.
Заява на податкове вирахування заповнюється особисто платником. зразок дивіться тут.
Як розрахувати зарплату по окладу? Дізнайтеся в статті.
Що вигідніше покупцеві?
Споживач має право вибрати, чи чекати йому поставки потрібного товару продавцю або зажадати повернення грошових коштів. Кожен покупець вирішує, що йому вигідніше виходячи з власних інтересів.
Продавець не повинен примушувати його до будь-яких дій і відмовляти у виконанні законних вимог.
Іншими словами, покупець в даному випадку діє з власної волі.
З урахуванням насичення ринку товаром, великого сенсу чекати появи у продавця потрібного виробу не має. Вигідніше отримати гроші і вибрати аналогічний або інший товар в іншій торговельній точці.
Переваги такого рішення полягають у наступному:
- Поставка партії нового товару не гарантує, що потрібний виріб підійде споживачеві за всіма параметрами.
- Покупець може змінити своє рішення про покупку даного вироби і придбати натомість інше або зовсім відмовитися від нього.
- Отримання грошей від продавця не закриває можливості для споживача купити потрібну йому річ з нової партії.
У будь-якому випадку рішення про доцільність розірвання договору купівлі приймає покупець, і представник торгової організації зобов'язаний прийняти його.
думка продавця
Магазину вигідно зберегти свого клієнта і виходячи з цього, повернення грошей вкрай небажаний. Продавець зазвичай прагне переконати покупця в разі відсутності потрібного товару на складі дочекатися нової поставки. Представники магазину зобов'язуються при цьому негайно повідомити покупцеві про надходження потрібного вироби, і готові зарезервувати його для клієнта.
Такі дії продавця цілком зрозумілі і не є протизаконними, рішення в будь-якому випадку залишається за споживачем. Торгова точка зобов'язана виконати його вимоги у встановлені законом терміни. З точки зору психології, відсутність тиску на клієнта з боку адміністрації дозволить зберегти його в статусі постійного покупця до взаємній вигоді сторін.
Повернення товару належної якості - явище значно більш рідкісне, ніж повернення бракованих речей або фальсифікату. У більшості випадків сторони досить швидко знаходять взаємоприйнятне рішення. Якщо ж цього зробити не вдається, споживачеві доведеться відстоювати свої інтереси в суді.
Що вигідніше покупцеві?Повернути гроші або обміняти?
Як розрахувати зарплату по окладу?
Що вигідніше покупцеві?