Реклама
Реклама
Реклама

Уява у дітей дошкільного віку

Поява уяви - одна з особливостей розвитку дітей дошкільного віку . Це не просто придумані думки і фантазії ні про що - це дуже важлива захисна функція психіки дитини. За допомогою уяви він компенсує негативні емоції і ситуації і захищає себе. Тому не дивуйтеся, якщо малюк почав малювати Бабу-Ягу або інших казкових персонажів з негативним чином.

Уява у дітей починає розвиватися приблизно з трьох років. З цього віку у крихти з'являються два види уяви - афективний і пізнавальне. перше допомагає дитині справлятися зі страхами , Переживаннями і захищати своє «Я», а друге - вибудовувати картину світу.

Читай також: При болю в животі допоможе дитячу уяву

ПЕРШИЙ ЕТАП РОЗВИТКУ ВООБРАЖЕНИЯ У ДИТИНИ

Перший етап розвитку уяви починається приблизно в 2,5-3 роки. З цього віку дитина виділяє своє «я» із загальної картини світу. Також у малюка активно розвивається мова і наочно-дієве мислення. До речі, особливого значення для уяви має саме мова. Чим більш великий словниковий запас дитини, тим краще розвивається фантазія. Це пов'язано з тим, що малюк вже може описати предмет або ситуацію не тільки емоційно, а й словами. Так, у глухих дітей уяву досить мізерний.

Розвиток уяви у дитини в цьому віці здійснюється в грі з іграшками - малюк повторює вже знайомі йому дії (годує, укладає спати). А афективний уяву проявляється в програванні страхів і переживань.

Читай також: Якщо у дитини з'явився уявний друг

Трирічні малюки, які вже вміють малювати, проявляють свої здібності і на папері. Але поки у малюка відсутній важлива складова уяви - план реалізації ідеї. У цьому віці у дітей присутній тільки образ ідеї. Тому спочатку малюк малює щось, а вже потім придумує цього опис. Якщо ви запропонуйте дитині скласти план і по ньому діяти, він навряд чи зможе і захоче малювати далі.

З трьох років малюк може переживати свої страхи через ігри. Якщо ви помітили, що дитина боїться чогось, за допомогою гри допоможіть йому подолати страх. Сильні емоційні переживання можна виплеснути і в малюнку або ліплення. Чи не турбуєтеся, якщо дитина малює страшні тварин. Так він опрацьовує свої страхи.

ДРУГИЙ ЕТАП РОЗВИТКУ ВООБРАЖЕНИЯ

Другий етап розвитку уяви у дітей починається в 4-5 років. У цьому віці малюк знайомиться з загальноприйнятими нормами поведінки, правилами. Це зміцнює його «я», він веде себе більш усвідомлено.

стійкі страхи у дитини дошкільного віку сходять нанівець. Але дитина все так само програє серйозні переживання і травми. Так, якщо малюкові довелося пережити операцію, він може програвати цю ситуацію зі своїми іграшками: робити їм уколи, знімати шви.

Дитина більше грає в рольові ігри, малює, ліпить. У цьому всім він відтворює вже відомі йому зразки поведінки. Але відбувається і якийсь «апгрейд». Так як у малюка вже більш розвинена мова, він вже починає планувати. Тепер його малюнки більш усвідомлені. Він малює їх покроково. «Зараз я намалюю квадрат», - каже маленька і робить задумане. «А зараз - будинок», - продовжує. Це поетапне планування. Воно ж допомагає дітками придумувати казки, «нанизуючи» події одне на інше.

Читай також: Уява позбавляє дітей від хвороб

Третій етап РОЗВИТКУ ВООБРАЖЕНИЯ

У 6-7 років починається третій етап розвитку уяви. Дитина вже не тільки знає правила поведінки, але й може сам придумувати ланцюжки дій відповідно до них. Свої переживання діти вже висловлюють більш багатогранно, наприклад, різними моделями поведінки в одній і тій же грі. Якщо у малюка трапляється постійний сильний конфлікт з реальністю, він заміщає її уявою.

Дітки вже не просто переробляють свої враження, виплескуючи їх в іграх і творчості, а й шукають прийоми для їх вираження. Тепер діти можуть повноцінно фантазувати - і образ ідеї створити і продумати план її реалізації. Спочатку малюк продумує план дій, а потім крок за кроком його реалізує і навіть коригує по ходу виконання. У цьому віці він точно зможе відповісти на питання, що він збирається малювати.

Уява для дитини служить не тільки способом вираження себе, а й методом пережити свої внутрішні конфлікти. Воно дуже важливо для психічного розвитку дитини , Так як на ньому будується мислення малюка.

За матеріалами psyera.ru

Читай також: Що особливого в ранньому розвитку дітей за методикою Марії Монтессорі

Читай також: Далеко дивлюся, добре все чую: розвиваємо зір і слух у немовляти

Читай також: Звички, які заважають дитині розвиватися

Завантаження ...