- Якщо ви вирішили продати нерухоме майно та / або транспортний засіб чи потрібно вам платити податок?
- Необов'язково бути ІП, щоб «здавати» в оренду нерухомість
- У яких випадках обов'язкова реєстрація як ІП?
- Якщо юридична особа орендодавець або орендар
- Відповідальність за несплату податку
Відомо, що бізнес, пов'язаний з нерухомістю, є одним з найбільш прибуткових. Особливу «привабливість» складають угоди, пов'язані з орендою нерухомості. Однак, можливо, не всі учасники цих угод знайомі з принципами оподаткування при оренді об'єктів нерухомості. Також в цій статті розглянемо податки при продажу нерухомості.
Якщо ви вирішили продати нерухоме майно та / або транспортний засіб чи потрібно вам платити податок?
Якщо ви реалізуєте майно та / або транспортний засіб, який знаходиться на праві власності більш 1 року з дати реєстрації права власності, то майновий дохід не виникає, відповідно уявлення декларації за індивідуальним прибуткового податку не потрібно.
Але, якщо ви реалізуєте майно та / або транспортний засіб, який знаходиться на праві власності менше 1 року з дати реєстрації права власності, виникає майновий дохід, який визначається як позитивна різниця між вартістю реалізації квартири і вартістю її придбання. При виникненні такого доходу Вам необхідно подати декларацію за індивідуальним прибуткового податку (форма 240.00) в термін не пізніше 31 березня року, наступного за роком, в якому отримано такий дохід і сплатити індивідуальний прибутковий податок у розмірі 10% від такого доходу не пізніше 10 квітня року , наступного за роком, в якому отримано такий дохід.
Необов'язково бути ІП, щоб «здавати» в оренду нерухомість
В першу чергу варто відзначити, що «здавати» в оренду нерухомість мають право як фізичні особи, в тому числі без реєстрації в якості індивідуального підприємця, так і юридичні особи. Форма реєстрації - ІП за патентом, IP за спрощеною декларації або юридична особа - впливає на розмір податку, що підлягає сплаті.
Розглянемо перший випадок, коли нерухомість здає фізична особа, яка не зареєстрована як індвідуально підприємця.
Відповідно статті 35 Підприємницького кодексу РК державна реєстрація фізичних осіб, які здійснюють ведення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, полягає в постановці на облік в якості індивідуального підприємця в органі державних доходів за місцем знаходження, заявленому при державній реєстрації в якості індивідуального підприємця.
У свою чергу, дохід, отриманий від здачі в оренду майна, відноситься до майнового доходу фізичної особи. Сума податку становить 10% від суми доходу. Головне в цьому випадку вчасно оплачувати податок не пізніше 10 робочих днів після терміну, встановленого для подання декларації за індивідуальним прибуткового податку, тобто 31 березня наступного року.
У яких випадках обов'язкова реєстрація як ІП?
згідно закону обов'язковій державній реєстрації підлягають індивідуальні підприємці, які використовують працю найманих працівників на постійній основі, мають від приватного підприємництва сукупний річний дохід в розмірі, що перевищує неоподатковуваний розмір сукупного річного доходу, встановлений для фізичних осіб законами РК.
згідно статті 35 Підприємницького кодексу РК, якщо розмір доходу за календарний рік для фізичної особи становить 12-кратний законом про республіканський бюджет і діючий на 1 січня відповідного фінансового року, необхідно реєструватися в якості індивідуального підприємця. Таким чином, якщо ви використовуєте працю найманих працівників, ваш дохід вище 12 МЗП , Вам необхідно зареєструватися як ІП.
Індивідуальний підприємець при здачі майна в оренду може вибрати один з режимів обчислення і сплати податків - спеціальний податковий режим на основі патенту або спеціальний режим на основі спрощеної декларації.
Якщо ви вибрали режим патенту, наявність касового апарату необов'язково. Для тих, хто працює за спрощеною декларації, наявність касового апарату і видача касового чека обов'язково.
Відповідно до Податкового кодексу індивідуальний підприємець, що працює на основі спрощеної декларації, сплачує податок в 3% від суми доходу. При виборі режиму за патентом - відраховується податкова сума становить 1%.
Якщо юридична особа орендодавець або орендар
Якщо ж фізична особа здає в оренду майно юридичній особі або індивідуальному підприємцю, то дохід, отриманий від здачі в оренду майна, відноситься до доходу фізичної особи від податкового агента і підлягає обкладенню індивідуальним прибутковим податком у джерела виплати. При цьому обов'язок з обчислення, утримання та перерахування податку у джерела виплати покладається на юридичну особу або індивідуального підприємця. Ставка податку також становить 10% від суми доходу.
Якщо орендодавцем є юридична особа, яка працює за спрощеним режимом, то відповідно до Податкового кодексу ( ст.687 ) Виплати від доходу будуть обчислюватися в розмірі 3%. Для юр.лица, що працює в загальновстановленому порядку, податок на доходи від оренди становитиме 20%.
Фізична особа
Індивідуальний підприємець
Юридична особа
Обраний режим
Спрощена декларація
Спеціальний режим на основі патенту
Спрощена декларація
спеціальний режим
сума податку
10%
3%
1%
3%
20%
Відповідальність за несплату податку
Відповідно до Кодексу «Про адміністративні правопорушення Республіки Казахстан» за неподання податкової звітності в термін, а також за заняття підприємницької діяльності без реєстрації передбачена адміністративна відповідальність.
Якщо ви перший раз не представили податкову звітність у встановлений термін, то вам буде застосовано запобіжний стягнення - «попередження». За неподання до податкового органу податкової звітності, протягом року після накладення адміністративного стягнення, при повторному правопорушенні адміністративний штраф складе 36 075 тенге (15 МРП).
А в разі зайняття підприємницькою діяльністю без реєстрації рішення по адміністративній відповідальності таких осіб приймаються судовими органами.
Накладений адміністративний штраф підлягає сплаті не пізніше 30 календарних днів з дня набрання постановою законної сили.
При цьому, якщо у Вас немає можливості оплатити штраф у встановлений законом термін, то Ви можете подати заяву до органів державних доходів про відстрочення або розстрочення сплати штрафу.
Якщо ви вирішили продати нерухоме майно та / або транспортний засіб чи потрібно вам платити податок?Якщо ви вирішили продати нерухоме майно та / або транспортний засіб чи потрібно вам платити податок?
У яких випадках обов'язкова реєстрація як ІП?