Реклама
Реклама
Реклама

Економічна рента і умови її виникнення. Поняття, види, форми економічної ренти

  1. теоретичний аспект
  2. Економічна рента і умови її виникнення
  3. особливості фактора
  4. Важливий момент
  5. Види економічної ренти: доход з наділу
  6. фактори формування
  7. абсолютний дохід
  8. Освіта абсолютної прибутку
  9. додаткові факти
  10. висновок
  11. Диференціальний дохід
  12. приклад
  13. Класифікація
  14. методи господарювання
  15. структура доходу
  16. Монопольний прибуток
  17. Території для будівництва
  18. лісокористування

Експерти по-різному трактують поняття економічної ренти. Однак у всіх визначеннях вона розглядається як додатковий прибуток. На територіях, де природні ресурси можуть монополізувати, особа, яка вважається титульним власником цих об'єктів, може отримувати з них додатковий дохід. Розглянемо далі, що собою являє економічна і земельна рента. Експерти по-різному трактують поняття економічної ренти

теоретичний аспект

На думку одних фахівців, економічна рента являє собою один з варіантів отримання доходу на власність, плату власників за користування природним ресурсом. Інші вважають, що це регулярна прибуток з території, що отримується господарями цього майна без здійснення комерційної діяльності. Рента розглядається і як особливий вид порівняно стійкого доходу. В цьому випадку його не пов'язують безпосередньо з підприємництвом.

Економічна рента і умови її виникнення

Зовні додатковий прибуток являє собою певну плату за використання ділянки, яку власник отримує від орендаря. Формується цей дохід з прибутку, яку отримує підприємець від реалізації свого продукту. Однак природа, обставини і джерела економічної ренти виявляються в ході теоретичного аналізу. Він передбачає з'ясування двох обставин. В першу чергу це особливості формування ціни на сільськогосподарську продукцію. У цьому секторі на продуктивність праці вирішальний вплив справляє природний ресурс. Крім цього, виникнення економічної ренти обумовлюється специфікою отримання у зазначеній галузі надприбутки і причин стійкості відтворення.

особливості фактора

Наведені вище обставини породжуються такими ознаками природного ресурсу, як:

  1. Відсутністю здатності до вільного відтворення в порівнянні з промисловими матеріалами і знаряддями праці.
  2. Обмеженістю земель сільгосппризначення в цілому і середнього і високого якості зокрема. Це зумовлює низьку еластичність пропозиції.

Важливий момент

Необхідно відзначити, що поняття ренти розглядається в двох площинах: економічній та юридичній. В останньому випадку вона являє собою специфічне самостійне правовідношення. Воно стосується прямої взаємодії суб'єктів рентного договору і не пов'язане з орендою об'єктів. Економічна рента виступає як результат відносин між платником і одержувачем прибутку. Вона безпосередньо стосується оренди майна або використання кредитних коштів. Необхідно відзначити, що поняття ренти розглядається в двох площинах: економічній та юридичній

Види економічної ренти: доход з наділу

Отримання додаткового доходу може стосуватися аграрних відносин. Економічна рента землі виступає в якості частини додаткового продукту, який створюється виробниками, що здійснюють свою діяльність на певній території. Вона являє собою певну суму, яку власник ділянки отримує від орендаря. Останній є підприємцем, що взяли певну територію у тимчасове користування за плату.

фактори формування

Економічна рента, пов'язана з аграрними відносинами, утворюється не тільки при оренді території для сільськогосподарського виробництва. Вона має місце і тоді, коли підприємець бере ділянку в тимчасове користування для будівництва споруд та будівель, розробки надр. Фахівці виділяють дві форми економічної ренти даного типу: абсолютну і диференціальну. Такий поділ обумовлюється наявністю двох варіантів монополії. Перший - приватна власність на ділянку. Другий варіант - монополія на наділ як на об'єкт господарювання.

абсолютний дохід

Чистий економічна рента - це результат монополії приватного володіння ділянкою з боку конкретного класу суспільства. Власник наділу, перебуваючи в зазначеному статусі, знаючи, що територія необхідна для промислового і сільськогосподарського виробництва, змусить потребує суб'єкта користуватися ним і оплачувати оренду. Чистий економічна рента - це комплекс двох елементів. Перший відповідає тому відсотку капіталу, який вже вкладено в територію і невіддільний від неї (споруди, меліорація та інше). Інший елемент існує завжди. Він відповідає передачі прав користування ділянкою (незруйновними вихідними властивостями території). Чистий економічна рента - це результат монополії приватного володіння ділянкою з боку конкретного класу суспільства

Освіта абсолютної прибутку

Економічна рента в такому прояві обумовлюється відсталістю сільськогосподарського сектора в порівнянні з промисловим. У зв'язку з цим органічна структура капіталу, який вкладено в с / г нижче того, який спрямований на виробництво. Отже, в сільськогосподарській галузі частка змінних активів, вкладених в зарплату, пропорційно вище, ніж в промисловій. Відповідно, додаткова вартість, яка формується в с / г, більше, ніж середня прибуток, і ціна продукції знаходиться на більш високому рівні, ніж показник капіталістичної оцінки виробництва. Пропорційний розподіл в сільськогосподарському секторі ускладнюється земельною власністю. Вона, будучи монополію, постійно претендує сама на отримання частини додаткової вартості, привласнює різницю, що утворюється між виробничою вартістю і ціною. В результаті земельна власність підвищує вартість сільськогосподарської продукції на величину, яка стягується в якості абсолютної економічної ренти. Таким чином, остання являє собою певний рід податку, який накладається на суспільство.

додаткові факти

Необхідно відзначити, що історична відсталість сільськогосподарської галузі від промислового сектора, яка виступає в якості одного з основних проявів закону про нерівномірний капіталістичному розвитку, виходить не з природи землі, а з соціальних відносин. Приватна власність, яка створює перешкоди для вкладення капіталу в території і привласнює постійно збільшується частку додаткової вартості, - одна з головних причин цього відставання. Необхідно відзначити, що історична відсталість сільськогосподарської галузі від промислового сектора, яка виступає в якості одного з основних проявів закону про нерівномірний капіталістичному розвитку, виходить не з природи землі, а з соціальних відносин

висновок

В ході аналізу, проведеного вище, розглядалися виключно природні ресурси. При цьому не враховувалися способи їх використання в господарському житті. Треба думати, що різні ділянки території мають відмінності за кліматичними особливостями, родючості, розташуванню. Далеко не всі вони відрізняються універсальністю. Наприклад, землі Краснодарського краю придатні для вирощування зернових, а Калінінградській області - для створення лижних баз. У зв'язку з цим, не всі угіддя приносять однакову економічну ренту.

Диференціальний дохід

Такий прибуток з природних ресурсів вважається найбільш поширеною. Диференціальна економічна рента фігурує не тільки в сфері аграрних відносин. Вона утворюється і при використанні будь-якої категорії ресурсів, що не є однорідною в кожному класі. Наприклад, існує таке явище, як економічна рента на ринку праці. Так, середня зарплата адвоката вище, ніж водія вантажного транспорту. Це пов'язане з відповідними вкладеннями в людські ресурси. Безсумнівно, в тому чи іншому випадку проявляються свої тонкощі.

приклад

Візьмемо три ділянки землі різної якості родючості: високий, середній і найгірший рівень. Припустимо, що наділи мають однакову площу, а вкладення робочої сили і капіталу в них рівні. Відмінності родючості вплинуть на величину ренти. Так, на найкращій ділянці власник отримає прибуток, на середньому - зможе тільки компенсувати витрати, а на гіршому - з'явиться збиток.

Класифікація

У теорії розрізняють 1 і 2 диференціальну ренту. Перша формується через відмінності в природному рівні родючості. Диференціальна рента 2 є результатом ефективності вкладення додаткового капіталу в ті ж землі. Перша прибуток, в свою чергу, поділяється на дохід від:

  1. Родючості.
  2. Місця розташування угідь.

методи господарювання

Друга рента передбачає інтенсивну форму обробки території і додаткове капітальне вкладення. Серед основних заходів, що сприяють підвищенню прибутковості, виступають:

  • обробіток сортів рослин, що відрізняються високим потенціалом продуктивності;
  • застосування сучасних біотехнологій;
  • збільшення родючості грунтів і так далі.

Ці заходи дозволяють підвищити врожайність, прискорити покриття витрат, отримати додатковий дохід. Виникнення диференціальної ренти 1 передбачає екстенсивний метод господарювання.

структура доходу

Незважаючи на те, що друга диференціальна рента виникає з додатковими вкладеннями капіталу і робочої сили, в якості умов її освіти виступають ті ж натуральні властивості ґрунтів. Однак вони більш продуктивні, що обумовлено збільшенням рівня їх родючості. Цим пояснюються відмінності в процесі розподілу доходу. Вся диференціальна економічна рента 1 належить власнику (державі або особі). Частина від цього прибутку привласнюється суб'єктом господарювання, наприклад, орендарем, так як цей дохід формується за рахунок більш продуктивної роботи і додаткових вкладень. Частку ренти, незалежно від форми, забирає держава через податок. Це право виходить з положення про те, що територія є загальнонаціональним надбанням, незалежно від конкретного власника. Отриманий земельний податок держава направляє для задоволення загальних потреб країни, в тому числі на народногосподарські заходи щодо поліпшення стану природних ресурсів. Незважаючи на те, що друга диференціальна рента виникає з додатковими вкладеннями капіталу і робочої сили, в якості умов її освіти виступають ті ж натуральні властивості ґрунтів

Монопольний прибуток

Це ще одна форма економічної ренти в сільському господарстві. Вона формується у виняткових природних умовах, які дозволяють виробляти рідкісні або специфічні с / г продукти (особливі сорти винограду, цитрусових, чаю і так далі). Ці товари реалізуються за монопольними цінами. Їх верхня межа часто визначається тільки рівнем платоспроможного споживчого попиту. Таким чином, монопольна ціна може в кілька разів перевищувати ринкову вартість аналогічних продуктів. Це, власне, і дозволяє отримувати власникам таких територій прибуток.

Території для будівництва

Регулювання ренти з цих земель показав А. Сміт. Дана прибуток характеризується в першу чергу переважним впливом розташування території. Важливе значення також має повна і очевидна пасивність самого власника. Його діяльність полягає тільки в експлуатації соціального прогресу, в який власник нічого не вкладає і нічим в ньому не ризикує. І третій важливий фактор - це встановлення в багатьох випадках монопольної ціни. Будівельна рента підвищується не тільки внаслідок демографічних змін та зростаючих потреб в житло, але і збільшення основного капіталу. Він або приєднується до території або розміщується на ній, як залізні дороги, промислові споруди, доки, склади та інше. Тут не може бути змішання плати за наймання (вона являє собою амортизацію капіталу і відсоток) з рентою з землі. Особливо чітко це проявляється тоді, коли будівельний спекулянт і власник - різні категорії (як в Англії). У цих випадках до уваги беруться два моменти:

  1. Необхідність здійснювати експлуатацію землі для виробництва або добувної промисловості.
  2. Територія є простором, яке потрібно для будь-якої людської діяльності.

Попит на будівельні землі сприяє підвищенню їх вартості. Разом з цим зростання цін сприяє збільшенню потреби в елементах території, які виступають в якості матеріалу.

лісокористування

У цьому секторі земельна рента відрізняється своєю специфікою. Лісові території в господарському сенсі мають цінність не самі по собі, а своїми ресурсами. До них, зокрема, відносять деревину, продукти побічного користування та інше. Це принципово відрізняє лісові угіддя від сільськогосподарських. Причина цієї відмінності полягає в надзвичайній тривалості відтворювального циклу екосистем. У вітчизняному законодавстві ресурси і земля розглядаються як єдина категорія, об'єднана терміном "лісовий фонд".

Родючість ґрунтів впливає на платежі за лісокористування опосередкованим чином. Як фактори, що обумовлюють виникнення ренти, виступають показники запасу і якості ресурсів. Дохід від лісокористування належить власнику території. При державному володінні ресурсами рента зазвичай оподатковується. Як них виступають будь-які платежі за лісокористування. Лісовий податок може бути більше, менше або дорівнює ренті.