Реклама
Реклама
Реклама

Чи можна будувати під лініями електропередач

Нерідко бувають ситуації, коли на земельній ділянці, що перебуває у власності, розташовані опори повітряних ліній електропередач.

Прийнято вважати, що будь-які будівельні роботи в охоронній зоні таких ліній електропередач заборонені або ж вимагають окремого узгодження балансоутримувача ЛЕП.

Он-лайн журнал ProfiDom.com.ua розглядає питання: чи можна забудовувати охоронну і санітарно-охоронну зони ліній електропередач (35, 110, 330 кВ).

Правовий режим використання землі під або навколо ліній електропередач (ЛЕП) регламентується наступними нормативними документами:

- Законом України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» №2480 (далі по тексту - Закон №2480);

- Законом України «Про електроенергетику»;

- Правилами охорони електричних мереж, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 року №209 (далі по тексту - Постанова №209);

- ДБН В.2.2-9-2009 Громадські будівлі і споруди.

Відповідно до статті 18 зазначеного Закону №2480, стосовно ЛЕП різниться 2 типу охоронних зон - охоронна зона і санітарно-захисна зона.

Охоронна зона - встановлюється для забезпечення нормальних умов експлуатації об'єктів енергетики.

Санітарно-захисна зона встановлюється для захисту населення від негативного впливу електромагнітного поля та інших факторів, пов'язаних з експлуатацією ЛЕП. Поширюється тільки на ЛЕП понад 330 кВ.

Ширина обох цих зон залежить від напруги і конструкції ЛЕП (від 2 до 40 метрів).

Дізнатися про обмеження види діяльності, дозволені в межах охоронної та санітарно-захисної зон містяться в статті 32 Закону №2480.

Так, відповідно до частини 2 цієї статті, в межах санітарно-захисної зони забороняється:

- розміщувати житлові і громадські будівлі, площадки для стоянки і зупинки всіх видів транспорту;

- розміщувати СТО, нафтосховища;

- вирощувати сільгоспкультури, що вимагають ручної обробки грунту та ін.

Перелік допустимого будівництва в санітарно-захисних зонах ЛЕП міститься в Державних санітарних правилах планування та забудови населених пунктів (Наказ МОЗ №173 від 19.06.1996 року), відповідно до пункту 5.12 якого, в санітарно-захисній зоні можуть розміщуватися пожежні депо, гаражі, пральні, склади, магазини, підприємства громадського харчування, стоянки для громадського та індивідуального транспорту (слід зазначити, що в даній частині санітарні правила прямо суперечать Закону 2480).

У межах охоронної зони забороняється:

- розміщувати житлові і громадські будівлі;

- складувати матеріали, розпалювати багаття, устоювати звалища, висаджувати дерева (крім чагарників);

- влаштовувати спортивні майданчики, ринки;

- розміщувати АЗС, склади горючих матеріалів;

- розміщувати зупинки громадського транспорту;

- встояти будь-які заходи, пов'язані з одночасним розміщенням значної кількості людей;

- розміщувати водні об'єкти;

- розміщувати стоянки всіх видів транспорту (крім залізничного) - для охоронних зон кабелів напругою понад 330 кВ.

Можливі варіанти забудови охоронних зон ЛЕПов вказані в п. 8.23 ​​ДБН 360-92 **, відповідно до якого в охоронних і санітарно-захисних зонах ЛЕП напругою до 330 кВ дозволяється розміщувати виробничі будівлі та споруди, колективні гаражі і відкриті стоянки легкових транспортних засобів.

Однак, слід зазначити, що даний ДБН 360-92 ** поширюється на проектування нових і реконструкцію існуючих міських і сільських поселень України. У нашому ж випадку, земельна ділянка розташована за межами населеного пункту.

Крім того, власникам та орендарям земельних ділянок забороняється проводити будівельні та земляні роботи в межах охоронних і санітарно-захисних зон без письмового дозволу балансоутримувача (підприємства енергетики).

Згідно п. 3,5 Постанови №209, розміри охоронної зони становлять 10 метрів для ЛЕП 35 кВ, і 20 метрів для ЛЕП 110 кВ, 30 метрів для ЛЕП 330 кВ; розмір санітарно-захисної зони - 20 метрів (для ЛЕП 330 кВ).

Крім того, відповідно до Умов проведення робіт у межах охоронних зон електричних мереж, особи, які мають наміри виконувати будівельні та / або інші роботи в межах охоронних зон ЛЕП, зобов'язані отримати належний дозвіл, на пізніше ніж за 3 дні попередити про плановані роботах і виконувати роботи тільки в присутності представника балансоутримувача Лепан.

Як передбачено частиною статті 19 Закону України «Про електроенергетику» розміщення будівель і споруд в охоронній зоні електричних мереж не допускається без забезпечення заходів з технічної безпеки. Однак, даний пункт не дозволяє будівництво, а всього лише встановлює вимоги до техніки безпеки при розміщенні там будівель і споруд.

Зведена інформація про можливості забудови в охоронній і санітарно-захисної зони ЛЕП приведена в таблиці нижче (для збільшення клікніть по таблиці)

Звідси, випливає висновок

1) Розміщення автомобільних стоянок в охоронній зоні ЛЕП 35 кВ та 110 кВ представляється можливим за умови отримання згоди балансоутримувача зазначених ЛЕП. Розміщення задній виробничого характеру в охоронній зоні ЛЕП 35 кВ та 110 кВ представляється можливим за умови отримання згоди балансоутримувача зазначених ЛЕП.

2) Погоджувати проект і / або генплан з балансоутримувачем ЛЕП немає необхідності (крім того, це не передбачено законодавством).

3) Для виконання робіт в охоронних зонах, а також для організації тимчасового проїзду вантажного і чи / будівельного автотранспорту необхідно отримати дозвіл балансоутримувача ЛЕП.

джерело