Реклама
Реклама
Реклама

Компанія Фірташа націлила хімічну зброю на економіку України - новини економіка

Незважаючи на те, що економіка України зараз і так переживає не найкращі часи, на горизонті з'явилася ще одна проблема, яка може нанести їй колосальної шкоди. Так, одне з найбільших вітчизняних підприємств хімічної промисловості "Сумихімпром", яке опосередковано контролюється олігархом Дмитром Фірташем, практично заявило і своїх монополістської амбіції на ринку сірчаної кислоти і в абсолютно нечесний і непрозорий спосіб намагається витіснити з нього зарубіжних постачальників-конкурентів.

Так, одне з найбільших вітчизняних підприємств хімічної промисловості Сумихімпром, яке опосередковано контролюється олігархом Дмитром Фірташем, практично заявило і своїх монополістської амбіції на ринку сірчаної кислоти і в абсолютно нечесний і непрозорий спосіб намагається витіснити з нього зарубіжних постачальників-конкурентів

"Обозреватель" розібрався, в чому полягає суть афери і дізнався, якими непоправними наслідками вона загрожує країні.

Все почалося з того, що 10 серпня 2017 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі заявила про намір провести спеціальне розслідування щодо імпортерів сірчаної кислоти за відповідним запитом вищезгаданого "Сумихімпрому". Метою даних дій є обкладення іноземних постачальників спеціальним митом на ввезення їхньої продукції в Україну.

З огляду на той факт, що в Україні є не так багато підприємств, що спеціалізуються на виробництві даної продукції ( "Сумихімпром", Східний гірничо-збагачувальний комбінат, Науково-виробниче підприємство "Зоря" і ТОВ "Перше хімічне об'єднання"), а "Сумихімпром" є найбільшим з них, то це істотно збільшує ймовірність того, що українські виробники будуть змушені закуповувати необхідне їм сировину в однієї єдиної компанії за цінами, встановленими на її розсуд.

Ще один тривожний момент - це недостатня пропозиція української продукції. Так, дефіцит сірчаної кислоти для виробничих цілей становить приблизно 30%. Безумовно, в таких умовах багато промислових підприємств просто не зможуть функціонувати без імпорту.

Ще одним свідченням того, що "Сумихімпром" ведуть гру в одні ворота, є те, що там ухиляються від конструктивної аргументації своїх дій. Адже їх схема продумана таким чином, щоб ніхто не зміг перевірити, чи дійсно українські виробники сірчаної кислоти зазнають фінансових труднощів, якими вони виправдовують свої спроби цілком захопити ринок. Так, будь-яка компанія, що подала запит про партнерство, буде відразу ж перенаправлено до посередницьким компаніям, що також входить в сферу впливу Фірташа. Перш за все, мова йде про ТОВ "Статус Трейд" і ТОВ "Титан України", які і акумулюють всі ресурси, отримані від продажу сировини.

В експертних колах дії "Сумихімпрому" також вважають хитро продуманої схемою, яка піде на користь лише цієї компанії, однак проб'є серйозну пробоїну в економіці країни і її промисловості.

"Я в курсі цієї афери і вважаю, що це абсолютно безпідставно. Ми сподіваємося, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі прислухається до нас і не буде вводити ці заходи", - зазначив президент Об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков.

Ми сподіваємося, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі прислухається до нас і не буде вводити ці заходи, - зазначив президент Об'єднання підприємств Укрметалургпром Олександр Каленков

За його словами, ситуація з виробництвом сірчаної кислоти в Україні грунтовно погіршилася після початку війни на Донбасі і анексії Криму, в результаті яких Україна втратила два найпотужніших виробництва - "Кримський титан" і Костянтинівський хімічний завод (на них припадало близько 50% виробленого сировини). Однак навіть без урахування цих чинників, підкреслює експерт, Україні все одно б довелося імпортувати сировину. Каленков назвав два ключові чинники, що впливають на ринкову кон'юнктуру.

По-перше, це пов'язано з якістю. Експерт пояснив, що українська сировина для виробництва сірчаної кислоти не завжди відповідає абсолютно всім нормам, адже в ньому є різні домішки. Отже, якби виробники використовували виключно його, істотно б зросла кількість шкідливих викидів, що спричинило б за собою виникнення серйозних екологічних проблем.

По-друге, в Україні спостерігається жорстка нестача цистерн для перевезень в даній галузі хімпрому.

Все це, підкреслює Каленков, доводить той факт, що країна просто не може повністю відмовитися від імпорту сірчаної кислоти, адже це абсолютно недоцільно.

"Відповідно, імпорт все одно залишиться, а ціни виростуть (в разі оподаткування імпортерів спецмитом. - Ред.). Крім того, ще більше впаде виробництво сталі, яке в тоннажі вже і так знизилася на 12%. Виходить неринковий такий перекіс", - переконаний президент Об'єднання підприємств "Укрметалургпром".

На запитання про ймовірність монополізації ринку компанією "Сумихімпром" в разі реалізації її плану Каленков також відповів ствердно.

"Так, звичайно, я вважаю, що це теж кейс для Антимонопольного комітету. І сподіваюся, що МЕРТ не піде на це", - сказав він.

Все це змушує зробити висновок про те, що вищевказане підприємство, прикриваючись турботою про інтереси українських виробників, насправді лобіює виключно свої комерційні інтереси. Безумовно, підтримувати вітчизняну промисловість вкрай важливо і необхідно. Однак робити це потрібно не на шкоду їй самій .. Хочеться вірити, що в МЕРТ теж розуміють сенс цього згубного для економіки країни плану і зроблять все, щоб не дати йому хід.

Підпишись на Telegram-канал і подивися, що буде далі!