Реклама
Реклама
Реклама

Стягнути дитини: темні справи саратовских приставів

Журналісти нашого видання вирішили зійти в це пекло, щоб зрозуміти, чому система роботи УФССП регіону дає збої

Озброєні люди в чорних масках, які серед білого дня влаштовують акції залякування в центрі міста. Мами неповнолітніх дітей, змушені грати в слідчих. Колектори, які допомагають людям залякати судових приставів, щоб ті почали працювати. Все це і багато іншого - зворотна сторона єдиного в регіоні держустанови, «не сидить на шиї громадян".

"У вересні 2016 року було порушено виконавче провадження про стягнення з громадянина Т. неповнолітню дитину", - йдеться у зверненні мешканки Саратовської області на ім'я Юлія. Жінка кілька місяців намагалася за рішенням суду повернути грудного немовляти, що залишився в будинку чоловіка після великої сварки. Але, незважаючи на наявні у приставів дані про місце знаходження боржника, зробити це не вдавалося. Щоб повернути сина, заявниці довелося писати скаргу в прокуратуру регіону. У підсумку справа набула несподіваного обороту ...

Всього за два дні нам вдалося знайти близько півсотні аналогічних звернень з критикою дій або бездіяльності працівників Управління федеральної служби судових приставів по Саратовської області (УФССП). Можна тільки припускати, скільки ще існує подібних скарг, а скільки людей вирішили зовсім не боротися з системою, опустивши руки.

Одні саратовці заявляють про те, що не можуть добитися стягнення аліментів, житлових приміщень, або взятих в борг грошей. Інші розповідають про пекло в який перетворилася життя, коли пристави помилково прийняли їх за боржників.

Журналісти нашого видання вирішили зійти в це пекло, щоб зрозуміти, чому система роботи УФССП регіону дає збої. Ми постаралися дослідити найбільш показові справи саратовских приставів. Результат такого дослідження пригнічує.

В бруд обличчям

"Співробітники служби судових приставів в супроводі власної силової команди пішли на приступ таунхаусів. Зав'язалася бійка, в якій брала участь пара десятків людей з обох сторін. Один з учасників бійки було затримано", - з повідомлення ІА "Версія-Саратов" від 12 вересня 2014 року .

У діяльності представників УФССП регіону найбільш часто впадає в око така штука, як вибіркова активність. Наприклад, є два схожих рішення суду, але по одному з них практично не приймаються ніякі заходи, а по іншому - пристави влаштовують ціле показове шоу з масками, бронежилетами та автоматами.

У вересні минулого року мешканка Саратовської області на ім'я Марина була змушена звернутися із заявою в прокуратуру. Вона повідомила, що в червні 2016 року набула чинності рішення суду за позовом наглядового органу про надання її дочки - дитині-інваліду - житлового приміщення. Відповідачем у справі проходило міністерство будівництва і ЖКГ регіону.

- Чи не було ніякої інформації про те, що робить судовий пристав, який порушив провадження, - зазначила Марина в телефонній бесіді з кореспондентом. - За три місяці нам ніхто навіть не подзвонив. Тому звернулися в той орган, який представляв інтереси дочки в суді. Після цього мені повідомили, що пристави виписали якісь штрафи чиновникам, а в жовтні-листопаді попередили їх про кримінальну відповідальність за невиконання рішення суду. Але до цього дня питання так і не було вирішено. Тепер ми будемо домагатися, щоб судове рішення виконали чи не виділенням квартири, а хоча б грошовою виплатою.

Трохи інакше справи йшли у випадку з сумно відомими будинками, побудованими в 2010 році в Волзькому районі Саратова за адресою: Пітерська, 16 і 16А. Нагадаємо, в 2013 році суд прийняв рішення про знесення заселених людьми будівель через те, що компанія, яка будувала будинки, реалізувала проект на землі, призначеної для котеджної забудови.

Нагадаємо, в 2013 році суд прийняв рішення про знесення заселених людьми будівель через те, що компанія, яка будувала будинки, реалізувала проект на землі, призначеної для котеджної забудови

Власники квартир мали на руках всі належні документи і навіть були прописані в спірних будинках, але пристави кинулися завзято виконувати рішення суду, після того, як воно вступило в законну силу. Написано виселити - значить виселити. Написано знести - значить знести.

В результаті одна з вилазок чорних лицарів УФССП в касках і бронежилетах закінчилася кровопролиттям . Це сталося восени 2014 року. Люди, які цілком логічно не бажали виметаться з власного житла на вулицю, спробували дати відсіч приставам. Але сили явно були не рівні. Одного бунтівника показово завалили на землю обличчям вниз, мабуть, щоб іншим не повадно було чинити опір вершителів правосуддя.

Що ж тепер з цими будинками, які вже два з половиною роки як "розселені" бравими хлопцями з автоматами? А нічого. Вони все також стоять в тому місці, де їм заборонено стояти. Ось тільки люди в будинках більше не живуть. Вони втратили свої чесно придбаних квадратних метрів.

За інформацією активістів, які боролися за дотримання прав неповнолітніх при виселенні з спірних будівель, одна багатодітна сім'я з чотирма дітьми до сих пір блукає по знімних квартирах. Такий абсурд: фактично вдома не знесені, але жити в них не можна. Хоча влада всіх рівнів неодноразово заявляли про необхідність і бажанні допомогти постраждалим.

На службі держави

"Все перестали сподівався на владу, - зазначила одна з активісток, яка виступала проти виселення людей з таунхаусів. - Втомилися боротися з корупцією. Схоже, що всі гучні заяви чиновників про бажання допомогти жителям - тільки для показухи".

Можна було б припустити, що такі показові акції, як у випадку з будинками в Волзькому районі, покликані надати профілактичний вплив на можливих порушників. Мовляв, дивіться, які ми грізні, якщо треба - викинемо з дому. Навіть з дітьми. Так що виконуйте судові рішення по-доброму.

Однак тут простежується якась не надто здорова тенденція. Часто активна діяльність приставів спрямована на захист інтересів представників влади. Коли ж мова йде про стягнення чого-небудь з держструктур на користь простих смертних, то автомати ховаються в чохли, бронежилети припадають пилом на полицях, а позивач залишається в режимі тривалого очікування, кінця і краю якій не видно. Як у випадку з тим же наданням регіональним Мінбудом квартири для дитини-інваліда.

Чиновники кажуть, що у них немає відповідного житла, тому виконати рішення суду вони не можуть. І в підлогу обличчям їх поки ніхто, начебто, не кидав. Але вигнані з таунхаусів люди теж говорили, що їм ніде жити, що їх фактично викидають на вулицю. Хто ж встановлює правила гри?

- Нам попалися високопоставлені сусіди, які проживають в котеджах навпаки, - розповіла власниця однієї з квартир в "розселення" приставами таунхаусі. - Вони були проти того, що поруч з їх хоромами з'явився багатоквартирний будинок. Чи не через це чи так оперативно і безжально в нашому випадку спрацювали виконавці судового рішення?

До слова, керівник УФССП по Саратовської області Олег Ткаченко рік від року не втомлюється повторювати одне й те саме: мовляв, підвідомче йому управління - єдине державна установа в регіоні, яке себе повністю "окупає" і не сидить на шиї у громадян. Мається на увазі, що пристави стягують до бюджету більше коштів, ніж звідти витрачається на їх зарплати.

Тут буде доречно навести трохи статистики з офіційного сайту управління. На жаль, замість звіту за 2016 рік там розміщений порожній паперовий лист, але зате є інформація про підсумки за перше півріччя минулого року. Згідно з цими даними, за шість місяців судовими приставами-виконавцями області було перераховано в дохід держави понад 1 мільярд рублів.

Для порівняння, заборгованість по аліментних платежах за той же період була стягнута в розмірі 54,9 мільйона рублів. Тоді як за підсумками всього минулого року регіональні пристави не зуміли витребувати з аліментників 1,3 мільярда рублів!

Як же працює система в рамках захисту інтересів неповнолітніх дітей? Ось лише кілька прикладів.

До такої-то матері

"Судового пристава нібито ніколи немає на місці, хоча я знаю, що він там. У слухавці чути, як секретарю каже: передай їй, що я пішла на виклик", - розповіла мешканка Брянської області Тетяна про свій досвід спілкування з Енгельського судовими приставами.

- Я не можу приїхати до відділу, розташований в Енгельсі, оскільки проживаю в іншому регіоні. Але, як виявилося, без особистої присутності практично неможливо вирішити проблеми, що виникають з виплатами аліментів, - продовжила жінка. - Я намагалася спілкуватися по телефону. Там дуже звірячий секретар сидить, який відправляє всіх мало не на три букви. Каже: ви мене відволікаєте від роботи, краще приходьте в робочі дні в години прийому. Я кажу: як? Адже я перебуваю в іншому регіоні. З начальником відділу теж не з'єднують, кажуть, що по телефону не спілкується, а тільки особисто. На звернення через електронну пошту взагалі жодної відповіді не надсилають. Мені не відомо, чи доходять до них листи.

Суть проблеми Тетяни полягає в тому, що з січня 2016 року припинилися виплати від її колишнього чоловіка. Більш того, співрозмовниця нашого видання підкреслила, що пристави дуже довго не шлють необхідні довідки про неможливість стягнення аліментів, через що вона не може оформити дитячу допомогу за місцем проживання.

- Довідку в перший раз мені вісім місяців висилали! Три місяці я втратила, тому що її не було. Якщо стягнення не відбувається, то повинні надати папір, в якій вказується: так, дійсно не було надходжень за певний проміжок часу. І причину вказати. Мабуть, вони не люблять такі довідки видавати, адже це підтвердження того, що не виконуються посадові обов'язки приставами.

Жінка зазначила, що зверталася до адміністрації президента Росії і намагалася вирішити проблему через федеральну службу приставів в Москві. Але результат поки нульовий. Більш того, виявилося, що спочатку стягувати з колишнього чоловіка аліменти почали тільки завдяки самій заявниці. Вона, перебуваючи в іншому регіоні, зуміла зробити те, що було не під силу Енгельського приставам. Знайшла боржника.

- Чоловік ховався шість років від сплати аліментів. Один раз він дитині на Новий рік цукерки прислав, а на поштовій посилці була вказана адреса. Я його повідомила приставам. Тільки після цього вийшли на те місце, а так взагалі не шукали. За ці роки накопичилася заборгованість в розмірі 260 тисяч, а вони чомусь зробили перерахунок і виявилося, що 60 тисяч. Виходить, що 200 тисяч кудись полетіли і знати ніхто не знає де вони. При мені вже три судові пристави змінилося. І ось з січня 2016 роки знову тиша. У мене ціла стопка листів. Писала про те, де він працює. Потрібно всього лише прийти туди і домовитися з бухгалтером, щоб виробляв відрахування. Але вони навіть цього не роблять, - дивується Тетяна.

Але вони навіть цього не роблять, - дивується Тетяна

У боротьбі за покладені аліменти дуже багатьом матусям доводиться ставати "слідчими". Наприклад, саратовчанка Людмила протягом останніх років проводить оперативні заходи, спрямовані на встановлення фактів надання приставам фіктивних документів.

Так, восени 2016 роки їй вдалося викрити чергового роботодавця колишнього чоловіка. Той видав чоловікові довідку про отримання зарплати в розмірі 7,5 тисячі рублів, яку боржник надав в Волзький районний відділ судових приставів Саратова. На підставі цього документа виплати дитині приходили мінімальні, тоді як, за даними Людмили, чоловік насправді займався добре оплачуваної юридичною діяльністю в судах.

Використовуючи дані з бази даних податкової інспекції, жінка виявила, що за місцем офіційної "прописки" компанія, що видала довідку, що не розташовується. Однак їй вдалося-таки знайти контактний номер директора ТОВ, який зізнався в тому, що працює у фірмі один. Злякавшись можливих наслідків за надання фіктивних документів, він пообіцяв "слідчому" звільнити її колишнього чоловіка заднім числом. Втім, чоловікові незабаром вдалося знайти нове місце для працевлаштування.

- Мені самій довелося проводити розслідування. Пристави вжили заходів лише після того, як я неодноразово до них зверталася, знаходила для них контактні номери телефонів. Просто людина приносить фіктивні документи про місце роботи та заробітну плату. Пристави про це знають, але ніяких заходів не вживають. Припустимо, посаду генерального директора і зарплата - 8 тисяч рублів. Хіба так буває? Я приставам кажу: ви ж розумієте, що довідка фіктивна? Вони кажуть: так, але ми нічого зробити не можемо, адже у нас же є від нього папірець. Так що він 2 тисячі на місяць зараз перераховує, - розповіла Людмила.

Колектори для приставів

"Приїжджаю туди, а вони кажуть: ми ваше справу закрили. Я питаю: на якій підставі? А вони відповідають: ви знаєте, ми ніяк не знайдемо щось ваш лист виконавчий, при переїзді, напевно, втратили", - поділився своєю історією Олексій, житель Аркадакского району.

Ще в 2009 році в його користь повинні були стягнути понад 300 тисяч рублів. Раніше, за словами співрозмовника, пристави вже закінчували виконавче провадження на підставі того, що за п'ять років не зуміли розшукати ні майно боржника, ні його самого. Однак, за даними Олексія, весь цей час об'єкт пошуків нікуди не ховався.

- Прикро, що їздить він на "десятці", яка теж коштує грошей, дивиться мені в очі і з цим нічого зробити не можна, - нарікає співрозмовник. - Все в підвішеному стані. Мені пояснили, що у приставів там дуже велика текучка, тому плювати їм на все. Я свого часу колекторів з Саратова до цього залучав. Вони дещо зробили, за приставів взялися, ті одразу рахунок заарештували. А потім колектори зрозуміли, що тут особливо ловити нічого, щоб з Саратова сюди мотатися, і сказали: Олексій, ми тобі ніж могли допомогли, вибач.

Достеменно невідомо, що саме зробили представники колекторського агентства для того, щоб змусити судових приставів працювати. Може бути писали на стінах їх будинків щось типу: "АНАЛ 150 р." або "пошукай борг півень квартира №". Або просто дошкуляли дзвінками. Але сам факт того, що приватну компанію наймають для "обробки" представників держустанови - вже як мінімум повинен насторожувати.

Але сам факт того, що приватну компанію наймають для обробки представників держустанови - вже як мінімум повинен насторожувати

Не менше проблем і у тих жителів регіону, які виявилися в поле зору саратовских приставів. Наприклад, Христина з Балаково розповіла, що в грудні 2015 року за її рахунку зняли більше 4000 рублів - заборгованість за рішенням суду. Сума була погашена повністю. Однак влітку 2016 року пристави повторно зняли ще 900 рублів за тим же виробництва. Причому гроші забрали з ощадкнижки, на яку надходять дитячу допомогу.

- Після першого мого звернення з цього приводу мені повернули 14 рублів і сказали, що судові пристави були не в курсі, що на цю карту дитячу допомогу приходять. Але зверталася-то я з іншого приводу - що повторно зняли суму. На моє друге звернення взагалі нічого не відповіли, - розповіла Христина. - Судовий пристав змінився, там якісь непонятки. Зараз чекаю довідку з банку, щоб дізнатися, на який рахунок ці кошти пішли. Розмовляти в службі приставів ніхто не хоче. Грубо кажучи, посилають куди подалі.

В аналогічній ситуації опинилася жителька Саратова Ганна Воропаєва. Мати-одиначка двох дітей бореться з місцевими приставами, які заарештували її карту з дитячими посібниками. І знімали звідти гроші в рахунок погашення боргу перед податковою.

- Мені залишається тільки померти разом з дітьми з голоду, - зазначила Анна Валеріївна. - Вони знімали все кошти звідти протягом півроку, незважаючи на те, що я привозила їм документи. Кажуть, що зняли всього 3,5 тисячі рублів. Але я надала документ з банку, що перераховувалися по 730 рублів щомісяця - дитячу допомогу, плюс матеріальна допомога - більше тисячі на дитину. Все це пішло в невідомі дали. Більш того, податкова інспекція як мала претензії до мене, так і має! Хоча пристави заявляють, що стягували саме туди. Податкова не просто має претензії, а ще більше штрафи тепер висуває! Цей кому росте тільки.

Співрозмовниця зазначила, що за минулі півроку боротьби в відділі УФССП змінилося три начальники. А основна "бійня" почалася після того, як Воропаєва звернулася за допомогою до адміністрації президента.

- Звідти надіслали відповідь: не хвилюйтеся, ми розберемося, - згадала вона. - І тут же, на наступний день, як посипалися! .. І з управління почали дзвонити цих приставів, з Театральної. Спочатку якась дівчинка спробувала на мене кричати: так ви що собі дозволяєте? Мовляв, пишуть вони, навчилися тут інтернетом користуватися. Ви знаєте, як вона мене вивела? Жах взагалі якийсь. Зрозуміла, що цих грошей не поверну, мені в колір сказали. Я вже і проплакала, і проридала. Коли-небудь це ненормальна поведінка має закінчитися, коли потрібно мало не Володимира Володимировича їм особисто приводити, щоб він їм давав вказівки. До абсурду доходить. До абсурду!

Маски шоу

"Напевно, потрібно було акцію показову зробити, щоб відзвітувати про роботу. Була така ініціатива - показати, як здорово збирають податки. Вибрали кілька людей, які, грубо кажучи, зверху лежать, і поїхали", - розповів керівник саратовського кінотеатру "Піонер" про торішньої спроби заарештувати його автомобіль.

Гендиректор і засновник ТОВ "Кінотеатр" Піонер "Олексій Колесников потрапив під гарячу руку місцевих приставів в листопаді 2016 року. Олексій Олексійович виявився в списку" щасливчиків ", до яких навідалися озброєні люди в масках. Вони хотіли заарештувати машину боржника, тим самим спонукавши його заплатити податки і жити спокійно.

З боку все виглядало більш ніж страхітливо . Клієнта "брали" прямо біля робочого місця - навпроти кінотеатру на проспекті Кірова. Випадковим перехожим могло здатися, що тут проходять зйомки фільму про боротьбу з організованою злочинністю. А роль кровожерного гангстера відводиться відомому Саратовському підприємцю.

На ділі ж виявилося, що приставам не вдалося навіть заарештувати припаркований біля "Піонера" ​​автомобіль Колесникова. Він сам сів за кермо і відігнав машину у двір, подалі від масочніков. А перед цим спробував пояснити представникам УФССП регіону, що вони не праві.

- Справа в тому, що за 2013 рік не був сплачений транспортний податок, але його чомусь не було в базі даних виконавчих проваджень на офіційному сайті УФССП. У той час був договір з компанією на використання мого автомобіля, і платити повинні були через бухгалтерію, але не оплатили, - розповів Олексій Колесников нашому кореспонденту. - Коли пристави приїхали до мене, я запитав: а в чому власне справа? Не було ніяких повідомлень, повісток. І таке шоу влаштували. В результаті прямо на місці відкрили сайт разом з представниками управління, подивилися. Вони говорили, що там все є, а виявилося - взагалі нічого немає у приставів на моїй сторінці. Тоді виникає питання - це офіційний сайт чи ні? Він прирівняний до документа чи ні? Якщо немає, то навіщо він потрібен?

розплата

Підводячи підсумок, хочеться звернути увагу керівництва регіонального управління не тільки на конкретні випадки, зазначені в публікації. Хоча все історії, наведені тут - реальні. Контактні дані героїв статті і ще декількох десятків звернулися є у розпорядженні редакції. Так що, якщо у головного судового пристава Саратовської області Олега Ткаченко раптом виникне бажання розібратися в темних справах підлеглих, ми готові надати ці дані.

Так що, якщо у головного судового пристава Саратовської області Олега Ткаченко раптом виникне бажання розібратися в темних справах підлеглих, ми готові надати ці дані

Однак важливо відзначити, що загальна картина, що складається з безлічі пазлів-звернень, дозволяє судити про якийсь серйозний збій в роботі приставів. Починаючи від вибірковості стягнень і закінчуючи хамським ставленням до людей. Та й стрімка кадрова "текучка", про яку йдеться практично в кожному другому зверненні, навряд чи може свідчити про здорову обстановку в колективі. Відповідно, в результаті страждає одержувач адміністративної послуги, який не може дочекатися своєчасного виконання рішення суду.

Тим часом, Ткаченко любить повторювати, що при зарплаті в 20 тисяч рублів, пристав щодня в середньому стягує понад 60 тисяч. І це, на думку керівника управління, вказує на "пікантність ситуації". Що мається на увазі під цими словами - можна лише припускати. І сподіватися, що Олег Володимирович не намагається таким чином виправдати можливі протиправні дії або гіпотетичне злочинну бездіяльність своїх підлеглих. За цією логікою, наприклад, банківські співробітники, щодня працюють з мільйонами рублів, вже давно повинні були б звихнутися від такої "пікантності".

Що ж стосується стягнення немовляти, про який говорилося на самому початку публікації, то воно відбулося. Із затримкою в чотири місяці. Після того, як мама маленького хлопчика - Юлія - ​​написала звернення до прокуратури про бездіяльність приставів. Колишній чоловік сам зателефонував їй і погодився добровільно виконати рішення суду. Правда, покладені аліменти тепер, за словами жінки, не виплачує, хоча відповідний виконавчий лист знаходиться у представників УФССП.

Більш того, з'ясувалося, що чоловікові якимось чином вдалося також подати на аліменти і виграти в суді! Він відвіз виконавчий лист приставам і ті оперативно заарештували карту Юлії, на яку перераховуються гроші на утримання дочки від першого чоловіка.

- У підсумку, за той час, який мій колишній чоловік переховував від мене сина, я заборгувала йому круглу суму грошей, - зазначила жінка. - Буквально сьогодні мені дзвонив судовий пристав з питанням: плачу я аліменти на дитину, який проживає зі мною?

PS

Люди, які зіткнулися з сумнівною діяльністю або бездіяльністю представників УФССП по Саратовської області, можуть розповісти свої історії по телефону редакції: 8 (8452) 48-74-44 або надіслати повідомлення на електронну пошту: [email protected].

Ми продовжимо стежити за розвитком подій.

Що ж тепер з цими будинками, які вже два з половиною роки як "розселені" бравими хлопцями з автоматами?
Хто ж встановлює правила гри?
Чи не через це чи так оперативно і безжально в нашому випадку спрацювали виконавці судового рішення?
Як же працює система в рамках захисту інтересів неповнолітніх дітей?
Я кажу: як?
Хіба так буває?
Я приставам кажу: ви ж розумієте, що довідка фіктивна?
Я питаю: на якій підставі?
Спочатку якась дівчинка спробувала на мене кричати: так ви що собі дозволяєте?
Ви знаєте, як вона мене вивела?