Реклама
Реклама
Реклама

Кліффорд Саймак "Кільце навколо Сонця" (1953)

Інопланетяни десь поруч, можливо - навіть ближче, ніж про це думаєш. І неважливо, що вони можуть жити на нашій же планеті, але в іншому часовому проміжку, наприклад - мінус одна секунда або мінус дві секунди. Саймак проявляє свої здібності до роздумів на повну, пропонуючи читачеві не історію про якийсь космічної станції в вигляді кільця, що розташовується на орбіті Сонця, адже саме про неї думаєш, бачачи назву книги. Ні в якому разі, кільце навколо Сонця - це невизначена кількість наших планет, збудованих по шляху проходження навколо зірки, що дарує тепло і життя сонячній системі. Паралельні всесвіти? Можливо так. Саймак не зупиняється на цій ідеї, пропонуючи не просто якесь інше існування на манер альтернативної історії; читач зустріне дуже розумних істот, що перевершують людини в усьому. Ви до сих пір думаєте, що інопланетяни можуть бути мирними, або в формі океану на далекій планеті або неодмінно захопити нас відсталих з метою прояву своїх імперіалістичних нахилів? Можете думати далі, а Саймак пропонує найдивовижніший спосіб - інопланетяни можуть зруйнувати економіку Землі своїми технологіями, чому земляни самі себе з'їдять, оскільки економіка буде знищено не високоефективним зброєю, а наданням аналогічних продуктів, але з вічним терміном використання: вічні автомобілі з нескінченної гарантією, дешеві житлові будинки з можливістю за копійки додати нові кімнати, завжди гострі бритви - промисловість обов'язково впаде. У цьому сумніватися не проходиться.

Читач, знайомий з "Хроніками Амбера" Желязни, знайде в книзі багато з того, що в "Кільці навколо Сонця" за багато років до хронік описав Саймак, включаючи і переміщення в просторі. Насправді, "Кільце навколо Сонця" не можна читати, якщо не знаєш про що книга, це може викликати лише неприйняття деяких моментів, які варто було б обумовити заздалегідь, щоб потім читати було зручно, а сюжет не вислизав від уваги, оскільки Саймак не стоїть на місці, рухаючи героїв книги швидше за швидкість обертання планети навколо Сонця, а вже про заплутане поняття часу говорити взагалі не доводиться. У книзі є багато елементів наукової фантастики, здатних привести світ до повноцінної утопії, що серйозно змушує задуматися над антіутопічностью такого світу, де населення буде підірвано бунтом, а людська природа не дасть розвиватися позитивним засадам. Яка б гуманна мета не ставилася, завжди зсередини виходить почуття протиріччя, спрямоване на знищення всього незрозумілого; і зовсім неважливо - принесе це користь чи ні. Треба знищити і якнайшвидше забути.

Якщо в книзі намагатися повністю розібратися, то тут не тільки добру частину американської фантастики можна знайти, але і вагому частину радянської, особливо - Стругацьких. Я не обізнаний про популярність Саймака в Союзі, але він міг серйозно вплинути на розвиток багатьох ідей. Побудова потрібного суспільства і експерименти над людством - читач точно знає, якщо спробує над цим поміркувати. Думаю, не варто зачіпати тему божественності, яка буде занадто важкою для розуміння. Саймак про неї відкрито не говорить, але індуїзм до кінця книги стане проявлятися все більше виразніше, де хтось постане бійцем, хтось творцем, а хтось буде чимось на зразок регулятора.

"Кільце навколо Сонця" вірно служить принципам, що все до кінця зрозуміти неможливо. Намагаючись пізнати простори всесвіту і таємницю сусідніх планет, люди не розібралися з тим, що вони є самі і на який саме планеті живуть, підносить один сюрприз за іншим. Дивлячись навколо, не варто забувати іноді дивитися собі під ноги.

Додаткові мітки: Саймак кільце навколо сонця критика, Саймак кільце навколо сонця аналіз, Саймак кільце навколо сонця відгуки, Саймак кільце навколо сонця рецензія, Саймак кільце навколо сонця книга, Clifford D. Simak, Ring Around the Sun

Даний твір ви можете придбати в наступних інтернет-магазинах:

лабіринт | ЛітРес | Ozon | My-shop

Це теж може вас зацікавити:
- Місто. Знову і знову
- Що може бути простіше часу?
- Майже як люди
- пересадочна станція
- Вся плоть - трава
- принцип перевертня
- заповідник гоблінів
- братство талісмана
- "Слен" Альфреда Ван Вогт
- "Кінець Вічності" і "Самі боги" Айзека Азімова
- "Соляріс" Станіслава Лема
- "Князь світла" Роджера Желязни

Паралельні всесвіти?
Ви до сих пір думаєте, що інопланетяни можуть бути мирними, або в формі океану на далекій планеті або неодмінно захопити нас відсталих з метою прояву своїх імперіалістичних нахилів?