«Ленінградкою» прийнято називати систему опалення, схема якої була розроблена ще за часів СРСР, але при цьому вона продовжує з величезним успіхом і при будівництві сучасних будівель. А головною причиною її нев'янучої популярності і безмірного поваги серед фахівців із систем опалення є її крайня простота монтажу. Щоб тепло прийшло в усі приміщення будівлі, досить лише комплекту елементарного опалювального обладнання: котла, труб з розширювальним бачком, ну і безпосередньо радіаторів опалення. Змонтувати ж все це господарство в працюючий комплекс під силу майже кожному домашньому майстру. Також читайте про схему опалення одноповерхового будинку.
До найбільш значущих переваг «ленінградки» можна віднести наступне:
- мінімум витрат на обладнання;
- мала трудомісткість монтажу;
- можливість прокладки труб опалення абсолютно де завгодно;
- хороша естетика через невеликої кількості доступних погляду труб;
- можливість підключення відразу декількох опалювальних котлів.
Опалювальна труба може прокладатися вздовж зовнішніх стін будівлі, тобто оточити його одним кільцем. При цьому гарячий теплоносій відводиться від котла по трубі, що подає, до якої послідовно підключаються всі опалювальні прилади будівлі, в тому числі і такі популярні сьогодні «теплі підлоги». В кінці свого шляху теплоносій подається через вхід обратки все в той же котел.

Різновиди системи Ленинградка
Тим часом, «ленінградка» все-таки не позбавлена деяких неприємних особливостей:
- через поступового охолодження теплоносія під час руху по трубах останні по колу батареї опалення доводиться робити все більш багатосекційними;
- демонтаж потужних радіаторів далеко не завжди простий і зручний.
Принцип роботи «ленінградки»
При такій схемі підключення всі прилади (котли, труби і радіатори) підключаються послідовним чином. Тому температура теплоносія на вході обратки буде набагато нижче, ніж на виході в трубу подачі. Саме за рахунок цієї різниці температур якраз і підтримується кругообіг теплоносія. При цьому по однотрубної «Ленінградці» можна з успіхом створювати ефективні опалювальні системи як для одноповерхових, так і для двоповерхових будинків .
Принцип роботи системи Ленинградка
Оскільки розглянута схема допускає прокладку труб нижче рівня підлоги, то необхідно потурбуватися про їх надійної теплоізоляції. По-перше, це збільшить ефективність роботи всієї системи. По-друге, дозволить уникнути небажаного перегріву конструкційних елементів підлоги.
Монтаж і його особливості.
Трубопровід «ленінградки» утворює собою кільцеву замкнуту систему, прокладають по всьому периметру будинку. Безпосередньо поруч з котлом робиться врізка вертикальної труби, яка необхідна для забезпечення достатньої для початку теплового руху теплоносія різниці температур. При цьому поряд з верхньою частиною вертикальної врізки підключається розширювальний бачок. Завдяки наявності в системі цього бачка тиск теплоносія в опалювальній системі буде завжди залишатися незмінним, незалежно від температури.
Радіатори опалення підключаються найпростішої врізкою в опалювальну магістраль. Залежно від обраної схеми підключення, врізка може здійснюватися двома способами.
- Нижня підключення. При цьому радіатори приєднуються до системи через свої нижні патрубки.
- Діагональне підключення, при якому теплоносій вводиться через верхній патрубок з одного боку радіатора, а виводиться через нижній з протилежного боку. Цей спосіб підключення іноді іменується повнопрохідними

монтаж системи
Крім того, простота конструкції «ленінградки» зовсім не означає неприпустимість використання в її системі додаткових керуючих елементів, якими насичені практично всі популярні сучасні системи опалення. Наприклад, допускається установка термостатичних клапанів з метою економії енергоресурсів, балансувальних вентилів і кранів абсолютно будь-якого принципу дії. Також можна за допомогою все тих же кранів і вентилів забезпечити можливість регулювання подачі теплоносія в окремі радіатори таким чином, щоб це втручання не впливало відчутного впливу на температуру розташованих далі по схемі елементів системи.
Ще однією відмінною особливістю, яку можна приймати до уваги при створенні проекту і монтажі на місці даної системи, це широке застосування кранів і байпасів для підключення опалювальних приладів. Завдяки їм не тільки полегшується ремонт радіаторів за рахунок можливості знімати їх без зупинки роботи всієї системи, а й виробляти їх повну заміну в міру такої необхідності. Читайте також про опалення дерев'яного будинку .