Реклама
Реклама
Реклама

Артезіанська свердловина і закон

  1. Стаття 19 закону «Про надра»:
  2. висновки:

від 1700 руб
наші ціни

2-5 днів
час буріння

від 20 до 150 м
глибина буріння

Підземні води відносяться до корисних копалин. Кожен, у кого є водозабірна свердловина, і який використовує її для видобутку підземних вод, є користувачем надр. Відповідно до закону РФ від 21 лютого 1992 № 2395-1 «Про надра» (далі по тексту - Закон про надра), надання надр у користування підлягає ліцензуванню.

Яке відношення має артезіанська свердловина до цього закону.

Коли говорять про буріння артезіанських свердловин, то мають на увазі видобуток корисних копалин, що знаходяться між потужними водотривкими і водонепроникними шарами. В якості таких водотривких шарів, як правило, виступає глина. Ці водонепроникні шари створюють для підземної артезіанської води сильне гідравлічний тиск, і вона знаходиться в стислому стані. В результаті розтину буровим інструментом такого водотривкому шару, артезіанська вода спрямовується вгору по свердловині вище покрівлі водоносного пласта.

Практика буріння свердловин на території Московської і сусідніх з нею областях показує, що артезіанська вода знаходиться у вапняку. За своїм гідравлічним характеристикам артезіанський водоносний пласт є напірним. Кількість прісної води в артезіанському пласті величезна і тому її запаси відносяться до стратегічних.

Буріння артезіанських свердловин називають бурінням "на вапняк". Вище артезіанського водоносного горизонту існує ще один, який обмежений тільки пластом водонепроникних порід знизу і тому за своїми гідравлічним параметрам не є напірним. Такий водоносний горизонт часто називають піщаним, а свердловини, пробурені на ньому - піщаними. Кількість прісних водних ресурсів в піщаному горизонті обмежена. В основному піщані водоносні горизонти непридатні для буріння продуктивних водозабірних свердловин.

В основному піщані водоносні горизонти непридатні для буріння продуктивних водозабірних свердловин

Фото 1. Охоронна зона водозабірного вузла від артезіанської свердловини

Охоронна зона водозабірного вузла від артезіанської свердловини

Фото 2. Артезіанська свердловина, водонапірна башта

Отже, маємо два водоносних горизонти. Обидва містять підземні води (надра). Один знаходиться вище іншого, не є напірним і містить відносно невеликі запаси води. Інший же, розташований нижче першого - напірний з більш ніж значним запасом водних ресурсів. Виходить, що за законом будь-який користування надрами підлягає ліцензуванню.

Однак, не все так сумно. Положення статті 19 Закону про надра визначають права на використання підземних вод без отримання ліцензії.

Стаття 19 закону «Про надра»:

"Власники земельних ділянок, землекористувачі, землевласники, орендарі земельних ділянок мають право здійснювати в межах даних земельних ділянок без застосування вибухових робіт використання для власних потреб загальнопоширених корисних копалин, наявних в межах земельної ділянки і не значаться на державному балансі, підземних вод, обсяг вилучення яких повинен складати не більше 100 кубічних метрів на добу, з водоносних горизонтів, які не є джерелами централізованого водопостачання та розташованих над водоносними горизонтами, які є джерелами централізованого водопостачання, а також будівництво підземних споруд на глибину до п'яти метрів в порядку, встановленому законами та іншими нормативно-правовими актами суб'єктів Російської Федерації.

Під використанням для власних потреб загальнопоширених корисних копалин і підземних вод з метою цієї статті розуміється їх використання власниками земельних ділянок, землекористувачами, землевласниками, орендарями земельних ділянок для особистих, побутових та інших не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності потреб.

Загальнопоширені корисні копалини і підземні води, які є в межах земельної ділянки і використовуються власниками земельних ділянок, землекористувачами, землевласниками, орендарями земельних ділянок для особистих, побутових та інших не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності потреб, не можуть відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої. "

Одним з ключових понять в ч. 1 ст. 19 Закону про надра є: «водоносний горизонт, який не є джерелом централізованого водопостачання та розташований над водоносним горизонтом, що є джерелом централізованого водопостачання».

РОЗРАХУЙТЕ МЕНІ ВАРТІСТЬ


Для отримання більш докладних розрахунків по електронній пошті повідомте місцезнаходження Вашої ділянки - район і населений пункт.

ОТРИМАТИ ЗНИЖКУ ВІД 4000 руб


Отримайте купон (знижка 5%) на облаштування артезіанської свердловини - роздрукуйте його і пред'явіть в офісі нашої компанії протягом 10 днів.

Як ми вже відзначали вище, під це поняття потрапляє піщаний водоносний горизонт. Тут є один дуже важливий момент. У законі немає ні слова про глибину свердловин на цей водоносний горизонт. Тому всі розмови, «на скільки метрів можна бурити без ліцензії» тепер просто безглузді. Необхідно тільки, щоб цей водоносний горизонт не був джерелом централізованого водопостачання. Проте, бували випадки і тому є чимало прикладів, коли піщаний горизонт має гарну водоотдачей і застосовується для забезпечення водопостачання невеликого селища або садового товариства. Тоді цей піщаний горизонт вже джерело централізованого водопостачання та він не потрапляє під норми статті 19 Закону про надра.

Артезіанський водоносний горизонт - джерело централізованого водопостачання. У ньому містяться значні стратегічні запаси прісної води. Він використовується для забезпечення населених пунктів централізованим водопостачанням.

Зателефонуйте нам і отримаєте вичерпну інформацію
стосовно до Вашого населеного пункту: (495) 649-8593

висновки:

  1. Добувати підземні води (надра) без ліцензії можна тільки з водоносних горизонтів, які не є джерелами централізованого водопостачання.

    В ФБУ "Територіальний фонд геологічної інформації" можна дізнатися, чи стосується Вас водоносний горизонт джерелом централізованого водопостачання.

  2. Якщо ви збираєтеся здобувати і використовувати підземні води у своїй підприємницькій діяльності, то вам необхідно оформити ліцензію на користування надрами.

  3. Якщо ви будете видобувати підземну воду на своїй земельній ділянці для власних потреб, то не маєте права продавати або передавати цю воду кому-небудь. В іншому випадку ви зобов'язані оформити ліцензію на користування надрами.

  4. Обсяг видобутку підземних вод для власних потреб не повинен перевищувати 100 кубічних метрів на добу. Це дуже велика кількість води. Цієї кількості достатньо навіть при наявності особистого підсобного господарства.

Марина Едуардівна / Павлово-Посадський район, СНТ Грибово

Олександр / Ступинский район, Мещеріно

Микола Олексійович / Ступинский район, Каляніно

Олександр / Одинцовский район, Лісовий містечко

Відгуки наших клієнтів, послуги яким виявлялися кілька років тому

Відгуки наших клієнтів, послуги яким виявлялися кілька років тому

11 порад , Як зробити правильний вибір. Описано прийоми, до яких вдаються недобросовісні компанії.