Реклама
Реклама
Реклама

У Росії може з'явитися закон про регіональні межах

  1. На спірних територіях
  2. Росреестр пропонує переходити від часткового до загального
  3. Встановлювати межі почнуть з Сибіру

Фото: РИА Новости / Максим Блінов

Земельні спори між регіонами завдають чимало незручностей громадянам, які проживають на прикордонних територіях. Чи не легше і місцевої влади - адже кожен населений пункт або просто гектар землі - це податкові збори в регіональну скарбницю або, навпаки, відрахування з неї. Проте в Росії до цих пір немає налагодженого механізму врегулювання таких суперечок. Робоча група, створена в Раді Федерації, має намір виправити ситуацію і підготувати необхідні поправки в законодавство. Новий механізм дозволу територіальних суперечок буде випробуваний в Сибірському федеральному окрузі вже в наступному році.

На спірних територіях

Палата регіонів перейнялася проблемою регіональних суперечок не випадково. Адже згідно з Конституцією, саме Рада Федерації стверджує угоди між регіонами про кордони. Про це нагадав керівник робочої групи, голова Комітету Ради Федерації з Регламенту та організації парламентської діяльності Андрій Кутєпов : «Межі між суб'єктами можуть бути змінені за взаємною згодою. Така зміна кордонів затверджується Радою Федерації і є конституційним повноваженням нашої палати ».

Зараз на території Росії зафіксовано не менше десяти територіальних суперечок між суб'єктами. Між Інгушетією та Північною Осетією, Інгушетією та Чечнею, Удмуртією і Татарстаном, Красноярським краєм і Іркутської областю, Москвою і Калузької областю, Калмикією і Астраханської областю. «У 90-і роки територіальні суперечки на просторі колишнього СРСР в основному мали етнічні та релігійні причини, потім на початку двохтисячних регіони сперечалися через економічні об'єктів. Відомий випадок, коли відносини між двома південними суб'єктами загострилися через нафтовидобувної вишки, яка якимось чином на папері перекочувала з однієї території на іншу », - розповів член робочої групи сенатор Мурат Хапсіроков . Він додав, що сучасні суперечки з приводу кордонів між суб'єктами викликані в більшості випадків помилками картографів. Ці суперечки, звичайно, не несуть такої небезпеки, як територіальні конфлікти початку 90-х, але доставляють чимало незручностей і регіональним властям, і які проживають на цих територіях людям.

У лютому 2007 року Рада Федерації схвалила передачу Єврейській автономній області села Зарічне, раніше входив до складу Амурської області. У 40-х роках через помилки картографів Зарічне потрапило в підпорядкування сусідів. Однак транспортне забезпечення здійснювало автогосподарство Біробіджана з Єврейської автономної області. В результаті пенсіонери Зарічного кілька років залишалися без регіональних пільг на проїзд на громадському транспорті.

«Які проживають на спірних територіях також стикаються з труднощами при оформленні регіональних пільг, наприклад адресної соціальної допомоги, дитячої допомоги, податкових відрахувань і так далі», - відзначили в Законодавчих зборах Красноярського краю. Ще більше проблем виникає з реєстрацією нерухомості та землі. Наприклад, в селищі Хіндічет, який розташований на кордоні Іркутської області і Красноярського краю, жителі мають реєстрацію в Іркутській області, а їхні будинки стоять на кадастровому обліку в сусідньому регіоні.

Росреестр пропонує переходити від часткового до загального

У прагненні довести приналежність спірних територій регіональні влади іноді вдаються до найнесподіваніших способам. Наприклад, у вищевказаному суперечці між Іркутської областю і Красноярським краєм як доказ був представлений план землекористування сільськогосподарської артілі «Трудовий селянин» 1896 року. «Для вирішення спірних питань навколо кордонів суб'єктів Федерації необхідна правова основа та, головне, чіткий механізм», - зазначає Андрій Кутєпов. Однак перш ніж приступати до законодавчих змін, на думку сенатора, необхідно розробити єдиний перелік документів, які повинні представити регіони в доказ володіння спірною територією. Зараз такого переліку не існує.

Новий звід правил визначення меж між суб'єктами повинен бути розроблений в Уряді. Ця робота доручена Росреестр і Мінекономрозвитку. Поки не можна сказати, щоб відомства дуже старалися в цій роботі. Запит Ради Федерації був направлений на початку квітня, а до кінця місяця свої міркування з приводу кордонів представили тільки Росреестр і Федеральна служба кадастру.

Якщо сформулювати позицію відомства коротко, то там пропонують принцип «від часткового до загального». На думку заступника керівника Федеральної служби державної реєстрації, кадастру і картографії В'ячеслава Спіренкова, встановлення меж суб'єктів необхідно проводити в певній послідовності. «Спочатку встановити межі населених пунктів. Робити це слід не на основі земельних карт, а спираючись на сучасні документи територіального планування, до яких відносяться генплани населених пунктів. Потім необхідно встановити межі муніципальних утворень. Так ми зможемо вийти на узгодження прикордонних ліній між регіонами », - констатував він. Однак поки Росреестр демонструє вельми скромні темпи виконання цього завдання і не поспішає вносити в електронну карту навіть ті міжрегіональні кордони, за якими суперечок немає. Станом на 1 липня 2017 року внесено тільки сім відсотків кордонів між суб'єктами Федерації.

Встановлювати межі почнуть з Сибіру

Пілотним регіоном, в якому буде випробуваний новий механізм врегулювання прикордонних суперечок між регіонами, стане Сибірський федеральний округ. Перш за все там має бути внесено до Єдиного державного реєстру всі межі суб'єктів. Представлений Росреестра план картографічних робіт, здається, передбачає все до найдрібніших деталей. Однак, на думку чиновників, в спірних випадках без погоджувальної комісії з представників двох регіонів все одно не обійтися.

При цьому в роботі таких комісій пропонується використовувати міжнародний досвід вирішення міждержавних прикордонних суперечок. «Кордон встановлюється за допомогою геодезичних точок прив'язки до місцевості, після цього здійснюється створення демаркаційної карти і підписуються підсумкові документи», - роз'яснив своє бачення процедури В'ячеслав Спіренков.

Якщо досвід Сибіру виявиться вдалим, можна буде вносити зміни і до законодавства. Вони торкнуться закону про кадастр, закону про опис меж об'єктів землеустрою, закону про реєстрацію об'єктів нерухомості, закону про місцеве самоврядування. Можливо, буде потрібно написання окремого закону про межі суб'єктів Федерації. Однак це питання поки ще остаточно не вирішене.