- Секретні квартири одеської мафії в Лондоні
- Daddy Cool
- Нафта, торгівля зброєю і ... вбивства?
- Живий чи мертвий?
- на Найтсбридж
- 🔗 райських архів
- На південному березі
- Тайник для брудних грошей
Фото: OCCRP
Секретні квартири одеської мафії в Лондоні
У 1990-ті «Банда Ангерта» була потужного злочинного силою в Одесі. Вона контролювала експорт нафти через корумпований Одеський Нафтопереробний Завод, займалася здирництвом у місцевих бізнесменів і навіть організовувала вбивства місцевих опонентів і політиків.
Потім мафіозна група зникла. Єдиний видимий слід її існування - політична кар'єра Геннадія Труханова, колишнього члена угруповання, а тепер мера Одеси . Згодом злочину банди були забуті, і вважалося, що привласнені гроші давно зникли.
Так було до теперішнього часу.
Завдяки витоку бази даних, відомої як Panama Papers, нове розслідування Slidstvo.Info і "Центру дослідження корупції та організованої злочинності" (OCCRP) в партнерстві з BBC Panorama, показує, що члени банди і їх сім'ї сховали свої злочинні доходи в лондонської нерухомості.
Репортери знайшли вісім розкішних квартир в елітних районах міста, які належать цим людям, їх товаришам або сім'ям. На цю нерухомість колишні члени банди витратили десятки мільйонів доларів за останні 22 роки. Ще чотири квартири були куплені цією групою, але з часом продані.
Фото: Edin Pasovic / OCCRP
Українці працювали в Лондоні через довірену особу, - родича одного з ватажків угруповання, - який створював офшорні компанії, які приховували реальних власників і джерела грошей.
Хоча діяльність членів банди широко висвітлювалася в медіа, ніщо не завадило здійснювати ці покупки - ще один приклад нездатності Великобританії компетентно відстежувати брудні гроші. При цьому в суспільстві не припиняється критика на адресу лондонських юристів, реєстраційних агентів та агентів з нерухомості за нерозбірливе ставлення до тих, хто користується фінансовими послугами в Лондоні.
«Це розслідування ще раз ілюструє, наскільки заморські території Великобританії і залежність від корони лежать в основі прихованої фінансової системи, яка дає людям можливість приховувати інформацію про себе і джерела багатства», - сказав Данкан Хеймс, директор з політики Transparency International UK, яка допомагала BBC в їх розслідуванні.
Daddy Cool
Три швейцара в традиційних циліндрах вітають жителів і гостей на вході в розкішне багатоповерховий будинок за адресою Найтсбридж Роуд, 199 в центрі Лондона. Звідси відкривається чудовий вид на знаменитий Гайд-парк. За кілька кроків - універмаг Harrods, який так люблять багаті іммігранти з колишніх радянських країн. Перший поверх займає величезну фойє з шикарними диванами, далі - 20-метровий басейн, спа-салон, сауна і тренажерний зал.
"Чим я можу допомогти?" - запитує журналістів чоловік в капелюсі.
"Ми шукаємо людину, яка живе тут. Ви можете допомогти?"
"Як його звати?"
"Аня Ангерт."
"Так. У вас призначена зустріч? "
"Ні."
"Я не можу вас пропустити без її дозволу."
Дві консьєржа осторонь чують розмову і поспішають повідомити, що ніяка Аня Ангерт тут не живе. Репортери OCCRP показують документи з британського реєстру нерухомості, в якому Ангерт вказана власницею трьох квартир за цією адресою, але консьєржі наполягають, що в будинку немає власника з таким ім'ям. «Не впевнений, що вона дійсно тут живе», - консьєржі хитають головами над фотографіями Ані та інших українців. Один каже, що він працює тут уже шість років і точно знав би такого мешканця. Один з консьєржів починає записувати розмову на відео. Проте, репортерам дозволяють залишити конверт з повідомленням для Ангерт.
Найтсбридж Роуд 199, будинок класу люкс в центрі Лондона. Фото: OCCRP
У документах, які не переконали консьєржів, сказано, що в 2015-му році на той момент 22-річна Аня Ангерт купила квартиру на четвертому поверсі будівлі за 12,5 мільйона фунтів стерлінгів (19,3 мільйона доларів США). Ці ж документи показують, що їй належать ще дві сусідні квартири (ціна на них не вказана) на четвертому поверсі.
Численні пости в соціальних мережах Ані можуть розповісти про її спосіб життя в Лондоні. Наприклад, судячи з Інстаграму, недавно у неї з'явилася пухнаста собака по кличці Monkey (мавпа).
Імен батьків Аня в соцмережах не згадує. Батько, дитячі фотографії з яким вона викладає, зветься просто daddy cool (англ. - «класний татко»).
Його справжнє ім'я - Олександр Ангерт, йому 62 роки. Поза сім'ї він відомий як «дон донів» - великий злочинець, який контролював порти Одеси в 1990-х роках і мав великий вплив на життя міста. Допомагав йому Геннадій Труханов, імовірно колишній член банди, який тепер - Одеський міський голова.
Нафта, торгівля зброєю і ... вбивства?
згідно доповіді італійської поліції від 1998 року, Ангет був одним з лідерів так званої «oil mafia» або «нафтомафії».
Цей італійський доповідь - один з найважливіших документів по банді Ангерта.
«Одеса - це місто, в якому кримінальна організація діє, незважаючи на те, що вона перебуває під слідством», - йдеться в доповіді. «Це найважливіший український порт на Чорному морі, а також головний порт для торгівлі сибірської нафтою ... щорічно 13 мільйонів тонн нафти експортується [з порту], а прибуток становить близько 6-7 доларів за тонну».
Італійці ідентифікували 70-річного Леоніда Мініна як лідера групи, а Ангерта назвали його найближчим помічником.
«Ангерт тісно пов'язаний з Мініним», - йдеться в доповіді. «Його цікавить той же бізнес в нафтовому секторі. Він, безумовно, один з найвпливовіших осіб злочинної організації, що знаходиться під слідством ».
У звіті наводяться дані про зустрічі групи в Італії і частих перельотах Ангерта на літаку Мініна. Труханів, фігура більш низького рівня в ті часи, супроводжував Ангерта і Мініна в цих поїздках. Поліція також виявила, що у Ангерта був вид на проживання у Великобританії.
Італійці докладно розповіли про злочинну діяльність угрупування, в тому числі про контроль над сумнозвісним Одеським нафтопереробним заводом, який опинявся в центрі гучних скандалів чи не при кожному главі держави і до сих пір з'являється в новинах. Згідно з доповіддю, угруповання не тільки контролювала продаж нафти через завод, а й займалася вимаганням, торгувала зброєю та планувала вбивства політиків і кримінальних авторитетів.
Мініним цікавилися і інші міжнародні структури. ООН ввела санкції проти нього в 2004 році за фінансування колишнього президента Ліберії Чарльза Тейлора. В звіті британського уряду про організовану злочинність в Україні, опублікованому в 2016 році, Мінін і Ангерт займалися продажем української зброї і боєприпасів в Африку.
«Одним з основних [українських] маршрутних вузлів маршруті незаконної торгівлі зброєю був традиційно був Одеський порт. Через нього в 90-х відомий торговець зброєю Леонід Мінін разом з одеським лідером організованої злочинності Олександром Ангерт постачав Чарльза Тейлора в Ліберії, [Об'єднаний революційний фронт в Сьєрра-Леоне] та інших », - йдеться в доповіді.
Одеські правоохоронці дізналися про діяльність Ангерта ще в 80-х, коли Одеса була частиною Радянського Союзу.
За словами колишнього слідчого Алли Користовську, - зараз їй 80, а в ті часи вона мала прямий доступ до інформації про угрупування, - Ангерт був засуджений за вбивство. Це сталося в радянські часи і журналістам не вдалося знайти документальні підтвердження сказаного. Насправді, подібні записи часто зникали.
«Я не здивуюся, якщо сам Ангерт викупив всю інформацію з оперативних баз даний і судових архівів, щоб ніхто не зміг знайти документи про його судимості», - сказала Користовська репортерам Slidstvo.info ще в 2013 році.
Живий чи мертвий?
Квартири на Найтсбридж, що належать дочки Ангерта, - не єдина лондонська нерухомість, пов'язана з одеським босом.
Кенсінгтон - ще один розкішний район біля Гайд-парку. Це тихе місце, де розташовані посольства і красиві старовинні будинки. Репортери OCCRP вирушили туди у пошуках першої з відомих їм квартир Олександра Ангерта в Лондоні.
Згідно з документами з Panama Papers, компанія East Corner Properties Limited, зареєстрована на Британських Віргінських островах, дала доручення Ангерт на покупку квартири в Kensington Court Garden в 1996 році.
Кенсінгтон Корт Гарден - тут знаходиться ще одна елітна квартира, пов'язана з одеською мафією. Фото: OCCRP
Біля входу в це стара будівля з червоної цегли висить блакитна табличка - тут колись жив англійський поет Томас Еліот. Журналісти виявили, що Ангерт продав цю квартиру в 1999 році за 2,5 мільйона доларів.
українські ЗМІ повідомляли , Що Ангерт мертвий.
Але знайомий Ангерта американський бізнесмен Сем Кислін (він народився в Одесі і досі часто буває в Україні) стверджує, що це неправда. «Ангерт зараз живе в Туреччині. Через гонінь в Англії він переїхав до Туреччини », - каже Кислін і додає, що в минулому році бачив Ангерта в Одесі.
При згадці повідомлень в медіа про смерть Ангерта від раку в травні 2017 року, він сміється. «Коли хтось хоче сховатися, він говорить всім, що помер. Він не мертвий. Я знаю на 100 відсотків, що він живий », - каже Кислін. Ще одне джерело, також особисто знайомий з Ангерт, підтвердив журналістам, що Ангерт живе в турецькому курортному місті Бодрум.
Більш того, згідно з даними про перетин українського кордону, отриманими журналістами Slidstvo.info, Ангерт за британським паспортом чартерами літає в Одесу.
Наприклад, 18 жовтня 2017 року Ангерт відправився з Тель-Авіва в Одесу на літаку Cessna сербської чартерної авіакомпанії Air Pink. У грудні 2017 року його вилетів з лондонського аеропорту Лутон в Одесу і повернувся через 11 днів на чартерному бізнес-джет.
Репортерам не вдалося зв'язатися з Ангерт.
на Найтсбридж
У цьому престижному районі Лондона є квартири і у інших людей, пов'язаних з нафтовою мафією.
У будинку на Найтсбридж, 199, де Аня Ангерт володіє трьома квартирами, ще три, ймовірно, належать також членам одеської угруповання.
Нитки ведуть до однієї людини - це 51-річний Олександр Попівкер , Лондонський адвокат українського походження, чия компанія управляє десятками офшорних фірм, пов'язаних з бандою. До того ж він, ймовірно, одружений на сестрі Ангерта, Ганні Ангерт-Попівкер.
Десятки людей з оточення Ангерта користуються послугами Попівкера для управління бізнесом і лондонської нерухомістю.
Докази цього є в Paradise Papers, - витоку даних з офшорної служби фірми Appleby. Повікер обмінявся сотнею листів, в яких, зокрема, обговорювалися і лондонські квартири, куплені людьми, пов'язаними з одеською "нафтомафії".
🔗 райських архів
«Райських архів» - це великий витік документів двох офшорних юридичних фірм на Бермудських островах і в Сінгапурі, а також ще дев'ятнадцяти корпоративних реєстраторів, які користуються підтримкою урядів в таємних офшорних юрисдикціях.
Документи виявилися в розпорядженні німецької газети Süddeutsche Zeitung, яка поділилася ними з Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ), щоб організувати спільне розслідування з десятками видань по всьому світу, в тому числі і з OCCRP.
Володимир Галантернік, який за повідомленнями українських ЗМІ має бізнес-зв'язку з Ангерт, - давній клієнт Попівкера. OCCRP отримав доступ до листа Попівкера до Appleby з прикріпленими документами, згідно з якими Галантернік живе на третьому поверсі того ж будинку на Найтсбридж, де Аня Ангерт володіє трьома квартирами. За даними британського земельного реєстру, в січні 2015 року цю квартиру придбала якась компанія з острова Мен за 4,6 мільйона фунтів стерлінгів (близько 7 мільйонів доларів США). Галантернік займається будівельним бізнесом і користується своїми хорошими відносинами з адміністрацією Одеси, керованої Трухановим, що дозволяє йому купувати комунальну власність, часто за низькими цінами.
Коли репортери показали консьєржу на Найтсбріджі фотографію Галантерніка, він почав фотографувати репортерів і їх документи на телефон. При цьому консьєрж відмовився сказати, чи живе в будинку Галантернік.
Згідно зі звітом компанії, що управляє нерухомістю на Найтсбридж 199, опублікованому в липні 2015 року, фірма Brightside Properties № 4 Limited володіла двома квартирами в будівлі. Власником Brightside в 2015 році був Микола Фомічов, якого в доповіді італійської поліції називають правою рукою Олександра Ангерта. Фомічов помер в 2015 році у віці 57 років в Бельгії.
Ці дві квартири на 4-му поверсі сьогодні належать Ані Ангерт.
Схоже, що квартири перейшли дочки колишнього шефа Фомічова, а не його власній родині.
Згідно з даними з Panama Papers і Paradise Papers, Brightside Properties No.4 не єдина компанія цієї серії - існують ідентичні компанії з номерами 1, 2 і 3. Документи з британського Companies House підтверджують, що перші дві компанії володіють двома квартирами на Найтсбридж 199, але їх кінцеві власники невідомі. Ідентичні назви чотирьох компаній і однакова дата їх створення дозволяють припустити, що їхні активи і транзакції також тісно пов'язані.
В результаті, тільки в одному лондонському будинку шість квартир належать людям, пов'язаним з організованою злочинністю в Одесі. В даний час трикімнатна квартира в цьому будинку коштує 8,95 мільйона фунтів стерлінгів (12,5 мільйона доларів США).
На південному березі
Інші об'єкти, пов'язані з Одеської бандою розташовані на південь від річки Темза:
- Фомічов одним з перших в угрупованні купив лондонську нерухомість. У 2001 році він придбав порівняно скромну квартиру на південному березі Темзи поруч з мальовничим парком Баттерсі.
- Ще один елітний комплекс під назвою Montevetro - з панорамними вікнами і власної набережної - також розташований в тому ж районі. Згідно Paradise Papers, інша компанія, що належить Фомічова, Matelot Real Estate Inc., володіла квартирою в цій будівлі з 2001 по 2007 рік.
- Протягом 2008-2015 років дві квартири в одному комплексі належали компанії з Британських Віргінських островів під назвою Chassio International Inc. Ця фірма також управляється Попівкером і пов'язана з людьми в Одесі. Згідно з даними про власність в Великобританії, квартири належали двом бізнес-партнерам мера Одеси Олександра і Юрія Бугеде через Chassio International. З офіційних документів відомо, що останні дві квартири були продані нинішнім власникам разом з двома паркувальними місцями по 4 мільйони доларів за кожну.
Житловий комплекс Montevetro на південному березі річки Темзи. Фото: OCCRP
Репортери залишили повідомлення нинішнім власникам квартир з проханням зв'язатися і поговорити про колишніх власників, але ніхто з них не відповів журналістам.
Тайник для брудних грошей
«Якщо дуже багата людина, особливо з-за кордону, приїжджає до Великобританії і хоче купити розкішну нерухомість, власник цієї нерухомості або агент, що представляє власника, повинні переконатися, що гроші чисті», - каже Нік Матіасон, журналіст, який пише про британську власності іноземців. - На жаль, в лондонській індустрії нерухомості цього майже ніколи не відбувається ».
Матіасон згадує новий закон Великобританії, спрямований на з'ясування походження активів (так звані «Unexplained Wealth Orders»), який покликаний допомогти правоохоронним органам зупинити корумповані інвестиції. Власників можуть попросити довести, що їх багатство є законним.
«Оскільки закон має зворотну силу, він поширюється і на ті покупки, які були здійснені в минулому», - говорить він.
Якщо закон буде працювати, Аня Ангерт, як і інші власники елітної нерухомості в Лондоні, повинна буде пояснити походження десятків мільйонів доларів, на які куплені квартири. Журналісти OCCRP залишили повідомлення для Ані Ангерт з проханням пояснити, як були придбані об'єкти, але вона не відповіла.
Власниця квартир в Гайд-парку Аня Агерт, схоже, насправді, живе в сучасних зручних апартаментах на Паддінгтон-стріт.
Ця квартира належить офшорній компанії, якою володіли колишня дружина і дочка мера Одеси Геннадія Труханова, в минулому члена банди батька Ані Агерт.
Інші матеріали по темі
Вбивства?Живий чи мертвий?
Чим я можу допомогти?
Ви можете допомогти?
Як його звати?
У вас призначена зустріч?
Вбивства?
Живий чи мертвий?