Основні підрозділи
Центральна диспетчерська служба
тел.45-45-60, 31-81-73 e-mail: [email protected]
начальник служби - Величанський Олег Федорович
Контроль над тим, щоб весь величезний водогосподарський механізм підприємства працював злагоджено, щоб жителі були з водою, з чітко працюючої каналізацією, веде центральна диспетчерська служба.
Місто живе своїм особливим життям і «вихідні дані» для «Водоканалу» можуть постійно змінюватися. Свята та вихідні, літо і зима, жаркий день і прохолодний - всі ці зовнішні чинники впливають на показники водоспоживання та водовідведення.
На все це необхідно оперативно реагувати, підтримуючи системи в заданих параметрах.
До завдань ведучого диспетчера входить координація роботи всього міського водопровідного господарства, збір інформації з аварійних ситуацій, контроль над їх усуненням. Особливе значення має робота на «гарячій лінії». Змінний диспетчер уважно вислуховує того, хто подзвонив людини. Жоден сигнал не залишається без відповіді.
Якщо усунення неполадок залежить від Водоканалу, відповідні заходи візьмуться негайно. Диспетчер визначить характер аварії, її місцезнаходження, якщо це необхідно - направить туди ремонтну бригаду.
Всі заявки враховуються в журналах, і ведучий диспетчер визначає пріоритет їх виконання.
Терміновість виконання заявок є одним з головних критеріїв роботи диспетчерської. В першу чергу бригади відправляються на аварії, через які доводиться відключати водопостачання району. Якщо води через аварію на водогоні «Водоканалу» немає більше доби, Центральна диспетчерська служба організовує її доставку автомобілем-водовозкою. Такий автомобіль в МУП «Водоканал» знаходиться в режимі постійної готовності.
Диспетчер за допомогою телеметрії веде постійний моніторинг стану всіх систем. Він бачить найменші зміни на моніторі і оперативно приймає рішення, за рівнем води в резервуарах, по тиску в мережах, по ряду інших параметрів. Це дає можливість економити енергію, воду, праця людей. Всі диспетчера мають стаж понад 10-15 років. Це досвідчені фахівці, професіонали своєї справи.
тел. 45-45-57
начальник цеху - Калюжний Анатолій Дмитрович
Водопостачання міста здійснюється по кільцевій схемі розподільних трубопроводів.
Для подачі води в районах підвищеної поверховості встановлені підкачувальні насосні станції. Всі 16 підвищувальних станцій автоматизовані, обслуговує їх бригада з чотирьох чоловік.
Щорічно цехом виконується реновація 6-7 кілометрів трубопроводу.
Починаючи з 2004 року, заміна трубопроводу здійснюється виключно на поліетиленові труби. Це забезпечує поліпшення якості води, збільшується термін міжремонтних періодів. У практиці відновлення труб використовується метод санації цементно-піщаним розчином.
Цех постійно бере участь в програмі енергозбереження. Навіть на підстанціях невеликої потужності, до 5 кіловат, встановлені частотні регулятори, що економлять енергію.
Крім того, починаючи з 2015 року на цих підстанціях встановлюються «гідроакумулятори», що дозволяють в певні моменти взагалі не включати насоси.
Цех водопроводу обслуговує також протипожежну систему міста, яка повинна бути в постійній готовності. Працівники цеху регулярно контролюють справність протипожежного обладнання та проводять його випробування.
Цех «Водовідведення»
тел. 45-45-58
начальник цеху - Родін Олександр Володимирович
Місто, в сучасному його розумінні, може нормально функціонувати тільки в умовах безперебійної роботи системи водовідведення.
У Волзькому система водовідведення створювалася паралельно з будівництвом перших кварталів. Основу її становить система труб, змонтованих під певним кутом нахилу для забезпечення самопливного руху утилизируемой води.
Далі, через систему колекторів і колодязів, вода надходить на насосні станції. Це цілий комплекс потужних установок, які переганяють воду під тиском на очисні споруди, що знаходяться далеко за межами житлової зони. Їх обслуговують 94 співробітника високої кваліфікації. Загальна протяжність мереж водовідведення - 437 кілометрів. З них напірних - 80 км. Крім того, співробітники цеху регулярно стежать за станом 11 тисяч колодязів, розташованих на території міського округу. Всього в цеху водовідведення працює 176 чоловік.
В даний час значна частина комунікацій замінена на труби з пластмаси. Термін служби пластмасових труб-50 років.
Волжани в обжитий частини міста практично не бачать довгих траншей, які спотворюють міське середовище і приносять масу незручностей жителям: нові труби укладаються безтраншейним способом. Дерева, кущі, квіти, за якими любовно доглядають мешканці, при ремонтних і реставраційних роботах залишаються недоторканими.

Цех «Водозабірні споруди»
тел. 45-45-72
начальник цеху - Корякова Ольга Володимирівна
Споруди водозабору розташовані за межею міста, на березі Волгоградського водосховища. Але вода береться не біля берега. Це дозволяє уникнути попадання частинок грунту, які в підвішеному стані постійно перебувають у прибережній кромки.
Практично відразу після підйому води з водосховища починається процес її очищення та знезараження. За довгий шлях до міських квартир вода багаторазово проходить процес відстою, фільтрації, знезараження і навіть впливу ультрафіолетовими променями.
Комплекс споруд двоступеневої очистки складається з горизонтальних відстійників і «швидких» фільтрів. Знезараження відбувається двома шляхами. Велика частина води знезаражується хлор-газом. Устаткування фірми «КРАВТ» забезпечує точне дозування витрати реагенту. Контроль залишкового хлору у воді, яка подається в магістральні водоводи, йде в автоматичному режимі.
Частина природної води знезаражується установкою ультрафіолетового опромінення. Промені вбивають шкідливі бактерії і вода стає придатною для пиття.

Цех «Насосні станції 3-4 підйомів»
тел. 34-21-87
начальник цеху - Бірюков Володимир Миколайович
Якість води контролюється після кожного ступеня очищення і знезараження.
Насосна станція третього підйому головний. Через неї проходить вся вода питної якості. Звідси частина води йде на місто, інша частина - на насосну станцію четвертого підйому.
На насосній станції 3-го підйому проведена реконструкція. Процес знезараження тепер йде з гіпохлоритом натрію. На станції встановлено сучасну екологічно безпечна технологія на обладнанні німецької фірми ProMinet.
За останні роки великі зміни пройшли і з електрообладнанням насосних станцій. В рамках програми енергозбереження введені в роботу три частотних перетворювача: на насосній станції III-го підйому потужністю 800 кВт і на насосних станціях II-го і IV-го потужністю 630 кВт. Все це дозволить економити підприємству в залежності від пори року від 25 до 45% електроенергії.
Крім економії енергії, впровадження частотних перетворювачів дозволило перевести ручне регулювання добової водоподачи на автоматичний режим. Оптимальні параметри водоподачи сприяють скороченню числа аварій в мережах водопроводу.
Цех «Каналізаційні очисні споруди»
тел. 45-45-85
начальник цеху - Крючков Дмитро Володимирович
Одна з основних завдань колективу цеху - очищення міських стоків, що надходять по мережах водовідведення, до необхідних показників.
Починається все з механічного очищення. Цей процес практично повністю механізований. В рамках програми реконструкції в будівлі механічного очищення цеху КОС в 2013 році встановлені і запущені в експлуатацію три ступінчасті решітки РСК 1421. Механічні домішки вловлюються пластинами фільтруючого полотна і як би по конвеєру надходять в бункер. Співробітники цеху відзначають, що з установкою нового обладнання значно збільшилася кількість вловлюються механічних домішок. У свою чергу це дозволило поліпшити роботу наступних ланок всього ланцюжка очищення води. Після механічного очищення у воді залишаються домішки розміром не більше піщинки. Такі домішки осаджуються в пристроях, які називаються пісколовки. У цих пристроях швидкість руху води зменшується, і тверді частинки осаджуються під дією власної ваги.
Далі вода слід в первинні радіальні відстійники, які вловлюють ще більш дрібні, зважені, речовини.
Після цього вода потрапляє в аеротенки-змішувачі. Це резервуари і пристрої біологічної очистки стоків. У них особливим чином підтримується життя цілих колоній бактерій. Ці бактерії як би харчуються органічними сполуками, розчиненими в проходять стоках, і тим самим очищають їх. Для продуктивної роботи потрібна велика кількість кисню. Тому в складі цеху КОС діє потужна повітродувна станція. Після біологічної очистки стоки йдуть на вторинні радіальні відстійники, де вода освітлюється. І звідти, вже зовсім прозора, вода надходить на ставки-накопичувачі.
Ставки накопичувачі МУП «Водоканал» - автономні водні об'єкти. Вони не з'єднуються з Великим Лиманом, де сконцентровані стоки промислових підприємств. Береги ставків-накопичувачів покриті рослинністю, зовні вони нічим не відрізняються від водойм природного походження.
Фахівці МУП «Водоканал» активно працюють над можливостями подальшого використання води та активного мулу, які залишаються в результаті роботи всього комплексу КОС. За договором з МУП «Водоканал» вода ставків-накопичувачів використовується фермерами для поливу земель господарського призначення. Мулові відкладення обезвоживаются і стають добривом, продуктом комерційного характеру. Дослідне використання продукту на землеробських полях показало його ефективність. В даний час йде робота над тим, щоб створити із застосуванням зневоднених опадів свого роду «почвогрунт», який може знайти широке застосування при рекультивації земель, а також на міських підприємствах «зеленого господарства».
Цех «Водопостачання і каналізація п. Краснооктябрьский»
тел. 45-45-71
начальник цеху - Марусин Аркадій Борисович
До складу міського округу - місто Волзький входить селище Краснооктябрьский. На його території працює цех водопостачання та каналізації (ВіК). Цей структурний підрозділ МУП «Водоканал». У складі цеху працює 78 осіб.
Заснований цех в 2004 році. До цього часу водопостачанням і каналізацією займався ділянку житлово-комунальний відділу селища.
Питна вода в селище надходить від загальних водозабірних споруд, проходячи при цьому всі необхідні стадії очищення. Каналізаційно-очисні споруди в загальноміську систему КОС не входять. Хоча працюють за таким же принципом, практично за тими ж технологіями. Тільки замість ставків накопичувачів каналізаційно-очисні споруди селища Краснооктябрьский мають ставки-випаровувачі. За площею вони займають кілька футбольних полів.
Контроль за стоками селища веде співробітник лабораторії промислових стоків, що постійно перебуває на об'єктах ВіК. Автомобільна техніка приписана до цеху автотранспорту МУП «Водоканал», однак постійно дислокується в гаражі ВіК. У розпорядженні співробітників вся необхідна механізація-бульдозер, екскаватор, аварійні машини.
При роботах на території селища застосовується те ж обладнання, що і на об'єктах міста. Заміна водопровідних мереж ведеться безтраншейним способом. На головної насосної станції встановлено енергозберігаюче обладнання.
За останні роки працівники цеху більше 30 кілометрів водопровідних застарілих труб замінили на більш сучасні, пластикові. На труби з цього ж матеріалу, тільки діаметром 400 міліметрів, замінений напірний колектор від головної насосної станції до очисних споруд.
Колектив цеху водовідведення та каналізації селища Краснооктябрьский - дружний і згуртований. Незважаючи на територіальну віддаленість від міста, співробітники цеху відчувають себе повноправними членами великого колективу МУП «Водоканал».
Центральна лабораторія (ЦЛПіПВ)
тел. 56-24-51
начальник лабораторії - Булавінцева Тетяна Анатоліївна
Контроль найважливіших показників складу питної води здійснюється персоналом Центральної лабораторії природних і питних вод. Перевірка бактеріологічного і хімічного складу ведеться цілодобово, через певні інтервали. Співробітники лабораторії щорічно відбирають понад 3,5 тисячі проб для аналізу.
Контроль починається в місці водозабору. Ведеться він по всіх етапах очистки на водопровідній станції, перед надходженням в розподільну мережу, по шляху руху води до споживача. Проби беруться в точках відбору старої частини міста, в мікрорайонах нової забудови, в міських селищах.
Лабораторія складається з двох відділень: хімічного і бактеріологічного. Штат - 22 людини. За фахом це інженери-хіміки, інженери-мікробіологи, лаборанти. Контролюється 35 санітарно-хімічних і 7 мікробіологічних показників. Для успішного проведення лабораторних випробувань створені всі необхідні умови: приміщення, лабораторне обладнання, прилади, реактиви. Всі співробітники лабораторії мають необхідну кваліфікацію і великий досвід роботи. МУП «Водоканал», як постачальник питної води, у своїй діяльності керується Державними санітарно-епідеміологічними правилами і нормативами (СанПіН 2.1.4.1074-01 «Питна вода ...»). Про кожний випадок нестандартної проби негайно повідомляється в територіальний відділ «Росспоживнагляду»
і керівництву «Водоканалу» .Однак такі випадки крайнередкі. Постійний контроль і заходи щодо вдосконалення технології водопідготовки дозволяють уникати перевищення допустимих нормативів. Вода, що надходить в розподільні мережі за хімічним і бактеріологічним складом доброякісна і безпечна.

Лабораторія промислових і стічних вод
тел.39-84-38
начальник лабораторії - Дьякова Світлана Володимирівна
Лабораторія здійснює контроль за рівнем забруднень стічних вод, що надходять від підприємств - абонентів МУП «Водоканал», а також контролює дотримання нормативних показників механічної та біологічної очистки цеху КОС.
У складі лабораторії 17 лаборантів і 5 інженерів-хіміків. Частина співробітників контролює технологічні процеси очищення води на каналізаційних очисних спорудах.
Контроль ведеться над стоками великих промислових підприємств, а також над стоками підприємств соціального плану - магазинів, їдалень, ресторанів.
У селищі Краснооктябрьский за станом стічних вод стежить також співробітник цієї лабораторії.
Контроль ведеться по кожному підприємству окремо. Співробітники лабораторії беруть проби на аналіз за заздалегідь складеним графіком, не рідше одного разу на місяць.
Інформацію про перевищення встановлених нормативів фахівці передають в абонентський відділ, де приймаються відповідні заходи. Система очищення каналізаційно-очисних споруд МУП «Водоканал» доводить всі вступники стоки до необхідних показників. Однак, в разі перевищення нормативів, зростає навантаження на обладнання, збільшують споживання енергії. З метою компенсації цих витрат МУП «Водоканал» виставляє підприємству, який перевищив нормативи, додатковий рахунок.
Робота співробітників лабораторії промислових стічних вод впливає на поліпшення екологічного стану міського середовища і сприяє стабільності фінансового стану МУП «Водоканал».

абонентський відділ
тел. 45-45-45, факс 31-69-91, e-mail: [email protected]
начальник відділу - Хомченко Володимир Ігорович
МУП «Водоканал» надає послуги з водопостачання та водовідведення соціальним установам (школам, лікарням, дитячим садам), а так же цілої низки підприємств міста. Укладання договорів, своєчасне пролонгування їх, або навпаки, зміна, розрахунки за водоспоживання та водовідведення, оформлення умов поставки послуг - всім цим займаються співробітники договірної групи.
Інспекторська група працює безпосередньо з приладами обліку. Це, головним чином, загальнобудинкові лічильники води та лічильники води на підприємствах.
Контролювати доводиться не тільки свідчення і справність приладів, але і правомірність підключення до мереж. У приватному секторі трапляються несанкціоновані врізки, малі підприємства часом виробляють незаконні підключення. Тому в інспекторську групу входять не тільки контролери, а й техніки.
Ділянки водопроводу, що належать громадянам або підприємствам, співробітники «Водоканал з перевіркою зобов'язані відвідати один раз в рік. При цьому контрольна перевірка повинна проводить проводитися не більше двох разів на рік.