Будь-який бізнес , Будь-яка комерційна діяльність включає в себе використання нежитлових приміщень: офісні, складські, торговельні та т.д. Постійно зростаючі орендні платежі рано чи пізно ставлять питання перед власником бізнесу, що вигідніше - оренда або власна нерухомість. Але ринкові ціни зараз настільки високі, що придбати відразу у власність нежитлове приміщення, наприклад, склад, стає неможливим, особливо власникам малого бізнесу. Що ж тоді робити? Продовжувати орендувати приміщення і платити шалені орендні платежі, або оформити іпотечний кредит ? А може бути є спосіб придбати нерухомість і не влазити в кредит?
І такий спосіб є - лізинг комерційної нерухомості. Для малого підприємництва це відмінний спосіб придбання у власність офісів або торгових приміщень. Лізинг - це тимчасова оренда об'єкта лізингу з подальшим правом на його викуп.
Будь-яка схема лізингової угоди включає в себе взаємодію трьох суб'єктів: лізингодавця, лізингоодержувача та продавця. В ролі лізингодавця виступає лізингова фірма, яка попередньо набуває майно у продавця, реєструє його в свою власність, а потім здає його в оренду з правом викупу лізингоодержувачу. Після всіх розрахунків, предмет лізингу передається у власність клієнта.
лізингова Угода з придбання комерційної нерухомості по своїй схемі не відрізняється від тієї ж операції з придбання, наприклад, автомобіля або обладнання. Перераховуються лізингові платежі організація бере до витрат, тим самим зменшуючи оподатковувану базу податку на прибуток . По закінченню терміну лізингу клієнт отримує у власність нерухомість вже повністю амортизоване, або набуває його за мінімальною залишковою вартістю, що значно зменшує розмір податку на нерухомість. причому сам лізингоодержувач не є платником податку на нерухомість, поки сам об'єкт знаходиться у власності фірми лізингодавця.
Як і при покупці в кредит, від клієнта потрібно внесення авансового платежу в розмірі від 5% до 30%, в залежності від вартості майна. Термін лізингу визначається від трьох до семи років. В обов'язковому порядку майно страхується, але всі витрати, пов'язані з процедурою страхування, бере на себе лізинг компанія. Лізингоодержувачу залишається тільки платити щомісячні лізингові платежі по заздалегідь обумовленому графіку. Графік може носити різний характер: ануїтетний, прискорений або регресивний.
Процедура укладення лізингової угоди
Вибравши об'єкт нерухомості, клієнт представляє необхідні документи в лізингову компанію відповідно до її переліком. У багатьох компаній він свій, але стандартний пакет документів включає в себе: установчі та статутні документи, фінансову, бухгалтерську та податкову звітність. Після аналізу поданих документів, співробітники компанії приймають рішення про надання лізингу або відмову.
Якщо рішення було прийнято в позитивну сторону, то на наступному етапі лізингодавець і лізингоодержувач узгоджують основні положення і поняття договору. Саме на цьому етапі йде розгляд питання про забезпечення об'єкта нерухомості тепло і електро комунікаціями, водопостачанням. Також розглядають питання про те, яка зі сторін стежить за станом будинку, проводить поточний і капітальний ремонт. Після того, як всі важливі питання вирішені, слід підписання договору і подальша його реєстрація.
Особливості укладення договору лізингу
При укладанні договору лізингу варто звернути увагу на деякі його особливості, швидше за тонкощі, щоб придбання майна за процедурою лізингу пройшли якомога безболісніше.
На даний момент в законодавстві не прописаний порядок реєстрації договору лізингу та договору купівлі-продажу безпосередньо, тому щоб вирішити цю проблему обидва договори подаються в реєструючі органи одночасно.
До наступної особливості можна віднести те, що законодавство вимагає нерозривний зв'язок між об'єктом придбання майном і земельною ділянкою, на якій воно розташоване. І тут можуть виникнути складності, оскільки в лізинг купувати земельні ділянки не дозволено. У цьому випадку між лізинговою компанією і її клієнтом укладається окремий договір оренди земельної ділянки з подальшим правом викупу.
Можуть виникнути труднощі з придбанням недобудованих об'єктів нерухомості, оскільки їх цільове призначення в якості комерційної нерухомості в підприємництві неясно. Тому придбання в лізинг такого недобудови неможливо. Єдине цільове використання таких об'єктів - їх добудовування.
Підводячи підсумок всьому вищесказаному, можна виділити кілька переваг придбання комерційної нерухомості в лізинг. Перший і основний плюс - це економічна вигода і податкові пільги . Після завершення дії договору лізингу покупець отримує в свою власність придбане майно. Розмір лізингових платежів не змінюється під час дії договору на відміну від орендних платежів, які власник може встановлювати з власних переконань.
Перед іпотекою лізинг виграє у відсутності застави перед лізинговою компанією, так як об'єкт нерухомості вже знаходиться на балансі компанії. До того ж лізинг швидше амортизує майно, тому після закінчення семи років (максимальний термін лізингу) лізингоотримувач отримає повністю амортизоване майно або викупить його за невеликої залишкової ціною.
А може бути є спосіб придбати нерухомість і не влазити в кредит?