2018 й рік обіцяє стати безпрецедентним в плані будівництва нового житла для військовослужбовців Збройних сил України
фото - Український мілітарний портал
Вчора ми писали про те, що 2017-й рік став першим за всі роки незалежності, в якому почалося системне структуроване розвиток української армії . Рік 2018 й в цьому плані обіцяє бути ще більш проривним, причому в різних сферах.
Взагалі, проблема забезпечення житлом військових для України не нова - її взагалі можна назвати постійною. Ще в наприкінці 2015-го року президент України Петро Порошенко заявив, що проведе реформування системи забезпечення житлом військовослужбовців.
Проект реформування системи забезпечення житлом військовослужбовців, який реалізує Офіс реформ Міноборони, запустили ще в липні 2016- го року.
І ось, в квітні цього року стартувало масштабне будівництво перших гуртожитків для контрактників. Загалом, в цьому році мова йде про 184 житлових комплексах для розміщення 23-х тисяч військовослужбовців служби за контрактом. В даний час будівництво триває на 154 об'єктах в 21 областях України, які повинні бути завершені вже до кінця 2018 го року.
Для цього в поточному році на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт об'єктів Збройних сил України державним бюджетом передбачено 4 мільярди гривень. Це в чотири рази більше, ніж держава змогла надати минулому році, і майже в тридцять разів більше, ніж міг дозволити бюджет оборонного відомства в бурхливому 2014-му році.
Повідомляється, що кожне майбутнє гуртожиток - двоповерхова будівля, розрахована на проживання 120 військовослужбовців. Причому, ці житлові комплекси не віддалені від місця служби, а фактично є реанімацією військових містечок відповідних частин і підрозділів. У Міноборони запевняють, що чи не вперше в подібній вітчизняній практиці в архітектурних і дизайнерських рішеннях було абсолютно врахована думка і побажання тих, хто буде експлуатувати це житло - військовослужбовців.
Як цей процес відбувається в Житомирській області - видно на відео Міністерства оборони:
Паралельно в Міноборони допрацьовують законопроект, згідно з яким з 1 січня 2020 го військовослужбовців на час проходження служби забезпечуватимуть штатно-посадових службовим житлом, розташованим на території або поблизу військових частин. Його планують закріпити за відповідними посадами, і воно не підлягатиме передачі в комунальну або приватну власність.
Тобто, військовий-контрактник під час служби отримає житло, яке після звільнення з армії він звільнить для іншого військового. А щоб простимулювати військовослужбовців не розривати контракти, планується концепція, згідно з якою після 20 років вислуги держава буде виплачувати одноразову допомогу військовослужбовцю на придбання житла.
Але поки це - тільки плани і концепції. Станом на сьогодні близько 40 тисяч військовослужбовців роками, а іноді й десятиліттями стоять у чергах на житло. А на флоті ситуація ще гірше - моряки часто змушені жити на кораблях, бо житлового фонду майже немає, з казармами проблеми. Особливо ті, що не змінили військової присяги і вийшли з Криму під українським прапором.
Читайте також: Жити на кораблі: Чому офіцери ВМС загрожують Порошенко піти до Росії .
Однак, якщо все буде добре і вищезгаданий масштабний проект з будівництвом гуртожитків по всій країні вдасться реалізувати вчасно, то до 2019-го року певну напругу в житловому питанні вдасться зняти.
Крім цього, до кінця 2018 го року має бути завершено будівництво трьох комплексних табірних містечок (Широкий Лан, Старичі та Дачне-2), які вже встигли стати скандально відомими.
Читайте також: "Фейсбук" проти "совка": "жесть" відбувається на полігоні "ШірЛан" .
фото - Міністерство оборони України
Отже, якщо відкинути зайву демагогію і врахувати стартові умови, в яких держава почала реанімувати власне військо, зокрема відновлювати полігонне і навчальне господарство, будувати нові казарми, гуртожитки, їдальні, пункти постійної дислокації, тощо, то можна впевнено сказати, що Збройні сили роблять відчутний стрибок вперед. Залишається лише сподіватися, що вони не замруть в цьому стрибку.
Що стосується самого Міністерства оборони, то там в майбутнє дивляться з оптимізмом і запевняють, що успішна реалізація проекту з гуртожитками стане прологом до реалізації наступних, можливо не менш масштабних будівельних ініціатив Міноборони .