Реклама
Реклама
Реклама

Як боротися з сусідом-бешкетником, або деякі подробиці про здачу і оренді квартир

  1. Як не платити за старими боргами?

Гість редакції ВХ - керівник Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, кандидат юридичних наук, доцент Віктор Яніш.

Як не платити за старими боргами?


- Вікторе Петровичу, здрастуйте. Мене звуть Олена Вікторівна. У моїх батьків є комунальні борги п'ятирічної давності. Я чула, що термін давності становить три роки, але комунальники наполягають на погашенні всього боргу, а не тільки за останні три роки.
- Дійсно, в цивільному праві є така категорія, як позовна давність - в межах цього строку особа має право захистити свій інтерес в разі його порушення, звернувшись до суду. У випадку з комунальними боргами термін позовної давності становить три роки.
Таким чином, якщо кредитор (служба, що надає ті чи інші комунальні послуги) протягом трьох років веде себе пасивно по відношенню до боржника, то по закінченні цього терміну втрачає юридичну можливість повернути борг. І у суду є всі підстави відмовити в задоволенні позову.
Однак з прийняттям нового Цивільного кодексу України в цьому питанні з'явився один дуже важливий нюанс: позовна давність застосовується судом лише за заявою відповідача (сторони) до прийняття рішення. Самостійно суд застосувати його не може. Наприклад, позивач звертається до суду про стягнення боргу п'ятирічної давності, а відповідач каже: я платити не буду, оскільки термін позовної давності минув, та просить суд застосувати позовну давність.
Але потрібно знати, що з прийняттям нового процесуального законодавства з'явилася спеціальна форма судочинства - наказне судочинство, яке застосовується і в питаннях стягнення заборгованості по житлово-комунальних платежах. Що це означає? Стягувач звертається до суду із заявою про видачу судового наказу (має силу судового рішення і підлягає виконанню нарівні з судовими рішеннями) з приводу стягнення боргів з відповідача. Суд, не пропонуючи боку на засідання, а лише на підставі заяви стягувача та наданих ним розрахунків приймає рішення про видачу наказу - стягнути борги. Отримавши його, стягувач звертається до виконавчої служби. Але оскільки видача судового наказу здійснюється судом самостійно, без запрошення на засідання сторін - природно, про термін давності боржник не заявляє. Таким чином, комунальники на підставі судового наказу можуть стягувати борги і за 5, і за 10, і за 15 років.
- І що робити? Невже немає ніякого виходу?
- Є, і в нашій практиці ми це неодноразово доводили. Припустимо, суд видає наказ відплатити борги, і з документами, наданими стягувачем, відправляє копію боржникові. У боржника є десять днів з моменту його отримання для подачі заяви про скасування судового наказу.
Дорлжнік подає заяву до суду з проханням скасувати наказ і вказує підстави: наприклад, в зв'язку з тим, що порушено його право, оскільки він не міг брати участь у справі і заявити про застосування терміну давності. Суд, отримавши таку заяву і визнавши підстави достатніми, скасовує судовий наказ, а стягувачу роз'яснюється право звернутися до суду, але тільки вже в порядку позовного судочинства. Якщо позивач робить такий крок, на засідання суду запрошуються вже обидві сторони, і відповідач вправі заявити про термін давності в три роки. І тільки тоді суд буде зобов'язаний застосувати цей термін.

В яких випадках дебошира можна виселити


- Вікторе Петровичу, здрастуйте. Мене звуть Марія Борисівна, мені 80 років, я інвалід другої групи. Мої сусіди з верхнього поверху цілодобово ведуть ремонтні роботи - шум, стукіт, гуркіт не припиняються ні вдень, ні вночі, ні у вихідні. Смердить фарбою, гасом, ацетоном ... Ми з сусідами викликали представників служби, які займаються димоходами і вентиляцією - у нас перевірили і сказали, що все справно. А от сусіди в свою квартиру їх не пустили.
- У законодавстві передбачений певний шумовий режим протягом доби. І міліція на такі порушення повинна реагувати.
- Ми неодноразово викликали міліцію - правоохоронці складають акт і їдуть. А гуркіт триває.
- Тоді вам потрібно звернутися до начальника райвідділу, або в УВС, або в районну прокуратуру зі скаргою на бездіяльність працівників міліції. Якщо і там реакції не буде - пишіть скаргу в обласну прокуратуру.
- Добрий день. Мене звуть Катерина Семенівна. Віктор Петрович, в одній з квартир нашого під'їзду живуть люди, які ведуть асоціальний спосіб життя - у них постійні п'янки, бійки, до них приходять такі ж алкоголіки, зламуючи кодовий замок на двері в під'їзді. У квартирі моторошна антисанітарія, величезні борги за комуналку. Після візиту міліції вони на якийсь час прісміреют, а потім знову поновлюється дебош. Чи реально їх виселити з квартири на підставі того, що вони постійно порушують норми співжиття?
- Така проблема, на жаль, не рідкість, але ситуація патова. Якщо квартира приватизована і проживає там людина є власником, то виселити його практично неможливо, оскільки житлові права у нас захищені Конституцією. Дебошира і п'яницю можна тільки залучати до адміністративної або іншої відповідальності. Але якщо у нього є великі комунальні борги - сусіди можуть їх викупити у комунальних служб і зажадати погашення боргу через суд. Якщо у боржника іншого майна немає, виконавча служба на підставі рішення суду може накласти стягнення на квартиру.
Якщо ж квартира не приватизована і перебуває у державній або в комунальній власності, то статтею 116 Житлового кодексу передбачено виселення - як санкція за порушення правил співжиття.
Якщо ж сусіди-бешкетники знімають це житло - то можна, в тому числі і в судовому порядку, вирішити питання про розірвання договору оренди та виселення їх з орендованої квартири.

Як позбутися від квартиранта, якщо термін оренди закінчився?


- Здрастуйте, Віктор Петрович. Сергій турбує. До нас приїхали родичі з Донецька - біженці. Але ми живемо в області, а вони хочуть зняти житло в Харкові. Намагаються вже місяць, але потрапили на шахраїв. Чи не могли б ви підказати, як правильно шукати житло?
- Є два способи пошуків знімного житла: через посередників - ріелторів і самостійно. Краще, звичайно, перший варіант, хоча за роботу ріелторам доведеться заплатити. Щоб не нарватися на несумлінних посередників, краще звертатися в серйозні фірми, які вже тривалий термін надають такі послуги. А відгуки про них можна пошукати в інтернеті.
При зверненні в ріелторську компанію повинен полягати письмовий договір. І тут потрібно дуже уважно вивчити цей документ. Оскільки нерідко покупець не дивлячись підписує зовсім не договір про пошуки квартири в оренду, а всього лише документ про надання інформаційних послуг. Тобто за список адрес, причому часом неіснуючих, які клієнт повинен обійти сам і домовитися про оренду з господарем.
- Кажуть, що переселенцям житло здають дуже неохоче.
- Можливо. Адже господарі житла зацікавлені здати його на більш тривалий термін. Переселенці ж, як правило, хочуть зняти квартиру на пару місяців, сподіваючись, що війна ось-ось закінчиться. Крім того, орендодавці побоюються, що у біженців закінчаться гроші і виникнуть проблеми з їх виселенням, оскільки йти цим людям нікуди.
- Добрий день, мене звати Тетяна. Віктор Петрович, зараз багато харків'ян беруть у себе переселенців. Щоб біженці без проблем могли влаштуватися на роботу, отримати якісь виплати - їм потрібно отримати у нас тимчасову реєстрацію. Чи можу я зареєструвати таку людину на своїй житлоплощі і не ризикую при цьому? Як можна підстрахуватися?
- Якщо ви укладаєте договір оренди, то формально квартиронаймач має право зареєструватися на цій житлоплощі. А ризик полягає в тому, що після закінчення терміну договору квартиронаймач не захоче з'їжджати з вашої квартири і зніматися з реєстрації. Тоді це питання доведеться вирішувати в судовому порядку, і процедура може затягнутися. У нашій країні житлові права захищені Конституцією. Навіть якщо відбувається самозаселеніе або людина проживає в квартирі без реєстрації - виселити його з цієї житлоплощі без його згоди можна тільки через суд. А це мінімум півроку.
Якщо ж термін договору оренди не закінчився, а ви вирішили позбутися від свого мешканця - то він має всі підстави подати на вас до суду.
- А якщо термін договору закінчився, а у квартиронаймача є неповнолітні діти і він відмовляється виїжджати?
- Тоді все набагато складніше - доведеться залучати службу у справах дітей, інакше рішення суду, прийняте в вашу користь як орендодавця, з формальних підстав можна скасувати.
- І що, суд може прийняти рішення на користь мешканців з дітьми?
- Все може бути. Але як показує судова практика, коли, наприклад, банк пред'являє претензії щодо виселення з іпотечної квартири сім'ї з неповнолітніми дітьми в зв'язку з кредитною заборгованістю, рішення приймається все ж на користь банку.

Якщо квартира дісталася з боргами


- Вікторе Петровичу, добрий день. Євгенія турбує. У спадщину мені дісталася квартира, а на додачу борги по комуналці. Скажіть, їх доведеться оплачувати тепер мені?
- При переході спадщини до складу спадкової маси входять як активи (в вашому випадку - це квартира), так і пасиви (тобто борги). Це означає, що якщо дісталася вам у спадок квартира обтяжена боргами, то разом з нерухомістю ви успадковуєте і борги, які повинні погасити. Як показує адвокатська практика, якщо пасив перевищує актив - від такого спадку просто відмовляються. Але якщо розмова йде про квартиру, не думаю, що сума боргів перевищує вартість нерухомості. Можна питання заборгованості врегулювати з комунальниками, наприклад шляхом реструктуризації боргу. Має значення і те, наскільки заборгованість «свіжа». Якщо боргами більше трьох років, то можна через суд домогтися позбавлення від їх погашення.
- Доброго дня. Мене звуть Костянтин Георгійович. Нещодавно ми купили квартиру. Згодом виявилося, що з боргом за кабельне ТБ та Інтернет. Тепер кабельники закидають нас письмовими вимогами і телефонними погрозами подати на нас до суду, якщо ми дог не погасив. Але це ж не наші борги.
- Звичайно, ці борги ви погашати не зобов'язані. Якщо людина продає якийсь обтяжений боргами об'єкт, то боржником є ​​не покупець, що не сам об'єкт, а його колишній господар (продавець), який наробив боргів. Таким чином, заборгованість кабельники повинні стягувати з колишнього власника квартири.

Якщо чоловік відряджений в зону АТО?


- Здрастуйте, Віктор Петрович. Мене звати Наталія. Підкажіть, на які пільги можуть розраховувати учасники АТО і члени їх сімей?
- Згідно з внесеними до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» змін, учасники АТО визнані учасниками бойових дій, і на них поширюються всі пільги та преференції, передбачені для такої категорії громадян. Їх більше двадцяти. З повним списком можна ознайомитися в ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
- А якщо мій чоловік поїхав у відрядження від підприємства в зону АТО?

- На нього пільги теж поширюються. У п. 19, ч.1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» чітко прописано, що такий статус отримують: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) і працівники Збройних сил України, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Держспецтрансслужби, особи рядового і начальницького складу, військовослужбовці, працівники МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в анти еррорістіческой операції або ж забезпечували її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО. Також такий статус надається працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення в порядку, встановленому законодавством.
Райони проведення АТО і її терміни визначаються антитерористичних центром при СБУ.
- А на які пільги може розраховувати сім'я загиблого в зоні АТО військовослужбовця?
- У разі загибелі військовослужбовця під час виконання службових обов'язків встановлена ​​одноразова допомога в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму для працездатних громадян. На сьогоднішній день це 609 тис. Грн. Також сім'ї загиблих військовослужбовців мають право на пільги, передбачені для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, встановлені Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Особиста справа

Як не платити за старими боргами?
Як не платити за старими боргами?
Що це означає?
І що робити?
Невже немає ніякого виходу?
Чи реально їх виселити з квартири на підставі того, що вони постійно порушують норми співжиття?
Як позбутися від квартиранта, якщо термін оренди закінчився?
Чи не могли б ви підказати, як правильно шукати житло?
Чи можу я зареєструвати таку людину на своїй житлоплощі і не ризикую при цьому?
Як можна підстрахуватися?