За січень-травень 2018 року жителі Пермського краю підписали на 17% більше договорів пайової участі, ніж роком раніше. Але експерти не вважають це свідченням пожвавлення ринку. Зате угоди з іпотекою дійсно набирають обертів
Протягом п'яти місяців 2018 року управління Росреестра по Пермському краю зареєструвало 4,8 тис. Договорів пайової участі (ДДУ). За аналогічний період минулого року було оформлено на 17% менше таких документів - 4,1 тис. Штук.
За рік зростання обсягу ДДУ склав приблизно 700 штук. Це говорить про збільшення кількості квартир на ті ж 700 штук, значить, новобудов стало більше приблизно на дві «середніх» багатоповерхівки, підрахував Олександр Зайков, директор з розвитку агентства нерухомості «Улюблене місто». На його думку, такі показники не говорять про істотне розвитку ринку. «В останні роки будується мало житла. У 2017 і 2018 роках намітилося зростання, але обсяги введення все одно низькі. Причина полягає в зменшенні кількості великих забудовників », - пояснив експерт.
Серед покупців фахівці агентства нерухомості «Перспектива» теж не бачать істотного збільшення попиту на житло. «Ажіотажу на ринку немає. Говорити про те, що пермяки різко зацікавилися нерухомістю і почали активно поповнювати ряди пайовиків без завчасного планування не доводиться », - прокоментував провідний експерт відділу новобудов агентства нерухомості« Перспектива »Дмитро Ничипоренко.
Інші експерти вважають навіть невелике зростання обсягу ДДУ цілком закономірним. «З 1 липня очікуються зміни в законодавстві, які скасують договору пайової участі. Це може спричинити за собою зростання цін на нові квартири. Девелопери постаралися отримати більше дозволів на будівництво до 1 липня і залучити перм'яків до висновку ДДУ, поки це можливо. Вони проводили помітні рекламні кампанії, акції. Очевидна конкуренція серед забудовників за багатьма критеріями: якість будівництва, комфортне планування, оздоблення », - розповіли в агентстві нерухомості« Вдале рішення ».
1 липня 2018 року в силу вступлять поправки в Федеральний закон «Про пайовому будівництві» 214-ФЗ. З них випливає, що девелоперам буде заборонено отримання кошти пайовиків на квартири, не завершені будівництвом. При цьому можливість укладення договорів ДДУ на етапі зведення об'єкта збережеться. Платежі за такими договорами будуть надходити не будівельним компаніям, а уповноваженим банкам на спеціальні ескроу-рахунки. Банк буде виступати стороною договору участі в пайовому будівництві. Крім того, відбудуться й інші зміни, наприклад, девелопер позбудеться права одноразово зводити об'єкти нерухомості за кількома дозволами на будівництво, якщо мова не йде про комплексний розвиток території або про зведення єдиного житлового комплексу.
Більша частина угод з нерухомістю відбувається за рахунок іпотечних кредитів. За різними оцінками їх частка становить 75-95%. Цього року інтерес до іпотеки тільки збільшився, про це говорить статистика Росреестра. За даними організації, в січні-травні 2018 року в Пермському краї було скоєно 25,1 тис. Реєстраційних дій щодо об'єктів нерухомості, придбаним за допомогою іпотеки, а рік тому - 20 тис. (Тобто на 25,4% менше).
Навіть ті, у кого є на руках необхідна сума, вважають за краще скористатися іпотекою через інфляцію. Крім того, великою популярністю користується нова можливість іпотечного кредиту під 6% для сімей з дітьми, зазначив Дмитро Ничипоренко.
На думку Олександра Каменєва, керівника агентства нерухомості і права «Білі ночі», чекати подальшого зниження ставок по іпотеці не варто. «На мій погляд, ближче до осені ставки збільшаться, це може викликати певний дисбаланс на ринку. Найближчим часом позитивна динаміка зростання попиту збережеться. В результаті ринок зміцниться, а ціни почнуть зростати », - прогнозує експерт.
Фахівці «Вдалого рішення» бачать два можливих варіанти розвитку подій після скасування пайового будівництва. «Будувати за рахунок власних коштів здатні поодинокі компанії. Витрати на кредит доведеться якось компенсувати. Це можна зробити через підвищення ціни, але купівельна спроможність низька. Інший варіант - економія на якості будівництва », - пояснили в агентстві.
Подорожчання новобудов очікує і Олександр Зайков. За його словами, деякі забудовники вже зараз оголосили прайси на 10-12% вище колишніх.
НЕ пропустіть: