Реклама
Давайте дружити!

Як і всі інші періоди психічного розвитку, підлітковий період має свою виражену провідну діяльність. Тобто діяльність, на яку спрямовані основні ресурси для придбання новоутворень в психіці.
На основі цих новоутворень, а також попередніх, підліток зможе розвиватися далі. Традиційно підлітковий період охоплює вік з одинадцяти (дванадцяти) років до дев'ятнадцяти (двадцяти) років, тобто психологи включають в цей період і юність і отроцтво.
Соціалізація і формування референтної групи у підлітка
Отроцтво і юність характеризуються важливими змінами не тільки в особистості підлітка, але і в соціальному статусі, в соціальних зв'язках людини. Переважає в дитинстві вплив сім'ї та батьків замінюється поступово впливом однолітків. З'являються нові авторитети - як серед однолітків, так і серед дорослих. Процес цей нормальний і лякатися його не варто. Більш того - він необхідний. Однолітки стають для підлітка джерелом референтних норм поведінки. Фактично однолітки і той, хто очолює якусь групу, стають для підлітка референтною групою - групою, на яку підліток і орієнтується, чиї ідеали і норми поведінки він поділяє. Сім'я, як уже сказано вище, вплив це втрачає, і сімейні норми можуть відійти на задній план.
Чому ж так важливі однолітки? Справа в тому, що саме вони стають так званим каналом соціалізації. Саме з ними підлітку йти далі по життю, а сім'я при цьому залишиться вже не розвиває, а підтримує «органом», і, якщо підлітку в якомусь сенсі «пощастить», міцним тилом. Якщо в молодшому шкільному віці і старшому дошкільному діти грали в сюжетно-рольові ігри та ми їх в цьому заохочували, то в підлітковому віці мова йде не про гру - а про генеральної репетиції, на якій помилки можуть дорого коштувати. І це також гідно підтримай і схвалення, а заодно і прийняття. У групі однолітків підліток повинен встановити відносини конкуренції і співпраці, при чому з партнерами обох статей. Всі ці навички йому знадобляться в подальшому, в дорослому житті. Невдачі в підлітковому віці, так само як і досягнення, вплинуть на наступну доросле життя. Важливо вміти їх проаналізувати і застосувати в подальшому. Однак це не відноситься до завдань цього віку. Завдання тут швидше накопичення досвіду і збір всіх можливих шишок.
В результаті всіх пертурбацій в колективі однолітків у людини в нормі формується самосозаніе. Це і є основне новоутворення цього віку. Нагадаю, що мова йде про багатьох роках. Фізичний вік цього періоду від одинадцяти (дванадцяти) до дев'ятнадцяти - двадцяти років. Самосвідомість формується поступово і «готовий продукт» самосвідомості не варто очікувати раніше, ніж закінчиться цей період. Звідси проблеми підлітків які не знають, ким хочуть бути - вони дійсно поки не знають, не накопичили достатньо інформації про самого себе. Це ж стосується і інших сфер особистості і формування буквально всіх смаків. Особистість, нехай і практично сформована, тільки-тільки пізнає себе, а на це необхідно дуже багато часу.
Христина Вязовская
Також по темі
Чотири сфери розвитку підлітка
У своєму розвитку підліток проходить кілька фаз, і кожна з них зачіпає чотири сфери, в яких існує підліток: тіло, мислення, соціальне життя, самосвідомість.
Підліткова криза
Як і будь-який інший криза, підліткова криза це різка зміна всієї системи організму. У підлітка це - зміна переживань, зміна структури системи переживань і змісту переживань.
Чому підлітки непослідовні
Підлітковий період - один з найскладніших періодів у житті кожної людини, фактично це тривалий на декілька років криза в психічному розвитку. І за напруженням, рівню стресу, ця криза перевершує криза середнього віку.
01.09.2016
Перші кроки на шляху до школи. Шкільно-значущі функції
Що таке готовність до школи, які функції є шкільно-значущими? Готовність до школи - це той рівень психологічного, когнітивного (пізнавального) і фізичного розвитку дитини, при якому систематичне навчання йому під силу, воно не надмірно, не призводить до порушення здоров'я, не перешкоджає адаптації в новому колективі.
01.08.2016
Про ввічливості дошкільнят Всі діти різні і в різний час починають вимовляти свої перші слова ввічливості, яким їх навчають дорослі. Чи означає це, що дитина навчений ввічливості? Давайте поміркуємо на цю тему.
01.07.2016
Розвиток пам'яті у дошкільників Всі батьки хочуть, щоб їхні діти виросли здоровими, розумними і кмітливими! Хочеться, щоб вони вчилися з інтересом і досягали успіхів у навчанні.
Чи означає це, що дитина навчений ввічливості?