- Страховий депозит, і що про це говорить закон
- Як відбувається відшкодування шкоди
- Чи потрібно укладати спеціальний договір на депозит
- Як внести суму страхового депозиту
Багато росіян змушені знімати житло, причому робити це треба на підставі договору, попередньо розібравшись, що таке страховий депозит при оренді квартири або будинку. Здаючи житло незнайомим людям, власник піддається певним ризикам. Щоб підстрахуватися, орендодавець змушений брати з орендаря деяку суму, яку не варто плутати із заставою або авансом. Для чого це робиться, чи законно це, і яким чином оформлюється даний вид страховки?
Страховий депозит, і що про це говорить закон
На жаль, велика частина квартир і будинків здається в Росії «по-чорному», без укладення договору оренди. Не всі ще розуміють, що ухиляючись від сплати податків , Орендодавець ризикує втратити більше. Юридична практика показує, що будь-які матеріальні претензії до орендаря в цьому випадку не матимуть законної сили. Тому здавати житло однозначно треба по договору оренди , При цьому вкрай важливо зрозуміти, що таке страховий депозит при здачі квартири в оренду, і наскільки важливо мати гарантійну угоду.
Це необхідно зробити, щоб компенсувати:
- пропажу або псування майна, переданого у тимчасове користування разом з житловими «квадратами»;
- дорогий ремонт, якщо мешканці допустили пошкодження оздоблення;
- затока сусідів знизу, адже в цьому випадку всі витрати на компенсацію збитків ляжуть на власника квартири;
- неоплачені рахунки по оплаті комунальних послуг, а ситуація, коли орендодавець змушений гасити борги по «комуналці», трапляється досить часто.
Що стосується законного визначення поняття страховий депозит, то його не існує ні в одному законодавчому акті. В даному випадку юристи апелюють іншим поняттям - забезпечувальний платіж (п.2 ст.1062 Цивільного кодексу). Це грошове зобов'язання орендаря, який має право на відшкодування завданої матеріальної шкоди, в разі його виникнення.
Таким чином, це своєрідна страховка, а сума, залишена в якості гарантії, у разі настання страхового випадку, наймачеві; не повертається, так як йде на компенсацію втрат.
Знімаючи житло на певний період, квартиранти часто змушені платити заставу, який багато хто плутає з забезпечувальних платежем (страховим депозитом), але це різні речі. Застава стягується власником при укладенні договору на випадок, якщо орендар відмовиться від свого рішення, і говорити в цьому випадку про повернення грошей не доводиться. Це своєрідна неустойка, затверджена на законодавчому рівні (п.1 ст.329 Цивільного кодексу). Як правило, сума застави прирівнюється до вартості місячної оренди, а тому не варто дивуватися, якщо при укладенні договору оренди власник або агент зажадає подвоєну суму.
Як відбувається відшкодування шкоди
Намагаючись підстрахуватися, власники житла часто беруть певну суму в якості гарантії, при цьому не всі орендодавці знають про існування в Цивільному кодексі статті №622, що захищає права наймача. У ній говориться про те, що орендар зобов'язаний повернути майно в цілості й схоронності, але з урахуванням можливих тимчасових змін. Тобто, не можна вимагати повернути нові меблі в первісному вигляді, якщо після покупки пройшло кілька років. У цьому випадку доводиться говорити про амортизацію, яка не компенсується.
З іншого боку, за зіпсовану річ необхідно заплатити, тобто компенсувати матеріальні втрати будь-яким способом, передбаченим законом (ст. 1064 ЦК України). Якщо ж майно залишилося в цілості й схоронності (з урахуванням амортизації), виникає інше питання: як повернути страховий депозит, і чи можна це зробити, в принципі. На нього юристи відповідають однозначно - при відсутності претензій до квартиронаймачу власник зобов'язаний повернути всю суму забезпеченого платежу. Як і в випадку із заставою, сума гарантії дорівнює розміру місячної оренди, і в цьому немає нічого дивного, так як часто сума збитку в рази вище.
Чи потрібно укладати спеціальний договір на депозит
При укладанні договору оренди виникає логічне запитання: чи треба укладати спеціальний договір страхового депозиту, а якщо так, то в якій формі. З огляду на той факт, що дане поняття законом не передбачено, укладати окремий договір не має сенсу. Досить буде того, що пункт про страховий депозит, його сумі, умови внесення та відшкодування, буде додано до договору оренди.
Щоб уникнути непорозумінь, в документі необхідно уточнити, в яких випадках ця сума може залишитися у орендодавця. Ця дія передбачена законом (ст.329 ЦК), тому немає нічого дивного в тому, що даний пункт буде внесений до договору найму.
Як внести суму страхового депозиту
Передати гроші власнику житла можна різними способами: скориставшись послугами банку або з рук в руки. У першому випадку гарантом повернення, в разі відсутності порушень домовленостей, є банк, який після закінчення зазначеного в договорі терміну повертає не тільки суму депозиту, а й накопичені відсотки. Передача грошей особисто призів будуть розписки, в якій варто вказати суму депозиту, дату передачі грошей і цільове призначення (страховка на випадок нанесення матеріального збитку). Все це стане в нагоді в суді, якщо орендодавець буде відмовлятися повернути суму страховки по закінчення терміну дії договору.
Прочитайте також: Як правильно зняти квартиру щоб не обманули
© 2018, Про сад і будинок . Всі права захищені.
Для чого це робиться, чи законно це, і яким чином оформлюється даний вид страховки?