Реклама
Реклама
Реклама

Велосипед в місті 4 ради про те, як зробити українські міста по-справжньому європейськими

  1. Порадада № 1. робити велодоріжки
  2. Рада №2. робити велопарковки
  3. Рада №3. робити велопрокат
  4. Рада №4. Показувати особистий приклад

Навіщо городянам пересідати на велосипеди? В цьому є три плюси: менше пробок на дорогах, краща екологія через меншого обсягу вихлопів і фізичне навантаження, яка, як відомо, сприяє поліпшенню здоров'я.

Якщо слова все ще не переконали, ось цифри. Пекка Такхола, консультант адміністрації фінського міста Оулу, розповідає дуже несподівані для нас речі: "... кожен кілометр, який житель проїжджає на велосипеді, економить місту від 0,3 до 1,3 євро. Люди стають здоровішими і живуть довше, коли кожен день використовують велосипед, не так часто користуються медичними установами і не вимагають розвитку дорогої автомобільної мережі. Так ось, коли люди не сідають на велосипед через погану погоду, місто втрачає до 150 000 євро за цими показниками ".

При цьому слід розуміти, що ніхто просто так на велосипед не пересяде. А ті, хто після прочитання слів Пеккі вирішить купити велосипед, не відчуватиме себе зручно і безпечно в українських містах. Тому потрібно комплексно і цілеспрямовано розвивати велосипедну інфраструктуру.

Ось, як правильно робити велосипедну інфраструктуру

Порадада № 1. робити велодоріжки

Вони потрібні, по-перше, для безпеки: і велосипедистів, і водіїв, і пішоходів. По-друге, рухатися по велодоріжці набагато зручніше і швидше, ніж по тротуару або проїзної частини. Сучасному місту, який претендує на звання комфортного для мешканців, обов'язково потрібна наявність розгалуженої мережі велодоріжок. Зробити їх по всьому місту, може, і не можна (в усякому разі якщо ми говоримо про мегаполіс), але прокласти їх за основними маршрутами і підвести до великих транспортних вузлів можна.

Енріке Пеньялоса, колишній мер Боготи, столиці Колумбії, який всього за кілька років створив у колись кримінальному місті абсолютно нову міське середовище, зручну для більшості жителів, і зовсім категоричний : "Велодоріжки - це символ демократії. Це означає, що кожен громадянин, який їде на велосипеді за $ 30, так само важливий, як громадянин, який їде на машині за $ 30 000".

Ідеальна велосипедна доріжка повинна мати відмінне від тротуару і проїжджої частини покриття і бути відділеною від проїжджої частини обмежувачами або невеликим газоном.

Ось приклад ідеальної велодоріжки з Голландії. Вона виділена іншим кольором і відділена газоном. Відокремити її таким чином від дороги - найбезпечніший варіант.

Відокремити її таким чином від дороги - найбезпечніший варіант

Можна зробити простіше і відокремити її тільки розміткою та знаками, як ось цю доріжку в Копенгагені.

Можна зробити простіше і відокремити її тільки розміткою та знаками, як ось цю доріжку в Копенгагені

На перехрестях велодоріжки зазвичай виділяють окремим кольором, щоб вони були помітні водіям і пішоходам.

На перехрестях велодоріжки зазвичай виділяють окремим кольором, щоб вони були помітні водіям і пішоходам

Рада №2. робити велопарковки

Неможливо тягати велосипед за собою всюди. Щоб його можна було комфортно і безпечно залишити на час без нагляду, існують велопарковки.

Ось, наприклад, велопарковка біля торгового центру в Пекіні. Столиця Китаю, між іншим, дуже "велосипедний" місто.

Столиця Китаю, між іншим, дуже велосипедний місто

Або ось ще одна - в Боготі.

Або ось ще одна - в Боготі

А ось дуже елегантний і не займає багато місця стовпчик для велопарковки.

А ось дуже елегантний і не займає багато місця стовпчик для велопарковки

Але найбільше нашу редакцію вразило це досягнення техніки з Японії. Це автоматизована підземна велопарковка.

Детальніше прочитати про неї можна тут .

Рада №3. робити велопрокат

Їздити на велосипеді з одного кінця міста в інший не тільки довго, а і просто незручно. Тому в місті, в якому розвивається велосипедний рух, обов'язково повинен бути муніципальний велопрокат. Велопрокат вже є у багатьох містах світу, і він дійсно дуже зручний, особливо коли ця система інтегрована в систему громадського транспорту. Тобто коли станції прокату (і парковки) розташовані поруч з великими транспортними вузлами. Вийшовши з будинку, можна взяти велосипед на найближчій станції прокату, доїхати до зупинки громадського транспорту і залишити його на тамтешній станції.

Рада №4. Показувати особистий приклад

Мер Лондона Борис Джонсон не соромиться їздити на роботу на велосипеді. Йому не потрібна охорона і розкішний автомобіль, йому зручно і комфортно орендувати муніципальний байк.

фото: Facebook Бориса Джонсона

У світі давно усвідомили, що навіть ті, хто вирішують долі країни - звичайні люди, і вести себе їм личить так, як звичайним людям. У цивілізованих країнах нормально для чиновників їздити в громадському транспорті або на велосипеді.

Віталій Володимирович, а Вам слабо?

В Данії 27% всіх поїздок відбуваються на велосипеді. А на роботу і з роботи - все 50%. На питання "чому ви користуєтеся велосипедом?" 57% відповідає, що це швидко і просто, 22% вважають, що прокотитися на велосипеді - це дуже добрий початок дня, 13% - тому що це дешево. Сподіваємося, скоро і українці усвідомлюють, що велосипед - це швидко, просто, дешево, зручно і здорово. І поїздка на велосипеді дійсно стане простою і зручною.

При підготовці статті використовувалися матеріали The Village , міських Проектів , ЖЖ Іллі Варламова , Максима Каца , Григорія Скарченко і griphon_275 .

Віталій Володимирович, а Вам слабо?
На питання "чому ви користуєтеся велосипедом?