25.10.2017
«Серійний підприємець» поступиться бренд з 16-річною історією всього за 1,5 млн рублів - попит на вікна впав в два рази
Золоті часи віконного бізнесу пройшли - велика частина «вторинки» вже засклена. А попит з боку будівельників обмежений, кажуть експерти, пояснюючи, чому Марат Бікмулліна згортає справу, в яке вклав стільки сил. Зараз на ринку виживають гіганти, які виробляють по 3 тис. Вікон в день - стільки, скільки «Мирокон» випускає за місяць.

БРЕНД «МИРОКОН» ЗА 1,5 МІЛЬЙОНА
Про своє рішення продати віконний бізнес під брендом «Мирокон» розповів вчора газеті «БІЗНЕС Online» відомий казанський бізнесмен, творець ТОВ «Інформаційні системи» Марат Бікмулліна. Оголошення про продаж з'явилося на одному з безкоштовних сайтів майже два тижні тому, і за цей час, за словами співрозмовника газети, інтерес проявили два потенційні покупці.
«За 1,5 мільйона рублів ми продаємо торгівельне підприємство - бренд" Мирокон "і три салону продажів. Торг можливий, залежить від попиту, - повідомив він і додав. - Виробництво ми також продаємо. На ньому проводилися вікна та інших дилерів. Покупець на нього вже є. Продаємо дорого - десятки мільйонів рублів. Завод знаходиться в Казані, в місяць приблизно на ньому вироблялося до двох-трьох тисяч вікон ».
Компанія з виробництва пластикових вікон і алюмінієвих конструкцій - ТОВ «Виробниче Об'єднання Казанський Досвідчений Механічний Завод» (ТОВ «ПО КОМЗ») - була створена в 2001 році, проте на її сайті вказано, що діяльність ведеться вже 19 років. В інтерв'ю кілька років тому Бікмулліна розповідав , Що річний оборот в 2010 році склав 133 млн рублів. Згідно з базою даних « Контур.Фокус », Якщо в 2013 році чистий прибуток підприємства склав 993 тис. Рублів (при виручці в 73,9 млн рублів), то в кінця 2016 зафіксований збиток в 487 тис. Рублів (при виручці 17,8 млн рублів). Тобто за останні три роки виручка скоротилася в чотири рази.
В бесіді з журналістом «БІЗНЕС Online» на початку цього року творець підприємства відзначав, що криза, звичайно, вплинув на діяльність компаній, причому особливо сильно в віконної сфері. «Відбулося скорочення попиту. В першу чергу у всьому, що пов'язано з будівництвом. Найбільш сильне падіння у виробництві вікон: попит зменшився відсотків на 50, хоча останні місяці показують пожвавлення. Чому вимерли динозаври? Тому що вони були великі. Так і з бізнесом: в кризу простіше виживати дрібним компаніям », - говорив він в лютому цього року. Сам Бікмулліна, нагадаємо, називає себе «серійним підприємцем»: у нього і мережа аптек «Сакура», і «БІМ-радіо», і «Курай», і технопарк «Авіатор», і «Дубль-Дім», і безліч інших проектів .
Причину довгої роботи на ринку вікон Бікмулліна пояснює створенням якісного продукту для того, щоб клієнт був задоволений. «Конкуренція на ринку висока і завжди була висока. Думаю, зараз на ринку не менше 300 гравців, як було в 2011 році. В основному, звичайно, це ті, хто торгує продукцією без власного виробництва », - вважає бізнесмен.
Тільки за перше півріччя 2017 року втрати ринку пластикових вікон в грошовому вираженні склали 12% Фото: «БІЗНЕС Online»
«РИНОК схлопнув, СТАЛО МЕНШЕ дурі»
Згідно з даними галузевого центру «О.К.Н.А. Маркетинг », тільки за перше півріччя 2017 року втрати ринку пластикових вікон в грошовому вираженні склали 12%. Обсяг споживання пластикових вікон за 9 місяців (з січня по вересень включно) 2017 го скоротився на 2% в натуральному вираженні в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року.
При цьому в дослідженні відзначається , Що 2017 рік став переломним для ринку вікон в позитивному плані. «Обсяг ринку пластикових вікон починаючи з 2012 року скоротився майже в два рази, і скорочення на 2 відсотки за 9 місяців можна назвати задовільною динамікою», - повідомляють в центрі.
Щоб збільшити, натисніть
З цими даними згоден керівник групи компаній «ТОВ" Еврокомплект "» (бренд «Ось такі вікна») Дмитро Піонтковський. «В останні два-три роки сталася серйозна консолідація ринку. Ринок схлопнув практично в три рази, тому нам стало на порядок легше працювати, стало менше дурі, - вважає він. - Залишилися адекватні гравці. Раніше завищували або занижували ціни, придумували щось. Сьогодні нормальна, здорова конкуренція. Вона завжди повинна бути. А засмучує те, що вже 29 місяців падають доходи росіян ». На питання, чи є взагалі в віконному бізнесі сьогодні прибуток, бізнесмен відповідає позитивно.
«Я вважаю, що будь-який бізнес в Росії прибутковий, просто треба їм займатися. Будь-який бізнес приносить від 4 до 8 відсотків від обороту. Якщо працюєш погано, приносить 0 - 2 відсотки, - розповів Піонтковський. - У свій час на ринку були дуже високі заробітки, і велика кількість людей кинулося в віконну сферу. Це було в 2005 - 2009 роки, коли рентабельність становила 12 - 16 відсотків від обороту. З насиченням ринку охочими заробити грошей відсоток рентабельності почав падати - спочатку він прийшов до норми 4 - 8 відсотків, потім (у більшості гравців) - 4 відсотки, а коли стала нижче 2 відсотків, всі побігли, бо стало нецікаво працювати. Особисто я спокійний, мені цікавий цей бізнес. Ми в цьому році відкрили ще два виробництва. Для нас це не криза, а певні можливості ».
Причину довгої роботи на ринку вікон Бікмулліна пояснює створенням якісного продукту для того, щоб клієнт був задоволений Фото: «БІЗНЕС Online»
Про «золоті» докризових часи згадує і керівник компанії «Народні вікна» Олександр Чумар. «Віконний ринок як падав, так і буде падати. Межа насичуваності пройдено. Золоті часи - до кризи 2009 року - закінчилися давно, дрібні виробники закрилися, на ринку залишаються тільки великі, і заробляти важко. Після 2009 року гравці перейшли на економ-варіант в спробі залишитися на ринку, почалося захоплення дешевими матеріалами », - розповів експерт.
Що стосується кількості гравців на ринку, думки розходяться. Бікмулліна вважає, що, як і в 2011-му, зараз на роздрібному ринку залишається близько 300 компаній. Чумар каже, що в 2010 - 2011 роках в Казані тільки виробників вікон було більше 100, а зараз, ймовірно, немає і 50.
За інформацією Піонтковського, оптовий ринок ділиться наступним чином: 60% займає «Імперія Вікон Поволжі», 30% - у Волзько-Камського віконного заводу і Поволзькій алюмінієвої компанії (ПАК), а ще 10% - за дрібними гравцями. Однак ці компанії не продають продукцію кінцевому споживачеві, а працюють тільки через дилерів. «По роздрібного ринку, думаю, 15 відсотків займають мої" Ось такі вікна ", а близько 80 відсотків - інші 25 - 30 гравців. Думаю, через якийсь час ми прийдемо до ринку експертів », - сказав він.
Компанія з виробництва пластикових вікон і алюмінієвих конструкцій ТОВ «ПО КОМЗ» була створена в 2001 році, проте на її сайті вказано, що діяльність ведеться вже 19 років Фото: архів «БІЗНЕС Online»
«ВІН ПРОСТО ПРОДАЄ відпрацювати МАРКУ»
Експерти прокоментували нашій газеті новина про продаж бренду і виробництва «Мирокон».
Дмитро Піонтковський - керівник групи компаній «ТОВ" Еврокомплект "» (бренд «Ось такі вікна»):
- 1,5 мільйона бренд і стоїть. Марат краще знає, за якою ціною продавати. Хоча, думаю, в розумінні Бікмулліна все не настільки круто, як пишуть ЗМІ про продаж бренду. Він просто продає відпрацьовану марку. А вартість виробництва залежить від того, які стоять верстати. Одна лінія може коштувати 10 - 12 мільйонів рублів. Взагалі, думаю, на упаковку цеху під 100 вікон в день потрібно близько 2,5 мільйонів рублів.
На ринку вже давно все змінилося, давно інші гравці. «Мирокон» був обладнаний компанією, але, можливо, з втратою інтересу до компанії, переходу в інший бізнес власником або при наявності певної конкуренції все стало йти. Бренд є, все його пам'ятають, але сьогодні діють інші умови. При 100 віконцях в день, як у «Мирокон», я просто закриюся, не зможу працювати. Наприклад, у нашій компанії п'ять виробничих майданчиків - в Зеленодольську, Нижньому Новгороді, Чебоксарах, Іжевську і Уфі, і сьогодні ми можемо виробляти до трьох тисяч вікон в день. У цьому році на щорічному форумі віконного бізнесу в квітні визначали Топ-50 виробників вікон Росії. За підсумками 2016 роки ми увійшли в п'ятірку оконщіков. За таким заходам, різні форуми з плином часу видно, що якісь гравці кидають справу і йдуть з бізнесу.
Олександр Чумар - керівник компанії «Народні вікна»:
Основна частка вторинного житла сьогодні засклена, а «первинку», принаймні серйозні компанії, намагаються будувати відразу з нормальними вікнами, які рідко потім змінюють. Тому ринок з року в рік знижує обсяги. При цьому майбутнє є у будь-якого ринку - проходяться певні етапи. На віконному ринку залишаться кілька гравців, що поступово і відбувається.
Чому вимерли динозаври?