
Запровадження воєнного стану (ВП) може обмежити нормальне ведення бізнесу, банківські розрахунки і частково паралізувати роботу судів, але масштаби можливого ВП поки оцінити складно, вважає керуючий партнер Адвокатське об'єднання Suprema Lex Віктор Мороз, спираючись на положення закону "Про правовий режим воєнного стану".
"З огляду на, що указ про введення воєнного стану ще не опублікований, оцінювати вплив воєнного стану на економіку України можна виключно виходячи з положень чинного законодавства, зокрема профільного закону" Про правовий режим воєнного стану ", - сказав він агентству" Інтерфакс-Україна ".
"Безумовно, введення таких заходів обмежить нормальне ведення бізнесу, розрахунки з використанням банківських рахунків, частково паралізує роботу судів і обмежить в'їзд і виїзд громадян за кордон", - вважає юрист.
Разом з тим він зазначив, що для реальної оцінки впливу воєнного стану на аспекти життєдіяльності країни необхідно дочекатися публікації тексту указу президента в разі прийняття Верховною Радою відповідного рішення.
У свою чергу керуючий партнер адвокатського об'єднання Juscutum Артем Афян зазначив, що військовий стан не є завжди однаковим і може вводитися з особливостями.
"Далеко не завжди всі передбачені заходи можуть бути введені. З огляду на мусується теми виборів багато, звичайно, очікують, що військовий стан відбитися на питаннях політичної агітації, буде введений додатковий контроль за організаціями зв'язку. Цілком може бути, що буде вироблено вилучення у громадян холодного і вогнепальної зброї, боєприпасів ", - сказав він, зазначивши відсутність в даний час передумов для введення трудової повинності, вилучення майна, використання ресурсів підприємств.
На думку А.Афяна, швидше за все, не варто також очікувати введення комендантської години і таких заходів як заборона на зміну місця проживання призовникам і військовозобов'язаним.
"Спектр широкий, але, швидше за все, то що ми зараз побачимо, буде досить виборчим, оскільки, врешті-решт, за останні кілька діб ситуація по відношенню до попередніх років змінилася не кардинально. Стався інцидент, але сьогодні політичне питання - як його використовувати ", - сказав він.
Коментуючи вплив воєнного стану на цивільне життя, А.Афян припустив, що одним з найбільш небезпечних аспектів ВП може стати його використання великою кількістю контрагентів в якості ситуації форс-мажору і, отже, підставою для невиконання своїх зобов'язань: невиплати орендної плати, нездійснення запланованих поставок .
"Все, що раніше було дійсним порушенням, зараз, грубо кажучи, можна списати на військовий стан як форс-мажор. І ось тут, звичайно, існує ризик певної розбалансування економічного життя країни і його наслідки передбачити досить складно, оскільки, якщо сюди включаться які -небудь великі гравці, ситуація може бути різкою і жорсткою. З огляду на практику прописувати форс-мажорні обставини, у нас може виникнути цілий ряд наслідків, неприємних для економічного життя ", - сказав він.
А.Афян також підкреслив, що військовий стан є дуже тривожним сигналом для іноземних інвесторів.
Як повідомлялося, Верховна Рада України на позачерговому засіданні в понеділок за ініціативою президента Петра Порошенка розгляне питання про введення воєнного стану. Рада національної безпеки і оборони України одноголосно підтримав пропозицію президента України ввести воєнний стан терміном на 60 діб.